Sari la conținut

Ce Stiti De Nsu


Burg_man
 Share

Postări Recomandate

salut prieteni am o intrebare ce stiti despe ''nsu'' 500 cc 4 timpi unde si cand sa fabricat am vazut din intamplare unul demontat anul trecut ,va rog daca aveti si poze. msi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut prieteni am o intrebare ce stiti despe ''nsu'' 500 cc 4 timpi unde si cand sa fabricat am vazut din intamplare unul demontat anul trecut ,va rog daca aveti si poze. msi mult

salut!

eu sunt detinator de un NSU OSL 500,din 1939 e in stare de functionare, acum vreau sa il restaurez

post-5752-1195349106_thumb.jpg

post-5752-1195349115_thumb.jpg

post-5752-1195349126_thumb.jpg

post-5752-1195349135_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

eu sunt detinator de un NSU OSL 500,din 1939 e in stare de functionare, acum vreau sa il restaurez

 

cu ceva munca ar iesi un bobber misto! acu depinde ce ti-e mai drag...un bobber sau o restaurare la original.

spor la treaba! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ai tu acolo este un nsu 351 osl....este o mica diferenta intre 500 si 350

 

bafta la reparatie

Salut , atat motorul de 350 cat si cel de 500 arata la fel, al meu iti spun sigur ca e de 500, eu nu mai am pistonul original, prin anii 80 s-a bucsat cilindrul sa poata fi pus un piston de dacie (1400)

Editat de nevastuica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , atat motorul de 350 cat si cel de 500 arata la fel, al meu iti spun sigur ca e de 500, eu nu mai am pistonul original, prin anii 80 s-a bucsat cilindrul sa poata fi pus un piston de dacie (1400)

tocmai...ca pistonul original de 500 are diametrul de 80 mm asa ca daca ai piston de Dacia 1400 cilindreea ti-a scazut si nu invers ptr. ca acesta are diametrul de doar 76 mm.oricum eu sunt de parere ca este un motor de 350[alezaj original 75 mm]care cu piston de Dacia probabil ca ajunge acum pe la 360 cm3.nu o mai tine sus si tare cu 500-le daca nu te pricepi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai...ca pistonul original de 500 are diametrul de 80 mm asa ca daca ai piston de Dacia 1400 cilindreea ti-a scazut si nu invers ptr. ca acesta are diametrul de doar 76 mm.oricum eu sunt de parere ca este un motor de 350[alezaj original 75 mm]care cu piston de Dacia probabil ca ajunge acum pe la 360 cm3.nu o mai tine sus si tare cu 500-le daca nu te pricepi. :lol:

nu vreau sa ma contrazic cu tine. cilindrul s-a bucsat sa ii scada diametrul, incat sa intre un piston de dacie.

,,ca pistonul original de 500 are diametrul de 80 mm asa ca daca ai piston de Dacia 1400 cilindreea ti-a scazut si nu invers ptr. ca acesta are diametrul de doar 76 mm,, <<era mare si l-au facut mai mic>>, nu gaseau alt piston pe vremea aia. Conteaza si cursa facuta de piston nu doar diametrul pentru a stabili o capacitate cilindrica.

Si daca iau seama de spusele tale eu acum trebuie sa modific actele motocicletei :D.

Decat sa butonam si sa ne contrazicem, poate cand o fi vremea mai frumoasa mergem intr-o plimbare la TULCEA, acolo am motocicleta. si ne uitam la motor,Ai ce vedea in Tulcea inafara de motor. vinul o sa se limpezeasca si altfel o sa se discute atunci. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa ma contrazic cu tine. cilindrul s-a bucsat sa ii scada diametrul, incat sa intre un piston de dacie.

,,ca pistonul original de 500 are diametrul de 80 mm asa ca daca ai piston de Dacia 1400 cilindreea ti-a scazut si nu invers ptr. ca acesta are diametrul de doar 76 mm,, <<era mare si l-au facut mai mic>>, nu gaseau alt piston pe vremea aia. Conteaza si cursa facuta de piston nu doar diametrul pentru a stabili o capacitate cilindrica.

Si daca iau seama de spusele tale eu acum trebuie sa modific actele motocicletei :D.

Decat sa butonam si sa ne contrazicem, poate cand o fi vremea mai frumoasa mergem intr-o plimbare la TULCEA, acolo am motocicleta. si ne uitam la motor,Ai ce vedea in Tulcea inafara de motor. vinul o sa se limpezeasca si altfel o sa se discute atunci. :lol:

 

 

 

motorul este sigur modelul de 350....este asemanator cu cel de 500 dar nu identic....vorbesc in cunostiinta de cauza...am killerit eu vreo 2 bucati :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
motorul este sigur modelul de 350....este asemanator cu cel de 500 dar nu identic....vorbesc in cunostiinta de cauza...am killerit eu vreo 2 bucati :(

 

Mai ai vreunul? Si daca da..vinzi? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...