Sari la conținut

Imbracaminte Enduro De La A La Z?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 249
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mda. Pacat doar ca diferenta ii mare la produsele cu preturi mari(la cizmele din exemplu ~35e adica o pereche de manusi).

Deci intrebarea ii: merita sa iti iei din state tot echipamentul(asta daca ii destul de scump incat diferenta de pret sa acopere transportul si poate chiar sa mai ramana niste bani)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomandati-mi un guler (niste sfaturi de la cineva care are si-l poarta)....acum 2 zile am avut o experienta nefericita care ma pus pe ganduri, am venit de la carat si eram ff obosit cand am intrat in garaj (eu pe motor) n-am fost atent si am dat cu capul (purtam casca) de pragul de sus cam la 3 km/h (practic am sters cu casca pragul) capul mi s-a dat pe spate si baza casti ma lovit la gat destul de zdravan lucru care mia dat serios de gandit.... ii multumesc lui Dumnezeu ca pana acum n-am avut cazaturi foarte serioase desi am picat la greu, referitor la plasa aia de la ufo scorpion nu sunt prea multumit de de ea deoarece in momentul cand cazi are tendinta de a pleca de pe tine (se trage de pe coate, umeri) si pot sa va spun ca pe mine sta foarte fixa

Editat de touareg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci intrebarea ii: merita sa iti iei din state tot echipamentul(asta daca ii destul de scump incat diferenta de pret sa acopere transportul si poate chiar sa mai ramana niste bani)?

Clar merita, cu cât e mai scump echipamentul cu atât mai mult merita :cheers:

 

...referitor la plasa aia de la ufo scorpion nu sunt prea multumit de de ea deoarece in momentul cand cazi are tendinta de a pleca de pe tine (se trage de pe coate, umeri)

Schimba pe platoÂşă, cotiere si brâu cu solzi ... la impact te poti baza pe ele, nu aluneca.

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... referitor la plasa aia de la ufo scorpion nu sunt prea multumit de de ea deoarece in momentul cand cazi are tendinta de a pleca de pe tine (se trage de pe coate, umeri) si pot sa va spun ca pe mine sta foarte fixa

 

Exact dilema asta o am si eu. Mai am de ,,procurat" protectia de bust, umeri si coate. Optez intre cele doua produse din poze, insa dupa ce ai scris tu ,,procentele" cresc in favoarea platosei rigide. Dar ce fac cu umerii ? ... ca am unul ce sta ,,in pioneze". Sunt suficiente ,,consolele" alea (albe) ce vin peste umeri, la platosa rigida?

post-10224-1213597062_thumb.jpg

post-10224-1213597076_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact dilema asta o am si eu. Mai am de ,,procurat" protectia de bust, umeri si coate. Optez intre cele doua produse din poze, insa dupa ce ai scris tu ,,procentele" cresc in favoarea platosei rigide. Dar ce fac cu umerii ? ... ca am unul ce sta ,,in pioneze". Sunt suficiente ,,consolele" alea (albe) ce vin peste umeri, la platosa rigida?

 

iti recomand cu caldura platosa rigida..am dat zeci de freze(si eu am 140 de kg-deci forta mare la impact)si nu am patit nimic..cu plasa aia care are protectii atasate..mare grija..sta pe coate si umeri o secunda la impact si apoi se trage..am patit-o la o tranta si de atunci doar rigida folosesc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand cu caldura platosa rigida..am dat zeci de freze(si eu am 140 de kg-deci forta mare la impact)si nu am patit nimic..cu plasa aia care are protectii atasate..mare grija..sta pe coate si umeri o secunda la impact si apoi se trage..am patit-o la o tranta si de atunci doar rigida folosesc..

zi-mi pls o platosa pt marimea noastra ca eu am incercat cateva si nu intrau nici pe departe xxl`urile lor (eu am 190 si 125 kg)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi cum facem sa cumparam si noi produse de pe /www.motorcycle-superstore.com/?

trebuie ca un usher sa fie prin state, sa comande produsele dorite de noi si de el,si cand vine in romania (de preferabil intr-un timp cat mai scurt) ne tremite colete la toti care au comandat ,cu produsele lor si plata ramburs +ceva comision

este cineva care sta in state si vine de curand in romania? este cineva dispus sa facem ce am scris mai sus"?????

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu am stiut dinainte de achizitionarea echipamentului cum ii cu plasa si acuma regret. Dar nu cred ca e prea multa lume interesata de o plasa mai ales dupa ce sa vazut ca sa o pot vinde.

