Sari la conținut

Ce Sistem De Navigatie Sa-mi Cumpar?


Postări Recomandate

Pe scurt, tocmai am luat un Etrex HCX de pe Ebay (nou noutz) si m-a costat fix 210 $. Mai nou se trimite si in Europa si costa in jur de 30-40 $, deci una peste alta, sub 600RON. Asa ca idee, ca Pf nu prea te pune nimeni sa platesti vama, mai ales daca vorbesti cu vanzatorul sa-ti trimita factura separat.

 

Nu vreau sa-mi fie luat in nume de rau, dar mi-a iesit pe nas japca din Ro.

Pun si eu o intrebare...daca sunteti reprezentant Garmin, nu faceti voi garantia? sau doar pe alea vandute cu adaos 400% se acorda garantie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 307
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pun si eu o intrebare...daca sunteti reprezentant Garmin, nu faceti voi garantia? sau doar pe alea vandute cu adaos 400% se acorda garantie?

 

pai la banii astia ce-ti trebuie garantie? Iei altul daca se strica :kiss: Sau iei 2 si tii unull pentru piese :what:

oricum sculele sunt f bune. Nu ai nevoie de garantie daca e nou.

Bravo, bun deal!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt, tocmai am luat un Etrex HCX de pe Ebay (nou noutz) si m-a costat fix 210 $. Mai nou se trimite si in Europa si costa in jur de 30-40 $, deci una peste alta, sub 600RON. Asa ca idee, ca Pf nu prea te pune nimeni sa platesti vama, mai ales daca vorbesti cu vanzatorul sa-ti trimita factura separat.

 

Nu vreau sa-mi fie luat in nume de rau, dar mi-a iesit pe nas japca din Ro.

Pun si eu o intrebare...daca sunteti reprezentant Garmin, nu faceti voi garantia? sau doar pe alea vandute cu adaos 400% se acorda garantie?

 

* iarta-ma, dar esti departe de orice evidenta a comertului cu echipamente si aparatura din Romania, asa ca nu prea am ce discuta cand e vorba de e-bay si alte surse gen internet. E un alt gen de comert, cu alte reguli si alte functii. Ca si la ei, si la noi magazinele virtuale au marfa mai ieftina. Si comertul virtual si cel fizic poate sa practice la un moment dat preturi speciale si promotii. E alegerea fiecaruia daca asteapta sau nu o astfel de ocazie.

Ceea ce spui tu, vis-a-vis de adaos comercial este complet neadevarat si injust. Cat despre eTrex HCX nu este numele corect, de fapt sunt doua produse din seria eTrex ...cu terminatia asta, unul este Legend, celalalt Vista, doua produse cu niste deosebiri intre ele si prin urmare cu pret diferit. Btw., cand esti reprezentant al unei firme de aparatura, nu inseamna ca esti obligat sa faci service pentru orice produs din brand-ul ala care exista in tara. Stiu o multime de oameni care si-au luat aparatura ieftina (ca acolo e paradis) din Dubai si pe urma, cand au avut probleme tehnice, au trimis (cu DHL) produsul in Dubai ptr. reparatie. E normal. Fiecare marca are un reprezentant pe o anumita regiune (continent) care este autorizat sa faca anumite lucruri, iar altele NU. Asa ca pentru aparate din USA, te putem ajuta, in caz ca se defecteaza, dar probabil ca asta va avea un pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://electronics.pricegrabber.com/gps/m/42298111/

Garmin eTrex Vista HCx GPS

(Outdoors - MPN: 0100063000)

Price Range: $215.00 - $299.99 from 34 Sellers

http://electronics.pricegrabber.com/gps/m/...roduct/sv=title

Garmin eTrex Legend HCx GPS

(MPN: 100062900)

Price Range: $179.99 - $269.99 from 33 Sellers

Rebates & Special Offers: $5.00 Bonus available

Description: Deep foliage, nor canyons phase the rugged eTrex Legend HCx. Its high-sensitivity receiver holds a GPS signal in the toughest environments. Similar to the Legend Cx, this handheld navigator also has a bright color screen, microSD card slot .... Read More

http://www.garmin.ro/produs.php?id=267&amp...8&cat_id=13

eTrex Legend HCx

Pret fara ROAD200x: 929* RON

*Pretul nu include TVA

 

sa nu uitam ca si pretul din America de 180 $ contine adaos cemercial

gizmo 30/40 $ pt posta e mult, de fiecare data cand cumparat din america nu a depsit 27$ (piese pt masina), TVA la 140 $ a fost 3,5RON , trebuie sa recunosc ca pachetul trebuia sa ajunga intre 7 si 14 zile si a durat 1 luna

