Sari la conținut

Ultimate Survival


Postări Recomandate

Uitandu-ma pe Discovery in dimineata asta , am urmarit un documentar "Ultimate Survival" si m-am gandit sa va propun urmatoarea tema: "Ultimate survival"-intamplari (povestiri,dar sa nu fie "vanatoresti")

-daca vi s-a intamplat sa va rataciti in padure ,sa inoptati

-sfaturi

-tehnici de supravietuire in padure

-dotarea minima pe care o purtati la o iesire

-kituri de supravietuire

Poate daca vi se pare interesanta tema , mai marim lista.

Incep eu:nu m-am ratacit pana acum astfel incat sa nu pot ajunge acasa noaptea, dar am fost foarte aproape de cateva ori, asta pentru ca am iesit singur si m-am ambitionat sa caut tarsee noi.

Insa de la prima iesire enduro pe care am facut-o am avut grija sa am in rucsac si cateva accesorii care sa ma ajute daca raman in padure si anume: chibrituri puse intr-o cutie impermeabila, o lumanare, un cutit sau briceag, sfoara sau cordelina, o lanterna de pus pe cap(pe care am si folosit-o cand aveam un cross fara lumini si m-a prins seara si ceata pe dealuri), baterii pentru lanterna , camelbag cu apa potabila , desi la Curtea de Arges, la intalnirea de anul asta am baut si apa dintr-un rau, desi organizatorii ne-au avertizat sa luam 2 litri de apa suplimentar. De asemenea mai am un pachetel cu somoioage de vata bagate in gaz pentru a ma ajuta sa aprind un foc la nevoie, o bucata da folie de aluminiu din care poti face o cana sau poti improviza o tava pentru a gati la foc, bineinteles telefonul mobil incarcat full inainte de fiecare iesire si cam atat.

Eu zic ca daca voi ramane peste noapte ma voi descurca.

Domnilor e randul vostru sa povestiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo BIBANE..CEA MAI TARE TEMA ANUL ASTA....lucrurile stau asa la mine..merg pe munte de la vreo 15 ani dar la modul ca vara saptamanal plecam de vineri pana duminica si am participat vreo 10 ani la rand la concursuri de turism montan,cross montan si orientare turistica...bineintele ca sunt o gramada de situatii neprevazute care s-au intamplat si am sa mai detaliez cum am invatat sa imi fac singur trusa de supravietuire....cel mai important lucru pe langa lanterna frontala,este o folie impermeabila impachetata frumos ca sa ocupe spatiu putin..la nevoie se poate transforma in cort,husa de ploaie etc..,f important este sa mai ai niste sosete si un tricou de rezerva, un cutit cu parte zimtata si cu maner solid care poate fi folosit pe post de topor sau unealta de construit tabara si bineinteles o bricheta de furtuna(din aia care impinge flacara in sus cu presiune),o folie de supravietuire din aluminiu(cea care conserva caldura),o rola de fir de pescuit somn (f groasa) si nu in ultimul rand un fluier(cand esti in vreo vagauna sau accidentat si nu mai ai putere sa strigi,fluierul e cel care iti salveaza viata)...c-am asta gasiti in trusa mea fara de care nu plec de acasa...ca mancare si apa cateva batoane de ciocolata(3-4) si blisterul cu apa supravietuiesti cateva zile...

 

PS toata trusa nu cantareste mai mult de 1,5-2 kg si ca dimensiuni este cat o husa de camera video..mentionezi ca aici m-am referit strict la supravietuire si nu la trusa de accident..asta e alta poveste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo BIBANE..CEA MAI TARE TEMA ANUL ASTA....lucrurile stau asa la mine..merg pe munte de la vreo 15 ani dar la modul ca vara saptamanal plecam de vineri pana duminica si am participat vreo 10 ani la rand la concursuri de turism montan,cross montan si orientare turistica...bineintele ca sunt o gramada de situatii neprevazute care s-au intamplat si am sa mai detaliez cum am invatat sa imi fac singur trusa de supravietuire....cel mai important lucru pe langa lanterna frontala,este o folie impermeabila impachetata frumos ca sa ocupe spatiu putin..la nevoie se poate transforma in cort,husa de ploaie etc..,f important este sa mai ai niste sosete si un tricou de rezerva, un cutit cu parte zimtata si cu maner solid care poate fi folosit pe post de topor sau unealta de construit tabara si bineinteles o bricheta de furtuna(din aia care impinge flacara in sus cu presiune),o folie de supravietuire din aluminiu(cea care conserva caldura),o rola de fir de pescuit somn (f groasa) si nu in ultimul rand un fluier(cand esti in vreo vagauna sau accidentat si nu mai ai putere sa strigi,fluierul e cel care iti salveaza viata)...c-am asta gasiti in trusa mea fara de care nu plec de acasa...ca mancare si apa cateva batoane de ciocolata(3-4) si blisterul cu apa supravietuiesti cateva zile...

