Sari la conținut

Consecinte Scuter Neinmatrculat


catnet
 Share

Postări Recomandate

VLADULE TU ESTI CU CAPUL? ESTI MAI "BAZAT" (pe cunostinte) CA AIA DE LA PRIMARIA PITESTI? EU CLAR AM FOST LA PRIMARIE ACUM UN AN APROAPE SI AM INTREBAT DE NUMAR. MI-A DAT O HARTIUTA TEHNO-REDACTATA PE CARE SCRIA CE-MI TREBUIE. ERA NEGRU PE ALB: RAR SAU DECLARATIE PE PROPRIA RASPUNDERE DE LA NOTAR. EU ASTA AM FACUT SI MI-A DAT NUMARUL. E PITESTI SI NU OARJA CITY SAU MARGHIA DEAL, NU SE DAU NUMERELE LA INTAMPLARE. BA CHIAR AM ASTEPTAT O SAPTAMANA PENTRU CA ERA PRIMARUL PLECAT DIN ORAS SI TREBUIA SEMNATURA LUI(NU ZIC CA S-A UITAT PE ACTELE MELE, DAR SE ACORDA O OARECARE IMPORTANTA PENTRU ACESTEA)

 

CA O LECTIE DE VIATA OM MATUR CE ESTI, AM VAZUT CA SUNT SI ALTII CA TINE: CE E MAI SCUMP NU E INTOTDEAUNA MAI BUN.

 

MIE MI-A DAT FABRICA TALON CA E MOPED.

 

P.S: CAND OI FI TU "NOTARUL DE LA COLTUL STRAZII" O SA FIU EU PRESEDINTE. E MULT MAI MULT DE MUNCA SA FI NOTAR DECAT UN AMARAT DE INSPECTOR LA RAR. DECI NU MAI TRATA CU ATATA INDIFERENTA UN "SIMPLU NOTAR" CA NU E DOAR ATAT.

Mai incet ca nu suntem surzi :kiss: Nu am zis nicaieri ca "ce-i mai scump e mai bun" ci ca asa e legea. Acum daca aia de la primaria din pitesti erau paraleli cu ea, bafta ta; in bucuresti la inceput nici nu stiau ce acte sa ceara.

Si spre marea ta mirare, da! Sunt mai bazat pe cunostinte decat aia care nu viseaza decat sa scape cat mai repede de tine, in rest "l-i se rupe"! Talonul din italia are doar valoare informativa la RAR cand iti face omologarea, in rest valoare aproape 0 (zero)

 

Am impresia ca nu intelegi nimic, ma refeream ca dupa lege, trebuie omologare facuta de institutia abilitata! Asa ar aduce oricine scutere de afara si s-ar duce la notar ca iese mai ieftin, dar cartea de identitate a vehiculului de la cine dracu' o ia? Pentru a circula pe drumul public, trebuie omologare, degeaba mai declari tu ca poate! DAR E ROMANIA! Hai pa :kiss:

 

 

 

Bafta! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

defapt aci se doveteste fiecare cata legislatie stie!!!! :what:

Va invit cu drag sa va uitati la capitolul VI, Infractiuni si pedepse; articolul 85, paragraful 1 spune clar Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai neimatriculat sau neinregistrat se pedepseste cu inchisoare de la unu la trei ani

nu e autovechicul si nici tramvai! E MOPED!!

Codul rutier pt mopede aici: http://scutere.evonet.ro/2007/page.php?2

:kiss: maestrilor in legislatie, nu e nici autovehicul, nici tramvai si nici moped (nu stiu de unde ai scos chestia asta). Mopedul este incadrat la vehicule :kiss: Si daca cititi voi mai bine, atunci cand sunt piste de biciclete, voi teoretic sunteti obligat sa mergeti pe ele cu mopedele voastre :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de asta, ceva aiuritor. Eu eram convins ca termenul asta de misto vine din tziganeasca de Bucuresti, si cand colo ce sa vezi: circa acum 120-130 de ani (cam pe vremea lui Caragiale), cand copiii de boieri umblau de obicei cu niste haine care azi ar fi catalogate la categoria "camasa de noapte a lui bunica" niste smecheri de copii de boieri cu educatie la Paris au inceput sa umble in straie occidentale (ceva cam ca costumele care se mai purtau acum 20-30 de ani si inca le mai poarta aia care se dau mari prin firme), dar cu niste haine mai lungi ca in utimul timp, aveau obiceiul sa mai poarte barbite gen "Napoleon 3" si baston. Ei, desi ne aflam intr-o lume foarte francofona, in germana la a umbla cu baston se spune "Mit Stich (sau stick)" (adica cu bat), tipii aia au fost porecliti mitstic si ulterior mistoc si de aici se trage termenul de misto de la noi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e bogdan...