 

In romania :

http://www.emag.ro/navigatie_gps/sistem-ga...--p010-00567-01

Sistem Garmin ZUMO 550 cu CityNavigator si ROAD2006 (Romania), preincarcate

1.599,00 RON (cu TVA)

http://www.garmin.ro/produs.php?id=161&amp...23&cat_id=8

Pret cu ROAD200x preincarcat, fara CD: 1469.75* RON

*Pretul nu include TVA

cu tva vine 1750

Editat de moz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://electronics.pricegrabber.com/gps/m/42298111/

 

Garmin eTrex Vista HCx GPS

(Outdoors - MPN: 0100063000)

Price Range: $215.00 - $299.99 from 34 Sellers

http://electronics.pricegrabber.com/gps/m/...roduct/sv=title

 

Garmin eTrex Legend HCx GPS

(MPN: 100062900)

Price Range: $179.99 - $269.99 from 33 Sellers

Rebates & Special Offers: $5.00 Bonus available

Description: Deep foliage, nor canyons phase the rugged eTrex Legend HCx. Its high-sensitivity receiver holds a GPS signal in the toughest environments. Similar to the Legend Cx, this handheld navigator also has a bright color screen, microSD card slot .... Read More

http://www.garmin.ro/produs.php?id=267&amp...8&cat_id=13

 

eTrex Legend HCx

Pret fara ROAD200x: 929* RON

*Pretul nu include TVA

 

sa nu uitam ca si pretul din America de 180 $ cu adaos cemercial

<small>--- Mesaj completat în 08 Feb 2008 23:09 -------------</small><br/>gizmo 30/40 $ pt posta e mult, de fiecare data cand cumparat din america si nu a depsit 27$, TVA la 140 $ a fost 3,5RON , trebuie sa recunosc ca pachetul trebuia sa ajunga intre 7 si 14 zile si a durat 1 luna

 

* foarte corect tot ce ai scris mai sus :what:

eTrex Legend HCX este in USA la pret de retail de 267,84 $, ceea ce se incadreaza excat in range-ul pe care l-ai gasit tu pe magazinul virtual de electronice. Retail inseaman ca e un distribuitor care cumpara sute de produse, nu unul singur. Normal ca are un pret preferential. Insa, repet: eu nu am cum sa cumpar marfa din USA, ci numai din UK fiind un distribuitor din Europa. Eu nu compar ca si persoana fizica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, nu inteleg de ce nu direct din usa, oricum..

in uk am vazut ca pretul e undeva la 220 lire cu tva

+ il platiti in lire nu il ron

+ transport...

Editat de moz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* iarta-ma, dar esti departe de orice evidenta a comertului cu echipamente si aparatura din Romania, asa ca nu prea am ce discuta cand e vorba de e-bay si alte surse gen internet. E un alt gen de comert, cu alte reguli si alte functii. Ca si la ei, si la noi magazinele virtuale au marfa mai ieftina. Si comertul virtual si cel fizic poate sa practice la un moment dat preturi speciale si promotii. E alegerea fiecaruia daca asteapta sau nu o astfel de ocazie.

Ceea ce spui tu, vis-a-vis de adaos comercial este complet neadevarat si injust. Cat despre eTrex HCX nu este numele corect, de fapt sunt doua produse din seria eTrex ...cu terminatia asta, unul este Legend, celalalt Vista, doua produse cu niste deosebiri intre ele si prin urmare cu pret diferit. Btw., cand esti reprezentant al unei firme de aparatura, nu inseamna ca esti obligat sa faci service pentru orice produs din brand-ul ala care exista in tara. Stiu o multime de oameni care si-au luat aparatura ieftina (ca acolo e paradis) din Dubai si pe urma, cand au avut probleme tehnice, au trimis (cu DHL) produsul in Dubai ptr. reparatie. E normal. Fiecare marca are un reprezentant pe o anumita regiune (continent) care este autorizat sa faca anumite lucruri, iar altele NU. Asa ca pentru aparate din USA, te putem ajuta, in caz ca se defecteaza, dar probabil ca asta va avea un pret.

