Sari la conținut

Ce Sistem De Navigatie Sa-mi Cumpar?


Postări Recomandate

Dar daca nu ai privire de ansamblu, ...degeaba.

 

mah cria, n-o avea el privire de ansamblu, da cand avea cata gps, daca-ti aratam unu il duceai la ureche si ziceai "alo!" :cheers:

 

Bai Soso, daca il stergi si pe asta, chiar inteleg ca esti pe blat cu cria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 307
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mah cria, n-o avea el privire de ansamblu, da cand avea cata gps, daca-ti aratam unu il duceai la ureche si ziceai "alo!" :cheers:

 

Bai Soso, daca il stergi si pe asta, chiar inteleg ca esti pe blat cu cria

 

* bey, Ionut, eu nu am de unde sa stiu ce scule detine fiecare acasa, asa ca ma "coordonez" numai dupa felul in care se exprima lumea aici pe forum...

noi doi ne-om cunoaste de undeva (nu mai stiu de unde), dar ce stiu despre tine e insuficient ca sa imi fac o parere. E valabil si reciproca :huh:

Cu telefonul sa stii ca mare dreptate ai, acuma ca au pus astia navigatii si pe tel. mobil, poti sa-ti bagi GPS-ul si in urechi (sa nu mai vorbim de alea minuscule de tracking, pe care le poti pune in nara, daca vrei, sau pe retina :huh: ), dar pe mine nu prea ma pasioneaza gadgeturile, sunt o persuoana cu inclinatii mai degraba spre natura si natural ;)

 

Soso, chiar te rog sa faci ordine in topicul asta, sterge tot ce crezi ca nu e legat de navigatii, ca deja m-am saturat si eu de "pasele" astea total ineficiente. Daca vrei pot sa fac si o analiza/raport cu ce s-a intamplat ininte de venirea mea pe topicul asta si ce se intampla dupa. Am rezultate interesante (dar ...PM) si nu ma refer la alea comerciale.

 

pax et bonum!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

Nu am avut timp sa citesc tot dar ciondaneala de felul acesta este tipica pe toate forumurile indiferent de tema discutiei.

 

Din pacate nu se discuta despre caracteristicile gps-urilor si ce se poate face cu ele cu adevarat. Pentru enduro cel mai bun este seria GPSMAP 60CSx, suportul si gps-ul rezista la vibratii, eu il folosesc pe Ural si daca nici asta nu vibreaza...De altfel enduristii (chiar si cei cu KTM) sunt multumiti de el.

 

Seria Legend este f buna dar suportul nu este la fel de puternic si aici ma refer la surubelul de 4 sau 5 mm care nu rezista si se slabeste in conditii de enduro, deci un pic de atentie.

 

PS: cat priveste pretul acestor produse fiecare e liber sa cumpere de unde vrea, Romania, State, etc.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut timp sa citesc tot dar ciondaneala de felul acesta este tipica pe toate forumurile indiferent de tema discutiei.

 

Din pacate nu se discuta despre caracteristicile gps-urilor si ce se poate face cu ele cu adevarat. Pentru enduro cel mai bun este seria GPSMAP 60CSx, suportul si gps-ul rezista la vibratii, eu il folosesc pe Ural si daca nici asta nu vibreaza...De altfel enduristii (chiar si cei cu KTM) sunt multumiti de el.

 

Seria Legend este f buna dar suportul nu este la fel de puternic si aici ma refer la surubelul de 4 sau 5 mm care nu rezista si se slabeste in conditii de enduro, deci un pic de atentie.

 

PS: cat priveste pretul acestor produse fiecare e liber sa cumpere de unde vrea, Romania, State, etc.

 

* Asa este! ...bine-ai venit! :huh:

 

Ia zi, cum merge VX-ul? il stiu pe fostul proprietar si stiu ca a avut mare grija de el...

Cu Uralul sper ca ai sa-l iei o data pe coclau si sa ma chemi si pe mine, de mult imi doresc sa vad unul in actiune pe off-road :cheers:

 

on-topic: GPSMap 60 CSX este "the One"! dar din pacate pretul lui nu-l face cel mai accesibil. Stiu enduristi care si-au luat si nu l-ar mai schimba cu nimic. Dar nici eTrex-ul nu e de lepadat. O sa il vezi in plina desfasurare la Enduro-maniaco-depresiv we., daca ajungi acolo. :huh:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 16 pagini se poate trage o concluzie:

- jumatate din pagini sunt DEGEABA scrise. A fost cineva pe aici care a reusit sa irite pe multi cu atitudinea superioara afisata, comportamentul atotstiutor si limbajul adus pana la limita suburbanului.

