Sari la conținut

Gibraltar.calatorie Pe Doua Roti.


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

salutare pina la gibraltar sint cam 5000 km aut dus intors 10 zile max pentru mers si daca mai vreti inca 10 pentru vizite etc 2 zile sa esiti din tara e enorm am plecat la 5 din buc la 7 eram in wiena cu pasager moto un burgam de 650 viteza max 130 constant va doresc drum bun va salut Pompi

 

 

hai ma nea pompii :)

te bagi in treaba omului :)

vrea si el sa stea cat mai mult cu fata pe drum :jump:

si ii strici socotelile :P

nu intelegi ca o scoate prin tara spre gibraltar prin vama veche face 3 zile si trei nopti pana la granita

si apoi unde vene motel se cazeaza :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ma nea pompii :)

te bagi in treaba omului :)

vrea si el sa stea cat mai mult cu fata pe drum :jump:

si ii strici socotelile :P

nu intelegi ca o scoate prin tara spre gibraltar prin vama veche face 3 zile si trei nopti pana la granita

si apoi unde vene motel se cazeaza :D

 

 

 

salutare e ok eu citind vad ca sint mai multi doritori deaia am spus ca sint multe zile faca omul cum vrea si eu am, in cap acest drum dar daca oi fii sanatos bani or fii il leg cu nordkapp si le fac pe amindoua odata si sigur le fac putintel mai e eu zic ca pe 17 seara iulie sa fiu la tallin in drum spre nordkapp cu stima Pompi si daca vrei te invit sa mergem la malmedy belgia in aprilie 25.26.27.eu merg sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare pina la gibraltar sint cam 5000 km aut dus intors 10 zile max pentru mers si daca mai vreti inca 10 pentru vizite etc 2 zile sa esiti din tara e enorm am plecat la 5 din buc la 7 eram in wiena cu pasager moto un burgam de 650 viteza max 130 constant va doresc drum bun va salut Pompi

Principial ai dreptate.Dca te incordezi putin mai ciupesti o zi la cele 10 preconizate de tine.Numai ca eu dispun de timp si nu ma intereseaza un record mondial la Buc.- Gibraltar ci ma intereseaza sa fac o mare plimbare ,in drum trecind si pe la rude si pe la prieteni prin diverse tari europene.Ca prima etapa Buc.-Nadlac 650 km cu campare .A doua zi Nadlac-Munchen 1000 km.Dupa parerea mea 1650 km se pot face si dintr-o bucata dar e foarte obositor si nu cred ca are rost.Repet ,dispun de timp si resurse si plec la plimbare. :jump:

 

--- Mesaj completat în 27 Feb 2008 08:49 -------------

hai ma nea pompii :)

te bagi in treaba omului ^_^

vrea si el sa stea cat mai mult cu fata pe drum :lol:

si ii strici socotelile :P

nu intelegi ca o scoate prin tara spre gibraltar prin vama veche face 3 zile si trei nopti pana la granita

si apoi unde vene motel se cazeaza :lol:

Dragutze ironiile :eek: Da citind pe topicul tau din pagina doi ce vad?Prima etapa 650km :) :haha: Nu frumos la tine. :D Altfel drum bun si vreme buna.

 

--- Mesaj completat în 27 Feb 2008 09:04 -------------

salutare pina la gibraltar sint cam 5000 km aut dus intors 10 zile max pentru mers si daca mai vreti inca 10 pentru vizite etc 2 zile sa esiti din tara e enorm am plecat la 5 din buc la 7 eram in wiena cu pasager moto un burgam de 650 viteza max 130 constant va doresc drum bun va salut Pompi

Curios sa vad de unde confuzia cu 2 pentru Romania am recitit postul meu.Trebuia sa scriu 2 zile pt.dus-intors.Astfel sa inteles ca 2 zile Buc. granita.Scuze pentru exprimarea inexacta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Principial ai dreptate.Dca te incordezi putin mai ciupesti o zi la cele 10 preconizate de tine.Numai ca eu dispun de timp si nu ma intereseaza un record mondial la Buc.- Gibraltar ci ma intereseaza sa fac o mare plimbare ,in drum trecind si pe la rude si pe la prieteni prin diverse tari europene.Ca prima etapa Buc.-Nadlac 650 km cu campare .A doua zi Nadlac-Munchen 1000 km.Dupa parerea mea 1650 km se pot face si dintr-o bucata dar e foarte obositor si nu cred ca are rost.Repet ,dispun de timp si resurse si plec la plimbare. :)

 

<small>--- Mesaj completat în 27 Feb 2008 08:49 -------------</small><br/>

Dragutze ironiile :jump: Da citind pe topicul tau din pagina doi ce vad?Prima etapa 650km :) :D Nu frumos la tine. :P Altfel drum bun si vreme buna.