 

 

1. Nu l-am luat in sistem licitatie deci este "available" pt toata lumea 24 din 24 tot anul. Apropos, cine mai vrea sa-mi dea PM sa le arat cum se face.

 

2. Etrex legend HCX (my bad)

 

3. Sunt constient ca la noi ar trebui sa fie mai scump, dar mai mult ca dublu mi se pare japca ( si este valabil cam pentru tot ce vine de afara) Din pacate comerciantul roman inca nu realizeaza ca nu mai este asa greu sa cumperi de afara.

 

4. Chestiunea asta cu garantia sincer nu o inteleg...privilegiu de a fi reprezentantul unei firme ar trebui sa atraga dupa sine (si in tarile civilizate sunt convins ca asa este) si rezolvarea garantiilor pe zona respectiva. Este una din principalele atributii ale unui reprezentant, ce conteaza de unde a fost cumparat? Nu e tot de la Garmin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu l-am luat in sistem licitatie deci este "available" pt toata lumea 24 din 24 tot anul. Apropos, cine mai vrea sa-mi dea PM sa le arat cum se face.

 

2. Etrex legend HCX (my bad)

 

3. Sunt constient ca la noi ar trebui sa fie mai scump, dar mai mult ca dublu mi se pare japca ( si este valabil cam pentru tot ce vine de afara) Din pacate comerciantul roman inca nu realizeaza ca nu mai este asa greu sa cumperi de afara.

 

4. Chestiunea asta cu garantia sincer nu o inteleg...privilegiu de a fi reprezentantul unei firme ar trebui sa atraga dupa sine (si in tarile civilizate sunt convins ca asa este) si rezolvarea garantiilor pe zona respectiva. Este una din principalele atributii ale unui reprezentant, ce conteaza de unde a fost cumparat? Nu e tot de la Garmin?

 

1. ok, am inteles ideea cu e-bay, ...cam tot ce iei de acolo e mai ieftin, orice articol, decat oriunde in lume (deci nu numai in Romania e valabil...). Cine poate si vrea sa ia de acolo, feel free.

 

2. & 3. Pretul la eTrex Legend ca si la orice alt aparat (pret de desfacere, ma refer) nu il stabileste fiecare dealer cum vrea el, este impus tot de Garmin (UK), iar daca ei considera ca aici vor vinde marfa cu preturile astea, nu e greseala mea de marketing, capisci? :what: Eu ma lupt cu chestia asta de cand am venit, ...dar nimic nu se face peste noapte. Daca tie ti-a luat o luna ca sa primesti 1 produs din State, inchipuie-ti cat mi-ar putea lau mie ca sa schimb o mentalitate in politica de pret aici. Imagineaza-ti doar (!)

 

4. garantia pentru un produs stricat, presupune service, adica un nr. de ore de munca si poate piese de schimb. Pentru aparate care nu sunt cumparate din Romania (respectiv de la firma noastra), Garmin UK (firma mama) nu ma plateste ptr. service. Atunci, DE CE as face eu garantiile ptr. produse luate din USA? Exista vreo firma pe lumea asta care presteaza servicii pentru altceva decat ptr. bani?!

Privilegiile de la Garmin pentru o firma din Romania nu sunt foarte mari, nu te gandi ca suntem pe lista lor de "celebritati".

 

 

 

--- Mesaj completat în 09 Feb 2008 10:24 -------------

aha, nu inteleg de ce nu direct din usa, oricum..

in uk am vazut ca pretul e undeva la 220 lire cu tva

+ il platiti in lire nu il ron

+ transport...

 

* pentru ca americanii vor asa. Pentru ca piata din Europa de est este foarte interesanta acum din punctul lor de vedere, tocmai ca sa poata desface aici cu preturile cu care NU ar vinde in America, capisci? :kiss: Politica lor globala de (cuvant urat)... (!)

deci tot ce import eu vine din UK, cu DHL, nu iti imagina ca aduc 2-3 cutii pe saptamana, iar toate costurile de logistca se adauga la pretul final al produsului... Chestia e ca un pret mare nu este intotdeauna rezultatul unui adaos comercial mare, ...eu nu am facut facultate economica (nu mi-a placut economia), dar sunt chestii de bun simt. Cand aud ca unii considera ca se adagua 400% la pretul de achizitie (asta ar fi profit, dupa unii), mi se pare ca e ceva ofensator pe moment, ..dar de fapt e doar ignoranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca nu sunt chiar asa ignorant, m-am gandit chiar sa va ajut avand in vedere ca faceti munca patriotica. Vi le vand eu cu 250 $ si mai ramane loc sa castigati si voi ceva.

