Sari la conținut

Detinatori de Honda Cbr 1100 Xx


Radu46
 Share

Postări Recomandate

azi scot mobra de la service :P ghidonu stanga s-a rezolvat cu o sudura pana il schimb

ce a mai avut:

capacu stanga julit

toba stanga julita un pic

namol in airbox, carburatoare, bord si peste tot pe unde mai poate sa intre

apa in camerele de ardere

cadru de bord stramb

o ureche de la carena fata sparta

 

in max o sapt sper sa ii dau si o vopsea noua:) adica sa fie gata ca deja m-am apucat de ea :)

Mesaj completat

si cu ocazia asta am gasit la un baiat oglinzile originale, una rupta intr`un loc da se poate face ...eftine :P

Mesaj completat

sa`m bag picioru de nu tre sa schimb ceva la motoru ala ca sigur e ghinionist ;))) iar e pe bara :P) si nu din vina mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 534
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

motor calat de la namol?

doamne fereste!

asta da ghinion!

Mesaj completat

ce placute de frana folositi?

eu am 2 optiuni: nissin ST, sbs prostreet

Editat de grex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai la partea de motor nu am avut mai nimic de la garla in afara de:

 

Namol cat cuprinde in carburatoare lintitza mormoloci etc

Apa in camerele de ardere dar fara gunoaie si mizerie

si namol mormoloci pietris lintita etc in airbox

 

urmarea - > schimbat filtru de aer, curatat si reglat carburatoare din nou, curatat si uscat camerele de ardere si schimbat si ulei + filtru de ulei (oricum avea deja 6000 km uleiu celalat )... toate la service nu in spatele blocului

 

in afara de faptu ca era plin de namol si cine il vedea credea ca am murit cu el, mari defecte nu a avut :D ....

 

 

a da .. si cadru de bord un pic stramb si o ureche rupta de la carena da si alea le-am rezovlat : indreptat cadru de bord, cumparat carena fata originala , dar cu mici defecte care s-au reparat cu fibra + oglinzi originale de care duceam lipsa :lol:

 

 

 

hai ca usor usor ma conving singur si nul mai vand -_-))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inafara de factorul psihologic (tre sa treci peste frica) nu cred ca merita sa vinzi motorul asta. acum fiecare stiece vrea si ce i se potriveste.vinde-l daca nu iti place ca model. in rest ca fiabilitate nu cred ca ai probleme(poate doar cele survenite in urma accidentului). eu inafaraa de consumabile si membrana de la rezervor nu am avut de schimbat nimic altceva.

ti-ai pus statie CB pe xx?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

membrana aia am schimbat`o si eu ca facea probleme :D)) ... ca fiabilitate etc e nota 10 , imi place la nebunie -_-

 

nu am ajuns pana la statie CB... sa fie toate gata si cred ca o sa pun si d-aia :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa dai solutia constructiva ca eu ma gandesc serios sa-mi iau o statie din asta, deh viteza ei medie sare mult de ceea ce este legal. pana acum foloseam detectorul de radar, dar pe astea noi nu le prea vede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e simplu ... ai bara de pasager de care se poate prinde un suport de antena fix, legi de el o antena de inaltime medie ... 90 - 100 cm ca sa nu te incurce la viteze si statia o poti prinde de parbriz daca e destul de rezistent ... singura problema e cu vorbitu... dar se rezolva si aia foarte usor :D se poate adapta un laringofon pentru mufa de la statia de cb sa il folosesti in casca in timp ce mergi ...

 

am facut o chestie de genu anu trecut pe xt, da nu aveam laringofon si am facut eu o adaptare din casca de mp3player, capsula de microfon si microcontact pe ghidon :lol: a mers doar ca nu erau firele prea tzapene -_-... da`mi pm si daca ai drum brin buc poti sa treci pe la pravalie pe la mine si vedem la fata locului ;)

Mesaj completat

am uitat sa zic ca am la oferta statie + antena de cb 95 de euro cu tot cu tva factura, calibrat antena si garantie 1 an si iti ofer montajul gratuit daca vii sa o facem aici la mine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor posesorilor de HONDA 1100XX..

Sunt nou printre voi, insa inainte de acest motor cumparat anu trecut, am mai avut vreo 5 motoare, dar nici unu nu mi-a dat atatea satisfactii ca acesta.

Ei,al meu e un pic mai diferit din cauza culorii si a denumirii pe care i-am dat-o SUPERWHITEBIRD, fiind o culoare de LEXUS GS450h.

Cum se poate vedea in poze, e echipat cu tot ce-i trebuie de la topcase, genti laterale, suporti navigatie, caucicurui schimbate chair azi, si bineinteles BIXENON. :D

E luat din Germania si are 39830km, din care eu am facut in jur de 12mii prin Croatia, Ungaria sau pe la intalnirile moto.

Am pus o gramada de accesorii pe el, chiar am vrut sa-l vand, dar am luat hotararea sa ramana membru in familie.