 

<small>--- Mesaj completat în 27 Feb 2008 09:04 -------------</small><br/>

Curios sa vad de unde confuzia cu 2 pentru Romania am recitit postul meu.Trebuia sa scriu 2 zile pt.dus-intors.Astfel sa inteles ca 2 zile Buc. granita.Scuze pentru exprimarea inexacta.

 

 

 

salutare intrutotul ai dreptare drum bun Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ma nea pompii :burnout:

te bagi in treaba omului :crack:

vrea si el sa stea cat mai mult cu fata pe drum :lol:

si ii strici socotelile :wave:

nu intelegi ca o scoate prin tara spre gibraltar prin vama veche face 3 zile si trei nopti pana la granita

si apoi unde vene motel se cazeaza :lol:

 

 

rautacios mai esti.... :crack: ....tu vrei sa ma plimbi doar 15 zile :lol:

Editat de C motor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, deci ai accepta si un GS500 cu tine. Interesant, foarte interesant :cheers:

 

Oricum daca hotarasc sa merg o fac cu maxim o saptamana inainte. Cand am fost in turul tarii o saptamana m-am hotarat in seara dinaintea plecarii, nici nu stiam cine merge. Si a iesit ok, am aparut si intr-o revista :cheers:

Editat de Piratul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Hondasane, daca nu vei fi f obosit dupa Gibraltar, poate meri cu mine o tura scurta pana la Veterama, in septembrie, sa vedem vechituri :bow:

Sa traiesti nene Jeane.Tocmai ziceam ca te-ai retras din activitate.Innainte sa stiu despre ce este vorba sunt de acord sa mergem impreuna la Veterama.Numa zi-mi despre ce este vorba.Nu stiu ce este Veterama si cind si unde o sa aiba loc.Da -mi lumina.Salutare si asfalt uscat. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa traiesti nene Jeane.Tocmai ziceam ca te-ai retras din activitate.Innainte sa stiu despre ce este vorba sunt de acord sa mergem impreuna la Veterama.Numa zi-mi despre ce este vorba.Nu stiu ce este Veterama si cind si unde o sa aiba loc.Da -mi lumina.Salutare si asfalt uscat. ;)

Veterama este raiul celor pasionati de motociclete vechi, acum am vazut ca are loc pe 12 -13 octombrie la Mannheim, e pe o suprafata uriasa, iti i-a lejer 2 zile sa vizionezi tot..,da-i un search pe google pt mai multe detalii..,sa-ti fie rusine, mai zici ca vrei si muzeu de vechituri si tu nu ai auzit de Walhalla colectionarilor de oldtimers :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Veterama este raiul celor pasionati de motociclete vechi, acum am vazut ca are loc pe 12 -13 octombrie la Mannheim, e pe o suprafata uriasa, iti i-a lejer 2 zile sa vizionezi tot..,da-i un search pe google pt mai multe detalii..,sa-ti fie rusine, mai zici ca vrei si muzeu de vechituri si tu nu ai auzit de Walhalla colectionarilor de oldtimers :bow:

De acord cu criticile.O sa ma documentez.Daca nu incepe altreilea razboi mondial dam o tura pina acolo sa cascam ochi la vechituri.Partea proasta e ca te imbolnavesti de ce poti vedea acolo.Cu muzeul io zic sa ne intilnim mai multi la o bere sa vedem ce si cum si sa visam frumos.Stii?Io la vise stau bine.Am visat AMR si iacata ca AMR exista si creste.In rest numai bine. ;)

 

--- Mesaj completat în 31 Mar 2008 17:03 -------------
Pe 30 martie am efectuat o calatorie de antrenament si verificarea echipamentelor.Bucuresti-Tulcea si retur.Plecat la ora 10 AM din Bucuresti sosit la ora 2 PM la Tulcea.Vizitat rude si prieteni inclusiv de pe forum pina la ora5 PM.La 5 PM plecat din Tulcea si ajuns loco la ora 9 PM.Total 630 KM.Am avut parte de un vint puternic din fata si din lateral.In general un drum fara peripetii cu putin frig si destule opriri de dezmortire.Ca prima constatare,casaca de care eram asa mindru este cam grea,ma stringe si la 11 ore de purtat devine incomoda iar zgomotul care-l face vintul devine si al deranjant.Motocicleta cere un parbriz de protectie mai mare.Motorul ca de obicei de mare baza si ma conving tot mai mult ca poate face fata unei astfel de calatorii.Singura problema este faptul ca avind un rezervor mic(16 L)si consum cam de 7 l %,la fiecare 200 KM trebe alimentat.Nu-i o problema grava pentru ca oricum trebuie sa opresc pentru dezmortire.Urmeaza un drum de antrenament de 600 KM intr-o zi si 600 KM urmatoarea zi.Daca rezist 1200 KM in doua zile in Romania este OK.Daca voi constata ca sunt prea obosit o sa fie un mic semn de intrebare,da mic.