Am vazut acum cateva luni polonezii care au fost in Africa cu niste TT600 au fost si in Siberia cu Lc4Adv si vazusem la unu dintre ei plastosa Thor Sentinel

SENTINELPROTECTOR-6765.jpg

Pare ca ar sta destul de bine pe corp. Intrebarea ii numa: oare simti ca nu are protectii la umeri. Cred ca ii o platosa buna mai ales de purtat cand ii rece pe sub gecile(mai ales ca nu ii foarte mare) care au protectii la coate(Scott Anahaim)

 

LE:inca o intrebare:ma bate gandul sa imi schimb ochelarii, cei actuali(Scott89x) avand buretele cam "copt" si o inceput sa se rupa si sa se scamoseze, ce ochelari au is mai rezistenti din punctul asta de vedere(testati)? Si lentilele, ca tot veni vorba de ochelari, de care fel(clare, foto-sensibile, fumurii etc.) ar fi cele mai bune? Pentru ca mai ales pe perioada verii soarele ii puternic si cand intri in padure nu mai prea vezi nimica si in padure ii si fenomenul acela care iarasi te "orbeste", petele de lumina de pe jos.

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu am stiut dinainte de achizitionarea echipamentului cum ii cu plasa si acuma regret. Dar nu cred ca e prea multa lume interesata de o plasa mai ales dupa ce sa vazut ca sa o pot vinde.

Am vazut acum cateva luni polonezii care au fost in Africa cu niste TT600 au fost si in Siberia cu Lc4Adv si vazusem la unu dintre ei plastosa Thor Sentinel

SENTINELPROTECTOR-6765.jpg

Pare ca ar sta destul de bine pe corp. Intrebarea ii numa: oare simti ca nu are protectii la umeri. Cred ca ii o platosa buna mai ales de purtat cand ii rece pe sub gecile(mai ales ca nu ii foarte mare) care au protectii la coate(Scott Anahaim)

 

Dar ce faci cu umerii ??? ... altfel este tare faina platosa asta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia ma intrebam si eu. In rest pare destul de confortabila si de "subtirica" incat sa vina foarte bine pe sub geaca. Probabil ca utilizatorii de plase stiu ce greu is de purtat cu geci. Tot mai mult regret. Noroc ca fiind vara cu tricou pe mine si cu rucsacu in spate care o tine sa nu se miste cand ma dau ii cat de cat confortabila(cand reusesti sa pui sa stea bretelele de la rucsac pe protectia de clavicula si sa nu simti ca sta intr-o parte si te taie pe gat).

 

A da...am uitat sa intreb de genunchiere....dupa o viata de 2 ani, cateva cazaturi babane genunchierele sixsixone care le am au inceput sa dea semne de oboseala(s-a spart plasticul care vine pe rotula), plus de astea nu au fost la fel de comode pe motocicleta ca pe bicicleta. Deci dupa ce sa ma uit la niste genunchiere? Va zic de acuma sa nu mi se zica de brace'uri de 600e sau cat o fi ca nu am atatia bani alocati ca mai imi trebe si altele la moto(scumpa pasiunea asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Pacat doar ca diferenta ii mare la produsele cu preturi mari(la cizmele din exemplu ~35e adica o pereche de manusi).

Deci intrebarea ii: merita sa iti iei din state tot echipamentul(asta daca ii destul de scump incat diferenta de pret sa acopere transportul si poate chiar sa mai ramana niste bani)?

 

In general merita, daca valoarea depaseste, sa zicem 200 E. Sunt tousi unele echipamente la care nu se pastreaza proportia 1 E - 1 USD. Cel mai bine e sa va faceti un calcul exact la ce vreti. Adaos si transport trebuie sa platiti si la cei care aduc din Europa. Problema e ca transportul e mai scump din SUA si la colete mari (de exemplu cauciucuri, roti) costa prea mult si nu merita. Ca sa nu mai zic ca poti sa astepti si 1 luna - 2 vaporul...

 

Am si eu o intrebare,nu ma prea pricep la marimea de cisme,eu port 44 si vreau sa-mi cumpar o pereche de cisme de pe "motorcycle",asta ar insemna sa-mi iau marimea 45 ?Si mai ceva,care este echivalentul la marimea 45?

