Sari la conținut

probleme baterie?


bladexp
 Share

Postări Recomandate

Am o nelamurire. Am un redresor de masina pt baterii de 6 si 12 V (curent incarcare de la 15 la 90 Ah).

Am 3 baterii:

1 Dryfit A 500(A512 6,5 sr) 12 V si 6,5 Ah uscata,nemteasca

2 o baterie ruseasca (cu pb cred)

3 tot una nemteasca, uscata 12 V 7 Ah

La cele nemtesti in momentul cand le pun la incarcat pe redresor, parca incep sa fiarba in interior, iar la cea ruseasca mi se aprinde un bec de control de la redresor de fiecare data cand o conectez(indiferent de pozitionarea bornelor + si -)

E normal asa?

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cite stiu io bat se incark la un curent reprz 10% din puterea bat(la o bat de 7Ah-0,7A)CU RED DE MASINA AI SA LE KM FIERBI ....mai rascoleste forumu asta si ai sa gasesti tot ce vrai k s-a mai discutat problema batericeasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

La cele uscate daca le dai amperaj prea mare l eprajesti, iti trebuie un redresor de putere mai mica;

Cea ruseasca daca e descarcata rau e normal sa aprinda becul(declanseaza disjunctorul) pt ca suge la inceput prea mult curent.Lasa bateria pe redresor, din cand in cand ar trebui sa se stinga becul si sa incarce cate putin , pana cand va ramane stins si incarca continuu.Daca e redresor clasic romanesc asa functioneaza.

Eu la al meu cand incarc o baterie moarta de tot cand se aprinde becul il decuplez si il cuplez la loc, pana se incarca putin bateria. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune niste becuri in serie si gata!

 

Ideea sa ai 10% amperaj din capacitatea bacteriei.

 

EX: ai 12Ah ... 10% = 1.2 Amperi. Daca ai redresor de 6 amperi o strici. Calculeaza cate becuri auto de X watti (P=U*I [watt] iar R = U/I [ohm] ) astfel incat sa pice pe becuri diferenta 6 amperi - becuri [A] = 1.2 A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia ruseasca(de 15 Ah) am lasat-o peste noapte. si dimineata.... SURPRIZA 13,2 V, 13,2 A. Deci la asta a mers(era descarcata complet).

La cele nemtesti am facut rost de in incarcator de Switch(e pt retea calculatoare)care are 12,4 V si 1100 mA. Cred ca o sa mearga incarcate asa.

Ms mult.

vlad :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker
Pune niste becuri in serie si gata!

 

Ideea sa ai 10% amperaj din capacitatea bacteriei.

 

EX: ai 12Ah ... 10% = 1.2 Amperi. Daca ai redresor de 6 amperi o strici. Calculeaza cate becuri auto de X watti (P=U*I [watt] iar R = U/I [ohm] ) astfel incat sa pice pe becuri diferenta 6 amperi - becuri [A] = 1.2 A

nenea, bine ca nu pui limba sa ii iei pulsu :banana: :grinbandit:

puteti schimba acidul din ea si ve-ti avea o surpriza cand veti vrea sa o incarcati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker

Nenea se poate schimba acidul din ea fara nici o problema... Se scoate cel vechi, se spala de cacao-urile de depuneri, se lasa la uscat binee (da binee) si se toarna noul acid in concentratia necesara si se puna la incarcat pe 12V si cel mai mica amperaj posibil.... dupa care se mareste treptat amperajul.... etc...

@zidu nenea crede-ma ca vb. din experienta... am mai refacut baterii de auto destule.... Iti fac o schema daca vrei! :banana::grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu schema. Dar daca bateria nu e incarcata binee inainte sa o golesti atunci o parte din acid e in placi in compus chimic. Cand tu pui acid nou de 1,28 si bagi pe redresor densitatea lui creste peste normal sau ramane compusul chimic pe placi in sulfat de plumb. Poti sa combati o sulfatare usoara asa, dar bateria aia nu mai are capacitatea normala si nu mai tine prea mult. Mai bine cumperi alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...