Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare!

 

Am si eu o curiozitate. Stiti cumca daca se poate, si cum se procedeaza sa inmatriculezi o motocicleta construita de tine? Tin minte ca am citit mai demult un topic asemanator, in care, concluzia a fost ca iti trebuie nu stiu ce autorizatie ca sa construiesti tu(era vorba sa modifici cadrul sau sa il faci de la 0 parca). Eu intreb pt situatia in care cumpar toate piesele si doar asamblez motocicleta(nu modific nimic la ele). Primesc carte de identitate de la RAR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai prindem si noi cate o zi mai calda ....

"primavara" asta am deja pe bord 197,3 Km :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

so... am 700 de kilometrii de cand am schimbat uleiul. si un pic innainte. vreo saptamana cred ca m-am intins pana la schimb...

mamaaaaa ce se aduna... si cand aud de mobre cu 30 000 de km in 10 ani... hahahhahahh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

so... am 700 de kilometrii de cand am schimbat uleiul. si un pic innainte. vreo saptamana cred ca m-am intins pana la schimb...

mamaaaaa ce se aduna... si cand aud de mobre cu 30 000 de km in 10 ani... hahahhahahh

:))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i frumos sa razi de astia mai comozi dintre noi :P

nu radeam de nimeni...

ma refeream la anunturile de vanzari...

tocmai rasfoiam un site de seconduri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca secondurile sunt cu 2 roti (maxim 3 ) baga un link poate dau din gresala peste o chiuloasa de DR650 ::)) (asa mai moca)

nu radeam de nimeni...

ma refeream la anunturile de vanzari...

tocmai rasfoiam un site de seconduri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe cadru sa ai actele mobrei donatoare.

sau? cadrul provine dintr-o dezmembrare presupun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este posibila imatricularea dar trebuie sa ai o serie de acte care sa dovedeasca constructia in regie proprie a utilajului!

In cazul in care construiesti cadrul singur -bonuri de materiale si declaratia la notar ca ai facut-o tu in regie proprie , sau factura si adeverinta de la un Service autorizat RAR pt constructia lui!(seria sasiu se poansoneaza la RAR in momentul omologarii)

Motorul- acte de provenienta

Restul componentelor sa fie ...piese care au circulat sau noi dar cu certificate de conformitate RAR(acte imperios necesare)

Nu in ultimul rand ai nevoie de un proiect desenat cu cote si distante exacte grosimi de materiale si un calcul mic de rezistenta si momente de inertie ,necesar pt cadru!

 

In rest ai mare nevoie de rabdare ! Succes!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cadrul nu o sa il construiesc eu. Nici nu sunt in stare, si cred ca pana gasesc si platesc pe cineva care imi poate face treaba ok ajung poate la aceeasi bani cu care mi-as lua unul nou sau dintr-o dezmembrare.

La fel si cu restul pieselor, de prin cataloage sau dezmembrari o sa le iau.

 

Deci in principiu daca folosesc doar piese omologate nu ar trebui sa fie nici o problema?

Editat de usercalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, m-am mancat undeva a sa zic asa si am desfacut "capacele" de la ceasurile de pe bord pt ca (nu stiu cum) a intrat mizerie inauntru iar eu am un fix cu asa ceva. intrebarea mea este: cum dracu le mai capsez la loc??? stie cineva sau se pricepe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, m-am mancat undeva a sa zic asa si am desfacut "capacele" de la ceasurile de pe bord pt ca (nu stiu cum) a intrat mizerie inauntru iar eu am un fix cu asa ceva. intrebarea mea este: cum dracu le mai capsez la loc??? stie cineva sau se pricepe?

F650 ...ce an ce model .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...