Sari la conținut

Am Nevoie De Niste Info De La Cineva Kre Se Pricepe Cu Adevarat!


gadjodilo17
 Share

Postări Recomandate

Am cumparat un scuter de la un tip ...kre are toate actele la el....RAR ITP valabil pana in 06-2006..talonu ala din italia..etc..cand l`am cumparat am facut un act la mana.. cum ca el imi vinde mie scuterul...dar scuteru nu era pe numele lui.......era pe numele la primu proprietar...Daca ma opreste politia eu ce pot sa spun.. ? :lol: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat un scuter de la un tip ...kre are toate actele la el....RAR ITP valabil pana in 06-2006..talonu ala din italia..etc..cand l`am cumparat am facut un act la mana.. cum ca el imi vinde mie scuterul...dar scuteru nu era pe numele lui.......era pe numele la primu proprietar...Daca ma opreste politia eu ce pot sa spun.. ? :lol: :)

Du-te cu actul ala la primarie si ia-ti numar de inregistrare.

Daca te opreste cel mai rau iti da o amenda.

Editat de adysme55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place topicul...trebuie sa fi mester olar si sa cunosti meserie ca sa sti asa ceva :)

 

Deci...sa nu te superi, dar: scuterul e posibil furat, cu actul de mana poti sa te stergi cu el cand te cheama natura, nu are ITP daca a expirat in 2006. Fa contract la notar (cam 80 lei). Asta poti sa zici politiei: e inregistrat la primarie, in rest ei considera ca e furat. Stai ok daca are numar :lol:

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda gresela mea.. :lol: vroiam sa zic 06-2009 sry..este valabila pana in 2009..asta doar ca nu este pe numele meu.:)) deci mai este furat.. :lol: sry ink odata

vezi k in talonul de la primarie exista varianta sa treci urmatorul propietar, si cu contract de vanzare cumparare mergi la primarie si il treci pe numele tau fiindca numarul pe care il ai akum este pe numele acelui tip.indicat ar fi sa faci o declaratie pe propria raspundere( la notar) ca scuterul este cumparat de la X si ca nu este furat,insa inainte de asta incearca sa afli daca nu este furat sau cauta-l cumva pe cel care este scris in actele scuterului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place topicul...trebuie sa fi mester olar si sa cunosti meserie ca sa sti asa ceva :)

 

Deci...sa nu te superi, dar: scuterul e posibil furat, cu actul de mana poti sa te stergi cu el cand te cheama natura, nu are ITP daca a expirat in 2006. Fa contract la notar (cam 80 lei). Asta poti sa zici politiei: e inregistrat la primarie, in rest ei considera ca e furat. Stai ok daca are numar :lol:

bai corectule taci ma ca isi inregistreaza lumea scutere cu acte facute in Word la greu... :lol: ...nu sta gaborul sa verifice fiecare scuter daca e furat...ca asa trebui angajati multi politisti...ii arati actul,nrul si haidi pa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm..bun hai ca fac o declaratie pe propria raspundere..oare cat m`ar ajunge?

 

bah ce ma distrati voi cu declaratia pe proprie raspundere :lol: daca se dovedeste ca scooteru e furat faceti puscarie :) merita riscu ?! insa daca ma gandesc mai bine nu faceti voi :lol: in cazul majoritatii, fac parintii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah ce ma distrati voi cu declaratia pe proprie raspundere :box: daca se dovedeste ca scooteru e furat faceti puscarie :D merita riscu ?! insa daca ma gandesc mai bine nu faceti voi ;) in cazul majoritatii, fac parintii...

 

am un unchi la politie.. ;)) pot sa verific dak este furat sau nu.... ;) :lol: :blbl: :blbl: :) :D :lol:

Editat de gadjodilo17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah ce ma distrati voi cu declaratia pe proprie raspundere :lol: daca se dovedeste ca scooteru e furat faceti puscarie :) merita riscu ?! insa daca ma gandesc mai bine nu faceti voi :lol: in cazul majoritatii, fac parintii...

 

 

cosminake !!! hai sa-ti spun o treaba ... eu am cumparat un scuter care avea cartea de indentitate pieduta ( aceea emisa de RAR) si ca sa-i scot duplicat a fost nevoie de o declaratie pe propia raspundere , in mometul cand faci asa ceva esti absolut sigur ca acel scuter nu este furat, nu o faci doar fiindca iti trebuie pt inregistrare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cosminake !!! hai sa-ti spun o treaba ... eu am cumparat un scuter care avea cartea de indentitate pieduta ( aceea emisa de RAR) si ca sa-i scot duplicat a fost nevoie de o declaratie pe propia raspundere , in mometul cand faci asa ceva esti absolut sigur ca acel scuter nu este furat, nu o faci doar fiindca iti trebuie pt inregistrare .

