Sari la conținut

Best Bike Of All Time(dupa Zx7r) :p


Sergiu 30
 Share

Postări Recomandate

heh... multe laude intradevar ... o motocicleta care a facut istorie... in superbike etc..

sergiu asta e primul tau motor?

da e ce mi-am dorit intotdeauna

pot spune ca sunt printre putinele persoane alive carora unul dintre vise li sa implinit

ai intrebat fiindca sunt atat de fanatic?

o ador de asta sunt asa....si nu nu e iubire de moment cum spunea cineva

daca ar fi sa imi dea cineva gratis un zx7r din 2000 si un zx10 din 2007 as alege fara sa stau pe ganduri zx7-le

asta cu conditia sa fie noi amandoua adica sa fie scoase inca calde de pe linia de productie daca asa ceva ar mai fi posibil :P

daca nu as alehe zx10-le dupa care l-as vinde si mi-as cumpara zx7r zx7rr si zxr 750 model M

 

<small>--- Mesaj completat în 07 Jan 2008 14:35 -------------</small><br/>

am mers cu ZX-7R si e foarte slab in comparatie cu ZX-7RR diferenta ca de la cer la pamant. probabil la RR te referi cand vrei sa zici motcicleta de superbike. R-ul e "de strada".

va pun o poza mai jos cu cel care l-am avut. nu va zic mai mult decat: 150 cai- motorul fiind modificat pentru circuit- ceea ce se vede pentru un ochi de cunoscator.

model 1996. bate la acceleratie un R1 din 99 !

intr-adevar un model de care te indragostesti. foarte stabil, suspensii de nota 10, frane de 11- astea de curse, normal :bigstar: , un pic cam greu, trebuie sa fii barbat sa il tii bine pe drum.

kerosen da ce ai facut cu ea?

P.S ma batre gandul ca dupa ce nu voi mai merge cu ea sa o scot din circulatie pt totdeauna...sa fie doar a mea forever..dar atunci altii nu se vor mai putea bucura de o adevarata legenda si asta m-ar intrista....nu poti sa-i rapesti cuiva fericirea nu-i asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am mers cu ZX-7R si e foarte slab in comparatie cu ZX-7RR diferenta ca de la cer la pamant. probabil la RR te referi cand vrei sa zici motcicleta de superbike. R-ul e "de strada".

va pun o poza mai jos cu cel care l-am avut. nu va zic mai mult decat: 150 cai- motorul fiind modificat pentru circuit- ceea ce se vede pentru un ochi de cunoscator.

model 1996. bate la acceleratie un R1 din 99 !

intr-adevar un model de care te indragostesti. foarte stabil, suspensii de nota 10, frane de 11- astea de curse, normal :bigstar: , un pic cam greu, trebuie sa fii barbat sa il tii bine pe drum.

da ala din poza nu are decat furtune racing, si abtipilduri de bazar lipite pe carene. macar de era cu carene de curse mai ziceam...e un kitch total.

 

anyway, zx7r mi se pare un gunoi de motocicleta. in general kakasachi face gunoaie. cloncane, tremura... inacceptabil pentru un 4 linie.

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ala din poza nu are decat furtune racing, si abtipilduri de bazar lipite pe carene. macar de era cu carene de curse mai ziceam...e un kitch total.

 

anyway, zx7r mi se pare un gunoi de motocicleta. in general kakasachi face gunoaie. cloncane, tremura... inacceptabil pentru un 4 linie.

:lol:

???? :P

gunoi?

hmmm :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

???? :lol:

gunoi?

hmmm :P

:bigstar: ho bre. glumeam(aproape). nu da bine comentarii de genul, nu?

sincer nu ma atrage kakasachi. nu stiu de ce. in general vitezanele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

provoc toti posesorii de dracovenii... zx7r zx750r tot ce e cu verde de 700-750 si e pana in anul 2000

:friends:

bine ca nu-i provoci pe aia cu rs de 125.

daca esti bazat, provoaca-l pe unul cu zx9r. te-am cam pus pe ganduri, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa nu recunosc? zx-9 ma face. gsx-r 750 srad ma face. stiu ce sunt motoare care pot. honda e un pic mai puturoasa. dar pe astia care incep cu 7 si au culoare verde nu ii iert.