 

Nu intelege gresit, nu am nimic cu tine dar in romania se face o greseala grava de practica comerciala. Toti vanzatorii vor sa se imbogateasca intr-o saptamana daca e posibil. Intr-adevar service-ul costa bani, dar nu asa se castiga un client.

ca o afacere sa fie profitabila de ambele parti, trebuie investit in increderea clientului, lucru care nu-ti aduc profit instantaneu.

Si atunci cand o sa stiu ca orice problema am, la voi o rezolv relaxat, nu voi mai apela la artificii cu adusul din state numai pentru ca ies cu 50 $ mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca nu sunt chiar asa ignorant, m-am gandit chiar sa va ajut avand in vedere ca faceti munca patriotica. Vi le vand eu cu 250 $ si mai ramane loc sa castigati si voi ceva.

 

Nu intelege gresit, nu am nimic cu tine dar in romania se face o greseala grava de practica comerciala. Toti vanzatorii vor sa se imbogateasca intr-o saptamana daca e posibil. Intr-adevar service-ul costa bani, dar nu asa se castiga un client.

ca o afacere sa fie profitabila de ambele parti, trebuie investit in increderea clientului, lucru care nu-ti aduc profit instantaneu.

Si atunci cand o sa stiu ca orice problema am, la voi o rezolv relaxat, nu voi mai apela la artificii cu adusul din state numai pentru ca ies cu 50 $ mai ieftin.

 

* E perfect adevarat ce spui, sunt departe de a fi multumita de cum se face comertul aici. Dar sa nu generalizam... Eu nu cred ca tu esti ignorant, ci pur si simplu ai ignorat (probabil) faptul ca piata din Romania e altceva decat piata din USA si ca a face promovare si a vinde aici (intr-o tara din est) un produs de nisa si care este si high-tech, asa, ...nu e munca usoara. Daca vindeam telefoane mobile, masini de lux sau televizoare cu plasma, am fi dat lovitura desigur :what:

 

Nu am ce sa fac cu produse aduse din USA, am voie sa iau marfa din UK doar, ...dar cand prind momentul fac discounturi, ca asta am voie (campanie, ...marketing, promo, etc.).

I alta ordine de idei, eu nu am oameni specializati pe service, pana una alta, deci daca sunt probleme importante de functionalitate la un aparat (ceea ce nu prea s-a intamplat de cand sunt eu aici, ...nici unul), atunci se trimite frumos cu posta in UK unde le repara dept. lor tehnic. Deci costa si service-ul si transportul, iar eu nu primesc bani ptr. asta decat daca dovedesc ca produsul e cumprat de la mine... Trist, dar adevarat.

 

hai, un we. minunat! eu ies sa dau o tura ca a iesit soarele :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci cand o sa stiu ca orice problema am, la voi o rezolv relaxat, nu voi mai apela la artificii cu adusul din state numai pentru ca ies cu 50 $ mai ieftin.

 

complicat cu rezolvatul problemelor. Mai intai trebuie sa invete oamenii aia ce se face cu fiecare tip de aparat si care sunt diferentele. Anul trecut eram aproape sa-mi iau din ro. M-am dus la biroul de langa ateneu si un nenea de-acolo, ignorand semnalele evidente ca s-ar putea sa stiu mai multe decat el despre aparatele din seria outdoor, incerca cu disperare sa-mi vanda un model pe care il avea atunci pe stoc, neinteresandu-l daca intr-adevar era cel mai bun lucru de care aveam nevoie.

Si atunic, vorba lui Istodor de la Catavencu, am zis: "muriti" si am hotarat sa mai trec pe-acolo peste cativa ani cand se vor mai schimba oamenii si mentalitatile.

Cria P - no offence si mult succes!

PS: tu esti Cornelia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca sunt curios de semnalul ala miraculos (de la Hcx) care se pastreaza peste tot.Il testam maine :what: P.S. si eu tot de pe ebay mi-am luat Etrex Legend cx la juma de pret fata de rqa :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca sunt curios de semnalul ala miraculos (de la Hcx) care se pastreaza peste tot.

