Sari la conținut

Ati vazut ursi in plimbarile voastre?


Postări Recomandate

Nu stiu daca s-a mai pomenit de el, dar pe DN1, dupa ce treci de intrarea la Peles(dinspre Bucuresti), aproximativ vis-a-vis de parcarea aceea, erau unuii cu un urs si se tot opreau oamenii sa-l vada si sa-i dea de mancare. E posibil sa fie acelasi urs de care ati pomenit voi din zona castelului.

Asta se intampla acum o luna!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

...Si in ce asociatie activeaza domnul leso, daca nu-i cu suparare ?

 

Domnul KUKI!!

APAR, normal

ce motor ai?

 

E un tip care face poze de zor cu un pui de leu la cabana 3 brazi (acces din DN1: Predeal - 5 km). Mai mult nu stiu sa iti spun (adica cat de bine este tratat animalul etc)

 

Doamne!!! am fost de 100 de ori acolo. toata lumea spune: vine in fiecare zi; nu stiu de ce nu e azi... si nu e!!!

 

Toata vara am umblat dupa fotograful asta!

 

Dar si cand o sa am noroc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
Si revenind la ursii nostri : eu am vazut acum 2 ani si parca si anu trecut la intrarea in Castelul Peles niste tigani cu un urs. Tare m-as bucura sa stiu ca ati reusit sa scapati bietu animal de chinuri.

La Peles i-am vazut si eu acum aproximativ 7 ani cand eram in clasele 1-4 si am fost intr-o excursie. Ofereau servicii de fotografiere cu un pui de urs si un leu.

Mesaj completat

Acum am vazut ca am inviat un topic de 3 ani, scuze.

Dar stie cineva ceva de ce nu a mai scris nimeni aici ? Domnul leso nu se mai ocupa sau de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Au fost infiintate niste adaposturi la Zarnesti unde au fost dusi niste ursii captivi din tara. Din 2005 si pana acum mentalitatea romanului s-a schimbat: nu se mai zgaieste ca prostu' la urs, ci pune mana pe telefon si suna la cei care se ocupa de salvarea lor. Din declaratiile celor de la asociatie, am inteles ca au reusit sa salveze cam 30 ursi numai datorita celor care au reclamat tinerea lor in captivitate pe la diferite restaurante de la popasurile de pe marginea drumurilor.Printre cei salvati este si cel de la castelul Peles care nu era asa batran pe cat se credea, ci era orb deoarece ii intepasera ochii cu acul pentru a fi mai usor de controlat(in povestea asta oare cine e omul si cine e animalul).

Mai sunt ursi in captivitate dar cei de la asociatie mai trebuie sa astepte sa treaca peste procedurile birocratice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Dupa 4 ani de cand am facut plangerea (am fost mai multi) Muki goes home.

 

http://stirileprotv.ro/stiri/social/ursul-...dupa-9-ani.html

 

Probabil ca nu va iesi din rezervatie pentru ca nu a cunoscut salbaticia pana acum. Si culmea e ca tembelii aia chiar nu aveau intentii rele. Doar ca mintea putina nu i-a ajutat sa tina ursul in conditii mai bune si nici sa-l ajute sa ajunga in alta parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...