care care incep cu 7 si sunt verzi? batraneii aia din parcuri la 70 ani si care li se face rau si se inverzesc? :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare tine in felul lui la motocicleta care o are si nu vrea sa se faca de ras cu ea. eu am r6 din 2002 ultimul an cu carburatoare la r6. nu vreau sa supar pe nimeni dar honda cbr 600rr e mai inceata putin la demaraj dar imi place design-ul, kawa zx6r nu are un aspect asa placut (suportul ala de la parbriz e naspa) dar trage bine. un suzuki de 600 inafara de modelul srad nu este in bacau si nu pot spune cum merge. m-am referit doar la segmentul de clasa 600 cc si intre anii 2000-2003. daca as fi sa fac motocicleta perfecta ar fi cam asa... motor si fiabilitate de yamaha, aspect de honda ( 600 RR), si confortul de la kawa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca as fi sa fac motocicleta perfecta ar fi cam asa... motor si fiabilitate de yamaha, aspect de honda ( 600 RR), si confortul de la kawa.

De la an la an se schimba total raportul de forte la clasa 600.

 

In 2007, 600RR e cea mai usoara (de la cea mai grea niste ani in urma), dar are un motor cu o curba superba de putere incepand de la ture joase, dar arata ca un RS125 dupa mine si dupa multi altii.

 

ZX6R a ajuns cea mai grea in 2007 (de la cea mai usoara niste ani in urma), motorul depaseste la isterie R6-le (are red-line la 16500 de ture si scala pana la 20000), si e aplaudata ca avand cel mai bun handling dintre toate (de la lipsa de front-end feel acuzata pana acum la kawa). Ca design eu am vazut-o si mi se pare superba.

 

R6 si GSX-R 600-le 2007 sunt cu un an in urma pentru ca au pastrat modelele din 2006, asa ca o cam fura.

 

 

Deci chestii de genul "confortul de la kawa" pot fi valabile pentru un model si un an anume, nu in general.

Spre exemplu ZX6-le 2007 este singura la clasa ei care a fost dezvoltata pe pneuri race, nu pe pneuri de strada. Asta zice mult despre preocuparea pentru confort, nu?

La polul opus Honda lauda un nou knock-senzor care poate ajusta avansul daca bagi benzina cu o cifra octanica mai proasta. Si asta spune ceva, nu?

 

 

Si probabil totul se schimba in 2008 cand apar model noi Suzuki si Yamaha, iar Kawa si Honda pastreaza modelele din 2007. E si asta un mod de a imparti piata si de a fenta legea concurentei. Isi cedeaza alternativ "coroana" performantei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa nu recunosc? zx-9 ma face. gsx-r 750 srad ma face. stiu ce sunt motoare care pot. honda e un pic mai puturoasa. dar pe astia care incep cu 7 si au culoare verde nu ii iert.

si un mertan te face....900 rr e intradevar o moto puturoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te provoc pe A2. stai sa vin prin bucuresti.

io zic sa stai linistit...in plus nu fac curse pe strada...

P.S. dute prin bucuresti ce ma intereseaza pe mine pe unde mergi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut ambele modele. zxr750, zx7r, cbr900rr '97 cbr 900rr '99 si acum 954.

fiecare avea plusuri si minusuri, 750-le era un motor extraordinar de stabil, odata ce ai pus-o in miscare parca o trageai pe ata. lipsa de putere sigur nu avea, cam acolo ca si 900-le dar nu avea atata cuplu iar ce nu avea cbr-ul era explozia de putere care la kawasaki era ca un sut in fund.

ambele modele m-au impresionat atat prin manevrabilitate cat si confort.

