Sari la conținut

...era Si Timpul....vespa Un Pic Vandalizata


luca31
 Share

Postări Recomandate

Salutari ....!!! :)

 

 

 

...daca nu-ti fura scuterul - inca nu s-a intimplat - incearca si reusesc - mai mult sau mai putin elegant -sa-ti fure ceva, si daca poate/pot - el/ei -, sa-ti strice ceva - atit cit e/sunt capabil/i, dupa creativitatea fiecaruia - .......... nu pot sa inteleg decit ca , actul de a fura - e legat in principal de necesitate financiara, insa vandalismul nu pot sa-l inteleg dect prin rautate, si infinat prostie a omului lipsit de inteligenta minima, sa inteleaga ca o " jumate de oglinda, in cele din urma este doar o jumatate de oglinda " adica nu se mai poate folosii, sau poate gresesc eu...ce ma supara cel mai mult nu este faptul ca mi- s - au furat oglinzile, - zic eu : greseala mea !!! ...trebuia sa fiu mai atent ... ci faptul ca au fost smulse cu salbaticie din locul de fixare - bratul metalic ce tine oglinda a fost rupt prin indoire, partea filetanta raminind in ghidon - ci faptul ca mi-au crapat - probabil in timp ce indoiau bratul metalic al oglizilor - carcasa ce tine farul in dreptu unde se monteaza oglinda - pentru cine cunoaste ET2 vespa /'97 - , oglinzile le cumpar sunt 30 Ron in Vitan, dar cu carcasa ce fac ...si nu numai atit...!!!

 

 

oke ...sa zicem ca nu e mare lucru , inlocuiesc oglinzile , si lipesc /sau nu, carcasa,...intrebarea mea este ..cum sa fac (em) sa evitam astfel de situatii vandalismul ??? cu oglinzile cred ca am gasit o solutie - cel putin la tipul meu de oglinzi ..voi - cu respect - ce solutii a- ti avea, sau aveti deja ...???

 

..o sa -mi spuneti : alarma

 

: garaj

 

: husa ( am si eu mi-frica ca mi-o taie sau arde cu tigara...)

 

 

... Str. Take Ionescu vis-a-vis de biblioteca - pe colt e magazinul Nike vis-a-vis e Mc Donald's Piata

Romana ... acolo s-a intimplat

 

 

...si inca ceva, dace se cunosc strazi rau famate, sau locuri unde astfel de lucruri se intimpla sa le strigam cu gura mare ... poate nu sunt de folos pentru toata lumea - sunt de acord - dar poate pentru cineva dintre noi o sa fie ...

 

 

 

.... multumesc , Luca

Editat de luca31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...insa vandalismul nu pot sa-l inteleg dect prin rautate, si infinat prostie a omului lipsit de inteligenta minima, sa inteleaga ca o " jumate de oglinda, in cele din urma este doar o jumatate de oglinda " adica nu se mai poate folosii, sau poate gresesc eu...

Da, gresesti, vandalismul - mai ales in centru - e rezultatul fie al excesului de alcool, fie a bravadei, fie a unei combinatii intre astea doua.

 

Cei de primara zic "Ma crezi ca sun aici la usa si fug", aia mai mari si mai cu muschi zic "Vrei sa vezi cum ii rup lu' asta oglinzile?"

 

..cum sa fac (em) sa evitam astfel de situatii vandalismul ??? cu oglinzile cred ca am gasit o solutie - cel putin la tipul meu de oglinzi ..voi - cu respect - ce solutii a- ti avea, sau aveti deja ...???

 

..o sa -mi spuneti : alarma

 

: garaj

 

: husa ( am si eu mi-frica ca mi-o taie sau arde cu tigara...)

Solutiile vad ca le stii,pacat ca nu le aplici.

 

O alarma chinezeasca pentru scuter costa 120-150 lei, face ceva galagie daca iti misca cineva motorul si o sa atraga atentia sau o sa enerveze vecinii. Combinata cu un jandarm aflat in post (sa pazeasca altcveva, nu scuterul tau) da rezultate destul de bune.