 

vladule: de cate ori te-a oprit politia? Sti macar ce-ti cere? Sau tu te cari cu contractul de vanzare-cumparare dupa tine? :what: Iti trebuie sa dai la nenea militian doar talonul de primarie, buletinul, cursul/carnetul +- asigurarea. Nu-t cere nimeni RAR-ul sau contractul vanzare cumparare. Asta doar sa vezi cat gandesti. Dar nu inseamna ca ai dreptate cu RAR-ul. NU!!! Foaia aia de ziceam era imprimata in sute de exemplare ca sa "scape mai repede" de noi toti din pitesti. Stiai ca la acelasi notar poti sa faci declaratie pe propria raspundere ca nu e furat ca sa nu-ti mai trebuiasca contract vanzare-cumparare? Mai stiai si ca aceasta "proprie raspundere" inseamna ca iti asumi responsabilitatea pentru ce ai declarat? Adica daca nu am o semnalizare, sau o oglinda primesc amenda ca nu am RAR-ul facut. Dar pana atunci STFU! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e bogdan...

 

vladule: de cate ori te-a oprit politia? Sti macar ce-ti cere? Sau tu te cari cu contractul de vanzare-cumparare dupa tine? :kiss: Iti trebuie sa dai la nenea militian doar talonul de primarie, buletinul, cursul/carnetul +- asigurarea. Nu-t cere nimeni RAR-ul sau contractul vanzare cumparare. Asta doar sa vezi cat gandesti. Dar nu inseamna ca ai dreptate cu RAR-ul. NU!!! Foaia aia de ziceam era imprimata in sute de exemplare ca sa "scape mai repede" de noi toti din pitesti. Stiai ca la acelasi notar poti sa faci declaratie pe propria raspundere ca nu e furat ca sa nu-ti mai trebuiasca contract vanzare-cumparare? Mai stiai si ca aceasta "proprie raspundere" inseamna ca iti asumi responsabilitatea pentru ce ai declarat? Adica daca nu am o semnalizare, sau o oglinda primesc amenda ca nu am RAR-ul facut. Dar pana atunci STFU! :eek:

cultura de balta...

O, zeule! Pot sa te ating? Stiu exact ce-mi cere dar tu esti de-a dreptul paralel! Am zis ca pentru a inregistra un moped ca sa ai ce sa-i arati politistului/politistei :kiss: , mai nou trebuie omologare RAR, dar am impresia ca tie trebuie sa-ti si desenez... N-o sa-ti fac placerea asta, sorry :kiss:

Sau ma duc si eu la notar si declar pe propria raspundere ca mopedul meu are 49cc, prinde maxim 45km/h si nu depaseste puterea de 4kw. Sunt 100% sigur ca poate circula linistit pe drumurile publice, doar le stiu pe toate, sunt mai tare si decat un "amarat de inginer" de la RAR... :ok:

Chiar, daca declar pe propria raspundere ca mopedul n-o sa fie implicat in niciun accident soldat cu pagube materiale, inseamna ca nu mai e obligatorie asigurarea? Ca pot spune ca nu poate produce pagube tertilor ;)

 

 

Bafta si la gara! :what:

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rolly sa iti zic o poanta foarte mica.....sa sti ca actele necesare pt inregistrarea la primarie depind de la un oras la altul

la mine in oras se cer toate actele, ca la carte...nu ai un act atunci nu inregistrezi scuteru....dar in un oras invecinat se inregistreaza scutere cu jumatate din actele pe care le cere legea.....iar lipsa si acelei jumatati se compenseaza cu o butelie de vin...o cafea...ce te lasa inima...si inka ceva si la mine in oras tre sa ai rarul ca sa il poti inregistra.....am un prieten cu care voi merge zilele astea la RAR pt ca vrea sa isi inregistreze scuterul....asa ca bafta :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii chiar nu vor sa priceapa legea.........nu te mai chinui Vladule ca nu are rost. Pentru unii e mai simplu sa posteze pe forum decat sa rasfoiasca putin cartea aia de legislatie.....daca de acolo nu pricepi atunci nu ai ce cauta pe drumurile publice, chiar si ca pieton sa fi foarte atent :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi sunteti paraleli copii. Imi asum propria raspundere adica imi face dosar penal daca ma prinde cu 50 la ora. Ce sa stiti voi...si la notar nu sunt alea degeaba. Mai era discutia pe un topic ca ce fac cei care au mopede de acu nuj cat timp cand nu le cerea acte. Si raspunsul era simplu: declaratie pe propria raspundere. Vladule lasa ma esti tu destept, eu prost dar eu am talonul de primarie si sunt si cu 2 milioane in buzunar in plus. Da de tu esti corect si destept, avem acelasi lucru dar eu am si bani in plus. Asa erau si discutile cu muzica si alte alea...mai bine tigan prost si cu 5 kg de aur de gat decat roman destept si sarac.

 

N-ARE DREPTUL NIMENI DE AICI SA COMENTEZE DE LEGE! DACA STITI ASA BINE LEGISLATIA LA CE V-ATI DELIMITAT SCUTERELE? NU SUNTETI USA DE BISERICA. MAI ALES TU VLADULE CA AI KIT.

 

einstein esti tare :what: n-am dat nici un leu in plus fata de cat mi s-a cerut la primarie (parca 93 lei). Si nu cred ca poti compara Pitestiul cu Bucurestiul in nici o privinta...sunteti sub noi la orice vrei. Chiar si ca oameni :kiss:

 

Poti sa-ti iei si elicopter si sa-l inregistrezi la primarie dar cand te ia politia si vede ca ai facut declaratie mincinoasa infunzi parnaia. Asta e ideea.

 

P.S: nu e inginer e inspector :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nu e asta toata problema...tu ca tu, dar e o problema si ca declari moped, motoreta care depaseste 45 km/h sau sa o inregistrezi la primarie. Si mai grav pentru capacitate marita :what: Si un alezaj daca faci tot e belea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nu e asta toata problema...tu ca tu, dar e o problema si ca declari moped, motoreta care depaseste 45 km/h sau sa o inregistrezi la primarie. Si mai grav pentru capacitate marita :kiss: Si un alezaj daca faci tot e belea...

Nu iti masoara nimeni pistonu :kiss: ... problema e ca daca ai ghinionu sa prinzi un control mai riguros al politiei si te ia cu radaru cu 70 prin oras ... ai cam incurcat-o :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca te prind cu 70 prin oras ce crezi ca-ti fac? Ti-l confisca, ti-l duc la rar si ti-l fac aia bucatele sa vada care e treaba :what: Si hop...70 cmc

 

Crezi ca aia nu stiu ca exista asa ceva? Seturi marite...stiu :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi sunteti paraleli copii. Imi asum propria raspundere adica imi face dosar penal daca ma prinde cu 50 la ora. Ce sa stiti voi...si la notar nu sunt alea degeaba. Mai era discutia pe un topic ca ce fac cei care au mopede de acu nuj cat timp cand nu le cerea acte. Si raspunsul era simplu: declaratie pe propria raspundere. Vladule lasa ma esti tu destept, eu prost dar eu am talonul de primarie si sunt si cu 2 milioane in buzunar in plus. Da de tu esti corect si destept, avem acelasi lucru dar eu am si bani in plus. Asa erau si discutile cu muzica si alte alea...mai bine tigan prost si cu 5 kg de aur de gat decat roman destept si sarac.

