Sari la conținut

Schimbat Ambielaj Voshod


Redresor
 Share

Postări Recomandate

Uite ce post vine........ :finger:

 

Mergand eu fericit am observat cateva probleme:

 

1.Dupa vit de 50 km/h ghidonul se misca in sus si in jos ,adik trepideaza,dar nu lateral ci sus - jos......Sper sa nu fie de la ce cred eu ,adik de la eventualele roti ovalizate.........Ma gandeasc ca o fi din cauza ca furca mea e moarta,nu mai are pic de ulei,pur si simplu nu se comporta ca un amortizor,sta ca si cum nu si-ar reveni dupa o franare pe fata:((Practic am furca de bicicleta,fara amortizoare deci...... Care o fi prob.....? De la furca sau de la roti ?

 

2. Cand schimb in viteza a 4-a se aude un sunet ca la masinile la care patineaza cureaua pe fulia de la alternator.....Trage bine, merge,doar se aude zgomotul asta.............asta de la ce o mai fi ?

 

 

1) baga-i ulei in furca... poate sa fie de la roata, cauciuc sau chiar furca...

2)ambreiajul e in stare buna si reglat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1.Trebuie sa desfac furca sa curat arcurile,paharele (trebuie facute luna) si trebuie sa pun garnituri noi (am cumprat setul de la Gaspar) ...........ma gandesc ca daca roata e ovala,furca mai preia o parte din bataie.......

 

2.Nu stiu cum e ambreiajul.Cred ca patineaza.Acum ma duc sa ma uit,sa mai slabesc cablul,etc..............In cutie am ulei T90 (desi stress mi-a zis sa nu pun T90:baldy: )

Editat de augustin87r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Trebuie sa desfac furca sa curat arcurile,paharele (trebuie facute luna) si trebuie sa pun garnituri noi (am cumprat setul de la Gaspar) ...........ma gandesc ca daca roata e ovala,furca mai preia o parte din bataie.......

 

2.Nu stiu cum e ambreiajul.Cred ca patineaza.Acum ma duc sa ma uit,sa mai slabesc cablul,etc..............In cutie am ulei T90 (desi stress mi-a zis sa nu pun T90:baldy: )

 

 

dimineata cand mergi la el, t90-ul e ca uleiu de locomotiva de gros... :finger:.Daca e gata de drum nu te zgarci la ulei.

 

vezi cum e ambreiajul... probabil mai schimbi si acolo cate ceva :baldy: (placi, ferodouri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dimineata cand mergi la el, t90-ul e ca uleiu de locomotiva de gros... :finger:.Daca e gata de drum nu te zgarci la ulei.

 

vezi cum e ambreiajul... probabil mai schimbi si acolo cate ceva :baldy: (placi, ferodouri)

La ambreiaj nu trebuie sa schimb nimic,sunt bune si placile si ferodourile.Probabil ramane putin cuplat pt ca e cablul prea intins....(sper ca asta sa fie)........Stiu ca T90 se ingroase rau la frig,ce ulei sa pun in cutie?

Editat de augustin87r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La breiaj nu trebuie sa schimb nimic,sunt bune si placile si ferodourile.Probabil ramane putin cuplat pt ca e cablul prea intins....(sper ca asta sa fie)........Stiu ca T90 se ingroase rau la frig,ce ulei sa pun in cutie?

 

ok... de la cablu sa de la ulei... nu iti pot da un sfat exact pt ca nu am schimbat multe uleiuri... eu am shell in ea (v-power parca, nush exact ca mi l-a adus cineva... si l-am si aruncat in cutie :finger:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am umblat la ambreiaj (la cablu) si l-am slabit in asa fel incat cand sunt in viteza 1 si trag ambreiajul complet,daca accelerez,motocicleta se misca.Am schimbat a 4-a si face exact acelasi zgomot ca o curea care freaca,deci nu e de la cablu :finger:(( Eu ma gandisem ca am strans atat de mult cablul incat cand maneta nu e trasa ,tija respectiva este totusi un pic actionata si credeam ca de aia patineaza......... vad ca nu e asta.. :baldy:((

 

 

Se poate sa patineze ambreiajul din cauza uleiului T90?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am umblat la ambreiaj (la cablu) si l-am slabit in asa fel incat cand sunt in viteza 1 si trag ambreiajul complet,daca accelerez,motocicleta se misca.Am schimbat a 4-a si face exact acelasi zgomot ca o curea care freaca,deci nu e de la cablu :finger:(( Eu ma gandisem ca am strans atat de mult cablul incat cand maneta nu e trasa ,tija respectiva este totusi un pic actionata si credeam ca de aia patineaza......... vad ca nu e asta.. :baldy:((

