Jump to content

Recommended Posts

• Replies 4.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

LA MULȚI ANI PASIONAȚILOR DE MZ.

Posted Images

La 19.04.2019 la 8:59, cornelilinca84 a spus:

Salutare. Dacă vreau sa pun pe un motor de RT 125 alternator sau magnetou/dinam pe 12 v oare ce s-ar potrivi? 

De 12v exista un model de magnetou de scuter 2t cu senzor interior. Destul de rar modelul necesar deoarece rotorul trebuie sa aiba conul potrivit altfel nu are loc statorul . Nu stiu exact sa spun de la ce model .

Eu folosesc cu succes un megnetou de motoreta Riga/ Carpati rusesc... 6v 45W , tot cu senzor , napolitana ... sistem asemanator cu cel de minsk dar cu dimensiuni mai mici. Aceasta varianta este mai ieftina si se dovedeste a fi foarte fiabila... o am deja de cativa ani si merge ca in prima zi... Lumini multumitoare , fara platina , fara baterie...

Edited by sharky_boy
La 10.5.2019 la 7:41, sharky_boy a spus:

De 12v exista un model de magnetou de scuter 2t cu senzor interior. Destul de rar modelul necesar deoarece rotorul trebuie sa aiba conul potrivit altfel nu are loc statorul . Nu stiu exact sa spun de la ce model .

Eu folosesc cu succes un megnetou de motoreta Riga/ Carpati rusesc... 6v 45W , tot cu senzor , napolitana ... sistem asemanator cu cel de minsk dar cu dimensiuni mai mici. Aceasta varianta este mai ieftina si se dovedeste a fi foarte fiabila... o am deja de cativa ani si merge ca in prima zi... Lumini multumitoare , fara platina , fara baterie...

Salut. Magnetou  cu senzor interior este de malaguti 2t.

• 1 year later...
La 19.04.2019 la 8:59, cornelilinca84 a spus:

Salutare. Dacă vreau sa pun pe un motor de RT 125 alternator sau magnetou/dinam pe 12 v oare ce s-ar potrivi? 

Poate intră cel de la Minsk, cu adaptări mecanice serioase (conicităţi rotor / ambielaj, flanşe). Şi cu regulatorul de tensiune original combinat cu aprindere electronică (CDI) cu tiristor, incorporată (la Minsk 125).

Nu are loc decât pe modelul RT/3 (cu 4 trepte de viteză). Modelel RT/2 şi RT/1 (cu 3 trepte de viteză) au carterul mai mic la partea de aprindere / dinam (originalul 6V 35W).

Originalul însă este prevăzut cu baterie (cu acumulator 6V) şi cu lumini de poziţie (de staţionare) activabile prin cheia de contact (care poate fi scoasă). Treabă deşteaptă!

Edited by easy ride on!
  • 1 month later...

Salutare,

Stiu ca am lipsit cativa ani de pe aici, dar totusi.

Ce se intampla? Lipsa de activitate, sau a scazut asa de tare interesul pentru moto MZ?

2847EFD8-0335-4BB7-8888-210B4236C3E5.jpg

Salut.

Caut un motor complet pentru MZ ES 175 Trophy, cu carburator si esapament.

Daca stiti la cineva, va rog sa ma anuntati.

O intrebare. Intra in cadrul de 175, motor de 250? In caz ca nu gasesc de 175, proprietarul vrea sa punem de 250.

Multumesc!

La 28.10.2020 la 9:57, bandit red a spus:

Salutare,

Ce se intampla? Lipsa de activitate, sau a scazut asa de tare interesul pentru moto MZ?

2847EFD8-0335-4BB7-8888-210B4236C3E5.jpg

Superb!

Motorul din poză, nu faptul că ai lipsit câţiva ani.

Multumesc,

este o lucrare recenta.

Al meu este inca printre "favoriti" 

Acum de curand am achizitionat si eu un atas DUNA din 1961 si ma voi apuca de restaurarea lui.

IMG_0936.JPG

IMG_0942.JPG

IMG_0958.JPG

• 3 weeks later...
La 28.10.2020 la 9:57, bandit red a spus:

Salutare,

Am intrat in gasca cu un ETZ 250! :)

Si totodata caut cadru cu acte de ES 250!!!

image0.jpeg

Edited by iuli-voshod