Sari la conținut

limitator de putere


Postări Recomandate

Ma intereseaza daca exista vreun loc in bucuresti in care sa se monteze limitatoare de putere si la ce bani se poate face acest lucru.

Sa zicem ca ar fi vorba despre un Bandit 600...

 

In plus, imi poate cineva explica, in nu foarte multe cuvinte - sunt destul de atehnic :friends: - in ce consta operatiunea?

 

Multam,

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata sunt in cautarea motorului pe care-l voi aduce din Germania. Printre favoriti este si Banditul de 600, insa doar in conditiile in care il pot cobori undeva pe la 50CP (sunt incepator).

 

Din pacate esti cam departe...eu sunt din Bucuresti - tu din Sibiu, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Si tu i poti pune limitator; te gandestin la o inginerie care sa nu lase acceleratoru sa se traga la blana(un surub, o sarma, un cui)

te uitinsi tu la carburator si vezi ce se poate improviza da'iti garantez ca in 2 zile ii dai jos limitatoru'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu i poti pune limitator; te gandestin la o inginerie care sa nu lase acceleratoru sa se traga la blana(un surub, o sarma, un cui)

te uitinsi tu la carburator si vezi ce se poate improviza da'iti garantez ca in 2 zile ii dai jos limitatoru'

:D omu' vrea sa limiteze putere nu turatie... Daca bati cuie in motor sigur dupa 2 zile o sa vrei sa-l scoti, dacainsa este un chit de limitare de putere o sa vrei sa-l scoti dupa ceva mai mult timp. :D

 

 

Ps. banditul de 600 mi se pare cam mare pentru incepator, nu atit din punct de vedere al puterii cit din punct de vedere al greutatii.

 

parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bronto: Sincer sa fiu, nu m-am gandit ca trebuie sa fac modificari si in talon. Poate ca asa o fi....important este sa aflu daca se poate, cat face, unde se poate face si eventual ce presupune.

 

@berzelius: este vorba de un kit? eu mai intrebat si alti oameni si mi s-a spus ca se "lucreaza" la carburatie si atat. fara nici un fel de alte device-uri. cum e?

cat despre greutate...parerile sunt impartite. diferenta intre un bandit si o honda CB 500 este de 10-15 kile...stiu oameni de 65kg care nu au o problema cu honda (incepatori fiind) - eu la 82 chiar as avea una cu banditu? (iar CB 500 e din cate am vazut THE motocicleta pentru incepatori)

 

@r_i_d_e_r: nu cred in improvizatii, merci de sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot cumperi moto din Germania te duci la reprezentanta motorului si ceri un Drosselsatz pentru motorul respectin.Setul contine doar niste scheibe care se monteaza in carburatoare.Acum citiva ani am cumparat pentru motorul sotiei(Yamaha Fazer 600) si a costat cam 120€.De montat poti sa l-e montezi si singur dar trebuie reglate carburatoarele dupa montare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti constient de chestia asta limitarea ti-o faci din creier shi din mana , nu cu dispozitive care sa itzi restrictioneze puterea... Oare tu chiar nu poti sa te limitezi singur? ca ce chestie sa umbli la motor aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu crezi in improvizatii?!

ce ti-am zis eu e o chestie folosita la destule motoare

gandeste-te cum sa ii pui ceva sa nu mearga gazu la blana si cand o sa te inveti sa te dai pe ea o sa ii scoti aia si te cenzurezi tu inca o perioada

ce dreq numa' unu care nu a mers in viata lui pe motor merge cu ea sau in relanti sau in blana;

eu unu zic sa nu lasi cine stie ce mester sa umble la ea(adik la reglarile carburatoarelor)

eventual daca chiar crezi ca nu te poti cenzura mergi la gagiul ala care a zis ca ar putea sa o faca la el in atelier si vezi daca chiar stie ce afce lasa-l sa o mestereasca

Atentie! sa nu o duci la vreun mecanic auto care avea si el o Jawa in tinerete!

Da' eu cred ca e cheltuiala aiurea faza asta cu limitatoarele;

de la 11 ani umblu cu motoare si cel mai tare pe care l-am avut e Suzuki GT185 (10.000 rot/min - 2 timpi), cu care ma plimbam pe dig cadn aveam 15 ani;

am avut si mobre si Jawe,Manet , mai pe scurt toate jafurile; motoaru ccel mai tare pe care l-am condus a fost Suzuki Gsx 600 la 90 de cai;

acu mi-am luat Kawa GPZ900R (115 cai)cu motoru' gripat da' intr-o luna maxim ma dau cu el si nici nu ma gandesc la limitatoare(Doamne Maica Domnului !!! )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dreq daca la 82 kg nu poti sa stapanesti un Bandit ce dreq fac eu la 20 de ani 65 de kg(am avut si 69 da' de obicei am 64) cu ditamai Kawa de 255 de kg ?!

Te descurci si fara limitatoare

 

Hai numa bine baieti si sa ne vedem la niste beri ca acolo sigur nu o sa vb de limitatoare, eventual cum sa ii mai bagam cativa caluti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o chestie pentru limitare mai e sa ii obturezi evacuarea;

intra pe http://www.nsr125.com/derestrict.htm

numa' ca aia iii scot limitarea iar tu tre sa ii pui una si parerea mea e ca ideal ar fi sa ii faci limitarile exact la cilindru(ptr fiecare in parte) si nu jos la toba ca o sa se incinga bucata de teava care duce de la motor la toba si daca e nichelata o sa se faca violet-albastru;

poti face ca un fel de garnituri numa ca din tabla si cu gaurile (nu de la suruburi ci gaurile prin care trec gazele) mai mici decat cele din garnituri dar atenti sa fie de acelasi diametru intre ele ca daca nu un cilindru sufla mai mult, altu mai usor, unu trage mai mult amestec carburant, altu mai putin s.a.m.d.(si asa mai departe)

 

Desigur ca eu tot raman cu varianta mea : FARA LIMITARI !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R_i_d_e_r, cum ziceam si mai devreme, sunt afon cand vine vorba de "bagat mainile" intr-un motor. Nu m-am dus niciodata mai departe de schimbat bujii si verificat nivelul uleiului - asta la masina; la motoare nici atat!

Multam oricum pentru informatii, am mai inteles cate ceva despre cum se poate limita puterea.

Cat despre decizia de a limita sau nu motorul - e o chestie de optiune personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 14 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...