Sari la conținut

Hai Sa Ne Adunam Si Noi Cu Scuterele De 125


dmt_ctl
 Share

Postări Recomandate

salutare...numele meu este Catalin si sunt din ploiesti....am tot vazut pe aici pe forum tot felul de cluburi...pentru fiecare marca de scutere...si m`am gandit k ar fii bine ca si cei care au scuter de 125 sa aibe un club al lor...eu am un piagio skr de 125...cine are scuter de 125 rog sa posteze aici....poate reusim sa ne ajutam unul pe celalalt in diferite probleme...si de ce nu sa ne intalnim si pentru o excursie ceva...Respect :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare scuteristilor de 125( sau 125+)! Ma bag si eu in seama cu voi pentru ca forumul acesta nu are multe informatii descpre aceste "mini-motociclete". As (si nu cred ca sunt singurul) sa aflu cat mai multe informatii despre motorase voastre , sugestii , eventual problemele care le-ati intalnit, recomandari.....

 

Ma tenteaza ca in vara sa achizitionez ceva pe 2 roti, dar nu sunt hotarat:

 

-Scuter de 125( sau 150...... 200cmc)

Pentru unul nou optiunile ar fi :

* Kymco Agility 125 - aprx 1500E. Am vazut ca afara sunt foarte bine vazute, si multe firme de inchirieri le au la "produs". Pretul este sa zicem decent. Consum forte bun.

www.asmotors.ro

 

*Lifan 125... site-ul din romania vad ca este redirectionat la honda

www.lifan.com.ro

Par ok ca firma, adica nu sunt chiar no name. Pretul (cand mergea site-ul) cam la 4150 lei.(dar acum a mai crescut Euro) si nu stiu daca era actualizat.

 

Pareri bune si despre marcile SYM, Daelim(korea).

 

Piagio, Honda , Yamaha, Suzuki... am o parere foarte buna despre ele , dar pretul mi se pare cam mare . La mana a doua sunt o optiune serioasa de luat in calcul.

 

Tentatia pentru mine ar fi si la un motor enduro si optiunile ar fi :Suzuki drz 400 sau Yamaha xt 600. Eu personal sunt o persoana inalta si m-ar avantaja un enduro, dar scuterul este ideal pentru drumul la serviciu.

 

Acum sa las si eu niste linkuri pentru rumegat:

 

Variatorul la un scuter. Ce face.. schimbatul rolelor...avantaje.....

http://www.teamcalamari.com/zuma/variator.html

 

Si cam ce marci de scutere 125 se cumpara in Franta

http://www.moto-net.com/actualites-motos-1...2007-!.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce sa zic...limfan chiar nu stiu cum arata...depinde akum in functie si de ce permis ai tu....daca ai A te poti orienta spre ceva cu o capacitate mai mare de 125....dar eu cum am a1....n`am ce face....sun obligat s amerg pe 125....spre ex piagio de`l am yo...mere super bn...e motor in 2t...are demaraj bun..tu vrei ceva in 4t?

Salutare scuteristilor de 125( sau 125+)! Ma bag si eu in seama cu voi pentru ca forumul acesta nu are multe informatii descpre aceste "mini-motociclete". As (si nu cred ca sunt singurul) sa aflu cat mai multe informatii despre motorase voastre , sugestii , eventual problemele care le-ati intalnit, recomandari.....

 

Ma tenteaza ca in vara sa achizitionez ceva pe 2 roti, dar nu sunt hotarat:

 

-Scuter de 125( sau 150...... 200cmc)

Pentru unul nou optiunile ar fi :

* Kymco Agility 125 - aprx 1500E. Am vazut ca afara sunt foarte bine vazute, si multe firme de inchirieri le au la "produs". Pretul este sa zicem decent. Consum forte bun.

www.asmotors.ro

 

*Lifan 125... site-ul din romania vad ca este redirectionat la honda

www.lifan.com.ro

Par ok ca firma, adica nu sunt chiar no name. Pretul (cand mergea site-ul) cam la 4150 lei.(dar acum a mai crescut Euro) si nu stiu daca era actualizat.

