Sari la conținut

Rectificare Vibrochen


Marius1981
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am un Kawasaki zx600D 1992 si si imi trebuie rectificat vibrochenul. Am cautat la mine in Resita, dar nu a putut nimeni sa ma ajute ( nu aveau prinderi sau piatra ..dim 18 mm-20 mm)

 

Daca stie cineva o firma sau fabrica oriunde in tara va rog sa-mi scrieti.

 

Multumesc mult.

la motocicleta ta arborele nu se rectifica .In mod normal se inlocuieste la fel si cuzinetii care se imperecheaza dupa cotele noului arbore -vezi codurile culori . Fiindca pretul unuia nou e mai mare decat pretul unui motor second functional iti recomand cea din urma varianta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am un Kawasaki zx600D 1992 si si imi trebuie rectificat vibrochenul. Am cautat la mine in Resita, dar nu a putut nimeni sa ma ajute ( nu aveau prinderi sau piatra ..dim 18 mm-20 mm)

 

Daca stie cineva o firma sau fabrica oriunde in tara va rog sa-mi scrieti.

 

Multumesc mult.

Exact -nu se rectifica -de fapt nici nu am auzit la vreun tip de moto sa se rectifice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In teorie asa e, la japoneze nu au cote de reparatii la vibrochen, deci nu poti sa iei din el si sa pui cuzineti cu ID mai mic.

In practica, se poate aduce la dimensiunea initiala, prin completare cu metal (plus tratament termic, etc).

Stiu o firma in Bucuresti care in principiu ar putea sa te ajute, oamenii au experienta considerabila si fac in mod curent astfel de rectificari pt motoare de raliu. Am vorbit cu ei la un moment dat exact despre asta, daca ar putea aduce la cota initiala si un vibrochen de motocicleta. Ca idee se poate, dar trebuie vazut cu obiectul in fata cum sta treaba si cat costa (probabil pana in 100 euro).

Incearca totusi sa gasesti undeva mai aproape de tine, ca altfel la cat de grea e fieratania s-ar putea sa ai probleme cu transportul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In teorie asa e, la japoneze nu au cote de reparatii la vibrochen, deci nu poti sa iei din el si sa pui cuzineti cu ID mai mic.

In practica, se poate aduce la dimensiunea initiala, prin completare cu metal (plus tratament termic, etc).

Stiu o firma in Bucuresti care in principiu ar putea sa te ajute, oamenii au experienta considerabila si fac in mod curent astfel de rectificari pt motoare de raliu. Am vorbit cu ei la un moment dat exact despre asta, daca ar putea aduce la cota initiala si un vibrochen de motocicleta. Ca idee se poate, dar trebuie vazut cu obiectul in fata cum sta treaba si cat costa (probabil pana in 100 euro).

Incearca totusi sa gasesti undeva mai aproape de tine, ca altfel la cat de grea e fieratania s-ar putea sa ai probleme cu transportul.

 

 

Multumesc mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt exact in aceeasi situatie cu acelasi model de vibrochen...

Am fost cu el la service Titulescu in Bucuresti ...

Daca e iesit din cote (asa cum sunt ele descrise in manual).... reparatia e cvasi-imposibila. Adica ar costa mult si nu ai avea siguranta ca iese bine.

 

Daca nu a iesit din cote... succes (in Bucuresti chiar peste pasarela de la gara Basarab). Doar orientativ (nu ma lua pe cuvant), costa vreo 2 milioane. Sa te duci cu paginile respective din manual sa vada mesterul cat sa rectifice. Iar cuzineti cumperi pe culori pentru cota rezultata la fiecare biela si palier in parte. Cele 3 culori sunt albastru, maro si negru parca (n-am manualul in fatza).

 

Sper sa nu-mi iau ban ca fac reclama... e un service mare, printre f putinele cu asemenea scule de masurat si rectificat la precizia necesara... nu are nevoie de reclama mea.

Si piese ... se gasesc de exemplu la www.cmsnl.com (Olanda) la 8.5 euro / cuzinet. Un vibrochen nou (ca sa iti treaca gandul) este vreo 1000 (o mie) euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...