Sari la conținut

Imbracaminte Enduro De La A La Z?


Postări Recomandate

Cand ai motocicleta care o vrei ii clar ca pe parcurs iti iei si echipamentul cel mai bun pentru ea.

Si echipamentul in principal ajuta sa scapi de ce poate fi mai rau. Faptul ca nu o sa te julesti nu inseamna ca totusi nu o sa simti ca te-a scuturat bine o cazatura.

Ortezele alea de la Asterix intradevar is ceva foarte bun la hard enduro si chiar si la ceva putin sub hard. Nu toata lumea stie sau are norocul sa pice in asa fel incat sa nu se accidenteze grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutari,

 

Am citit tot topicul si mi s-a parut f interesant.

 

Nu am bani deocamdata decat pt motocicleta dar dupa ce am citit ce s-a scris pe aici cred ca o sa astept pana mai adun niste bani si sa-mi iau un echipament mai acceptabil.

 

Am o intrebare, ce casti enduro sunt integrale, ca eu port ochelari si nu cred ca pot sa-mi pun ochelarii de protectie peste aceia ai mei. Am vazut pana acuma doar ceva de la Aeroh, nu stiu cat sunt de bune. Sau sa renunt la ochelari pe durata plimbarilor ca m-as descurca bine si fara,

 

Echipamentul pot sa-l iau de pe net direct fara sa-l probez? adica sunt sanse sa nu-mi fie bun, cu cizmele poate sa fie problema ca mi-a mai adus cineva din sua niste nike-uri care corespundeau nr 42(cat port eu) si imi erau mici cu cel putin un nr, si cam cate kg ar avea un echipament complet, ca r fi cineva care vine din sua peste cam 2-3 luni si nu vreau sa-l incarc prea tare.

 

Mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

airoh...desi sunt incepator pot sa iti dau cateva sfaturi.Airoh este o firma buna ,castile sunt f bune si preturile logic sunt mai mari datorita calitatii.Este decizia ta daca sa iti iei integrala la enduro sau sa lasi ochelarii in rucsac si sa iti iei ochelari speciali ptr enduro,depinde cat de mare este" problema" la ochi.

"Echipamentul pot sa il iau de pe net fara sa-l probez?" indicat ar fi sa probez articolele de enduro intr-un magazin si dupa aceea sa dai comanda pe net.Marimile difera de la firma la firma dar cateodata pot sa si coincida.Probez aici in Romania o pereche de cizme si dupa aceea spui sa ti aduca din SUA acelasi model.La pantaloni manusi tricouri etc sunt tabele cu marimi si te poti masura acasa si dupa aceea sa dai comanda.

......Echipamentul cored cred ca o sa aibe in jur de cizme 1,5,casca ,protectile 2,5 in jur de 4-6 kg.

poti sa imi dai id tau de mes vrea sa iti vorbim ceva!!pls

 

 

vreau sa spun ca de curand mi-a comandat un prieten manusi:Held rock 29 euro>>

http://www.held.de/index.php?plink=artikel...=12&id=2762

si sa imi explice si mie cineva ce inseamna:ball of the thumb underlaid with shock-absorbing gel???PLS

adica protectia de la degetul mare este "umpluta"cu gel ptr absorbtia socurilor???

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu, echipamentul si chiar o parte din piese le comand din USA.

 

preturile... sunt cam asa. pe langa pretul de acolo ma mai costa cam 30% transportul si vama.

 

oricum, ies super bine per total. USD e destuld e jos iar preturile sunt super acolo. mai ales daca nu vrei ultimele modele si cumperi de la reduceri care ajung chiar si pana la 75%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Am citit tot topicul si mi s-a parut f interesant.

 

Nu am bani deocamdata decat pt motocicleta dar dupa ce am citit ce s-a scris pe aici cred ca o sa astept pana mai adun niste bani si sa-mi iau un echipament mai acceptabil.

 

Am o intrebare, ce casti enduro sunt integrale, ca eu port ochelari si nu cred ca pot sa-mi pun ochelarii de protectie peste aceia ai mei. Am vazut pana acuma doar ceva de la Aeroh, nu stiu cat sunt de bune. Sau sa renunt la ochelari pe durata plimbarilor ca m-as descurca bine si fara,

 

Echipamentul pot sa-l iau de pe net direct fara sa-l probez? adica sunt sanse sa nu-mi fie bun, cu cizmele poate sa fie problema ca mi-a mai adus cineva din sua niste nike-uri care corespundeau nr 42(cat port eu) si imi erau mici cu cel putin un nr, si cam cate kg ar avea un echipament complet, ca r fi cineva care vine din sua peste cam 2-3 luni si nu vreau sa-l incarc prea tare.