 

PS toata trusa nu cantareste mai mult de 1,5-2 kg si ca dimensiuni este cat o husa de camera video..mentionezi ca aici m-am referit strict la supravietuire si nu la trusa de accident..asta e alta poveste

esti si la vreun club?

Intreb deoarece, sau mai bine spus i-ti spune ceva Adonis (Medias ) sau Corydalis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti si la vreun club?

Intreb deoarece, sau mai bine spus i-ti spune ceva Adonis (Medias ) sau Corydalis

corydalis medias...cum sa nu au participat ani de zile la cupele si lirele facute de noi...am fost in clubul vanturarita(95-97 vicepresedinte,97-2000 presedinte) si activez din 90 ca membru simplu...trebuie sa iti aduci amite de lirele de la olanesti si calimanesti...mai e in club conu-trompetistu???

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corydalis medias...cum sa nu au participat ani de zile la cupele si lirele facute de noi...am fost in clubul vanturarita(95-97 vicepresedinte,97-2000 presedinte)...trebuie sa iti aduci amite de lirele de la olanesit si calimanesti...mai e in club conu-trompetistu???

Fery? este prietenul meu de la Corydalis, acuma si el este un Adonis de fapt a si fost prin anii 1985 pina cind am plecat cu toti prin ´90

 

--- Mesaj completat în 30 Dec 2007 09:47 -------------

Fery? este prietenul meu de la Corydalis, acuma si el este un Adonis de fapt a si fost prin anii 1985 pina cind am plecat cu toti prin ´90

trompetistu? intrebi de Padre? nu mai este la corydalis dar ne-am intilnit asta vara intrun garaj la medias si am petrecut putin binenteles cu muzica si mult lichid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In armata americana si la trupele NATO trusa de supravietuire contine:pastile de purificare a apei, folie aluminiu pentru conservarea caldurii, prelata, coarda din nylon multifilara, kit de pescuit(fir, plumbi, carlige, lure)un cutit sau lame de cutit, un dispozitiv de taiat de genul lantului pentru drujba prevazut la capete cu manere , bricheta speciala antivant, utilizabila doar cu o singura mana, niste chestii care se aprind foarte usor, nu scot fum, plutesc pe apa, nu se sting de la ploaie,punga pentru apa, eventual niste antibiotice la plic, sosete de schimb in punga impermeabila,fluier, chibrituri, lumanare,etc.

post-4621-1199005293.jpg

post-4621-1199005388_thumb.jpg

post-4621-1199005404_thumb.jpg

post-4621-1199005417_thumb.jpg

post-4621-1199005435.jpg

post-4621-1199005723_thumb.jpg

Editat de bibanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu port la mine o lanterna frontala( f. utila pt. cross-ul meu fara lumini), ciorapi, un tricou si neaprat un fas, camelbak-ul plin, iar daca e cald ca la concursul de la Arges imi iau si sticle suplimentare cu apa la mine. A, si o cutiutza de aluminiu cu 2, 3 sandwich-uri :crack:

Si pe langa toate astea, imi dau seama cand e rost de o ploaie intr-o anumita directie sau cand trebuie sa o luam spre casa ca se insereaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In armata americana si la trupele NATO trusa de supravietuire contine:pastile de purificare a apei, folie aluminiu pentru conservarea caldurii, prelata, coarda din nylon multifilara, kit de pescuit(fir, plumbi, carlige, lure)un cutit sau lame de cutit, un dispozitiv de taiat de genul lantului pentru drujba prevazut la capete cu manere , bricheta speciala antivant, utilizabila doar cu o singura mana, niste chestii care se aprind foarte usor, nu scot fum, plutesc pe apa, nu se sting de la ploaie,punga pentru apa, eventual niste antibiotice la plic, sosete de schimb in punga impermeabila,fluier, chibrituri, lumanare,etc.