 

face diferenta doar in padure deasa. Acum, ca nu-s frunze in copaci, nici cu Cx-ul nu o sa pierzi semnalul. Si la Cx e important sa nu te opresti daca ti se pare ca ai pierdut semnalul ... mai mergi putin si apare. Una peste, alta, in practica HCx te ajuta mai mult daca mergi la o cursa cu navigatie dupa track gps si tragi la podium.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa va iesiti din pareri..garmin romania a hotarat sa fie unul din sponsorii enduro-maniaco-depresiv..si va tine o prezentare si o descriere a produselor off-road sambata seara dupa prima etapa,unde veti putea initia discutii cu cei in masura...printre alte premii proba speciala la 2t si 4 t va avea la locul intai cate un gps..

sper sa va bucurati de ele.... :what: :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa va iesiti din pareri..garmin romania a hotarat sa fie unul din sponsorii enduro-maniaco-depresiv..si va tine o prezentare si o descriere a produselor off-road sambata seara dupa prima etapa,unde veti putea initia discutii cu cei in masura...printre alte premii proba speciala la 2t si 4 t va avea la locul intai cate un gps..

sper sa va bucurati de ele.... :what: :kiss:

 

off topic - ati facut categorii speciale pentru 2t si 4t? Ce caterinca? :kiss: Sunteti deschizatori de drumuri. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

complicat cu rezolvatul problemelor. Mai intai trebuie sa invete oamenii aia ce se face cu fiecare tip de aparat si care sunt diferentele. Anul trecut eram aproape sa-mi iau din ro. M-am dus la biroul de langa ateneu si un nenea de-acolo, ignorand semnalele evidente ca s-ar putea sa stiu mai multe decat el despre aparatele din seria outdoor, incerca cu disperare sa-mi vanda un model pe care il avea atunci pe stoc, neinteresandu-l daca intr-adevar era cel mai bun lucru de care aveam nevoie.

Si atunic, vorba lui Istodor de la Catavencu, am zis: "muriti" si am hotarat sa mai trec pe-acolo peste cativa ani cand se vor mai schimba oamenii si mentalitatile.

Cria P - no offence si mult succes!

PS: tu esti Cornelia?

 

* yes, it's me :kiss:

Salutare,...ceva-ceva s-a mai schimbat pe la Garmin, daca ai sa mai treci pe la magazin, ai sa vezi ca avem acum mai multe aparate :kiss:

 

--- Mesaj completat în 09 Feb 2008 17:46 -------------

off topic - ati facut categorii speciale pentru 2t si 4t? Ce caterinca? :what: Sunteti deschizatori de drumuri. :eek:

 

 

* tot off-topic: deocamdata eu am hotarat sa participam la Valcea ca sa incurajam competitia acerba si "murdara" intre cele doua clase, acuma ramane de vazut daca o sa-si dea si seful meu acordul. Sper sa nu aiba obiectii, pana la urma merita si sportul asta putina atentie, chit ca nu putem noi sa facem preturi ca e-bay-ul :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic - ati facut categorii speciale pentru 2t si 4t? Ce caterinca? :what: Sunteti deschizatori de drumuri. :kiss:

anul trecut la speciala toti au vrut sa se 'arda' pe puteri..si atunci am premiat separat primele 3 locuri la 2T si primele 3 locuri la 4T..si nu uita..(este singura cursa din RO unde regulile se stabilesc de catre piloti la sedinta tehnica dupa prezentarea teoretica a traseului),nu ne trebuie nici un regulament gen federatie & stuff.

 

ps..este o idee foarte buna departajarea asta fiindca diferentele au fost destul de mari: diferentele intre aceleasi cat.au fost de cateva sec..si colo si dincolo iar INTRE categorii de peste un minut pana la 2...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut la speciala toti au vrut sa se 'arda' pe puteri..si atunci am premiat separat primele 3 locuri la 2T si primele 3 locuri la 4T..si nu uita..(este singura cursa din RO unde regulile se stabilesc de catre piloti la sedinta tehnica dupa prezentarea teoretica a traseului),nu ne trebuie nici un regulament gen federatie & stuff.

 

 

:what:

that's the spirit! ...cred ca daca o tineti asa, o sa devina o intalnire de referinta in Romania :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what:

that's the spirit! ...cred ca daca o tineti asa, o sa devina o intalnire de referinta in Romania :kiss:

eu cred ca este deja o intalnire de referinta din ro...dar nu vreau sa o laud..las sa faca altii asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca este deja o intalnire de referinta din ro...dar nu vreau sa o laud..las sa faca altii asta...