Poze am , dar sunt mai vechi ,insa am si un scurt filmulet cu tobele montate de VICTOR din Oradea, si fara lauda, se aud mai tare decat YOSHIMURA montate pe o HAYABUSA, ::)http://www.youtube.com/watch?v=pktbwcU7a5g.

Despre consum nu mi-a consumat mai mult de 6.7litri, cu pasager si incarcat, dar un mers de pana in 150km/h.

Nu sunt genu care sa traga peste 5000rot/min,asa ca nu ma intrebati cu cat am mers sau alte intrebari de genu, deoarece nu prea pot scapa de nevasta::lol:

Daca aveti nevoie de vreo idee sau sfat va stau la dispozitie.

Mircea,

post-56886-1276099422_thumb.jpg

post-56886-1276099472_thumb.jpg

post-56886-1276099509_thumb.jpg

post-56886-1276099652_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata superb.

o parere personala, schimba-i parbrizul. o sa arate altfel, plus o protectie la vant excelenta, m-a prins o ploaie usoara la plecarea de la servici si in 2 km n-am avut treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor posesorilor de HONDA 1100XX..

Sunt nou printre voi, insa inainte de acest motor cumparat anu trecut, am mai avut vreo 5 motoare, dar nici unu nu mi-a dat atatea satisfactii ca acesta.

Ei,al meu e un pic mai diferit din cauza culorii si a denumirii pe care i-am dat-o SUPERWHITEBIRD, fiind o culoare de LEXUS GS450h.

Cum se poate vedea in poze, e echipat cu tot ce-i trebuie de la topcase, genti laterale, suporti navigatie, caucicurui schimbate chair azi, si bineinteles BIXENON. :D

E luat din Germania si are 39830km, din care eu am facut in jur de 12mii prin Croatia, Ungaria sau pe la intalnirile moto.

Am pus o gramada de accesorii pe el, chiar am vrut sa-l vand, dar am luat hotararea sa ramana membru in familie.

Poze am , dar sunt mai vechi ,insa am si un scurt filmulet cu tobele montate de VICTOR din Oradea, si fara lauda, se aud mai tare decat YOSHIMURA montate pe o HAYABUSA, ::)http://www.youtube.com/watch?v=pktbwcU7a5g.

Despre consum nu mi-a consumat mai mult de 6.7litri, cu pasager si incarcat, dar un mers de pana in 150km/h.

Nu sunt genu care sa traga peste 5000rot/min,asa ca nu ma intrebati cu cat am mers sau alte intrebari de genu, deoarece nu prea pot scapa de nevasta::lol:

Daca aveti nevoie de vreo idee sau sfat va stau la dispozitie.

Mircea,

felicitari si sa te bucuri de el

 

sper sa nu te superi, nici eu nu ma "dau" si n-am nici o pretentie de a spune ca ma pricep la dat, etc( deh, poate sunt prea batran ) dar din experienta pe care o am pe XX ul meu ..5000 la mot asta e ..mai nimic

 

fun-ul incepe la 7.000 -_-

 

am incercat asta pe autostrada la Bg....lumea se schimba rau de tot cand treci de 70000 si repsectiv de 250

pana acolo e ca orice motor "normal"

 

nu mi sariti in cap, asta este impresia mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e , insa prima zi cand am luat motorul si am mers sa-l testez, am tras de el ca deh ..am facut comparatie cu suzuki gsx750 si asa forta a avut ca abia abia m-am tinut pe el...

Nu sunt genu care sa traga de motoare, de obicei merg cu nevasta, si vreau sa ajung acasa din jungla urbana.Stiu ca sunt multi care ma critica pentru ca mi-am luat acest motor, dar criteriul de cumparare a fost aspectul, cuplu,si sincer sa fiu si privirie pe care le atrage cand mergi undeva::D

Apropo am vazut ca era o intrebare legata de tipul cauciucurilor pe care le folosim..ei ..eu am avut mullt laudatele METZELER Z6 super cauciucuri de touring, dar aveam o oarecare greutate sa ma inclin..spun asta deoarece am incaltat-o cu PIRELI DIABLO CORSA3 si e muullt mai facil de pilotat, se incalzesc mai repede si au o aderenta mai buna parerea mea.

O sa pun poze cu modificarile pe care i le-am mai facut ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
mi-am pus ....mi-am schimbat...mi-am luat

ce misto e pasartoiu ...bla bla

 

da o plimbare nu vrea "nimenea"????... de pe forumu asta? :P

 

ma chinui cu forumu asta de vo 3 ani sa gasesc parteneri si nimic, ...nu pica nimic.

ce-i drept "intalnirile oarbe" (va rog sa traduca admin en englesh, ....ca nu le am) rareori se transforma intr-o relatie.

 

acu' macar astia de aici avem ceva in comun, suntem singurii masculi care avem pasari. nu vreti sa va plimbati pasarile?

 

impostorule ...hai curaj! ca suntem din zona...

