Sari la conținut

dnepr tuning


kerosen
 Share

Postări Recomandate

sal, sunt cosmin din alba iulia shi am considerat util sa vedetzi ce am mai facut prin motorashul de nepra...

pentru inceput ,dupa ce a fost desfacut bucatzi, am luat bielele la curatzat de bavuri si la frecat pana in stadiul in care le vedetzi aici in poze.

am avut grija ca ultima parte a operatziunii -lustruirea- sa o fac dupa ce am echilibrat bielele la zecime de gram pe o balantza digitala. acum diferentza de greutate intre biela completa din stanga shi biela completa din dreapta este mai mica de 0,1 grame.

in curand o sa pun shi alte poze pe masura ce avanseaza treaba

am postat aici ca sa aflu shi eu parerea voastra despre ceea ce fac, eu am citit ca lustruirea bielelor le mareshte rezistentza la shok sau indoire/rupere, in timp ce le scade un pic greutatea- eu din fiecare am luat cam 20 grame fier .

am inceput cu flexul pentru debavurare, apoi cu disc cu shmirghel de 80, apoi cu shmirghele de 150/240/400/600/800/1500/2000 shi cu apa, apoi cu pasla cu pasta verde(oxid de crom) shi apoi cu pasta de lustruit fina. asta a durat cam 8 ore :grinbandit:

ashtept parerile voastre

numa' bine cosmin aka keroesen

post-8-1112797807_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mestere... :banana:

Daca as putea sa fac si eu la Ij asa ceva , dar trebuie sa depresez ambielajul ca sa scot biela si sa o fac asa.

Piesele netede sunt mai rezistente mecanic si in acelasi timp se incing mai greu(suprafatza de contact e mai mica si inca cateva motive). :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:grinbandit:

si cauta sa usurezi piesele in miscare pt un randament mai bun al mot..in special volanta....dupa cum ar sari multi cu gura pe mine k nu e treaba buna "k ea acumuleaza energie si tio da cind"....ba tata baaa io nu fac di mot baterie de acumulat energie io vreau lucru mecanic transmis direct la roata!!!!!!!!!!

dak nu-ti comvine mersu mot iti trimit io mocca o volanta orig,serios!!

mot meu e desf acu pt o rev si pt imbunatatziri..nu am poze acu da voi pune cu toate modif si usurarile din mot...

succes!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da buei, pune-tzi poze aici pe forum ca sa vada cat mai multzi cum se modifica motoarele shi sa nu se mai ia dupa meshteri de doi bani care mai mult strica decat repara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre treaba cu lustruitul si usuratul bielelor am auzit pareri pro si contra.Eu personal n-am facut inca treaba asta.Dar ce nu m-a lamurit nimeni: de ce nu face fabrica biele gata lustruite?Astept parerile voastre. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru IJ-ul meu am slefuit biela si am inlocuit segmentii originali (2,5mm) cu unii de Warburg (2 mm grosime)>>>frecare mai putina>>>intra in ture mai repede si nici nu se mai incazeste motoru asa de mult.

Mai aveam in cap sa pun un inel de textolit in interiorul platanelor (manetoane) de la ambielaj si prins de carter pentru a micsora camera de baleiaj.

Dar.....am o leneeeee pe timpul asta...poate la iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

MAI COSMIN..........da ce treaba ai putut sa faci!!!!!!!!! :D cu adevarat adevaraciune , chiar sunt curios cum o sa influenteze lustruitul asta comportamentul motorului! FELICITARI au iesit super !