 

- pentru enduro sunt recomandate aparatele din gama ETREX HCX (Legend sau Vista) care sunt aparate noi cu un receptor mai sensibil decat generatia trecuta de CX. Gama FORERUNNER este buna doar pentru navigarea dupa track. Tot la capitolul FORERUNNER atentie la acumulatori. Nu l-ai incarcat seara, ziua mergi dupa harta, pentru ca nu pot fi schimbati cu baterii uzuale asa cum se poate la ETREX.

- Prinderile pe ghidonul motocicletei depind de fiecare, pentru ca fiecare stie ce fel de enduro face. Daca ar fi sa aleg eu, as alege modul de a decupa un burete, a baga aparatul in el si apoi sa il prind de ghidon cu doi arici.

- Pretul de achizitie si aici ma refer doar la ETREX, pentru ca in optiunea mea este mai complet decat FORERUNNER, este:

1. pe Ebay cu tot cu transport pana in Romania costa aprox 600 lei (ETREX LEGEND HCX).

2. in Romania la dealer costa 1105 lei.

- garantia oferita de dealer-ul roman este doar la nivel de soft si functionare butoane. Daca pici si dai cu el de pamant, ADIO garantie.

- Harta ROAD 2006 nu este pentru enduristi. Este departe de a fi detaliata (sa nu mai vorbim de foarte detaliata) si astfel aproape inutila pentru navigarea in off-road.

 

Sa fim sanatosi si sa ne imprumutam track-uri cat mai multe si frumoase.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

* Asa este! ...bine-ai venit! :huh:

 

Ia zi, cum merge VX-ul? il stiu pe fostul proprietar si stiu ca a avut mare grija de el...

Cu Uralul sper ca ai sa-l iei o data pe coclau si sa ma chemi si pe mine, de mult imi doresc sa vad unul in actiune pe off-road :cheers:

 

Merge VX-ul, cat despre Ural nu prea ii place coclaul chiar daca l-am bagat si pe acolo.

 

on-topic: GPSMap 60 CSX este "the One"! dar din pacate pretul lui nu-l face cel mai accesibil. Stiu enduristi care si-au luat si nu l-ar mai schimba cu nimic. Dar nici eTrex-ul nu e de lepadat. O sa il vezi in plina desfasurare la Enduro-maniaco-depresiv we., daca ajungi acolo. :huh:

 

Nu am zis ca etrex-ul e de lepadat doar ca suportul este mai slabut in conditii enduro, in rest e foarte bun.

 

@ketemeu

 

Pentru categoria de gps-uri care nu incarca harta cel mai bun este GPS60, l-am testat si stiu ce vorbesc, f tare este Etrex H, dar nu are prea multe waypoint-uri si track-uri.

 

PS: sper ca incepand cu aceasta pagina sa discutam despre caracteristicile gps-urilor nu despre preturi, am mai spus, fiecare cumpara de unde vrea.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* concluziile si le trage fiecare, e o tara libera si preturile sunt negociabile, ca peste tot :cheers:

 

"atitudinea superioara afisata, comportamentul atotstiutor si limbajul adus pana la limita suburbanului." - am o vaga idee ca aici m-ai "tintit" pe mine. Daca e asa, sa stii ca n-am de gand sa intru in vreo disputa cu tine, ...urbanule. Esti departe de orice target al meu pe orice domeniu, asa incat nu ma intereseaza sa iti imbunatatesti TU parerea despre mine sau sa iti schimbi ceva in modul de gandire.

 

ce am dorit sa realizez si ce mi-am propus, am realizat.

in mai o sa fim la Valcea la intrunirea enduro. Vor mai fi si altele in vara/toamna care vine. Garmin nu va fi reprezentat de altcineva la aceste competiti/evenimente, decat de mine. Obisnuiti-va cu ideea si ...mergeti mai departe :huh: Vor fi promotii peste an, softul de navigatie se va inbunatatii in timp si progresul o sa ne aduca numai bine tuturor celor implicati. In momentul asta piata de off-road este fff mica aici, asa ca, linistiti-va, nu din vanzarile de eTrex imi fac eu targetul...

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"atitudinea superioara afisata, comportamentul atotstiutor si limbajul adus pana la limita suburbanului." - am o vaga idee ca aici m-ai "tintit" pe mine. Daca e asa, sa stii ca n-am de gand sa intru in vreo disputa cu tine, ...urbanule. Esti departe de orice target al meu pe orice domeniu, asa incat nu ma intereseaza sa iti imbunatatesti TU parerea despre mine sau sa iti schimbi ceva in modul de gandire.

Tu nu te poti opri? Nu ai buton de off sau macar MUTE?