 

Mersi mult

 

Daca ne spui si ce motocicleta vrei sa iti iei te putem ajuta sa iti faci o idee despre ce echipament ai nevoie, costul lui si greutatea.

Prima intrebare la care pot sa ii raspund e cea cu casca. Eu am Airoh(firma ii italiana) S4 si is multumit de ea. Desi mai mult o folosesc cu ochelari viziera ii buna cand combini mersul pe sosea cu offroad'ul pentru ca te mai protejeaza de muste si de vant fata de ochelari. Mai exista modele de la Shoei si Arai da care is la un pret dublu dar ofera o protectie mai buna la vant si zgomot si nu fluiera la viteza(din cauza cozorocului).

 

PS: exista ochelari ce se iau peste ochelarii de vedere si nu incomodeaza cu nimica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu cam m-am gandit la o enduro usoara, initial vroiam sa-mi iau una de 125 dar m-am razgandit si as merge pe mana unui dr 350.

 

Pentru inceput stiu ca e bine una mai mica dar nu vreau sa trebuiasca sa o vad dupa un an fiindca imi ramane prea mica.

 

Si da as vrea sa combin si cu mersul pe sosea.

 

Deocamdata astept, cum ziceam nu am finante decat de motor asa ca prima data imi iau protectiile si dupa aia motorul, sau ma rog pe ambele deodata, cand o sa pot.

 

Salutari!

 

eu, echipamentul si chiar o parte din piese le comand din USA.

 

preturile... sunt cam asa. pe langa pretul de acolo ma mai costa cam 30% transportul si vama.

 

oricum, ies super bine per total. USD e destuld e jos iar preturile sunt super acolo. mai ales daca nu vrei ultimele modele si cumperi de la reduceri care ajung chiar si pana la 75%.

 

 

Scuze sunt putin nedumerit....care vama? Se mai plateste asa ceva? Sau nu am inteles eu bine? SAu faza cu vama e dor daca vine prin colet?

Daca aduce in bagaj se mai plateste vama?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu cam m-am gandit la o enduro usoara, initial vroiam sa-mi iau una de 125 dar m-am razgandit si as merge pe mana unui dr 350.

 

Pentru inceput stiu ca e bine una mai mica dar nu vreau sa trebuiasca sa o vad dupa un an fiindca imi ramane prea mica.

 

Si da as vrea sa combin si cu mersul pe sosea.

 

Deocamdata astept, cum ziceam nu am finante decat de motor asa ca prima data imi iau protectiile si dupa aia motorul, sau ma rog pe ambele deodata, cand o sa pot.

 

Salutari!

 

 

 

 

Scuze sunt putin nedumerit....care vama? Se mai plateste asa ceva? Sau nu am inteles eu bine? SAu faza cu vama e dor daca vine prin colet?

Daca aduce in bagaj se mai plateste vama?

 

Depinde si ce fel de enduro vrei. Daca vrei soft enduro cu plimbari usoare prin natura si alternate cu mers pe sosea iti iei un echipament de enduro-touring. Adica pantaloni si geaca din cordura, ceva cizme comode, dar sa aiba o talpa cu aderenta buna(nu sti de ce noroaie poti da si de ramai si tu si motoru prins...ouch), niste manusi si ca proctectii niste genunchere(nu orteze ca presupun ca o sa te feresti de cazaturi) si o plasa cu protectii sau o armura si niste cotiere. Casca sti deja.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si ce fel de enduro vrei. Daca vrei soft enduro cu plimbari usoare prin natura si alternate cu mers pe sosea iti iei un echipament de enduro-touring. Adica pantaloni si geaca din cordura, ceva cizme comode, dar sa aiba o talpa cu aderenta buna(nu sti de ce noroaie poti da si de ramai si tu si motoru prins...ouch), niste manusi si ca proctectii niste genunchere(nu orteze ca presupun ca o sa te feresti de cazaturi) si o plasa cu protectii sau o armura si niste cotiere. Casca sti deja.