 

 

 

BAFTA! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shi eu sunt curios cum o sa mearga la gata, o sa fac mai multe imbunatatziri la motor, dar nu mai pun nici o piesa facuta de rusi in el! o sa schimb pistoanele ,supapele, ghidurile,cuzinetzii cu piese echivalente de auto, shi bineintzeles toate noi ! va trebui sa mearga cam asha! :D :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru Catallin: tu ai vazut cum arata o biele de serie facuta de rusi? ai impresia ca au turnat-o in spatele casei in pamant shi vor sa le foloseasca pe post de fierastrau! normal ca nu ii intereseaza performantza, ca merge shi asha!

eu cred ca le e lene sa le faca bine! shi mai e un motiv-acela ca ar creshte pretzul de productzie!

o alta completare sau paralela: bielele turnate de japonezi sunt de o calitate super! aproape ca nu trebuie decat sa le dai cu pasla shi stralucesc, nu au deloc asperitatzi!-alea chiar ca nu trebuie lustruite!

dar la modelele care intra in competitzii bielele, vibrochenul shi de altfel toate piesele in mishcare dupa ce au fost optimizate shi reduse la maxim se lustruiesc apoi se cromeaza shi apoi se mai lusruiesc inca o data! pentru ce? pentru un randament mai mare shi o dinamica mai buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

cum?????????? schimbi pistoanele? :lol: si cam ce pistoane , si ce segmenti ai de gand sa pui, te intreb asha din curiozitate :laugh: !de 80mm diametru? de astia vroiam eu, adica de 79,4 (oltcit trs) , dar m-am razgandit.... :laugh: (trebuia alezata toata suprafata pistonului pt a face loc supapelor ....si deci l-am lasat asha :laugh: )

 

 

BAFTA! :D :D :D :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bielele lustruite sunt mai bune pt ca frecarea cu aerul se reduce :D deci randamentul motorului creste

 

lasand gluma la o parte prin lustruire nu se raceste mai usor ci mai greu pt ca energia termica pe care o cedeaza(cazul bielei) un obiect este direct proportionala cu suprafata sa si prin lustruire se reduce suprafata pt ca porii au o suprafata considerabila.

 

in lecatura cu rezistenta mecanica mai buna e oarecum relativ si singura explicatie ar fi ca se reduc porii din metal deci se elimina o mare parte din potentialii concentratori de tensiune mecanica .

 

oricum reducandu le greutatea scazi fortele de inertie cu care actioneaza asupra segmentilor ,cilindrului ,arborelui cotit deci va creste fiabilitatea motorului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu pistoane de alfa romeo 33.

sunt de 80 mm in diametru, dar va trebui sa vedem ce model se potriveshte la curbura ,ca sa nu loveasca in supape

maiine o sa aflu shi o sa postez intr-o veselie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

materialul din cilinndrii este super tare(motorul meu e fabricat in 1976), mi-a mancat in 3000 de km un set de segmentzi rusesti din astia noi pe care i-am pus cap in cap- de a ajuns deschiderea de 4-5 mm! shi la 40.000 km cat are motorul acum, nu se vede uzura in camashi!

asha ca eu cred ca cilindrii o sa reziste la segmentzi de alfa romeo 33- care are tot motor boxer !

numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

MAI COSMIN , SA STII CA NU VREAU SA te dezamagesc da' nu prea stiu nici o masina care sa aiba alimentarea (si deci si ''fantele'' pt supape LA FEL CA LA NIPRU.... :laugh: ) aici vb despre bolt si despre faptul ca , de obicei carburatorul e de obicei deasupra motorului (adica invers ca la nipru... :laugh: ) DACA TU GASESTI O NATIE DE PISTON CARE SA AIBA ASHA "FANTELE"PT SUPAPE TE IMPLOR SPUNE-MI SI MIE... ITI RAMAN PROFUND DATOR!eu sincer sa fiu nu am gasit........

 

 

 

BAFTA! :laugh: :D :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe...mama in sfarsit mi-am recuperat parola de cont :D In fine...