 

Pareri bune si despre marcile SYM, Daelim(korea).

 

Piagio, Honda , Yamaha, Suzuki... am o parere foarte buna despre ele , dar pretul mi se pare cam mare . La mana a doua sunt o optiune serioasa de luat in calcul.

 

Tentatia pentru mine ar fi si la un motor enduro si optiunile ar fi :Suzuki drz 400 sau Yamaha xt 600. Eu personal sunt o persoana inalta si m-ar avantaja un enduro, dar scuterul este ideal pentru drumul la serviciu.

 

Acum sa las si eu niste linkuri pentru rumegat:

 

Variatorul la un scuter. Ce face.. schimbatul rolelor...avantaje.....

http://www.teamcalamari.com/zuma/variator.html

 

Si cam ce marci de scutere 125 se cumpara in Franta

http://www.moto-net.com/actualites-motos-1...2007-!.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare scuteristilor de 125( sau 125+)! Ma bag si eu in seama cu voi pentru ca forumul acesta nu are multe informatii descpre aceste "mini-motociclete". As (si nu cred ca sunt singurul) sa aflu cat mai multe informatii despre motorase voastre , sugestii , eventual problemele care le-ati intalnit, recomandari.....

 

Ma tenteaza ca in vara sa achizitionez ceva pe 2 roti, dar nu sunt hotarat:

 

 

Salut si bine ai venit.

Eu iti propun sa citesti forumul acesta intreg si ai sa poti sa iti faci cat de cat i impresie. Sunt destul etopicuri care sa te ajute, numai timp sa ai sa le citesti pe toate.

 

Deci vrei scuter? De 125 cm³?

Bun. Sfatul meu e Vespa! Iei ceva ce te va tine o gramada de vreme. Poate o gasesti mai lesne pe undeva... Poate acest sfat e cam "costisitor".

Al doilea sfat al meu ar fi sa iei ceva bun; adica: de cat sa iei ceva nou dar de la o firma mediocra, mai bine iei ceva sh dar marca cu renume si bun. Stiu.. i magazin.. garantie.. bla bla. Insa eu am o Vespa, am luat-o de noua si am garantie la ea, insa in Targu Mures in timp ce eu sunt din Cluj. A trebuit sa ii fac revizia si am facut-o in Cluj , desi stiam ca pierd garantia. Si stii ce? Eram si sunt convins ca nu va pati nimic in ideea sa am nevoie de garantie ca sa fac uz de ea. Ce-i drept era noua, insa si garantia era pe 2 sau 3 ani de zile.

Sfatul meu e sa te orientezi dupa : Aprilia vezi modelele Mohito, Scarabeo, Atlantic, Piaggio: X8, X9 , Vespa, Honda Shadow.

 

Banii insa sunt la tine, tu stii cati ai si tu stii cat vrei sa investesti. Principiul meu este: " sunt prea sarac sa imi iau lucruri ieftine". Mai bine dau un ban dar stiu ca l-am dat pe ceva bun si apoi nu ma mai stresez si ma duc prin service-uri mereu, ca ba e stricat ceva, ba mai pica altceva... etc.

Eu zic sa cauti si un scuter al carei reprezentante o ai in oras. Chiar daca e second si mai vechi ei vor putea mai usor decat altii sa iti procure io piesa. Eu, pt Vespa, am service in tg mures. Daca am nevoie de o piesa trebuie sa o comand acolo sau la bucuresti. In Cluj nu prea am posibilitati. In schimb daca as fi avut o Aprilia, nici o problema, in Cluj este reprezentanta oficiala. Deci eu zic ca acest lucur ar trebui s ail iei in considerare. Poate nu vei avea nevoie, insa daca... atunci sa poti rezolva usor.

 

Sper ca ti-au ajuns sfaturile. Daca mai ai intrebari: PM.

 

Succes la cautat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si bine ai venit.

Al doilea sfat al meu ar fi sa iei ceva bun; adica: de cat sa iei ceva nou dar de la o firma mediocra, mai bine iei ceva sh dar marca cu renume si bun. Stiu.. i magazin.. garantie.. bla bla.