 

Bafta

scurt si la obiect..ptr soft enduro ca sa nu iti ingreuneze miscarile opreste-te totusi la o plasa cu protectii..(pe langa restul echipamentului)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PAi eu as vrea un hard enduro, adica sa trag cat pot de mine si de motor, asa ca un echipament complet ar fi cel mai indicat, cred din care sa nu lipseasca niste orteze din alea asterisk(nu stiu daca am scris bine) despre care am citit pe aici pe forum si multi regretau ca nu si le-au luat inainte sa pateasca ceva la genunchi, o armura care sa protejeze cat mai bine atat toracele cat si sira spinarii, care sa aiba si protectii pentru clavicula, si in rest echipamentul standard de enduro ghete, pantaloni casca ,manusi

 

 

SAlutari!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca are geaca cotiere(eu am Scott Anahaim si in coate are niste cotiere din cauciuc foarte dur da care atenueza bine cazaturile, am picat de 2 ori pe asfalt si cauciucul care ii pe exterior nici macar nu s-a zgariat si nici eu nu m-am lovit) ar merge chiar si Thor'ul care l-am afisat eu mai sus. Sta mult mai bine pe corp si ii mult mai comod decat o plasa. Lipsa de protectie la umeri ii conpensata de faptu ca la un soft enduro pericolu ii mai mult sa scapi motocicleta in noroi si la impact in caz ca pici cu ea o sa fie cotu inainte si coastele sau spatele care sa se loveasca de ghidon sau diverse obiecte din jur asa ca, coatele is relativ protejate.

Mai repede la soft enduro mai ales cu motociclete grele ii bine sa fie protejate picioarele de niste cizme de enduro/cross si genunchiere(nu orteze) mai zdravene, dar comode pt ca daca scapi motocicleta cu tine calare si iti prinzi piciorul sub motocicleta nu ii placut. Mai ales daca ai ghinionul sa il prinzi intamplator sub crash bar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa spun ca de curand mi-a comandat un prieten manusi:Held rock 29 euro>>

http://www.held.de/index.php?plink=artikel...=12&id=2762

si sa imi explice si mie cineva ce inseamna:ball of the thumb underlaid with shock-absorbing gel???PLS

 

adica protectia de la degetul mare este "umpluta"cu gel ptr absorbtia socurilor???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PAi eu as vrea un hard enduro, adica sa trag cat pot de mine si de motor, asa ca un echipament complet ar fi cel mai indicat, cred din care sa nu lipseasca niste orteze din alea asterisk(nu stiu daca am scris bine) despre care am citit pe aici pe forum si multi regretau ca nu si le-au luat inainte sa pateasca ceva la genunchi, o armura care sa protejeze cat mai bine atat toracele cat si sira spinarii, care sa aiba si protectii pentru clavicula, si in rest echipamentul standard de enduro ghete, pantaloni casca ,manusi

 

 

SAlutari!!!!

 

Pai daca vrei hard enduro iei cizme TCX de la atillas(is cele mai ieftine care le gasesti si printre cele mai bune), o pereche de orteze(daca nu ai bani de asterix vezi ca mai sunt si de la FOX sau 661 a.k.a sixsixone), o platosa cu tot cu protectii de umar(aici preturile variaza, incearca sa gasesti una care sa stea cat mai fix si bine pe tine, dar sa ai libertate de miscare nu sa fi ca Robocop), niste cotiere(sa vezi sa fie un "plastic" rezistent, sa fie comode si sa stea bine pe mana-nu vrei sa se intoarca cand pici). In rest pantaloni si tricou de enduro/cross(preturile depinde in functie de firma si de calitatea materialului;la pantaloni nu ii rau sa aiba niste protectii pentru solduri-chiar si buretele sau polistirenul acela protejeaza putin;sa fi atent sa nu fie prea mare sau sa fluture, mai ales tricou pt ca se mareste sansa de agatat prin copaci) si niste manusi(sa nu fie prea fixe si sa incerci sa ai unghile tot timpu taiate ca sa nu se taie la varfuri; preturile diferira si aici in funtie de firma si de materiale, dar unele cu niste protectii nu is chiar rele cand te lovesc crengile peste mana la viteza).

Cat despre casca io zic sa cauti o pereche de ochelari care se pot purta peste ochelarii de vedere. Ai nevoie de casca deschisa si ochelari pt ca o sa te coci cand mergi incet si sa tot ii pui si sa ii dai jos devine enervant.

Sper ca te-am lamurit. Te mai sfatuiesc doar sa iei echipamentul pe incercate si nu asa ca l-ai pus si lai dat jos, mai ales la protectii, ci tinel vreo 2 minute sa vezi cum te simti si cata libertate de miscare ai, dar si cat de bine sta pe tine.