Tulcea este un ores superb iar Dunarea la Tulcea este ceva de nedescris.Trebuie vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Hehe.... ia uite topicul gata facut :angryfire: .

Eu plec spre Gibraltar sambata pe 19 iulie, in principiu prin croatia, slovenia, italia, franta, spania. Nu am nimic planificat clar, in principiu am la dispozitie 3 saptamani, vreau sa ajung macar la Barcelona, apoi vad daca ma mai tine pana la gibraltar sau nu. Deocamdata plec eu si inca doi amici, eu pe vfr, ei unul pe fz 750, altul pe vfr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandeam sa o iau prin Ungaria, sa traversez Austria de-a lungul prin munti, sa traversez Elvetia, Franta prin Alpi, din Franta in Spania prin Pirinei si am ajuns :angryfire: As vrea sa plec la inceputul lui August.

Editat de Piratul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Nu a-si vrea sa te dezamagesc dar nu stiu daca e vreo afacere de a vedea Gibraltar,eu am trecut anul trecut intorcindu-ma de la Cadiz.Am facut Civitavecchia-Barcelona si de acolo am inceput cu Valencia,Cartagena,inainte de Almeria e nemaipomenit parcul natural Capo De Gata,sint niste plaje superbe,Cordoba,Sevilla e Cadiz.La Gibraltar in afara maimutelor,a strazii care atraverseaza pista aeroportului si a cabinelor telefonice tipice engleze nu prea ai ce sa vezi.Prezurile sint la acelasi nivel cu Londra,telecabina dus-intors pina sus costa 24 de sterline,eu am preferit de a parca motorul jos de unde se ia cabina pentru ca strada te duce numai pina la jumatea muntelui si costa 20 de sterline.Concluzia finala e :daca faci coasta spaniola si ai timp poti sa treci sa vezi La Rocca(Gibraltar) dar sa organizezi di Romania o excursie special pentru Gibraltar nu stiu cit sens are,eu si sotia am ramas un pic deluji.... :(

nici nu stiu unde am citit....

 

Motociclistul tanar is alege o destinatie si pleaca

Motociclistul batran doar pleaca

 

 

... sau ceva de genu'...

 

 

(ios tanar, apropo...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu stiu unde am citit....

 

Motociclistul tanar is alege o destinatie si pleaca

Motociclistul batran doar pleaca

 

 

... sau ceva de genu'...

 

 

(ios tanar, apropo...)

Ios batrin,apropo.Cumpar paneuropean ,da nou,in tipla.Am mers cu cel de la firma si in afara de faptul ca arde rau picioarele goale nu am gasit alte defecte.

cu Gibraltarul este alta poveste.Astept sa iau Paneuropeanul si pe urma valea.Poti sa-mi dai pe privat citeva date despre al tau daca vei vrea.Sal.

 

HondaSane, ce faci taica, ca te cauta oamenii cu detalii despre drum..,las ca merem la Veterama, ce dreaku! :(

Asa ramine stabilit tata Jeane,la Veterama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta e traseul - atasat. Regruparea principala - Oradea, duminica ora 14. De ajuns la Budapesta pe lumina. Apoi... va urma... Cine mai vrea sa vina e evident welcome, macar pana la Croatia la Adriatica si apoi inapoi daca n-aveti timp.

 

El_periplo.doc

 

Eu ma gandeam sa o iau prin Ungaria, sa traversez Austria de-a lungul prin munti, sa traversez Elvetia, Franta prin Alpi, din Franta in Spania prin Pirinei si am ajuns :baldy: As vrea sa plec la inceputul lui August.

 

Buna idee pentru drumul de intoarcere. Poate ne intersectam. Deja strazile din romania s-au umplut de nemti veniti pe motoare, ar fi prea tare sa se intalneasca si doi romani in germania :blink: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...