 

pai si tu esti sigur ca f15 asta nu-i furat ? da-mi o carte de identificare aici sa vezi ce greu e de facut :) in photoshop :lol:

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si tu esti sigur ca f15 asta nu-i furat ? da-mi o carte de identificare aici sa vezi ce greu e de facut :blbl: in photoshop :box:

 

:) :lol: :lol: SCUZE DE OFFTOPIC ,dar acuma vad semnatura lu` cosminake :D :D :blbl: daca vrei sarma de import calitate germana, da`mi un pm si`ti fac oferta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si tu esti sigur ca f15 asta nu-i furat ? da-mi o carte de identificare aici sa vezi ce greu e de facut :) in photoshop :lol:

 

nu stiu de unde ai scos f15 ,in fine, pey poate ai observat ca baiatul a spus ca are un unchi la politie si il verifica sa vada daca este furat.sunt de acord cu tine la faza cu talonul,numai ca : iti ies culorile,stampilele,fontul indentic cu cel original dar ce te faci cu hartia imbatranita pe care nu o fentezi asa usor?

Editat de pino_nrg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de unde ai scos f15 ,in fine, pey poate ai observat ca baiatul a spus ca are un unchi la politie si il verifica sa vada daca este furat.sunt de acord cu tine la faza cu talonul,numai ca : iti ies culorile,stampilele,fontul indentic cu cel original dar ce te faci cu hartia imbatranita pe care nu o fentezi asa usor?

 

ce-ti trebe hartie imbatranita mah la cati ignoranti sunt in tara asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de unde ai scos f15 ,in fine, pey poate ai observat ca baiatul a spus ca are un unchi la politie si il verifica sa vada daca este furat.sunt de acord cu tine la faza cu talonul,numai ca : iti ies culorile,stampilele,fontul indentic cu cel original dar ce te faci cu hartia imbatranita pe care nu o fentezi asa usor?

 

Salut. Mai copii. Pentru cel cu unchiul la politie, care si-a luat scuter cu act la mana, am sa-i spun doar ca este un copil naiv. Cum poti sa-ti iei un scuter de la cineva care nu este trecut ca si proprietar in CI ? :lol: Daca unchiul din politie nu te-a ajutat cu un sfat inainte de a face prostia ce te face sa crezi ca o sa te ajute sa identifici daca nu e furat? Oricum acest lucru trebuia facut inainte sa cumperi scoot. Sti, "NO OFFENCE!", dar multi au unchi functionari pe la ghiseele de la politie si gata cred ca e totul OK. Daca treiam si noi intr-o tara civilizata, normal era ca politia sa aiba habar, sa poata si sa vrea sa verifice orice autovehicul/scuter/moped daca este furat sau nu, dar la noi politia doarme in post, de-aia sunt atatea masini cu numere de Italia si scutere cu numere de Italia ciordite, care circula "in regula" in Buc. si Romania. Politia romana de multe ori este prea comoda ca sa verifice daca agregatul este cu actele in regula sau nu. Cei care verifica sunt putini si se multumesc sa ia o spaga de cacao, ma rog, pana la urma probabil ca asta este singurul motiv pentru care verifica actele, ar mai fi cei care vor sa verifice dar nu prea stiu ce ;) si ar mai fi cei care vor sa verifice dar nu pot si pana la urma satui de atata birocratie, stau linistiti in banca lor, ca mai au 1 ana pana la pensie si de ce sa-si puna sefii in cap cu diverse actiuni suspecte ;) Cea mai in masura autoritate, de la noi, ca sa certifice daca un agregat este furat sau nu, este RAR. Insa ca RAR-ul sa poata descoperii un agregat ciordit trebuie ca pe numele acelui agregat sa existe depusa o plangere!!! Altfel nimeni nu stie nimic.

 

Fi atent. Arunca-ti si tu un ochi prin sectiunea cu poze de scutere si daca-ti place vreunul pentru tine, pentru vreun prieten sau var de-al tau, spune-mi si ne intalnim sa-ti fac un act de mana ca sa fie ale tale :blbl: Nu te pacalesc, nu mi-as permite ce naiba, mai ales ca tu ai un unchi in politie si poti sa verifici :blbl: Oricare poate fi al tau, trebuie numai sa spui si cineva de pe-aici iti poate face un act de mana ca ti-l vinde, nu neaparat proprietarul :P Ce naiba traim in Romanica doar :)

 

Mai in gluma, mai in serios, nu esti in regula cu actele. Sfatul meu este: marita cat mai repede scuterul ala si ia-ti ceva cu acte in regula :box:

