Sari la conținut

Ambielaj Simson


Debrando
 Share

Postări Recomandate

Salut,am mai intrebat si la sectiunea Service,dar nu a raspuns nimeni,

stie careva unde pot sa repar ambielajul la Simson?????eu sunt din Timisoara.

Eu stau cu motorul desfacut de o luna ca nu vreau sa merg cu el stricat ca nu stiu cand cedeaza.Eventual daca stiti unul de vanzare prin Timisoara sau prin zona.

MERSI ANTICIPAT. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rind motoarele in patru timpi ca simsonul au vibrochen...nu ambielaj...cele in doi timpi au ambielaj

suna la numerele astea de telefon 0744.13.70.74, 0744.77.97.29

este cornel cel cu simsonurile galbene ....poate te poate ajuta

Si eu sunt timisorean dar nus in tara :D

aici ai linkul pagini cu motoarele lui cornel

http://www.motorcycle-clasic.ro/ :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai omul a intrebat unde poate sal faca in tm sau in jur si in topicul ala nu specifica nimic de unde il poate face in timisoara sau pe linga :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

salut! roby ,sper sa nu gresesc da' mai este cu ambielaj , M-72 nu? corecteaza-ma daca gresesc, da' parca asa scria intr-un nr din MOTOLIFE...!

 

 

 

 

BAFTA! :laugh:

 

:D :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambielaj se numeste ansamblul arbore/biela presat, la care nu se poate scoate biela prin desfacerea de piulitze, ci numai prin depresarea "jumatatilor" de ambielaj de pe boltzurile-manetoane, nu conteaza daca motorul e in 2 timpi sau in 4.

 

Asadar intalnim ambielaj la trabant, la oltcit, la motocicletele cu 1-2 cilindri. Avem arbore cotit in general la motoarele cu 4 sau mai multi cilindrii (dar nu este o regula - vezi oltcit). Arborele cotit este o piesa monolitica, ce are fusuri-palier - care fixeaza arborele in carterul motorului si fusuri-maneton, pe care se prind bielele (aici nu se mai pot pune rulmentzi, pentru ca nu ai avea cum sa-i bagi acolo, ci se folosesc Cuzinetzi - care sunt niste jumatati de cilindru (gol)).

 

De asemenea, ambielajul poate fi fixat in carterul motorului fie cu rulmentzi (motociclete) - cate un rulment pe fiecare parte, fie in cuzinetzi (oltcit - 3 fusuri-palier cu cuzinetzi).

 

In general, motoarele in 2 timpi au ambielaj, datorita necesitatzii absolute de utilizare a unui lagar cu rostogolire la biela/maneton, un lagar cu alunecare (cuzinet) nu poate functziona fara ungere sub presiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...