Sfatul meu e sa te orientezi dupa : Aprilia vezi modelele Mohito, Scarabeo, Atlantic, Piaggio: X8, X9 , Vespa, Honda Shadow.

Banii insa sunt la tine, tu stii cati ai si tu stii cat vrei sa investesti. Principiul meu este: " sunt prea sarac sa imi iau lucruri ieftine". Mai bine dau un ban dar stiu ca l-am dat pe ceva bun si apoi nu ma mai stresez si ma duc prin service-uri mereu, ca ba e stricat ceva, ba mai pica altceva... etc.

Foarte adevarat !! :hug: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piaggio X8 125.Mi se pare cel mai bun la clasa asta,este mare,confortabil,motor4T,15cai.

Nu-ti cumpara Lifan sau ZUNGHU-BU sau alte chinezarii,o sa te lase piesele cand ti-e lumea mai draga.Daca iti place motorul in 2T cumpara Honda Bali de 100cmc,una super buna in germania si putin rulata nu sare de 800de euro.

Editat de adysme55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are f mare dreptate omu....mai bine iti iei ceva un pic mai vechi dar de calitate decat ceva nou si sa nu te tina deloc....uite yo am luat la fel un scuter de la o firma asemanatoare cu first bike`ul....si la 800 de km a trebuit sa`i fac motorul....vespa chiar e f reusita....si yo la scuterul meu tot motor de vespa am :) ....dar akum depinde si de posibilitatie tale materiale...

Salut si bine ai venit.

Eu iti propun sa citesti forumul acesta intreg si ai sa poti sa iti faci cat de cat i impresie. Sunt destul etopicuri care sa te ajute, numai timp sa ai sa le citesti pe toate.

 

Deci vrei scuter? De 125 cm³?

Bun. Sfatul meu e Vespa! Iei ceva ce te va tine o gramada de vreme. Poate o gasesti mai lesne pe undeva... Poate acest sfat e cam "costisitor".

Al doilea sfat al meu ar fi sa iei ceva bun; adica: de cat sa iei ceva nou dar de la o firma mediocra, mai bine iei ceva sh dar marca cu renume si bun. Stiu.. i magazin.. garantie.. bla bla. Insa eu am o Vespa, am luat-o de noua si am garantie la ea, insa in Targu Mures in timp ce eu sunt din Cluj. A trebuit sa ii fac revizia si am facut-o in Cluj , desi stiam ca pierd garantia. Si stii ce? Eram si sunt convins ca nu va pati nimic in ideea sa am nevoie de garantie ca sa fac uz de ea. Ce-i drept era noua, insa si garantia era pe 2 sau 3 ani de zile.

Sfatul meu e sa te orientezi dupa : Aprilia vezi modelele Mohito, Scarabeo, Atlantic, Piaggio: X8, X9 , Vespa, Honda Shadow.

 

Banii insa sunt la tine, tu stii cati ai si tu stii cat vrei sa investesti. Principiul meu este: " sunt prea sarac sa imi iau lucruri ieftine". Mai bine dau un ban dar stiu ca l-am dat pe ceva bun si apoi nu ma mai stresez si ma duc prin service-uri mereu, ca ba e stricat ceva, ba mai pica altceva... etc.

Eu zic sa cauti si un scuter al carei reprezentante o ai in oras. Chiar daca e second si mai vechi ei vor putea mai usor decat altii sa iti procure io piesa. Eu, pt Vespa, am service in tg mures. Daca am nevoie de o piesa trebuie sa o comand acolo sau la bucuresti. In Cluj nu prea am posibilitati. In schimb daca as fi avut o Aprilia, nici o problema, in Cluj este reprezentanta oficiala. Deci eu zic ca acest lucur ar trebui s ail iei in considerare. Poate nu vei avea nevoie, insa daca... atunci sa poti rezolva usor.

 

Sper ca ti-au ajuns sfaturile. Daca mai ai intrebari: PM.