 

Sper ca nu te-am ofensat cu postul meu, insa daca tu iti inchipui ca esti un elefantel roz, care viseaza ca traieste intr-un univers si mai roz, in care toti sunt cinstiti, in care nu exista probleme sau raufacatori, atuci cineva trebuia sa te trezeasca la realitate si sincer imi pare bine ca am fost eu acele. Sigur tu acum intelegi cat vrei si mai ales cat poti. Oricat poti sa te superi pe mine ;)

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :D :lol:

 

PS - In loc sa dai o replica aberanta cum ca tu esti tare cum ca ai un unchi in politie, mai bine te-ai bagdi cum iesi din situatia asta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Mai copii. Pentru cel cu unchiul la politie, care si-a luat scuter cu act la mana, am sa-i spun doar ca este un copil naiv. Cum poti sa-ti iei un scuter de la cineva care nu este trecut ca si proprietar in CI ? :lol: Daca unchiul din politie nu te-a ajutat cu un sfat inainte de a face prostia ce te face sa crezi ca o sa te ajute sa identifici daca nu e furat? Oricum acest lucru trebuia facut inainte sa cumperi scoot. Sti, "NO OFFENCE!", dar multi au unchi functionari pe la ghiseele de la politie si gata cred ca e totul OK. Daca treiam si noi intr-o tara civilizata, normal era ca politia sa aiba habar, sa poata si sa vrea sa verifice orice autovehicul/scuter/moped daca este furat sau nu, dar la noi politia doarme in post, de-aia sunt atatea masini cu numere de Italia si scutere cu numere de Italia ciordite, care circula "in regula" in Buc. si Romania. Politia romana de multe ori este prea comoda ca sa verifice daca agregatul este cu actele in regula sau nu. Cei care verifica sunt putini si se multumesc sa ia o spaga de cacao, ma rog, pana la urma probabil ca asta este singurul motiv pentru care verifica actele, ar mai fi cei care vor sa verifice dar nu prea stiu ce :lol: si ar mai fi cei care vor sa verifice dar nu pot si pana la urma satui de atata birocratie, stau linistiti in banca lor, ca mai au 1 ana pana la pensie si de ce sa-si puna sefii in cap cu diverse actiuni suspecte :P Cea mai in masura autoritate, de la noi, ca sa certifice daca un agregat este furat sau nu, este RAR. Insa ca RAR-ul sa poata descoperii un agregat ciordit trebuie ca pe numele acelui agregat sa existe depusa o plangere!!! Altfel nimeni nu stie nimic.

 

Fi atent. Arunca-ti si tu un ochi prin sectiunea cu poze de scutere si daca-ti place vreunul pentru tine, pentru vreun prieten sau var de-al tau, spune-mi si ne intalnim sa-ti fac un act de mana ca sa fie ale tale :box: Nu te pacalesc, nu mi-as permite ce naiba, mai ales ca tu ai un unchi in politie si poti sa verifici ;) Oricare poate fi al tau, trebuie numai sa spui si cineva de pe-aici iti poate face un act de mana ca ti-l vinde, nu neaparat proprietarul :lol: Ce naiba traim in Romanica doar :lol:

 

Mai in gluma, mai in serios, nu esti in regula cu actele. Sfatul meu este: marita cat mai repede scuterul ala si ia-ti ceva cu acte in regula ;)

 

Sper ca nu te-am ofensat cu postul meu, insa daca tu iti inchipui ca esti un elefantel roz, care viseaza ca traieste intr-un univers si mai roz, in care toti sunt cinstiti, in care nu exista probleme sau raufacatori, atuci cineva trebuia sa te trezeasca la realitate si sincer imi pare bine ca am fost eu acele. Sigur tu acum intelegi cat vrei si mai ales cat poti. Oricat poti sa te superi pe mine ;)

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :D :D

 

PS - In loc sa dai o replica aberanta cum ca tu esti tare cum ca ai un unchi in politie, mai bine te-ai bagdi cum iesi din situatia asta :blbl:

nu am zis ca`i functionar la politie :P este..sau o fost comisar/colonel nici eu nu stiu ce anume..si chiar el mi`o zis ca dak vreau sa verifice sa vada dak este furat... :) asa si ink ceva...kre ar fi prostu sa`si tina actele in scuter...ma refer toate actele... :blbl: oricum..o sa`l verific si dak nu`i furat o sa`mi fac o declaratie pe propria raspundere....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Mai copii. Pentru cel cu unchiul la politie, care si-a luat scuter cu act la mana, am sa-i spun doar ca este un copil naiv. Cum poti sa-ti iei un scuter de la cineva care nu este trecut ca si proprietar in CI ? :lol: Daca unchiul din politie nu te-a ajutat cu un sfat inainte de a face prostia ce te face sa crezi ca o sa te ajute sa identifici daca nu e furat? Oricum acest lucru trebuia facut inainte sa cumperi scoot. Sti, "NO OFFENCE!", dar multi au unchi functionari pe la ghiseele de la politie si gata cred ca e totul OK. Daca treiam si noi intr-o tara civilizata, normal era ca politia sa aiba habar, sa poata si sa vrea sa verifice orice autovehicul/scuter/moped daca este furat sau nu, dar la noi politia doarme in post, de-aia sunt atatea masini cu numere de Italia si scutere cu numere de Italia ciordite, care circula "in regula" in Buc. si Romania. Politia romana de multe ori este prea comoda ca sa verifice daca agregatul este cu actele in regula sau nu. Cei care verifica sunt putini si se multumesc sa ia o spaga de cacao, ma rog, pana la urma probabil ca asta este singurul motiv pentru care verifica actele, ar mai fi cei care vor sa verifice dar nu prea stiu ce ;) si ar mai fi cei care vor sa verifice dar nu pot si pana la urma satui de atata birocratie, stau linistiti in banca lor, ca mai au 1 ana pana la pensie si de ce sa-si puna sefii in cap cu diverse actiuni suspecte ;) Cea mai in masura autoritate, de la noi, ca sa certifice daca un agregat este furat sau nu, este RAR. Insa ca RAR-ul sa poata descoperii un agregat ciordit trebuie ca pe numele acelui agregat sa existe depusa o plangere!!! Altfel nimeni nu stie nimic.

 

Fi atent. Arunca-ti si tu un ochi prin sectiunea cu poze de scutere si daca-ti place vreunul pentru tine, pentru vreun prieten sau var de-al tau, spune-mi si ne intalnim sa-ti fac un act de mana ca sa fie ale tale :blbl: Nu te pacalesc, nu mi-as permite ce naiba, mai ales ca tu ai un unchi in politie si poti sa verifici :blbl: Oricare poate fi al tau, trebuie numai sa spui si cineva de pe-aici iti poate face un act de mana ca ti-l vinde, nu neaparat proprietarul :P Ce naiba traim in Romanica doar :lol:

 

Mai in gluma, mai in serios, nu esti in regula cu actele. Sfatul meu este: marita cat mai repede scuterul ala si ia-ti ceva cu acte in regula :box:

 

Sper ca nu te-am ofensat cu postul meu, insa daca tu iti inchipui ca esti un elefantel roz, care viseaza ca traieste intr-un univers si mai roz, in care toti sunt cinstiti, in care nu exista probleme sau raufacatori, atuci cineva trebuia sa te trezeasca la realitate si sincer imi pare bine ca am fost eu acele. Sigur tu acum intelegi cat vrei si mai ales cat poti. Oricat poti sa te superi pe mine ;)

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :D

 

PS - In loc sa dai o replica aberanta cum ca tu esti tare cum ca ai un unchi in politie, mai bine te-ai bagdi cum iesi din situatia asta :D

 

man tot nu inteleg dc zici ca nu`s cu actele in regula..ti`am spus ca am toate actele la el doar ca scuteru` nu este pe numele meu.... :) bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu ai inteles ce a vrut Alias sa-ti zica. Ideea e ca si eu pot sa am actele de la masina firmei la mine, dar masina nu este a mea, tot a firmei ramane pana se face un contract de vanzare-cumparare. (intre proprietar si cumparator). Pana nu se fac aceste demersuri, persoana care este cu numele prin actele tale...poate sa-si revendice scuterul cand vrea el (daca stie ca e la tine), iar tu poti sa chemi si trupele speciale ca nu are ce sa-i faca.

Daca vrei detalii de la un expert, mergi la un notar cu toate actele, explica-i si vezi ce zice. Intrebarea nu costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

dak imi pun la scuter un kit de 80 cm3 politia poate sa`mi faca cv? mentionez ca nu prea ma pricem sunt la inceput..

daca ai peste 50 cc [ai 16 ani si cursul de legislatie], deja esti in afara legii ! deci e caz PENAL [ teoretic]

practic , sa fim seriosi , pe politist il intereseaza actul pe care il ai la scuter , n-o sa stea el sa vada cati cc are scuterul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dak imi pun la scuter un kit de 80 cm3 politia poate sa`mi faca cv? mentionez ca nu prea ma pricem sunt la inceput..

nu stau ei sa verifice motorul tau :crack: stai calm...doar sa nu te prinda cu 130 prin oras :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...