Sari la conținut

Wk 9-10 Feb


ianachim
 Share

Postări Recomandate

Daca nu este foarte frig, ca nu mai vreau sa-mi intre boala-n oase, as vrea sa merg pana la Comarnic. De acolo la dreapta peste deal pana in Valea Doftanei, iar daca n-am inghetat definitiv, poate mai departe, tot peste deal, pana la "bulivard", intre Sacele si Cheia. Odata ajuns acolo cu mucii inghetati, repede acasa. Intre Comarnic si Sacele-Cheia este o portiune de ciment prost, o portiune de tara si una de forestier usor.

Cam asta ar fi planul meu, dar inca nu stiu sigur. Depinde de cat de frig va fi.

Daca te tenteaza, te vei descurca foarte bine cu adv-ul tau.

 

ps- Daca vin, vin cu un lc4 640 si mitas e09, asa ca pe sosea eu nu alerg cu mai mult de 90-100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu este foarte frig, ca nu mai vreau sa-mi intre boala-n oase, as vrea sa merg pana la Comarnic. De acolo la dreapta peste deal pana in Valea Doftanei, iar daca n-am inghetat definitiv, poate mai departe, tot peste deal, pana la "bulivard", intre Sacele si Cheia. Odata ajuns acolo cu mucii inghetati, repede acasa. Intre Comarnic si Sacele-Cheia este o portiune de ciment prost, o portiune de tara si una de forestier usor.

Cam asta ar fi planul meu, dar inca nu stiu sigur. Depinde de cat de frig va fi.

Daca te tenteaza, te vei descurca foarte bine cu adv-ul tau.

 

ps- Daca vin, vin cu un lc4 640 si mitas e09, asa ca pe sosea eu nu alerg cu mai mult de 90-100.

 

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie pe la ce ora treceti prin Ploiesti.

De la Sacele (drumul iese langa tabara de copii) pe unde planificati sa va intoarceti ? Cheia ? sau pe Predeal ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie pe la ce ora treceti prin Ploiesti.

De la Sacele (drumul iese langa tabara de copii) pe unde planificati sa va intoarceti ? Cheia ? sau pe Predeal ?

 

Repet, in cazul in care nu va fi frig, si s-ar putea sa fie, ideea mea era cu intoarcere prin Cheia.

Daca nu iese saptamana asta, mai exista si saptamana viitoare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet, in cazul in care nu va fi frig, si s-ar putea sa fie, ideea mea era cu intoarcere prin Cheia.

Daca nu iese saptamana asta, mai exista si saptamana viitoare :what:

Crezi ca sunt sanse sa mergi intre Comarnic si Sacele fara cross cu crampoane? Nu e zapada pe acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca sunt sanse sa mergi intre Comarnic si Sacele fara cross cu crampoane? Nu e zapada pe acolo?

 

Asta va fi surpriza :what: ......in caz ca mergem :kiss:

 

--- Mesaj completat în 07 Feb 2008 19:31 -------------
ps- Mai baieti, cred ca initiatorul topicului intreba cine vine si unde. Si nu cine nu vine si de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta va fi surpriza :what: ......in caz ca mergem :kiss:

 

<small>--- Mesaj completat în 07 Feb 2008 19:31 -------------</small><br/>ps- Mai baieti, cred ca initiatorul topicului intreba cine vine si unde. Si nu cine nu vine si de ce.

Pai motorul meu are roti de ploaie din fabrica (pe fata nici nu gasesc altceva), nu mi-e teama de asfalt ud, nu mi-e prea frica nici de zapada, dar pe zapada exista un risc sa dau cu motorul, fundul si nevasta de pamant dsi nu vreau sa-mi stramb nici fundul nici nevasta, ca motorul se indreapta usor, si daca nu se indreapta se cumpara altul... :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai motorul meu are roti de ploaie din fabrica (pe fata nici nu gasesc altceva), nu mi-e teama de asfalt ud, nu mi-e prea frica nici de zapada, dar pe zapada exista un risc sa dau cu motorul, fundul si nevasta de pamant dsi nu vreau sa-mi stramb nici fundul nici nevasta, ca motorul se indreapta usor, si daca nu se indreapta se cumpara altul... :kiss:

 

Stai asa bre ca nu ne-am inteles. Vad ca tu ai scuter si chopper. Traseul asta se preteaza strict motocicletelor enduro sau enduro-touring :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