 

Bafta

 

vreau sa spun ca de curand mi-a comandat un prieten manusi:Held rock 29 euro>>

http://www.held.de/index.php?plink=artikel...=12&id=2762

si sa imi explice si mie cineva ce inseamna:ball of the thumb underlaid with shock-absorbing gel???PLS

 

adica protectia de la degetul mare este "umpluta"cu gel ptr absorbtia socurilor???

 

Probabil ca da. Lasa ca o sa vezi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa spun ca de curand mi-a comandat un prieten manusi:Held rock 29 euro>>

http://www.held.de/index.php?plink=artikel...=12&id=2762

si sa imi explice si mie cineva ce inseamna:ball of the thumb underlaid with shock-absorbing gel???PLS

 

Este un fel de amortizor de socuri, ca si cum ai avea un material mai gros cusut pe manusa numai ca este din gel-silicon si face destul de bine la maini daca nu esti "obisnuit" cu ghidonul la enduro

 

Dar revenind la echipament, din cele ce s-a scris mai sus ai primit sfaturi bune, asa ca "imbracate" bine ca sa eviti accidentarile. Eu am reusit :) cazaturi urate la viteze mici, din alea pana la 15km/h, si nu mai apuci sa cazi "bine", si atunci simti ghidonu prin coaste, probezi si casca de pamant, cizma pe sub motor, genunchera si cotiera la fel de bine probata de pamant dar poate scapi de lovitura la umar. Asta pe camp, drum forestier, deal , loc deschis. In padure cizmele se agata de tot felul de cioturi, incerci manusile de crengi, copaci, mai dai cu umaru sa probezi taria copacului. Ah, sa vezi ce bine prind genuncherele la pietrele zburate de cel din fata ta. Eu le-am cumparat imediat dupa o iesire unde am luat o piatra in genunchi.

 

Totusi pt platosa incearca o plasa Ufo scorpion, ai la ea tot ce itzi trebuie. In resat cizmele sa fie comode, dar nu mari, manusile exacte, nu trebuie scumpe pt ca oricum se uzeaza, pantaloni de cross merita pt ca se spala usor si daca te prinde ploaia se usuca repede, tricou nu foarte larg iar in privinta castii, daca poti merge fara ochelari, opteaza pt varianta fara geam. parerea mea. ochelari transparenti daca mergi prin padure, altfel poti lua si ceva fumuriu, dar nu inchisi foarte tare.

Altfel :( .

Vreme buna pe urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un fel de amortizor de socuri, ca si cum ai avea un material mai gros cusut pe manusa numai ca este din gel-silicon si face destul de bine la maini daca nu esti "obisnuit" cu ghidonul la enduro

 

Dar revenind la echipament, din cele ce s-a scris mai sus ai primit sfaturi bune, asa ca "imbracate" bine ca sa eviti accidentarile. Eu am reusit :) cazaturi urate la viteze mici, din alea pana la 15km/h, si nu mai apuci sa cazi "bine", si atunci simti ghidonu prin coaste, probezi si casca de pamant, cizma pe sub motor, genunchera si cotiera la fel de bine probata de pamant dar poate scapi de lovitura la umar. Asta pe camp, drum forestier, deal , loc deschis. In padure cizmele se agata de tot felul de cioturi, incerci manusile de crengi, copaci, mai dai cu umaru sa probezi taria copacului. Ah, sa vezi ce bine prind genuncherele la pietrele zburate de cel din fata ta. Eu le-am cumparat imediat dupa o iesire unde am luat o piatra in genunchi.

 

Totusi pt platosa incearca o plasa Ufo scorpion, ai la ea tot ce itzi trebuie. In resat cizmele sa fie comode, dar nu mari, manusile exacte, nu trebuie scumpe pt ca oricum se uzeaza, pantaloni de cross merita pt ca se spala usor si daca te prinde ploaia se usuca repede, tricou nu foarte larg iar in privinta castii, daca poti merge fara ochelari, opteaza pt varianta fara geam. parerea mea. ochelari transparenti daca mergi prin padure, altfel poti lua si ceva fumuriu, dar nu inchisi foarte tare.

Altfel :( .

Vreme buna pe urma...

 

Problema cu plasa de protectii ii cu 2 taisuri. Intr-un fel ii buna ca re tot ce ii trebe si se imbraca usor, intr-alt fel nu sta prea bine pe corp, avand tendinta sa se ridice protectile de clavicula pe casca, iar daca ai rucsac tot timpu te chinui sa fixezi sa nu te taie una din bretele pe gat. Partea buna cu rucsac ii ca nu se mai ridica.

A da, si au mai zis unii enduristi ca la cazaturi se misca. Eu nu am patit, cel putin cotiere si protectia de umeri is stranse bine.