 

O husa, pe langa ca protejeaza cat de cat motorul de soare, ploaie, praf, il face aproape invizibil (pe mine ma intreaba uneori prietenii "Ai vandut scuterul?" si zic, "Nu, uite-l acolo." la care ei zic "Nici nu l-am observat, probabil ca din cauza husei."). In plus de asta, daca cineva e curios sa vada ce-i sub husa incepe sa schelalaie alarma...

 

De garaj ce sa mai zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, gresesti, vandalismul - mai ales in centru - e rezultatul fie al excesului de alcool, fie a bravadei, fie a unei combinatii intre astea doua.

 

Cei de primara zic "Ma crezi ca sun aici la usa si fug", aia mai mari si mai cu muschi zic "Vrei sa vezi cum ii rup lu' asta oglinzile?"

 

 

Solutiile vad ca le stii,pacat ca nu le aplici.

 

O alarma chinezeasca pentru scuter costa 120-150 lei, face ceva galagie daca iti misca cineva motorul si o sa atraga atentia sau o sa enerveze vecinii. Combinata cu un jandarm aflat in post (sa pazeasca altcveva, nu scuterul tau) da rezultate destul de bune.

 

O husa, pe langa ca protejeaza cat de cat motorul de soare, ploaie, praf, il face aproape invizibil (pe mine ma intreaba uneori prietenii "Ai vandut scuterul?" si zic, "Nu, uite-l acolo." la care ei zic "Nici nu l-am observat, probabil ca din cauza husei."). In plus de asta, daca cineva e curios sa vada ce-i sub husa incepe sa schelalaie alarma...

 

De garaj ce sa mai zic...

 

gasesti alarme si la 70 lei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu votez alarma. Spiritul civic mai exista, sau mai sper ca exista... O data ce suna alarma lumea se uita si nu prea ma continua infractorul.

 

 

 

--- Mesaj completat în 15 Nov 2007 23:55 -------------

Salutari ....!!! :)

...daca nu-ti fura scuterul - inca nu s-a intimplat - incearca si reusesc - mai mult sau mai putin elegant -sa-ti fure ceva, si daca poate/pot - el/ei -, sa-ti strice ceva - atit cit e/sunt capabil/i, dupa creativitatea fiecaruia - .......... nu pot sa inteleg decit ca , actul de a fura - e legat in principal de necesitate financiara, insa vandalismul nu pot sa-l inteleg dect prin rautate, si infinat prostie a omului lipsit de inteligenta minima, sa inteleaga ca o " jumate de oglinda, in cele din urma este doar o jumatate de oglinda " adica nu se mai poate folosii, sau poate gresesc eu...ce ma supara cel mai mult nu este faptul ca mi- s - au furat oglinzile, ...

 

 

 

Imi pare sincer rau... si cred ca avem cu totii atata empatie incat sa ne dam seama ce simti.

Uneori mi-e jena ca sunt roman...

 

Sper sa reusesti sa o repari si sa nu fie prea scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de parere ca ar trebui sa iti lasi scuterul putin mai departe de casa daca gasesti, undeva unde sa fie si o ghereta a unuia care pazeste o cladire sau ceva, ori, in fata hotelului Howard & jhonsons, unde am vazut ca sunt oameni care deschid usile la masini. Leag-o de un stalp acolo.

 

Probabil ca nu avea oglinda cand se barbierea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

or fi trecut pe acolo 2-3 liceeni mai "afumati" si ce au zis ei :"hai sa demonstram ce barbati in devenire suntem"....sau poate n a avut cineva loc sa treaca pe trotuar de el sau n a avut cum sa si parcheze masina si ce a zis :hai sa l invat minte pe asta :...se mai intampla ..nu ai ce sa faci....bine ca nu ti l-a luat cu totul.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari ....!!! :)

