Sari la conținut

Zona Militari


Kali
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 20k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • cosmin_sn

    1474

  • super_buburuza

    1294

  • claman

    1105

  • Kali

    928

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu nu cred in permis... e o superstitie :)

Asta e, o sa am o pauza toata luna septembrie :)

Viata greu, politie rau :blink:

 

Amckart :laugh:

 

Trece repede o luna! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16.08.208 10:15 DN1 KM107 + 300m COMARNIC

A condus motocicleta Kawasaki cu nr. CL.14.ANK pe DN1 din directie Ploiesti Brasov si ajungand in punctul sus mentionat a efectuat manevra de depasire neregulamentara a coloanei de autoturisme trecand peste marcajul longitudinal axial continu circuland pe contrasens.

 

Amenda 200 RON

Retinerea permisului de conducere

 

Imi pare foarte rau... :laugh: prin prisma experientelor mele chiar de luna trecuta, nu trebuie sa ma chinui sa iti inteleg suferinta.. asa ca daca vrei, iti pot recomanda cate ceva din tratamentul pe care il urmez si eu.. :) si anume, una bucata model de contestatie plus model de cerere de certificat de grefa pt. inapoierea permisului pe durata procesului(care va fi programat peste cel putin 1 luna, avand in vedere vacanta judecatoreasca)... asta ca sa nu apelezi contra cost la un avocat :)

 

Sfatul meu, care e valabil pentru toti cei care se lovesc de suspendari, ar fi sa contesti PV-ul indiferent de situatie sau motiv, fiindca nu exista repercusiuni asupra acesteia de nici un fel si nu faci decat sa iti exploatezi sansele unei reusite.. ba mai mult, poti amana suspendarea pe perioada sezonului cald(asta daca te incanta.. :laugh: ).

 

Bafta multa! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

data viitoare suna un prieten...care are rude in politia de la comarnic

:) :laugh: :laugh:

Nu exista si chiar daca ar fi, daca nu merge banu pe show pe loc, nu e atat de grav incat sa necesite obligatii suplimentare.

Nu e pe viata :blink:

 

 

 

si anume, una bucata model de contestatie plus model de cerere de certificat de grefa pt. inapoierea permisului pe durata procesului(care va fi programat peste cel putin 1 luna, avand in vedere vacanta judecatoreasca)

 

ar fi sa contesti PV-ul indiferent de situatie sau motiv

 

Printre altele, discutia mea cu politistul a fost urmatoarea.

 

- da' de ce sa semnez?

- ca ati luat la cunostina.

- si daca nu semnez ce se intampla?

- scriu ca nu vreti sa semnati.

- si daca semnez pot sa fac contestatie?

- da, in Sinaia (!!!!!!!!)

- si de ce trebuie sa semnez si acolo?

- ca nu aveti nimic de declarat.

- si ma afecteaza asta daca vreau sa fac contestatie?

- da, puteti sa va rezervati comentariile pentru contestatie. Semnati.

- pai scrieti acolo ca nu vreau sa declar nimic si apoi semnez.

- si de ce imi luati permisul? Nu puteti sa mi-l lasati si oricum nu pot circula in acea perioada?

- il ridicati pe baga dovezii la expirarea perioadei de la politia Calarasi.

 

Contestatia trebuie sa o fac neaparat in Sinaia? In Calarasi as avea nervi sa o fac, dar sa alerg prin Sinaia pentru o suspendare de o luna... nu renteaza :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Printre altele, discutia mea cu politistul a fost urmatoarea.

 

- da' de ce sa semnez?

- ca ati luat la cunostina.

- si daca nu semnez ce se intampla?

- scriu ca nu vreti sa semnati.

- si daca semnez pot sa fac contestatie?

- da, in Sinaia (!!!!!!!!)

- si de ce trebuie sa semnez si acolo?

- ca nu aveti nimic de declarat.

- si ma afecteaza asta daca vreau sa fac contestatie?

- da, puteti sa va rezervati comentariile pentru contestatie. Semnati.

- pai scrieti acolo ca nu vreau sa declar nimic si apoi semnez.

- si de ce imi luati permisul? Nu puteti sa mi-l lasati si oricum nu pot circula in acea perioada?

- il ridicati pe baga dovezii la expirarea perioadei de la politia Calarasi.

