Sari la conținut

1 Mai 2008 - Cetatea Hotin


chif
 Share

Postări Recomandate

Bukowina MC anunta organizarea unei excursii in week-end-ul de 1 mai 2008 la cetatea Hotin (Bucovina ucraineana).

Distanta Radauti - Hotin (Chotyn) = 130 km

Aveti nevoie de un pasaport valid (NU este necesara viza) si o asigurare RCA valabila pe Ucraina.

Teoretic excursia este de 1 zi, dar daca gasim o cazare decenta ramanem o noapte (asta incercam).

Contact pe email, la bukowina_motor_club@yahoo.com

post-1981-1200818352_thumb.jpg

Editat de chif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur s-a scos viza pentru cetatenii romini in Ucraina?

 

initial era vb ca pt cetatenii UE nu e nevoie de viza pt Ucraina, dar in 2007 nu s-a aplicat..am avut nevoie deviza pentru Ucraina in vara lui 2007...cu toate ca era cetateni UE din 01.01.2007

 

daca s-a scos...e o veste super buna...ca la vara iar tranzitam Ucraina..pb ca de 2 ori

 

deci ..daca ati verificat LIVE faza cu scosul vizei..dati un semn de rapsuns aici:)

 

mersiiiiii

 

 

Tafu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant... ceva nou pentru mine. S-ar putea sa ma bag si eu. Vroian sa merg in Alpi, da oricum mai aveam programata o iesire in zona Tirol in luna mai. Am sa urmaresc topic-ul in continuare. Va rog sa ma luati si pe mine in calcul. Astept mai multe detalii.!

:blink: :laugh: :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, chestia cu viza e verificata. Trebuie doar pasaport. Ne-am bucura sa mergem cat mai multi acolo. Nici noi nu am mai fost (dupa Cernauti) si ar fi interesant. Oricum e prea aproape de ratat. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bukowina MC anunta organizarea unei excursii in week-end-ul de 1 mai 2008 la cetatea Hotin (Bucovina ucraineana).

Distanta Radauti - Hotin (Chotyn) = 130 km

Aveti nevoie de un pasaport valid (NU este necesara viza) si o asigurare RCA valabila pe Ucraina.

Teoretic excursia este de 1 zi, dar daca gasim o cazare decenta ramanem o noapte (asta incercam).

Contact pe email, la bukowina_motor_club@yahoo.com

post-1981-1200818352_thumb.jpg

Ca si cazare, va recomand "gara" din Siret - pe bune, nu la misto - care acum e un decent hotel. Acolo am innoptat si noi in prima seara din "plimbarea" spre Cernobil.

 

http://www.dordeduca.ro/impresii/jurnal_de_cernobil/4359/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Bukowina MC anunta organizarea unei excursii in week-end-ul de 1 mai 2008 la cetatea Hotin (Bucovina ucraineana).

Distanta Radauti - Hotin (Chotyn) = 130 km

Aveti nevoie de un pasaport valid (NU este necesara viza) si o asigurare RCA valabila pe Ucraina.

Teoretic excursia este de 1 zi, dar daca gasim o cazare decenta ramanem o noapte (asta incercam).

Contact pe email, la bukowina_motor_club@yahoo.com

post-1981-1200818352_thumb.jpg

 

Salut

 

Ati gasit pana la urma cazare la Hotin ?

 

Asa planuim ca mergem de 1 mai ( defapt 2-3-4 mai)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecarea la Hotin se va face din Siret, pe data de 3 mai 2008, la ora 10 am, din centru (din fata Primariei - e f.simplu). Cei din zona Radauti, o sa ne strangem la max.9.30am, in parcare in centru. Excursia va tine 1 zi, timp in care se poate merge la Cernauti, Hotin, Kamenec Podolskii. Distanta Siret-Kamenec Podolskii = 122 km. La un consum de 6 %, trebuie 15 l benzina din Siret. In Ucraina benzina e 0.8 euro si se poate lua din Cernauti. Ne-am hotarat sa dormim seara la Sucevita la un o cabana la un prieten din club (in curte, la corturi - NU este cazare). Daca vremea nu ne permite, ne hotaram pe loc si gasim cazare la o cabana, sunt multe, la preturi rezonabile. Daca se alimenteaza din Ucraina, 15 l * 5.5 gr. = 83 gr. Trecerea prin vami = 20 gr. Este recomandabil ca fiecare motor sa aiba echivalentul a minim 20 euro (150 gr). Pt cei care vin, trimiteti min.70 RON, sa cumparam grivni. La intoarcere, tot ce va ramane va re-schimbam in lei.

Editat de chif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Nu prea avem cum sti la ce ora o sa fim in Hotin, dar cred ca pe la 13-14. Daca nu va incadrati la timp, dati un telefon, sa ne gasim, oriunde am fi (0720306464 are si roaming).

!!! (daca ploua tare - caz extrem, nu cred ca are rost de mers. Sper sa nu).

 

!!!! Amanam excursia pana se va indrepta vremea...

Editat de chif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...