De la a argumenta si pana la a aduce discutia in mahala e un pas mic pe carea l-ati facut. Deja acest post il consider plin cu cacaturi, chestii carea puteau fi trimise si pe PM fara sa ve scuipati asa in gura lumii.

Astept in continuare sa fi un post legat de GPS si atat.

Nu sunteti in stare - ABTINETI-VA

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu te poti opri? Nu ai buton de off sau macar MUTE?

De la a argumenta si pana la a aduce discutia in mahala e un pas mic pe carea l-ati facut. Deja acest post il consider plin cu cacaturi, chestii carea puteau fi trimise si pe PM fara sa ve scuipati asa in gura lumii.

Astept in continuare sa fi un post legat de GPS si atat.

Nu sunteti in stare - ABTINETI-VA

Bafta.

 

* iarta-ma, MacLoad, nu intentionam sa iti atrag atentia...

In ce priveste comentariile si posturile pe care le trimit, din moment ce eu primesc aici si jigniri (vezi fraza de mai sus, pe care am citat-o) si murdarii si epitete cu care nu cred ca ma asociez (si cine ma cunoaste stie asta la fel de bine ca si mine), am considerat ca este potrivit sa raspund aici, nu ma intereseaza o corespondenta personala cu indivizii necunoscuti care mi se adreseaza in felul in care s-a vazut in topicul asta.

De aici incolo, iti voi asculta sfatul, mute.

Chiar si postul asta se poate sterge (admin), fiind off-topic. Am vrut doar sa iti raspund deschis, nu am nimic de susotit pe la colturi.

 

pax et bonum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragi administratori, o fapta......ceva......orice.......!!!!!!!!!!!?????????......macar un comentariu.....

aproape totul este :cheers: :huh: :huh: ;) :ok: :eek: sau scopul indeplinit al unora.......adica reclama moca

am mai tot intrat pe acest topic in speranta ca poate intr-o zi voi fi si eu in stare sa duc gps-u' la ureche ca pe un telefon :P , sa mai invat si aud de una de alta, dar, aici citesc de promotii, magazine si preturi mai "corecte" doar la anume firme sau magazine.

Editat de bax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze pentru interventia tarzie, nu am vazut forumul de ieri.

cria_p ..... ai continuat reclama si postarile offtopic.warn si suspentare 30 zile.

nu te forteaza nimeni sa relationezi cu aceasta comunitate prezenta aici, daca nu o consideri demna de respectul tau, fie el si in scop comercial, declarat sau nu. insinuarile si aluziile nu isi au rostul, nu sutn f multi copii pe aici, din contra, vreau sa cred ca e una dintre cele mai civilizate coltzuri de forum.

@ restul......va rog ramaneti on topic, altfel warn si suspendare fara alte explicatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

scuze pentru interventia tarzie, nu am vazut forumul de ieri.

cria_p ..... ai continuat reclama si postarile offtopic.warn si suspentare 30 zile.

nu te forteaza nimeni sa relationezi cu aceasta comunitate prezenta aici, daca nu o consideri demna de respectul tau, fie el si in scop comercial, declarat sau nu. insinuarile si aluziile nu isi au rostul, nu sutn f multi copii pe aici, din contra, vreau sa cred ca e una dintre cele mai civilizate coltzuri de forum.

@ restul......va rog ramaneti on topic, altfel warn si suspendare fara alte explicatii.

 

 

Sper ca vei lasa topicul deschis pt cei care vor informatii despre gps-uri, daca este nevoie imi scot link-ul din semnatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

salutare

va rog sa-mi spuneti ce sistem de navigatie i-mi recomandati pt enduro ?

foloseste cineva asa ceva in teren ?

 

Pana la urma te-ai lamurit ce model iti trebuie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colierul de prindere pe ghidon (la gama Etrex) vine cu garnitura de cauciuc, pentru a preintampina efectele vibratiilor. Surubelul de strangere se asigura cu SuperAtack, daca credeti ca este necesar. Eu nu l-am asigurat niciodata si n-a zburat de pe ghidon. Deasemenea, in cazul celor din generatia noua (Cx, HCx), care vin cu clips-ul la pachet, surubelul se asigura cu aceeasi solutie de super glue. La generatiile mai vechi se inlocuieste tot capacul din spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

Pentru cei care nu ii ajuta harta in privinta drumurilor forestiere pot sa intre pe google earth sa isi faca traseul pe imagini din satelit dupa care puteti descarca acest traseu in format gpx, acest format poate fi importat de MapSource si il puteti incarca in gps.