 

* veni, vidi ...si pe urma tragem concluziile :kiss:

dupa ce am vazut prin poze, o sa va alegeti cu reclamatii de la satenii pasnici din regiune, atatea "capre" salbatice si galagioase nu ma mai vazut la un loc :kiss: :what: ... oricum, sper sa ne intelegem om cu om, motor cu motor si copac cu copac :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* veni, vidi ...si pe urma tragem concluziile :kiss:

dupa ce am vazut prin poze, o sa va alegeti cu reclamatii de la satenii pasnici din regiune, atatea "capre" salbatice si galagioase nu ma mai vazut la un loc :kiss: :what: ... oricum, sper sa ne intelegem om cu om, motor cu motor si copac cu copac :kiss:

corect..asta e si ideea sa comenteze ceilalti..nu noi...iar de inteles avem seara pe langa tuci si proiector vreme..muzica o sa fie doar in surdina si berea ca de obicei receeeeeeee..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad pe site ca pretul fara ROAD e mult mai mic, iar cu Road ai alte 2 otiuni (cu/fara CD).

1. De ce-mi trebe CD-ul (caci daca am pb vin la reprezentanta la voi de unde-l cumpar si-mi reinstalati road-ul, nu?)

2. Nu pot sa pun eu ROAD-ul sau altceva daca as cumpara, sa zicem, vista-ul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad pe site ca pretul fara ROAD e mult mai mic, iar cu Road ai alte 2 otiuni (cu/fara CD).

1. De ce-mi trebe CD-ul (caci daca am pb vin la reprezentanta la voi de unde-l cumpar si-mi reinstalati road-ul, nu?)

2. Nu pot sa pun eu ROAD-ul sau altceva daca as cumpara, sa zicem, vista-ul ?

 

* Buna! MensSana,

preturile de pe site reprezinta asa (cele 3 variante):

 

1. pret pentru terminal (asa cum vine de la Garmin) cu o harta a lumii (de baza) pe el, adica vezi tarile, marile, oceanele, frontierele, orasele mari, muntii, ..cam atat. Unele terminale nu au decat o memorie interna f. mica si nu se pot incarca harti pe ele. Aletele accepta card (au un slot ptr. micro SD) si atunci poti pune harti (respectiv ROAD sau altceva, ce te intereseaza, din orice tara - harti Garmin!!);

 

2. pret pentru terminal cu ROAD2006 preincarcat (atlasul digital al Romanie - harta facut a de noi, soft romanesc 100%); ai softul pe terminal, poti naviga on-road si off-road pe drumuri cunoscute (pe off-road sunt drumuri forestiere/de pamant, dar inca nu foarte multe, cam 40617Km, vezi mai multe detalii la http://www.romaniadigitala.ro/en/log.php ); cine are softul preincarcat, primeste up-dateuri (cand se fac la noi) contra cost (cam 11$ + TVA un up-date intermediar sau 85$ + TVA o data pe an).

 

3. pret pentru terminal cu ROAD2006 preincarcat si cu CD (licenta soft) ptr. ROAD; asta inseamna ca ai softul cu licenta cu tot si atunci primesti up-dateurile gratuit pe viata (de fapt iti descarci singur din site, cu codul pe care il primesti ca si client de soft); varianata asta nu o recomand ptr. cei care merg doar off-road cu echipamentul (de fapt este f. utila ptr. auto);

 

Poti cumpara si ROAD-ul separat, adica daca ti-ai luat eTrex din State sau mai stiu de unde sau l-ai luat mai demlut si nu ai considerat ca iti trebuie si harta Romaniei, insa softul costa. Pretul licentei este la noi 503 RON + TVA, poti sa iei softul si sa il pui pe un micro SD, apoi in terminal. dar e mai ieftin sa iei aparatul cu harta preincarcata de la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista site-uri publice (precum isohunt de ex) de unde poti lua lucruri "curgatoare" din torenti ! Eu nu iau, caci sunt cinstit, parol :lol: ... dar pt atatea milioane diferenta, tentatia nu e mica :wink: Am vrut sa verific si, relativ surprizaaaa: pirateria e o bacterie nepieritoare (ma intreb daca neaparat maligna) :kiss:

Don't try this at home ! :) Si zici ca acum nu trebuie decat sa-l pun pe card si apoi in Garmin ?

Editat de MensSana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...