Sari la conținut

Jawa 350...


Auxois350
 Share

Postări Recomandate

Cand ridic ambreiajul, la plecarea de pe loc, nu are perioada aia de patinare (cuplajul elastic, ca sa plece lin), cupleaza de parca ar fi 2 gheare in loc de discuri, smuceste de am impresia ca se rupe . Mentionez asta se intampla numai la rece, iar motocicleta e o Jawa 350 ts.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai intalnit defectul asta la Jawa TS, e "clasic" si poate avea mai multe cauze: uzura inegala a placilor, zimti pe canelurile oalei de ambreiaj, uzura la bucsa de bronz a oalei. Sub ultimul disc parca era si un inel de cauciuc, verifica sa il mai ai si pe ala.Ca remediere as recomanda sa cauti un ambreiaj bun din dezmembrari sa fie mai ieftin, sau macar o oala.Daca nu, poti incerca sa rebucsezi oala in caz ca are joc si sa indrepti muchiile canelurilor la pila daca sunt uzate. Uita-te axial la oala sa nu aiba canelurile (bratele) departate fata de centrul oalei , asta inseamna ca fie a fost metalul prost (piese rusesti) , fie ambreiajul a fost fortat (ridicari pe o roata samd).

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi permite, "supraultraexpertugodul" AXA :grinbandit: , mai am o solutie probabila la defectiunea semnalata!!!

Probabil, ai strans prea putin shuruburile de la discurile de ambreiaj, shi de aia face asha!!!

Am mai intalnit cazuri asemanatoare, de asta inaintez shi aceasta supozitie!

Axa poate sa ma corecteze!!!

Ideea de baza la stransul suruburilor de la discurile de ambreiaj e urmatoarea: strangi toate suruburile la maxim, apoi le desfaci O TURA!!!

Succes! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de informatii, sper ca weekendul asta sa dau jos sa vad exact despre ce e vorba acolo. Din punctul de vedere al ambreiajului si al cutiei de videze....IJ-ul ruullesss. Am avut numai 2 ani Ij, dar nici la ora actuala nu am vazut cum arata discurile de ambreiaj. Oare nu se poate adapta pe Jawa o oala cu niste discuri de alea? Si facut raportul de dinti intre pinionul mic si ala mare....

 

Bladexp - il stiu pe Vali, e un baiat foarte de treaba. Ii dau nota +++10

Editat de Auxois350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...