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu desi am motocross in majoritatea timpului fac enduro cu el si port asa :

Cizme Gaerne Sg10

Casca Airoh

Platosa Ufo

Genunchere ufo cu 3 articulati

Pantaloni Cross O`neal

Tricou Cross O`neAL

Cotiere Ufo.

CU o geaca pe tine la hard enduro o sa mori de cald la noroaie unde e de tras de motoare...

 

Daca e cineva interesat de echipamente enduro/motocross dati un pm si va dau o oferta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plasa mai are un dezavantaj ... se împute, rău de tot. PlatoÂşa nu se împute.

Este drept că si cotierele (separate) se imput dar avantajul lor este ca, fiind mici, se pot baga in masina de spalat si ies cocolino :)

Tocmai am spalat in masina de spalat cotierele si genuncherele si acum miros excelent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o chestie de traduceri acuma.... cum se zice in engleza platosa ? sau plasa? nu de alta dar as vrea sa ma uit prima data pe net sa imi fac o parere despre asta...

ms

 

Salutari!!!!

 

P.S.am gasit ceva ite de la ufo...ce ati recomanda de aici...

 

http://www.ufoplast.com/en/catalog/mx-enduro/protectors

Editat de puskyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plasa mai are un dezavantaj ... se împute, rău de tot. PlatoÂşa nu se împute.

Este drept că si cotierele (separate) se imput dar avantajul lor este ca, fiind mici, se pot baga in masina de spalat si ies cocolino :)

Tocmai am spalat in masina de spalat cotierele si genuncherele si acum miros excelent.

 

Eu am plasa Alpinestars Bionic fara protectie de clavicula, la care se da jos "cocoasa" si se poate spala in masina de spalat.

Cat despre miscat, inca la cazaturi nu am avut probleme, deoarece toate legaturile care le are pt fixare le tin stranse, valabil si pt casca. Platosa se misca daca nu o ai stransa pe tine, deci eu cred ca pt enduro este mai bine plasa, peste care poti lua cand este rece geaca. Nu este recomandat, cred, pt extrem-enduro sau endurocross.

Ramane la latitudinea fiecaruia sa aleaga. Chestia cu alunecatul in sus este adevarata dar daca strangi bine si partea inferioara, "burtiera", poti fi linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva, am vazut ca platosa nu are protectii la coloana asa de bune ca si plasa, deci ar mai trebui pe langa ea(platosa) si ceva aditional pentru zona lombara, nu?

 

SAlutari!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am plasa Alpinestars Bionic fara protectie de clavicula, la care se da jos "cocoasa" si se poate spala in masina de spalat.

Cat despre miscat, inca la cazaturi nu am avut probleme, deoarece toate legaturile care le are pt fixare le tin stranse, valabil si pt casca. Platosa se misca daca nu o ai stransa pe tine, deci eu cred ca pt enduro este mai bine plasa, peste care poti lua cand este rece geaca. Nu este recomandat, cred, pt extrem-enduro sau endurocross.

Ramane la latitudinea fiecaruia sa aleaga. Chestia cu alunecatul in sus este adevarata dar daca strangi bine si partea inferioara, "burtiera", poti fi linistit.

 

Daca ai burta de care sa o ancorezi probabil ca sta mai bine. Da in cazu meu mai am destui ani pana sa fiu purtator de burta :)

 

Si inca ceva, am vazut ca platosa nu are protectii la coloana asa de bune ca si plasa, deci ar mai trebui pe langa ea(platosa) si ceva aditional pentru zona lombara, nu?

 

SAlutari!!

 

A da. Am uitat sa iti zic si de brau in caz ca iti iei platosa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfiiii, acuma daca stau si calculez cam cat m-ar costa tot echipamentul (unul serios si mai de calitate), cred ca as ajunge peste pretul motorului pe care intentionez sa-l cumpar......dar nu e nici o problema, astept pana mai fac pui leii astia pe care ii am , ca nu vreau sa-mi cumpar motorul si apoi sa ies cu el fara echipament, ca sigur voi regreta, ....sau isi face cineva mila si ma sponsorizeaza cu un echipament :) .... glumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.ufoplast.com/en/product-details...tectors/PT02062 <mi se pare sexy :))

plec cu cortul 2 zile si dupa aceea mai vorbim numa bine ty ty

vin cu porbagaju plin de pesti!!!!!!!i vand si-mi cumpar echipament cred ca trebuie sa prind sturion pe mures :() ca sa am destui bani

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...