 

Deci am 3 locuri libere..pt 10-11 Aprilie cheia/siriu/sighisoara/ tg mures.....daca se intampla sa fie multi am sa fac pobe eliminatorii ;)

 

 

10-11 iulie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a bagat un prieten in cap gandul la un XX ca urmator motor. Acum sa va bat pe voi la cap cu intrebari:

1. Cat consuma la drum la mers normal (croaziera 120-130 pe DN)?

2. Cum livreaza puterea? Trebuie sa recunosc ca sunt putin terifiat de ideea a 150+ CP sub oo.

3. Care sunt problemele cunoscute la el? Presupun ca releul de incarcare ar fi una din ele, doar e o Honda... :)

4. Am inteles ca e perceputa ca o motocicleta fiabila. Da sau nu?

5. Cum sta cu confortul la drum lung? A facut cineva, pana acum, macar 600km intr-o zi? A mers cineva macar o saptamana non-stop?

6. S-au plans pasagerii de confort si/sau pozitie?

7. Cat de scumpa e mentenanta?

8. Voi presupune ca nu e tocmai motor de dat pe curbe, dar macar le face fata?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa foc ! cum se aude cu tobele alea ?

ms...se aud foarte bine, au un sunet profund , iar cand urca in ture...ohh my god!!! am un mic filmulet dar nu il pot urca.cine e curios il poate lua via mess. YM: Radu_Alecs

Mesaj completat

Mi-a bagat un prieten in cap gandul la un XX ca urmator motor. Acum sa va bat pe voi la cap cu intrebari:

1. Cat consuma la drum la mers normal (croaziera 120-130 pe DN)?

2. Cum livreaza puterea? Trebuie sa recunosc ca sunt putin terifiat de ideea a 150+ CP sub oo.

3. Care sunt problemele cunoscute la el? Presupun ca releul de incarcare ar fi una din ele, doar e o Honda... :)

4. Am inteles ca e perceputa ca o motocicleta fiabila. Da sau nu?

5. Cum sta cu confortul la drum lung? A facut cineva, pana acum, macar 600km intr-o zi? A mers cineva macar o saptamana non-stop?

6. S-au plans pasagerii de confort si/sau pozitie?

7. Cat de scumpa e mentenanta?

8. Voi presupune ca nu e tocmai motor de dat pe curbe, dar macar le face fata?

 

Multumesc

1. si eu as fi curios cat consuma in regim de 120-130

2. acceleratia liniara pana in 7000 de ture, apoi trebuie sa te tii bine

3. intinzatorul de la lantul de distributie

4. da

5. nu ai ce reprosa la capitolul acesta

6. doar de viteza :)

7. ex: kit lant - 700 ron, distributie(lant,patina,intinzator) - 1000 ron

8. face fata cu brio, greutatea ei se face simtita la viteze mari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a bagat un prieten in cap gandul la un XX ca urmator motor. Acum sa va bat pe voi la cap cu intrebari:

1. Cat consuma la drum la mers normal (croaziera 120-130 pe DN)?

2. Cum livreaza puterea? Trebuie sa recunosc ca sunt putin terifiat de ideea a 150+ CP sub oo.

3. Care sunt problemele cunoscute la el? Presupun ca releul de incarcare ar fi una din ele, doar e o Honda... :)

4. Am inteles ca e perceputa ca o motocicleta fiabila. Da sau nu?

5. Cum sta cu confortul la drum lung? A facut cineva, pana acum, macar 600km intr-o zi? A mers cineva macar o saptamana non-stop?

6. S-au plans pasagerii de confort si/sau pozitie?

7. Cat de scumpa e mentenanta?

8. Voi presupune ca nu e tocmai motor de dat pe curbe, dar macar le face fata?

 

Multumesc

salutare ! pai daca incepem cu consumul e jale :))) eu am modelul din 99 pe carburatie in oras ia oleaca peste 10 .. iar la drum pe undeva pe la 7.. e puternica ai nevoie de ceva experietna .. daca e prima motocicleta nu ti.o recomand ... probleme .. sincer eu pana acum nu am avut niciun necaz cu ea .. si are 11 ani si 45000 de km ... si merge de rupe ... acum planuiesc si o excurie in sudul europei cu ea, deci ai baza pe motor .. e fiabila pt ca e rezistenta din punct de vedere mecanic .. e motor mare care se srrica destul de greu .. am destui km cu ea .. nush ce sa zic nu e de nota 10 .. dar e foarte acceptabila .. am avum si o africa twin parca stateam in pat cand mergeam cu asta .. asta e putin mai agreesiva mai sport touring.. pt pasager e destul de ok , seaua lata, se sta destul de bine .. pai intretinerea e ca la toate daca vorbim de bujii uleiuri .. etc. eu alte probleme n.am avut .. daca le face fata curbelor :D)) e foarte lipita de strada .. daca o sa am ocazia ti.o dau pe a mea o tura si o sa vezi despre ce e vorba ... numai bine !

Editat de sergiu_andy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...