Who needs speed man? Cine e pasionat de viteze mari sa ii dea shpan...ne intalnim la destinatie :D , eu vin lejereanu, mai admir si peisajul hehe...Nipranu nu o fi avion, da' te duce si te si aduce...good enaugh :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAI COSMIN , SA STII CA NU VREAU SA te dezamagesc da' nu prea stiu nici o masina care sa aiba alimentarea (si deci si ''fantele'' pt supape LA FEL CA LA NIPRU.... :laugh: ) aici vb despre bolt si despre faptul ca , de obicei carburatorul e de obicei deasupra motorului (adica invers ca la nipru... :laugh: )  DACA TU GASESTI O NATIE DE PISTON CARE SA AIBA ASHA "FANTELE"PT SUPAPE  TE IMPLOR SPUNE-MI SI MIE... ITI RAMAN PROFUND DATOR!eu sincer sa fiu nu am gasit........ 

 

 

 

BAFTA! :laugh:  :D  :D  :D

O SA PUN POZE CU ALE MELE DE OLTCIT "CUSTOMIZATE PT NIPRU..

sunt gata in seara asta da nu am bani sa le iau ink de strungar...

i le-am dat sa ia la freza decupaturile elea pt supape..o sa vedetzi k zici k sunt de npra da fara segm ala de jos...plus segmentziii sunt GOETZE (1,5mm/2 mm/3 mm..grosimea lor)..brici...673 cc...da nu ma inkalzeste marirea cap[acitatzii....ci fiabilitatea pieselor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

macar cu 120km/h???

pai al meu merge lejer la 120, shi in depashiri il duc pana la 140, nu intzeleg, de ce zici ca se incalzeshte, ca eu pe al meu pot sa pun mana pe cilindrii dupa un drum lung fara probleme...

daca vrei sa-tzi spun secretul da-mi un mesaj pe p.m. :D

hehe , glumeam, man, am sablat cilindrii shi chiulasele la exterior, am aruncat segmentul ala din coada de la piston,carburi mikuni, toba 2-1 cu finala libera-sport admisie directa-fara filtre dar nu recomand la altzii, pinioane de fuga in grup, am marit cursa la acceleratzie :D . shi alte shmecherii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

macar cu 120km/h???

pai al meu merge lejer la 120, shi in depashiri il duc pana la 140, nu intzeleg, de ce zici ca se incalzeshte, ca eu pe al meu pot sa pun mana pe cilindrii dupa un drum lung fara probleme...

daca vrei sa-tzi spun secretul da-mi un mesaj pe p.m.  :D

hehe , glumeam, man, am sablat cilindrii shi chiulasele la exterior, am aruncat segmentul ala din coada de la piston,carburi mikuni, toba 2-1 cu finala libera-sport admisie directa-fara filtre dar nu recomand la altzii,  pinioane de fuga in grup, am marit cursa la acceleratzie :D . shi alte shmecherii

parka ai zice de amea...sau sunt gemene?

cite sansa sunt ca doi oameni necunoscutzi din locuri diferit sa-si "tuneze" moto la fel? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:laugh: Si tu manuele zici ca o sa mearga?pe mine ma sperie gandu sa frezez pistoanele de trs(nu prea cred ca mai au rezistenta la detonatie... sigur au fost "putin" gandite... PAREREA MEA! :hug: DAR TOTUSI daca merge "binisor" cred ca m-as baga si eu "putin"la capitolul "pistoane modificate, schimbate etc..." SI INCA CEVA pt cosmin>>>>> CU CE ai sablat cilindrii? nisip fin sau alice? exista si in rm o instalatie de sablat, dar cu alice.... si ar mai avea si unchiul meu un aparat de sablat da nu prea are compresor care sa functioneze la 6 atmosfere, si cu debit BABAN :baldy: asta mi-a spus el... :D acum astept reply-urile voastre! (si inca ceva:daca sablezi cu nisip , nici nu te mai vezi cu piesa :laugh: !, si nici nu prea mai e voie , legal vorbind...)

 

 

 

BAFTA! :D :D :laugh:

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

kerosen tu ce zici? ar merge lustruit vibrochenu? mai ai de lustruit "doar" vibrochenu' si l-am facut avion! :D

 

 

 

BAFTA! :D

post-8-1112956531_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...