 

bine bine bibane..asta e o trusa ptr cand pleci in ture de enduro mai lungi ca ptr dat pe langa casa trusa mea de supravietuire consta intr-un snickers,un red bull si eventual o bericioaica..dar daca s-ar comercializa si in romania as fi primul care si-ar lua..eu am fost de multe ori in situatii limita, mai ales in turele de iarna... :crack:

 

aaa si sa nu uit pe coada caprei am trusa de scule la care am mai adaugat o bujie,un snop de kabel-binder

(plasticele acelea lungi de strans de unica folosinta),si un cablu din otel rasucit f subtire la care se ataseaza niste bete si poti taia trunchiuri de copac groase f rapid..post-15042-1199020046_thumb.jpg

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu iau la mine 333g glicerina,333g acid azotic, 333g acid sulfuric si in caz de nevoie se amesteca cu grija, se detoneaza si apoi te asezi in fund si fumezi. nu va dura mult si cineva va veni sa aseze muntele la loc. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beton topic Bibane ! Eu fiind militar si mai ales cercetas ,ma abtin de la comentarii ,toti ati postat la subiect ,si din toate posturile ati putea insuma si incropi un kit de supravieturie bun. Eu am mereu la mine o trusa foarte bine pusa la punct ( la serviciu ) si una bunicica pentru motor ,fiindca nu ma pot abtine sa nu ma abat de la drum si sa caut alte trasee. Ce ma ajuta foarte mult e un GPS si o harta foarte buna cu zona,si evident ceasul meu ( un CASIO PRO TREK Triple Sensor ) cu busola ,altimetru termomentru ,BAROMETRU (e foarte important ca-mi spune prognoza meteo si nu greseste-pe verificate ).

Acest kit se poate face si in functie de distanta pe care trebuie sa o parcurgi si functie de zona, caz in care se pot adauga si schimburi ,cateva batoane enrgizante ( am unele americane grozave ),pastile de purifcare a apei ( cloramina )lanterna,o bucata de cordelina ,ustensile de aprins focul ( pastile de spirt solid ,spirtiera etc ) ,o folie de aluminiu pe post de patura sau pentru ploaie ,musai cutit,patent multifunctional, un fluier ,o oglinda sau un stroboscop ( am unul misto ) pentru marcarea pozitiei in caz de accident si imobilizare ...si lista ar fi lunga .

In concluzie acest kit trebuie sa contina obiecte cat mai usoare puse intr-o cutie care sa intre usor in rucsacul pe care fiecare din noi il ia cu el cand urca pe cal...

Si astea ar fi doar pentru supravietuire ca sa-i zic asa ,pentru prim ajutor si salvare exista altele (dupa cum zicea si Atillas ).

Ce sa zic ,in materie de supravietuire ma descurc fiind un maniac in acest sens ( imi place foarte mult si meseria mea ) ,asa ca daca pot sa va ajut cu cate ceva ,o voi face cu placere ..Pana atunci insa ,va urez sa nu aveti niciodata nevoie reala de astfel de cunostinte si de un astfel de kit...

SARBATORI FERICITE !!!!!!

post-16498-1199040617_thumb.jpg

Editat de challenger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma copii, ati folosit vreodata cu moto ceea ce spuneti voi aici? Dar un cutit in al carui maner sa aveti ata si ac pentru cusut ranile, cum avea Rambo, n-ar fi bun? :crack:

[/qu

 

Hai mai Angi nu fi rau ! Vorbeam si noi pe marginea subiectului deschis de Bibanu ( foarte interesant dealtfel ) ,cam ce ne-ar trebui daca.... Poate ca eu am deviat un pic spre latura mai militara ( my mistake ) ,dar in principiu e bine sa sti ce sa faci. Eu unul am mereu la mine cand ies cu motorul cate ceva de genul asta ( depinde de distanta de parcurs ) ,mai ales ca de obicei ieseam singur...E drept ca de folosit cu motorul inca nu le-am folosit ,dar...who knows ?