Majoritatea gps-urilor pot incarca 20 trasee a cate 500 de puncte, in principiu ar trebui sa fie de ajuns, depinde de distanta la care luati track-urile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

pai la banii astia ce-ti trebuie garantie? Iei altul daca se strica :crack: Sau iei 2 si tii unull pentru piese :rusinica:

oricum sculele sunt f bune. Nu ai nevoie de garantie daca e nou.

Bravo, bun deal!

 

Bai ai nevoie, oarecum. Am luat un eTrex Vista HCx de la reprezentanta, nou, si a trebuit sa il dau inapoi la schimbat cu altul nou, fiindca avea bug hardware. Avut garantie, schimbat, fericit.

 

--- Mesaj completat în 20 Mar 2008 17:00 -------------

Tu crezi ca eu nu as putea sa iau (download gratis) toate track-urile care apar pe net la noi, sa pun in harta mea absolut TOT ce se gaseste pe net (ma refer la harti de off-road) si sa am astfel o harta mai buna si cu mai multe trasee ...de care va intereseaza pe voi? POT, dar nu vreau, nu este ceea ce ne intereseaza, sa furam harti de la altii. Avem oameni care ne ajuta sa facem trasee ptr. off-road, multi ne ajuta in mod voluntar si sunt entuziasti. Sunt si altii care au cu noi parteneriat (Romsilva, de ex.) si facem business impreuna, dar lucrurile nu pot fi facute peste noapte si nici cu carcotasi si ...nici ieftin.

 

a la votre!

Amenintari fara fundament.

 

Poti sa downloadezi, dar nu-ti permiti sa integrezi nimic in ROAD. Incearca.

 

In momentul in care v-ati "infecta" ROAD cu date protejate de licente opensource, ati fi fortati, legal vorbind, sa faceti si ROAD open-source, adica gratuita si cu datele la vedere. Cine-si pune streangul la gat? Nimeni.

 

Free Software Foundation are birou si in Romania.

 

ROAD e chiar detaliat, deci nu cred ca se pune problema.

 

OWN.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

* e foarte frumos, insa ne-ai dat numai un link la o pagina de accesorii (cases), vad ca o husa d-aia de PDA costa pana la 99 euro. Cat o costa oare PDA-ul si softul care intra in "cutia" aia? Ba m-ar interesa chiar ce stie sa faca? (in afara de faptul ca sta in husa). Adica ce stie el sa faca ptr. o motoreta care merge pe off-road...? (ce receptor GPS are, ce rezistenta are la socuri/vibratii, daca e waterproof si daca poate memora track-uri,etc.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit PDA cu GPS numai in masina pe strazi si a fost foarte ok, asa ca nu stiu cum ar merge pe moto, ideea era HUSA aia care pare o alternativa pentru protectia PDA la ploaie si socuri, deci o varianta la rezistenta fizica a aparatelor Garmin. Nu comparam softul, era doar o varianta pentru a proteja un PDA pe moto.

 

Disclaimer: Nu cunosc autorii site-ului respectiv, nu am cumparat niciodata un produs de la ei, nu fac reclama de nici un fel, nu am actiuni la firma respectiva si nici nu primesc alte foloase materiale/intelectuale de la ei. Asta ca sa nu apara discutii mai incolo. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit PDA cu GPS numai in masina pe strazi si a fost foarte ok, asa ca nu stiu cum ar merge pe moto, ideea era HUSA aia care pare o alternativa pentru protectia PDA la ploaie si socuri, deci o varianta la rezistenta fizica a aparatelor Garmin. Nu comparam softul, era doar o varianta pentru a proteja un PDA pe moto.

 

Disclaimer: Nu cunosc autorii site-ului respectiv, nu am cumparat niciodata un produs de la ei, nu fac reclama de nici un fel, nu am actiuni la firma respectiva si nici nu primesc alte foloase materiale/intelectuale de la ei. Asta ca sa nu apara discutii mai incolo. :)

 

* Hey! n-o lua in tragic :moto: poti folosi absolut orice GPS vrei pe moto. Idea e ca daca vrei sa ai cat mai multe performante/confort trebuie sa iti iei un GPS dedicat off-road. Altfel, ...faci poze si cu telefonul mobil, dar nu vei scoate fotografii ca si cu un EOS sau un PowerShot sau alta scula fabricata de cei care iau in considerare necesitatile unui fotograf profesionist (e doar o paralela :moto: ).

Pe moto iti trebuie un GPS care sa te "scoata" cand navighezi in orice situatie. Nu doar pe soare si drum neted. Husa este doar o protectie ptr. praf si sa nu se zgarie eventual ecranul (care, btw., la un PDA obisnuit nu cred ca este touch-screen), dar nu iti da rezistenta ptr. echipament, daca nu e prevazut din fabricatie...

 

o zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...