 

N-ARE DREPTUL NIMENI DE AICI SA COMENTEZE DE LEGE! DACA STITI ASA BINE LEGISLATIA LA CE V-ATI DELIMITAT SCUTERELE? NU SUNTETI USA DE BISERICA. MAI ALES TU VLADULE CA AI KIT.

 

einstein esti tare :kiss: n-am dat nici un leu in plus fata de cat mi s-a cerut la primarie (parca 93 lei). Si nu cred ca poti compara Pitestiul cu Bucurestiul in nici o privinta...sunteti sub noi la orice vrei. Chiar si ca oameni :ok:

 

Poti sa-ti iei si elicopter si sa-l inregistrezi la primarie dar cand te ia politia si vede ca ai facut declaratie mincinoasa infunzi parnaia. Asta e ideea.

 

P.S: nu e inginer e inspector ;)

Bine domnu' matur :D Fa o cerere catre conducerea tarii sa se renunte la RAR, sunt degeaba :rock:

Era o vorba: "Fa ce zice popa, nu ce face popa" :kiss: Nu a zis nimeni ca e usa de biserica. Si nu stiu cine comenteaza, eu te-am adus la zi cum e cu legea, daca la voi acolo inca merge cu declaratia, sunteti zei! :kiss:

Hai du-te sa asculti manele, rock, numara-ti alea 2 milioane, joaca-te cu lantul de 5kg. Vezi ca sunt si romani destepti si cu bani. Chiar nu ma intereseaza ce va cere voua pentru inregistrare, daca scapi mai ieftin, bravo, dar eu vorbeam IN GENERAL! Mai verifica si pentru alte orase, nu e pitestiul toata romania :moto:

E greu...

 

 

Bafta! :what:

 

 

p.s.: Sunteti peste noi doar pe harta. In rest hai pa, vezi ca bucurestenii sunt vestiti pentru alea 3 oo :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca te prind cu 70 prin oras ce crezi ca-ti fac? Ti-l confisca, ti-l duc la rar si ti-l fac aia bucatele sa vada care e treaba :kiss: Si hop...70 cmc

 

Crezi ca aia nu stiu ca exista asa ceva? Seturi marite...stiu :kiss:

Hop 70 cc ... si dupaia :kiss: ... aici era ... :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha ha ha :kiss: da esti tu mutant :what: daca ai 3 oo si n-ai 2 banane ca in pitesti tot degeaba...n-ai ce face cu "oole" :kiss:

 

Pun pariu ca oriunde merge asa, pentru ca nu Pitestiul face legea, si probabil e una singura nu isi face fiecare primarie legea ei...Da maestre, ai un spirit antreprenorial dezvolatat: 2 milioane aici, 3 colea, 50 in partea cealalta, si uite asa te ingrop in bani :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha ha ha :kiss: da esti tu mutant :what: daca ai 3 oo si n-ai 2 banane ca in pitesti tot degeaba...n-ai ce face cu "oole" :eek:

 

Pun pariu ca oriunde merge asa, pentru ca nu Pitestiul face legea, si probabil e una singura nu isi face fiecare primarie legea ei...Da maestre, ai un spirit antreprenorial dezvolatat: 2 milioane aici, 3 colea, 50 in partea cealalta, si uite asa te ingrop in bani :ok:

As pune pariu cu tine, dar nu vreau sa-ti iau preocuparea de numarat bani. E posibil dar nu-i probabil, prin sate se cer buletinul si tuica, pe la orase se cer toate actele, pe la pitesti se cere declaratia.

Cam trist ca ai 2 si le bati cap in cap, parca ziceai ceva de spart capul pe un topic :kiss:

 

 

Bafta maxima! :kiss: sa nu dai pe langa!

 

P.S.: Nu ai cum sa ma ingropi ca am lopata speciala pentru bani ;)

 

le: gata cu offtopicul ca nu-si are rostul.