Editat de challenger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma copii, ati folosit vreodata cu moto ceea ce spuneti voi aici? Dar un cutit in al carui maner sa aveti ata si ac pentru cusut ranile, cum avea Rambo, n-ar fi bun? :crack:

 

Ideea era sa povesteasca cei care au trecut prin situatii care au impus ramanerea prin paduri sau prin alte locuri izolati, sa ne poata da niste sfaturi, sa ne spuna ce ar trebui sa contina un kit minim de supravietuire si sa ne dea alte informatii. Ca vom ramane sau nu , eu zic ca e bine sa fi pregatit , nu sa fluieri a paguba in padure cand esti la limita.

Eu unul am trecut la limita pe langa situatii destul de nasoale si o parte din kitul meu minim m-a ajutat: lanterna, sfoara utilizata pentru tractat motoreta cand am ramas in pana, camel bag-ul mereu.Imi place sa merg prin locuri izolate si nu exclud niciodata posibilitatea de a ramane pe acolo mai mult timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Supravietuirea ca supravietuirea.... da' daca ai si un sul de hartie igenica in trusa... parca-i mai usor :crack:

 

Trei componente importante ale trusei de supravietuire:

 

1) o minte limpede

 

2) nu mergeti singuri pe traseu

 

3) inainte de a pleca anuntati pe cineva in ce zona mergeti si ora aproximativa de intoarcere.

 

 

Un an nou cu multa sanatate (si noroi :crack: ),

Mihai

Editat de _mihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Eu fiind militar si mai ales cercetas ...

:crack:

 

 

On-topic, recomand cartea asta:

ABC turistic montan

post-3763-1199057165_thumb.jpg

In librarii (se gaseste in mai toate) e 10 RON. Pe net e 4.

Am rasfoit-o si este foarte interesanta pentru nivelul de amator/cultura generala (nivel de care cred ca marea majoritate nu vom trece).

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era sa povesteasca cei care au trecut prin situatii care au impus ramanerea prin paduri sau prin alte locuri izolati, sa ne poata da niste sfaturi, sa ne spuna ce ar trebui sa contina un kit minim de supravietuire si sa ne dea alte informatii. Ca vom ramane sau nu , eu zic ca e bine sa fi pregatit , nu sa fluieri a paguba in padure cand esti la limita.

Eu unul am trecut la limita pe langa situatii destul de nasoale si o parte din kitul meu minim m-a ajutat: lanterna, sfoara utilizata pentru tractat motoreta cand am ramas in pana, camel bag-ul mereu.Imi place sa merg prin locuri izolate si nu exclud niciodata posibilitatea de a ramane pe acolo mai mult timp.

 

 

Bibane, eu am inteles de la inceput ideea topicului. Doar ca, la un moment dat, mi s-a parut putin cam exagerat.

Daca v-am deranjat, imi cer scuze. Oricum, era mai mult o gluma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bibane, eu am inteles de la inceput ideea topicului. Doar ca, la un moment dat, mi s-a parut putin cam exagerat.

Daca v-am deranjat, imi cer scuze. Oricum, era mai mult o gluma.

 

angi stai linistit ca toata lumea a inteles gluma ta,dar topicul se refera strict la "ultimate survival".sa stii ca sunt multi care merg in ture lungi de enduro si habar nu au sa faca un foc sau sa se orienteze.chiar daca au brichete si gps.uri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca nu ne suparam Angi, doar suntem enduristi grasi bautori de bere vara si de trapazan iarna. :crack:

Sa fim sanatosi si sa ne vedem cu bine si la anul. Eu unul mi-am mai pregatit un cauciuc de zapada, cu suruburi si pe 2 Ian. sunt pe dealuri si prin paduri, ca ma arde in palme! :crack:

 

P.S. Sper sa nu ma ratacesc. Daca insa se va intampla, deja ma simt mai pregatit :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, acum hai sa va zic si eu ce-mi iau la mine cand merg pe coclauri.