 

Contestatia trebuie sa o fac neaparat in Sinaia? In Calarasi as avea nervi sa o fac, dar sa alerg prin Sinaia pentru o suspendare de o luna... nu renteaza :)

 

Procedura nu e complicata insa in cazul tau, ar fi in felul urmator:

 

- contestatia o poti face doar la Sinaia la judecatoria de acolo(pe raza judetului caruia ai savarsit contrav.);

- certificatul de grefa il iei tot din acelasi loc de unde depui contestatia(poate chiar in aceeasi zi de la depunerea cererii daca nu e aglomerat);

- permisul il ridici cu certificatul de grefa tot din Sinaia sau dupa aprox. 20 de zile de la Calarasi;

- pt. contestatie, iti mai trebuie un timbru judiciar de 15 bani sau mai mare(de la orice posta) si plata unei taxe judiciare de 1 leu la admin. fin. de care apartii(poate nu e nevoie de mers la Calarasi daca ai viza pe Buc. :blink: ).

 

Referitor la momentul semnarii PV-ului, raspunsurile agentului sunt foarte corecte... deci chiar daca l-ai semnat si nu ai facut nici o mentiune este ok insa era evident mai bine sa il contesti si pe loc si sa bagi din top acolo la mentiuni ca nu recunosti si ca nu esti de acord cu masurile luate de el(iti cresteau sansele de castig ca pt. amanat e acelasi lucru).

 

In concluzie, daca evaluezi mai clar situatia, ai avea ceva sanse sa scapi cu un singur drum la Sinaia si sa le rezolvi si cu contestatia si cu recuperarea permisului(asta in prima faza, pana la prima infatisare la care alegi ce iti convine mai mult.. sa continui cu un avocat sau cu reprezentare proprie si sa o mai lungesti, sau sa renunti si sa te "bucuri" de suspendare la momentul respectiv).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara bunaaaa! :lool: Ce ziceti maine de putin sport mai pe seara in Liceul Tudor Vladimirescu sau alta varianta ar putea sa fie Lic Eliade ? :) Eu am 2 palete de tenis + 2 mingiute ! :blink: Mingea mea de baschet este varza ! Pe aceasta cale daca are cineva o minge de baschet sa aduca daca va hotarati sa mergem sa jucam! :lol: :laugh: O seara placuta cat a mai ramas din ea! :)

Btw mai detin si 2 palete de badminton!Le iau si pe acelea! :laugh:

Editat de madalushu'mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shinule, ti se pare asa grav ca sunt carenele praf. Se face, stai linistit. Fierul e fier, plasticul e plastic.

Kawa mic a avut carena fata BUCATI, lateralele zdrente, rezervor indoit, iar acum ai vazut si tu ce frumoasa e

 

Si apropo de plastic, eu am ramas fara permis :) Dovada expira pe 1 septembrie :lol:

Ai dreptate. Sunt copil mic si sperios si acum imi plang motocicleta. Ce dilema, simt ca mor fara ea, da' cu ea s-ar putea

sa nu simt cand mor :blink: :lol: :laugh: Stiu, am un simt al umorului cel putin bolnav :lool: :laugh:

 

Cat despre plastic, nu pot decat sa iti ofer condoleante si sa iti ofer locul pasagerului :)

 

Eu nu cred in permis... e o superstitie

Asta e, o sa am o pauza toata luna septembrie :lol:

Viata greu, politie rau

Patience, my friend, patience. Inca o data, te pot lua pasager :D Sau mergi tu si facem schimb de loace daca e ceva :)

 

Amckart :D

 

Trece repede o luna! :lol:

Si banii trec foarte repede pe AMK :D

 

Da... o luna am dezlegare la alcool :wave:

Si asta e bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shinule, multumesc pentru compasiune :)

 

Cand oi merge eu pasager cu tine, va insemna ca mi-am pierdut orice speranta si viata pentru mine nu mai are rost :blink:

Ai vrea tu sa fii pasagera mea :) (prin/pe viata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rabdare si tot timpul din lume, mai ales ca sunt acasa si ma lupt cu o raceala! :) asa m au lovit virusii...astept doctorul, dar nu pe cel veterinar!

 

 

'neatza......si nicol da cu virushii aia de pamant ca sa scapi de ei mai repede, insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...