 

sincer nu ma vad bagand in zona comarnic - valea doftanei pe vremea asta un motor de 270 de kg

vara da merge si traseul e super

prefer ceva mai ASFALT

sinaia - bv

sau mare pe drumul vechi

sau valea oltului

acum

am ajuns de la ct ci era super asfaltul

in jurul bucurestiului e vremea asta mohorata si umeda

in jud ct asfalt uscat inorat dar fara umiditate mare

 

plecare undeva in jur 9.00

 

boala in oase intra daca nu este echipament adecvat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

 

sincer nu ma vad bagand in zona comarnic - valea doftanei pe vremea asta un motor de 270 de kg

vara da merge si traseul e super

prefer ceva mai ASFALT

sinaia - bv

sau mare pe drumul vechi

sau valea oltului

acum

am ajuns de la ct ci era super asfaltul

in jurul bucurestiului e vremea asta mohorata si umeda

in jud ct asfalt uscat inorat dar fara umiditate mare

plecare undeva in jur 9.00

 

Ok :kiss: Eu ma gandesc la cat mai putina sosea. Drum bun :kiss:

 

boala in oase intra daca nu este echipament adecvat

 

In rest nu-i problema, dar fara manere incalzite (cum e ktm-ul meu), cu manusi moto de iarna, groase, tot imi "cad" degetele cand ajung acasa :what:

 

bafta :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai asa bre ca nu ne-am inteles. Vad ca tu ai scuter si chopper. Traseul asta se preteaza strict motocicletelor enduro sau enduro-touring :what:

Cu scuterul merg pana la servici sau poate in parcul Titan sau Tineretului vara. Motocicleta mea e un cruiser pe care unii il considera ridicol de mic, ca sa ajunga la rangul de chopper ar trebui sa pun mana pe bomfaier sa tai bucati din ea sau sa-i fac oricum niste modificari semnificative sa nu mai semene cu modelul de fabrica...

M-am bagat aici pentru ca asta a fost singura oferta pentru acest weekend, dar eu plec de obicei cu sotia si as fi preferat o descrire a traseului care sa sune ceva de genul "jumatate asfalt uscat, jumatate umed si in unele portiuni gheata", si la asa ceva m-as fi bagat fara probleme. Oricum cred ca trebuie sa ma feresc de Muntii Carpati inca macar o luna...

 

sal

 

sincer nu ma vad bagand in zona comarnic - valea doftanei pe vremea asta un motor de 270 de kg

vara da merge si traseul e super

prefer ceva mai ASFALT

sinaia - bv

sau mare pe drumul vechi

sau valea oltului

acum

am ajuns de la ct ci era super asfaltul

in jurul bucurestiului e vremea asta mohorata si umeda

in jud ct asfalt uscat inorat dar fara umiditate mare

 

plecare undeva in jur 9.00

 

boala in oase intra daca nu este echipament adecvat

Plecare de unde si incotro? Ai un plan clar, sau macar se clarifica pana maine seara? Eu as merge aproape oriunde, important e sa nu prind portiuni cu zapada gramada, sa nu fie ingrozitor de frig, sa nu mergem tot drumul prin ploaie (am mai mers pe ploaie, pot merge pana pe la 100km/h fara sa am probleme, dar nu mi se pare amuzant).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta mea e un cruiser pe care unii il considera ridicol de mic, ca sa ajunga la rangul de chopper ar trebui sa pun mana pe bomfaier sa tai bucati din ea sau sa-i fac oricum niste modificari semnificative sa nu mai semene cu modelul de fabrica...

 

:what:

Mai draguta, te rog nu ma invata care-i alba si care-i neagra.

 

Si ca sa-ti intorc "favoarea", cros, motocicleta cu crampoane la care ai facut tu referire in pagina anterioara, este o motocicleta care se foloseste strict pe traseul de moto-cros, adica, e mobra aia care, printre altele, face sarituri, spre exemplu, pe circuitul de la Ciolpani.

Tu, fara sa ai nici cel mai mic habar, in postul anterior, cand ai spus de motocicletele de cros, ai facut referire la motocicletele ENDURO, care sunt diferite fata de cele de cros, si scopul + utilizarea lor sunt diferite.