Modele ft bune si zic eu ca pt ce avem nevoie pe strada e mult peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tat zici ca vine da io vad ca vine numa honde.....

da ma tibi..amu o intrebare stupida..

de ce nu iti iei zx7r din 2000?

findca e carburator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca e grea, pentru ca e doar un motor vechi (bun totusi), si pentru ca e la fel cu cel din 1996. daca ar face acum un motor de 7jumate sa aiba aceleasi linii cred ca mi-as lua unul.

zx10 e exact ce vreau de la un motor, agresivitate, look si putere. poate pana imi cumpar unul invat si sa merg pe motor de un asa calibru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ala din poza nu are decat furtune racing, si abtipilduri de bazar lipite pe carene. macar de era cu carene de curse mai ziceam...e un kitch total.

 

anyway, zx7r mi se pare un gunoi de motocicleta. in general kakasachi face gunoaie. cloncane, tremura... inacceptabil pentru un 4 linie.

:friends:

 

Parerea ta... acum demonstreaza daca poti, ceea ce ai sustinut: ca motocicletele kawasaki sunt gunoaie. Adu argumente, altfel nu faci decat o afirmatie gratuita. Daca tu imi demonstrezi k motorul meu e un gunoi, dincolo de orice indoiala, eu il schimb anul asta. Si asa ma bate gandul sa iau un R6.

 

Daca nu se intelege din poza, hai sa iti spun ce am: ZX-6R decembrie 2001, ultima generatie pe carburatie, 111 cai, 172 kg la gol. Frane fata 12 pistonase... nu stiu ce te mai intereseaza sa afli despre el, intreaba-ma.

 

Dovedeste-mi ca motorul meu este un gunoi, asa cum ai afirmat despre Kawa, in general.

 

Mai multe detalii aici http://www.bikez.com/motorcycles/kawasaki_..._ninja_2001.php

Editat de ZX-636
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea ta... acum demonstreaza daca poti, ceea ce ai sustinut: ca motocicletele kawasaki sunt gunoaie. Adu argumente, altfel nu faci decat o afirmatie gratuita. Daca tu imi demonstrezi k motorul meu e un gunoi, dincolo de orice indoiala, eu il schimb anul asta. Si asa ma bate gandul sa iau un R6.

 

Daca nu se intelege din poza, hai sa iti spun ce am: ZX-6R decembrie 2001, ultima generatie pe carburatie, 111 cai, 172 kg la gol. Frane fata 12 pistonase... nu stiu ce te mai intereseaza sa afli despre el, intreaba-ma.

 

Dovedeste-mi ca motorul meu este un gunoi, asa cum ai afirmat despre Kawa, in general.

 

Mai multe detalii aici http://www.bikez.com/motorcycles/kawasaki_..._ninja_2001.php

chill my friend. vroiam sa il atac pe sergiu, ca este un fanatic kawa zx7r. mie imi plac toate mobrele....ma rog, nici chiar toate. practic, m-am comportat ca un proprietar de honda, chiar daca nu sunt si nici nu-mi doresc. numai aia zic ca honda...si restul. deci, linisteste-te, ca faci tensiune. a fost doar o gluma. :friends:

 

--- Mesaj completat în 24 Jan 2008 09:33 -------------

provoc toti posesorii de dracovenii... zx7r zx750r tot ce e cu verde de 700-750 si e pana in anul 2000

te faci cu mine? eu am un amarat de TDM de 75 cai din 91. io zic ca mananc orice sportiva, dar cu conditia sa aleg eu traseul... ce zici? ma cauti cand ajungi in CT? :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chill my friend. vroiam sa il atac pe sergiu, ca este un fanatic kawa zx7r. mie imi plac toate mobrele....ma rog, nici chiar toate. practic, m-am comportat ca un proprietar de honda, chiar daca nu sunt si nici nu-mi doresc. numai aia zic ca honda...si restul. deci, linisteste-te, ca faci tensiune. a fost doar o gluma. :friends:

 

:friends: in cazul asta cand vin in CT la vara, dau un Suflaki (sper ca asa se scrie, e un fel de shaworma pe care am gasit-o doar acolo).

 

Hmm, in legatura cu schimbatul mobrei... nush. Am luat-o anul trecut cu 4700 de euro si am mai bagat cam 1000 de euro in ea... nu cred ca o vand anul asta, fiindca nimeni nu va plati 5700 de euro pe un motor din 2001. A fost placerea mea sa o fac impecabila, si voi pierde probabil multi bani la vanzare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...