...daca nu-ti fura scuterul - inca nu s-a intimplat - incearca si reusesc - mai mult sau mai putin elegant -sa-ti fure ceva, si daca poate/pot - el/ei -, sa-ti strice ceva - atit cit e/sunt capabil/i, dupa creativitatea fiecaruia - .......... nu pot sa inteleg decit ca , actul de a fura - e legat in principal de necesitate financiara, insa vandalismul nu pot sa-l inteleg dect prin rautate, si infinat prostie a omului lipsit de inteligenta minima, sa inteleaga ca o " jumate de oglinda, in cele din urma este doar o jumatate de oglinda " adica nu se mai poate folosii, sau poate gresesc eu...ce ma supara cel mai mult nu este faptul ca mi- s - au furat oglinzile, - zic eu : greseala mea !!! ...trebuia sa fiu mai atent ... ci faptul ca au fost smulse cu salbaticie din locul de fixare - bratul metalic ce tine oglinda a fost rupt prin indoire, partea filetanta raminind in ghidon - ci faptul ca mi-au crapat - probabil in timp ce indoiau bratul metalic al oglizilor - carcasa ce tine farul in dreptu unde se monteaza oglinda - pentru cine cunoaste ET2 vespa /'97 - , oglinzile le cumpar sunt 30 Ron in Vitan, dar cu carcasa ce fac ...si nu numai atit...!!!

oke ...sa zicem ca nu e mare lucru , inlocuiesc oglinzile , si lipesc /sau nu, carcasa,...intrebarea mea este ..cum sa fac (em) sa evitam astfel de situatii vandalismul ??? cu oglinzile cred ca am gasit o solutie - cel putin la tipul meu de oglinzi ..voi - cu respect - ce solutii a- ti avea, sau aveti deja ...???

 

..o sa -mi spuneti : alarma

 

: garaj

 

: husa ( am si eu mi-frica ca mi-o taie sau arde cu tigara...)

... Str. Take Ionescu vis-a-vis de biblioteca - pe colt e magazinul Nike vis-a-vis e Mc Donald's Piata

Romana ... acolo s-a intimplat

...si inca ceva, dace se cunosc strazi rau famate, sau locuri unde astfel de lucruri se intimpla sa le strigam cu gura mare ... poate nu sunt de folos pentru toata lumea - sunt de acord - dar poate pentru cineva dintre noi o sa fie ...

.... multumesc , Luca

 

 

Salut. Pentru ca si pe mine ma deranjeaza vandalismul si prostia omeneasca, ignotanta si mai ales rautatea romanilor, am decis sa iau atitudine...

 

Va invit pe toti sa vizitati si sa va inregistrati pe Forumul CSR ( http://www.startcsr.3x.ro ), unde exista o sectiune numita "Politia Scuterelor" ( http://www.startcsr.3x.ro/forum/forumdisplay.php?fid=36 ), sectiune dedicata evenimentelor nedorite, care in scurt timp se doreste a fi in vizorul Politiei romane. Prin aceasta sectiune incercam sa stopam furturile si vandalizarile de scutere, din Bucuresti si Romania. Va invit sa populam aceast forum al tuturor scuteristilor si sa-l transformam intr-un important pachet de resurse utile din acest domeniu. Retine! Impreuna putem sa schimbam ceva ... NU FI INDIFERENT, IA ATITUDINE! Pentru ca poate fi foarte util, exista si un topic despre locurile "rau famate".

 

Inregistrati-va pe http://www.startcsr.3x.ro si ajutati-ne sa dezvoltam primul portal cu si despre scutere si scuteristi din Romania. Impreuna suntem multi si chiar daca suntem mici, suntem puternici!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :D :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se intampla numai in bucuresti...si in Slatina....am parcat motorul ca omul in fata blocului...ca la o jumatate de ora dupa asta sa ma uit pe geam si sa vad cu stupoare cum 3 tineri umbrau, apasau pe comenzi....Mi-au desumflat rotile si au dat jos cu ea de pe cric...ce sa le ceri! nu am mai apucat sa ii prind sa le spun ceva la ureche...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...