Cand am spus chopper, am folosit termenul la modul general, si m-am referit la mobrele la care predomina nichelul sau cromul, exact asa cum tu, cand ai spus cros, fara sa ai habar, ai facut referire la motocicletele enduro. Si spun ca habar n-ai deoarece, vazand ca vrei (da' nu poti) sa fii foarte exact in utilizarea termenilor, sunt sigur ca, spre deosebire de mine, cand ai spus cros, nu ai folosit termenul la modul general, referindu-te la mobrele off road, cum am facut eu cand am folosit termenul chopper.

Hai te las, ca si asa nu-mi vine sa cred cu cine am ajuns sa fac teoria chibritului :kiss: .........si orice ai spune, nu-mi mai pierd timpul sa-ti raspund.

 

Scuze fata de cei care sunt nevoiti sa asiste la astfel de discutii cretine

:kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what:

Mai draguta, te rog nu ma invata care-i alba si care-i neagra.

 

Si ca sa-ti intorc "favoarea", cros, motocicleta cu crampoane la care ai facut tu referire in pagina anterioara, este o motocicleta care se foloseste strict pe traseul de moto-cros, adica, e mobra aia care, printre altele, face sarituri, spre exemplu, pe circuitul de la Ciolpani.

Tu, fara sa ai nici cel mai mic habar, in postul anterior, cand ai spus de motocicletele de cros, ai facut referire la motocicletele ENDURO, care sunt diferite fata de cele de cros, si scopul + utilizarea lor sunt diferite.

Cand am spus chopper, am folosit termenul la modul general, si m-am referit la mobrele la care predomina nichelul sau cromul, exact asa cum tu, cand ai spus cros, fara sa ai habar, ai facut referire la motocicletele enduro. Si spun ca habar n-ai deoarece, vazand ca vrei (da' nu poti) sa fii foarte exact in utilizarea termenilor, sunt sigur ca, spre deosebire de mine, cand ai spus cros, nu ai folosit termenul la modul general, referindu-te la mobrele off road, cum am facut eu cand am folosit termenul chopper.

Hai te las, ca si asa nu-mi vine sa cred cu cine am ajuns sa fac teoria chibritului :kiss: .........si orice ai spune, nu-mi mai pierd timpul sa-ti raspund.

 

Scuze fata de cei care sunt nevoiti sa asiste la astfel de discutii cretine

:kiss:

Nu vroiam sa intru in nici un fel de disputa, dar treaba sta cam asa: Am doi colegi de servici (frati), bolnavi de motociclism pe teren accidentat, care au renuntat de mult sa mai meraga pe drumurile pubice cu motocicletele. De obicei astia isi incarca cele doua "capre" (o Husaberg si o Yamaha) pe remorca masinii, se duc pana aproape de balarii, dau o tura cu motorul apoi il pun inapoi pe remorca si vin innapoi acasa cu masina. De obicei astia folosesc numai gume cu crampoane. Acum o sptamana am observat ceva deosebit: cu rabdare de chinez au dat cu bormasina cate o gaura in fiecare crampon de la niste gume vechi, au bagat in fiecare gaura cate un surub de sase cu piulita si si-au echipat "caprele" cu crampoane de fier... I-am intrebat daca nu scoate scantei pe astfalt, si mi-au spus ca pe asfalt scoate scantei ca la desene animate si ca poti sa cazi si la 20-30km/h, ca nu merge bine nici macar pe noroi, si ca e ceva strict pentru gheata si zapada... Asa ca daca ei au mers cu "caprele" la zapada cu crampoane de fier eu intrebam daca poti sa mergi in munti pe un drum public fara macar sa ai macar crampoane de guma, si cand am spus cross ma gandeam la motoarele lor care vara sunt echipate cu crampoane de guma si acuma cu crampoane de fier...

 

Si oricum cand spuneam ca nu ma dau pe chopper trebuia sa fi spus clar ca mi-ai facut un compliment, nu sa se inteleaga cumva ca nu te pricepi... Mea culpa...

 

Pe de alta parte chiar as iesi sambata sau duminica (sau sambata si duminica) dar nu ma prea inghesui sa merg pe la munte prin zapada...

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu este foarte frig, ca nu mai vreau sa-mi intre boala-n oase, as vrea sa merg pana la Comarnic. De acolo la dreapta peste deal pana in Valea Doftanei, iar daca n-am inghetat definitiv, poate mai departe, tot peste deal, pana la "bulivard", intre Sacele si Cheia. Odata ajuns acolo cu mucii inghetati, repede acasa. Intre Comarnic si Sacele-Cheia este o portiune de ciment prost, o portiune de tara si una de forestier usor.