 

Succes la cautat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal...bine ai venit...pey...ce a patit de a trebuit sa`l bagi in service...hai k esti destul d eaproape de ploiesti...poate ne adunam o data mai multi cu scutere de 125...si facem o plimbare... :)

salut... sunt din Brasov si am o Honda Spacy 125 4T 11CP din '96... momentan e in service ca se pare ca nu ia prea placut drumul pe care l-am facut cu ea pana in Bucuresti :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfaturi! Vespa este un pic cam retro, si nu as putea spune ca este favorita mea. Dar oricum o sa testez inainte sa cumpar. Vazand vremea de afara..........si primavara este ata de departe

 

Aveti ideea daca se potriveste pe un scuter normal(49 cmc) un motor de 125cmc. Ceva impresii, pareri.... Bine, stiu ca nu este legal si nici recomandat mai ales ca franele...... sunt subdimensionate.

 

Cam cat va consuma motorasele?

 

Demarajul de la stop( sa zicem), plecati primii, adica fortati motorul la maxim?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este cea mai buna solutie aceea de a pune pe un scuter de 49 un motor de 125 cc....in primul rand el este proecat la o anumita viteza maxima...un anumit demaraj si multe alte chestii....dupa cum spuneai si tu franele nu mai sunt la fel de eficiente in cazul in care pui un motr de 125....sfatul meu este sa iti iei un scuter de 125(fie el in 2t sau in 4t)ce`ti place tie mai mult si sa dai de permis....pt k asa vei fii in legalitate si nu vei mai avea nici un pic de frica...iar in privinta consumului acesta difera de la caz la caz....in functie de cum se merge....sper exemplu scuteru meu de 125 in 2t imi consuma cam 3,5 la suta...daca merg normal....daca plec tare de la semafor...viteza smecherii...si cu inca o persoana pe el consumul sare undeva la 4,5 la suta....cel mai mic consum la orice scuter stiu ca este la jumatatea vitezometrului....sper sa`ti fiu de folos cu informatiile de mai sus... :cheers:

Multumesc de sfaturi! Vespa este un pic cam retro, si nu as putea spune ca este favorita mea. Dar oricum o sa testez inainte sa cumpar. Vazand vremea de afara..........si primavara este ata de departe

 

Aveti ideea daca se potriveste pe un scuter normal(49 cmc) un motor de 125cmc. Ceva impresii, pareri.... Bine, stiu ca nu este legal si nici recomandat mai ales ca franele...... sunt subdimensionate.

 

Cam cat va consuma motorasele?

 

Demarajul de la stop( sa zicem), plecati primii, adica fortati motorul la maxim?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu Agility 125 si pot sa zic ca e chiar misto.La 1500E nu gasesti mai bun scuter 125 nouAsta nu inseamna ca e perfec(suspensie spate tare, consuma 4-5%-da macar fuge grav si e f bine finisatt.

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are f mare dreptate omu....mai bine iti iei ceva un pic mai vechi dar de calitate decat ceva nou si sa nu te tina deloc....uite yo am luat la fel un scuter de la o firma asemanatoare cu first bike`ul....si la 800 de km a trebuit sa`i fac motorul....vespa chiar e f reusita....si yo la scuterul meu tot motor de vespa am :D ....dar akum depinde si de posibilitatie tale materiale...

 

Poate vespa are motor de Piaggio :cheers: Si eu am motor de piaggio pe dna` :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un typhoon de 49cc....fuge km 80...are toate actele...e inregistrat..te inetreseaza?

E la iernat scuterul.Cand eram mai tanar mergeam iarna si acum am o mare sinuzita.

Mai la primavara poate.

Ce typhoon ai ?

 

 

--- Mesaj completat în 27 Nov 2007 12:28 -------------
nu mai are nimeni scuter de 125? :cheers:

 

--- Mesaj completat în 27 Nov 2007 18:37 -------------
chiar nu mai are nimeni scuter de 125? :lol:

E la iernat scuterul.Cand eram mai tanar mergeam iarna si acum am o mare sinuzita.

Mai la primavara poate.

Ce typhoon ai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...