In primul rand trusa de scule. Asta-i cea cu care a venit motocicleta + un lipici pentru metal Bison (in caz de crapa motorul) si o carpa (se poate amesteca cu lipiciul si poti acoperi o gaura din carcasa motorului), power tape, kabelbinder, plasa si corzi elastice, bujie, sigurante, o sticluta cu ulei pentru motor, putina sarma, si mai am un spray pentru pana (Motul, cu sau fara camera).

Pe langa astea mai am: plasturi, servetele (mai mult pentru sters ochelarii), un croasant, apa, daca se anunta vreme ploioasa si e frigut imi iau geaca de ploaie, si daca e foarte frig imi iau manusile de iarna + un tricou de schimb. Mai iau niste bani in plus si mobilul incarcat. Harta nu-mi lipseste, si ca sa nu ma prinda noaptea pe coclau imi fac mereu socoteala cam cand ar trebui sa ies la orice drum asfaltat.

 

bafta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....sa stii ca sunt multi care merg in ture lungi de enduro si habar nu au sa faca un foc sau sa se orienteze.chiar daca au brichete si gps.uri....

 

 

E, aici ai zis bine. TURE LUNGI. O idee pe care n-am reusit s-o pun inca in practica. Enduro de cateva zile, cu dormit in padure. In acest caz, aproape toate echipamentele mentionate de voi se pot folosi. Peste toate, poate si un mic cort ar fi bun. Personal, doar pentru asa ceva mi-as lua folii de aluminiu si restul.

Pentru ture de o zi, facute in 2-3 oameni, chiar si cu mers gen "discovery", e destul de greu sa te prinda noaptea in padure.......asta daca e macar unu' in grup care sa aiba "capul pe umeri" si sa stie putina socoteala si orientare. Iar in cazul in care ramane o mobra "ingropata" undeva, prefer sa las motorul acolo. Ma sui pasager pe mobra colegului de tura si vin a doua zi sa-mi recuperez rabla. Iar la mers singur, trebuie sa fii putin nebun sa te arunci cu mobra in vagauni si sleauri de unde nu sti daca mai poti iesi cu propriile forte.

Concluzie: tot ce-ati spus voi despre echipamente e corect. Dar sa cari fel de fel si sa nu-ti foloseasca....... Repet, cred ca e destul de greu sa ramai peste noapte in padure daca nu ti-ai propus asta......asta in cazul in care ai putina minte si nu esti un kamikaze. Iar daca esti kamikaze, la ce rahat mai trebuie echipament de salvare? :crack:

 

--- Mesaj completat în 31 Dec 2007 12:07 -------------
LA MULTI ANI!!!!!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trusa de supravietuire e buna nu numai in locuri pustii ci si in cele locuite . La noi in tara , mi se par mai periculoase cele locuite decit cele ne .

Din practica , cred ca e bine sa ai la tine :

- cutit sau briceag de marime medie sau mare chiar si o maceta (nu numai pentru a lucra cu ea dar si pentru a arata unor eventuali inamici ca ai o arma )

- bandaj elastic ( sa-ti legi mina sau piciorul scrintite )

- lanterna

- bani (cit de multi si ascunsi undeva)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca nu are sens sa le cari toate dupa tine ,iei doar ce consideri ca-ti trebuie functie de lungimea traseului , felul traseului ,aptitudini proprii sau ale colegilor de tura , daca crezi ca te poate apuca noaptea ,etc... Si-atunci din tot kitul asta iti alegi doar ce consideri ca-ti trebuie .

Oricum vad ca si la asta sunteti buni ,nu numai la motoare ,experienta se cunoaste....sper sa ajung sa fac enduro cu voi...

LA MULTI ANI !!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca nu are sens sa le cari toate dupa tine ,iei doar ce consideri ca-ti trebuie functie de lungimea traseului , felul traseului ,aptitudini proprii sau ale colegilor de tura , daca crezi ca te poate apuca noaptea ,etc... Si-atunci din tot kitul asta iti alegi doar ce consideri ca-ti trebuie .

 

Din ce-am vazut, cred ca tu esti cel mai in masura sa dea sfaturi legate de truse si metode de supravietuire.

 

bafta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...