Se poate sa patineze ambreiajul din cauza uleiului T90?

ala e zgomot cauzat de distante incorecte in cutie. ai uitat vre-o saiba ceva sau ai scimbat grosumea garniturilor.. Ti-am zis sa nu o desfaci daca merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala e zgomot cauzat de distante incorecte in cutie. ai uitat vre-o saiba ceva sau ai scimbat grosumea garniturilor.. Ti-am zis sa nu o desfaci daca merge

 

Grosimea garniturilor am schimbat-o pt ca cele pe care le-am cumparat sunt

mai subtiri..........Nu tin minte sa fi uitat vreo saiba sau altceva.......... (cu motorul care mergea bine e alta poveste,pe ala nu aveam acte.M-am hotarat sa il fac pe cel care era pe motocicleta cand am cumparat-o.Asta care era pe motocicleta avea probleme.Nu am putut sa le rezolv rapid,asa ca am cumparat unul fara acte,care mergea bine.......asta e povestea,ca altfel nu prea ma apucam de munca.....trebuie sa imi fac ITP-ul...........)

 

Sper sa nu fie din cauza asta............. :finger: :baldy: :baldy: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia e, - garniturile mai subtiri

apasa pe pinioane mai tare si nu mai sunt jocurile corecte

ia un carton mai gros si fa alte garnituri (eu am patit gluma cu garnitura de la capacul de cutie de viteze, dar m-am prins inainte sastrang tot)

nu merge cu ea asa

 

daca motorul e fara acte si stii sigur ca nu e ciordit dai declaratie pe propria raspundere si ti-l trece in acte fara necazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca motorul e fara acte si stii sigur ca nu e ciordit dai declaratie pe propria raspundere si ti-l trece in acte fara necazuri.

 

Pai ,intre timp mi l-au furat tiganii.Daca il mai vad pe unul ca da tarcoale,sar pe geam cu levieru in mana........Dar vin noaptea nenorocitii,eu la 3-4 dorm..........Acum trebuie sa fac o schema cu un senzor de prezenta care sa actioneze o alarma si sa aprinda o lumina (tin motocicleta in fata geamului de la camin)

 

Pai daca e vorba de garnitura de la capacul cutiei de viteze : Din setul pe care mi l-a trimis Gaspar nu am putut sa folosesc garnitura de la capac pt ca era prea mica si nu se potrivea,asa ca am pus-o tot pe cea veche,peste care am dat putin cu silicon,dar ea e foarte proasta :finger:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am umblat la ambreiaj (la cablu) si l-am slabit in asa fel incat cand sunt in viteza 1 si trag ambreiajul complet,daca accelerez,motocicleta se misca.Am schimbat a 4-a si face exact acelasi zgomot ca o curea care freaca,deci nu e de la cablu :finger:(( Eu ma gandisem ca am strans atat de mult cablul incat cand maneta nu e trasa ,tija respectiva este totusi un pic actionata si credeam ca de aia patineaza......... vad ca nu e asta.. :baldy:((

Se poate sa patineze ambreiajul din cauza uleiului T90?

 

 

pai chiar patineaza sau doar suna ca si cum ar patina ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar suna ca si cum ar patina,de mers merge........Merge bine,doar ca e sunetul asta care nu e ascutit........

 

Am si verificat daca patineaza sau nu :

 

augustin87r Posted Yesterday, 10:21 PM

Am umblat la ambreiaj (la cablu) si l-am slabit in asa fel incat cand sunt in viteza 1 si trag ambreiajul complet,daca accelerez,motocicleta se misca.Am schimbat a 4-a si face exact acelasi zgomot ca o curea care freaca,deci nu e de la cablu (( Eu ma gandisem ca am strans atat de mult cablul incat cand maneta nu e trasa ,tija respectiva este totusi un pic actionata si credeam ca de aia patineaza......... vad ca nu e asta.. ((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa-l asculti pe ZIDU' :finger:.

 

Poti sa mai incerci sa studiezi manualul, sa vezi unde e pinionul de a 4-a si ce s-ar fi putut intampla.

 

Incearca si sa bagi intr-a 4-a, si cu ambreiajul tras (sau bujia scoasa) sa rotesti roata din spate cu urechea pe cutia de viteze. Evident, nu in mers :baldy:.

 

Alta solutie pe termen scurt, daca nu vrei sa desfaci din nou cutia ar fi sa nu folosesti a 4-a. Pentru oras nu cred ca ai neaparata nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...