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da imi sparg fetele capetele ca sunt curioase si ele daca au creier :kiss:

 

cred ca au chiar mai mult decat au unii in tzeasta :kiss: Ba frate una e ce se practica si una e legea. Iti spun ca la Pitesti se aplica legea 100%. Una e la tara unde se cunoaste primarul cu omul, poate chiar sunt "veri" si scapa repede. Dar la oras e altceva :kiss: Dar tu nu vrei sa intelegi pentru ca esti prea intelept pentru mine

 

Bafta :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da imi sparg fetele capetele ca sunt curioase si ele daca au creier :kiss:

 

cred ca au chiar mai mult decat au unii in tzeasta :kiss: Ba frate una e ce se practica si una e legea. Iti spun ca la Pitesti se aplica legea 100%. Una e la tara unde se cunoaste primarul cu omul, poate chiar sunt "veri" si scapa repede. Dar la oras e altceva :kiss: Dar tu nu vrei sa intelegi pentru ca esti prea intelept pentru mine

 

Bafta :what:

Treci si tu pe la 3-4 primarii, eventual treci si pe la pitesti acum sa vezi ce se cere, daca e la fel, bun asa.

Insa declaratia aia nu tine loc de CIV(se obtine numai la rar) la majoritatea primariilor! Ti-am zis ca nu-ti desenez.

 

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hey.. nu va mai certati. :kiss: . Inmatricularea scuterelor si mopedelor difera de la oras la sat, de la primarie la primarie si de la oras mare la oras mai mic. Un exemplu, la mine in oras, oras cu 10 000 locuitori, la primarie pentru a'ti inregistra scuterul iti trebuie doar contractul cump- vanzare, declaratia si carttea tehnica a scuterului(nu conteaza ca e germana, japoneza sau italiana-a mea e in italiana). un prieten si'a inregistrat scuterul de 100cmc la primarie, avand talon de acelasi scuter dar de 50cc....49..ma rog... depinde de primarie..fiecare cere mai multe acte..sau mai putine.,.. aici si daca ai copie xerox a scuterului il poti inregistra.. si faza e ca nici nu trebuie sa vada scuterul... :what: .. deci..si daca nu ai act...faci un xerox si il inregistrezi la primarie... fie el ,de 100 - 80 - 70 - sau 49... pana la 125...dar e riscant..ca bate la ochi la politzai daca e de 125.. totusi..astea sunt mai mari si ca dimensiuni.. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci zoopie oriunde poti inregistra un scuter de 100 cu acte false :kiss: Doar ca daca esti prins...da dar sunt si scutere cu aceleasi dimensiuni:sr150, runner180 care nu se vede ca sunt de capacitate marita.

 

Si faza cu vazutu, nicaieri nu trebuie sa-ti vada scuterul cand il inregistrezi la primarie :kiss: Acolo e faza doar de acte nu tre sa-l vada.

 

Ce zici tu acolo e fals si uz de fals la greu :what: sper sa nu practici asa ceva :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rolly inainte sa zici ca peste tot se inregistreaza la fel citeste postul meu de la pagina 5 sau 6....acolo am zis ceva da ai vazut ...NU.

nu mai fa atata gura ca si io i-am intrebat pe gaborii de la comunitara care se ocupa cu inregistrarile daca nu pot sa fac declaratie pe propria raspundere ca vroiam sa inregistrez si al 2-lea scuter si o zis ca nu imi tre talonu vechi, rar-ul, factura de vanzare cumparare.....din astea yo am numa factura de vanzare cumparare de la o firma din italia si o foaie de la firma care mi l-a adus in tara....atata cu actele astea + o butelie de vin merg in orasul Petrila(daca nu sti unde i ia harta ca nu ma obosesc sa explic) si il inregistrez pe numele unui prieten....asa ca adios visurilor tale cum ca peste tot i la fel sau ca nu se cere rar-ul doar pt ca in Pitesti nu se cere....Uite ca in un oras ca Petrosaniul se cere :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C.J...bravo ti-ai gasit pe cine sa intrebi :what: Acolo tre sa faci media aritmetica. Nu te duci intrebi un gabor si gata, mai ales pe-astia de la comunitara. ASTIA SUNT FOSTII GARDIENI PUBLICI, ce sa le ceri?

 

Sti ce inseamna a incheia o discutie? Cum e bancul cu albinele...ROIU!

 

No offense dar nu mai vorbi asa jignitor cu mine ca eu nu m-am luat de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...