Cam asta ar fi planul meu, dar inca nu stiu sigur. Depinde de cat de frig va fi.

Daca te tenteaza, te vei descurca foarte bine cu adv-ul tau.

 

ps- Daca vin, vin cu un lc4 640 si mitas e09, asa ca pe sosea eu nu alerg cu mai mult de 90-100.

Salut.

Eu de putin timp stau in Sacele, m-am mutat din Bucuresti. Cand planuiti un astfel de traseu ma bag si eu, zilele astea imi pun E-09 ca sa ma simt confortabil.

Numai sa vina odata caldura...

Si apropo, e zapada in padure si pe versantii nordici, dar daca vrei sa fie usor mergi pe asfalt, nu?

Chipin taci!

Vali 0723558666 sau pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

acum un minut am vorbit cu MAE

drumul pana la moieciu e ok

deci maine la 10 plecare de la arc

buc ploiesti sinaia predeal izv rece rasnov moieciu

mancare la cheile gradistei si retur

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Eu as merge.

Pe la ce ora pleci si cam ce distanta crezi ca va fi de parcurs?

Pe unde vrei sa ajungi in Dobrogea?

 

 

salutare ma bucur ca vrei sa mergi plecarea va fii de la agipul din colentina 8\30 plecarea trecem dunarea la galati cu bacul macin ,etc la intoarcere intram pe aut la calarasi cam 600 km chiar mai mult la 18 sintem sigur acasa te salut si astept sa vad ceai hotarit Pompi

post-10370-1202534310_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ma bucur ca vrei sa mergi plecarea va fii de la agipul din colentina 8\30 plecarea trecem dunarea la galati cu bacul macin ,etc la intoarcere intram pe aut la calarasi cam 600 km chiar mai mult la 18 sintem sigur acasa te salut si astept sa vad ceai hotarit Pompi

 

Salut.

Da, merg, la 8:30 ne vedem unde ai zis, sper doar ca te referi la Agipul de pe Colentina colt cu Fundeni.

Eu am un Hornet N albastru cu top-case si sunt imbracat in negru, casca cu albastru. Pe tine te stiu din pozele de pe aici.

Daca altcineva mai vrea sa mearga este invitat sa se anunte sa stim pe cine asteptam.

Se anunta o plimbare frumoasa, prin Macin sunt niste locuri frumoase si din cate am vazut pe net vremea va fi destul de buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Da, merg, la 8:30 ne vedem unde ai zis, sper doar ca te referi la Agipul de pe Colentina colt cu Fundeni.

Eu am un Hornet N albastru cu top-case si sunt imbracat in negru, casca cu albastru. Pe tine te stiu din pozele de pe aici.

Daca altcineva mai vrea sa mearga este invitat sa se anunte sa stim pe cine asteptam.

Se anunta o plimbare frumoasa, prin Macin sunt niste locuri frumoase si din cate am vazut pe net vremea va fi destul de buna.

 

 

 

da agipul de la fundeni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

nu stiu care pe unde a fost insa noi 5 motoare am plecat de la 10.30 de la arc

 

multe radare SA>I F>U>T pe labagii ca nu am vazut nici un MILITIAN sa amendeze camioanele pline de noroi pe roti si ni care curge balast

 

drumul

asfalt ok pana in ploiesti

vant lateral taricel

1 -2 grade

 

3 motoare au ramas la paula sa.i mai faca vanzare

2 au plecat spre munte

insa imediat dupa centura ploiestului mazga cat cuprinde pe ambele benzi

iar din campina NINSOARE

 

am facut 180 de grade si am venit si noi la paula

dupa o pauza de o tigare am luat dn inapoi spre bucale unde am bagat la burtica

 

concluzii

 

aparatorile de maini si manerele incalzite fac cat 10 perechi de manusi de firma

cand pleci spre munte ia oricum si LANTURILE daca nu ninge macar legi femeia de pat

deja de la 3 motoare in sus dispare placerea mersului pe distante mari

200 de km in care motorul si echipamentul trebuiesc bagate la spalat

drumurile laterale si neciculate intens neparat trbuiesc ocolite

 

maine unde mergem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...