Sari la conținut

Prelucrare plexiglas


Postări Recomandate

eu zic sa mai incerci..... merita! daca spargi parbrizul pe strada, ala care gaseste cioburile o sa zica ca sunt de la OZN cand o  sa vada ca cioburile revin singure la o forma anume :D

Aiurea... ca la cate o fost de rezistent la toate actzinule mecanice shi termice pe care le-am "efectuat" asupra lui, cre'ca ii mai rezistent parbrizu' decat cadru' de la motor... :D

 

O sa mai incerc... da' intr-o zi cu soare, cand o sa am nervi sa umplu cada cu apa clocotita... :D

 

Ride safe, DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha...Sa te vad cum reusesti sa umpli cada cu apa clocotita.. :D !As zice sa cautzi un heat-gun mai baban.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ii destul de simplu... pentru ca io n-am cada d-aia mare.. .am doar o vanitza de dush... shi atunci fierb apa in 2 oale babane shi gata... :D cand le torn pe amandoua in caditza, se rezolva problema.... :laugh: iar de tzinut la temperatura aia... imposibil, ca doara n-o sa ma pun sa fac focu' sub caditza... ideea ii ca oricum apa ramane fierbinte pentru cel putzin 10 min.... timp in care, ma gandesc ca o sa se incalzeasca shi nenorocitu' ala de plexiglas... :D

 

:D DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ii destul de simplu... pentru ca io n-am cada d-aia mare.. .am doar o vanitza de dush... shi atunci fierb apa in 2 oale babane shi gata... :laugh: cand le torn pe amandoua in caditza, se rezolva problema.... :laugh: iar de tzinut la temperatura aia... imposibil, ca doara n-o sa ma pun sa fac focu' sub caditza... ideea ii ca oricum apa ramane fierbinte pentru cel putzin 10 min.... timp in care, ma gandesc ca o sa se incalzeasca shi nenorocitu' ala de plexiglas...  :D

 

:D  DDC

Hmm ... ma indoiesc ca poti indoi plexiglas cu apa fierbite. Clocotita ... chiar si aici am indoieli, dar oricum ai mai multe sanse. Oricum, daca faci figura, sa ne spui si noua cum a iesit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Das' cum o sa-l tii?Ca trebuie sa-l manevrezi...Cu manusi :D ?!!Ca nu cred c-o sa-l tii cu mainile goale in apa clocotita! :D Na,k sa fiu circotas...Oricum,multa bafta :D ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Das' cum o sa-l tii?Ca trebuie sa-l manevrezi...Cu manusi :D ?!!Ca nu cred c-o sa-l tii cu mainile goale in apa clocotita! :D Na,k sa fiu circotas...Oricum,multa bafta :D ....

Il tzin de ureki.... :laugh: Shi s-o rezolvat problema...

 

De tzinut in apa clocotita nu-i kiar asha de greu.. ca-l tzin cu un cleshte, sau ceva de genu' asta... iar la indoit dupa, cand ar trebui sa fie fierbinte, il tzin cu manushi d-alea de protectzie.... numa' sa reushesc sa-l indoi.. :laugh:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Da' o sa se-ndoaie in locul ala!Adica o sa faca valuri...cauta un heat-gun mai puternic!Aaaa...are un prieten unu',acum imi aduc aminte....numa'ca noi suntem in Bucuresti... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abea acum am intrat pe forum de multa vreme (fiind plecat) . . .

Eu prelucrez plexiglas si altele prin termoformare. Printre altele am mai si facut un pabriz . . . asa ca daca esti disperat . . . keep cool si vino la mine ca sa rezolvam problema. Da PM si stabilim tot ce trebue. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata am experimentat indoirea plexiglasului, da' fara succes... Dreq shtie ce tip de plexiglas am primit, ca n-am reushit nicicum sa-l indoi... Am facut un fel de matritza pentru el shi am incercat sa-l indoi cu un heat gun... Prima data, am incercat sa-l incalzesc shi dup-aia sa-l indoi... fara succes.. apoi l-am indoit la rece (plexiglasu' era extrem de elastic, dar am avut nevoie de o fortza foarte mare ca sa-l indoi), iar asha indoit, l-am incalzit cu heat gunu' shi apoi l-am lasat sa se raceasca in forma aia... dupa ce l-am scos din matritza, nenorocitu' s-o indreptat de parca nu i-ash fi facut nimik.. kestia ii ca am incercat acelashi procedeu, cu heat-gunu', pe alta bucata de plexiglas, iar aia s-o indoit fara probleme... deci concluzia: heat gun-u' mere sa indoi plexiglasu', cu conditzia ca plexiglasu' sa fie unu' cat de cat normal, nu kestia aia pe care am incercat io s-o indoi... :D

 

Ride safe, DDC

ideea este ca tre sa il aduci langa temperatura punctului de topire al lui fara de a trece de ea pt ca unele se matuiesc atunci asa ca mai incearca sa il incalzesti pana se incinge nu numai asa sa aiba 60 de g cik e cald ... :D si frige

succes si succes la experimente ........ :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...