 

De obicei trebuie un numar mai mare, mai ales daca cizma are papuc interior. Cel mai bine este sa probezi undeva inainte sa dai comanda, pentru ca daca nu iti sunt bune (mici mai ales) nu o sa poti sa le porti si o sa scapi de ele greu.

Eu port 45 si mi-am comandat cizme tot 45 si imi vin foarte bine, deci nu e o regula.

 

totusi cum facem sa cumparam si noi produse de pe /www.motorcycle-superstore.com/?

 

Incearca la Judas Iscariot. Totusi, nu cred ca plata se face ramburs.

 

Aia ma intrebam si eu. In rest pare destul de confortabila si de "subtirica" incat sa vina foarte bine pe sub geaca. Probabil ca utilizatorii de plase stiu ce greu is de purtat cu geci. Tot mai mult regret. Noroc ca fiind vara cu tricou pe mine si cu rucsacu in spate care o tine sa nu se miste cand ma dau ii cat de cat confortabila(cand reusesti sa pui sa stea bretelele de la rucsac pe protectia de clavicula si sa nu simti ca sta intr-o parte si te taie pe gat).

 

A da...am uitat sa intreb de genunchiere....dupa o viata de 2 ani, cateva cazaturi babane genunchierele sixsixone care le am au inceput sa dea semne de oboseala(s-a spart plasticul care vine pe rotula), plus de astea nu au fost la fel de comode pe motocicleta ca pe bicicleta. Deci dupa ce sa ma uit la niste genunchiere? Va zic de acuma sa nu mi se zica de brace'uri de 600e sau cat o fi ca nu am atatia bani alocati ca mai imi trebe si altele la moto(scumpa pasiunea asta).

 

Eu nu prea am avut probleme cu armura mea. Daca o strangi bine de toate chingile alea, inclusiv cele de la incheieturi, se tine destul de bine. Daca vrei sa faci o treaba buna, le mai strangi o data dupa ce ai luat-o pe tine. Pierzi timp, dar merita.

E adevarat ca eu nu ma dau enduro in adevaratul sens al cuvantului, dar am cazut pe asflat pe la 30 la ora, unde sunt sanse mult mai mari sa alunece, si nu prea s-a deplasat.

 

Despre platosele alea nu stiu ce sa zic. Sunt mai usoare si mai comode, dar tot trebuie sa le asortezi cu cotiere. Care o sa alunece. Deci nu ai facut nici o treaba. Plus ca mai trebuie sa dai bani si pe brau. Si sa stai sa le potrivesti pe toate 3 pe tine.

 

In materie de genunchere si eu vreau sa caut ceva mai serios. Imi plac astea http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de_DE/...-Knee-Protector. Sau ceva de genul, dar mai ieftine.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Incearca la Judas Iscariot. Totusi, nu cred ca plata se face ramburs." i-am dat un PM acum 3 :) :bigstar: :clap: :P :P sau 4 zile si nu mi-o dat nici un raspuns

 

armura de sus i cam subtire la ce te poate ajuta la atenuarea impactului intre abdomen sau piept si sol atat doar :laugh: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu am stiut dinainte de achizitionarea echipamentului cum ii cu plasa si acuma regret. Dar nu cred ca e prea multa lume interesata de o plasa mai ales dupa ce sa vazut ca sa o pot vinde.

Am vazut acum cateva luni polonezii care au fost in Africa cu niste TT600 au fost si in Siberia cu Lc4Adv si vazusem la unu dintre ei plastosa Thor Sentinel

SENTINELPROTECTOR-6765.jpg

Pare ca ar sta destul de bine pe corp. Intrebarea ii numa: oare simti ca nu are protectii la umeri. Cred ca ii o platosa buna mai ales de purtat cand ii rece pe sub gecile(mai ales ca nu ii foarte mare) care au protectii la coate(Scott Anahaim)

 

LE:inca o intrebare:ma bate gandul sa imi schimb ochelarii, cei actuali(Scott89x) avand buretele cam "copt" si o inceput sa se rupa si sa se scamoseze, ce ochelari au is mai rezistenti din punctul asta de vedere(testati)? Si lentilele, ca tot veni vorba de ochelari, de care fel(clare, foto-sensibile, fumurii etc.) ar fi cele mai bune? Pentru ca mai ales pe perioada verii soarele ii puternic si cand intri in padure nu mai prea vezi nimica si in padure ii si fenomenul acela care iarasi te "orbeste", petele de lumina de pe jos.

 

agatha de la ixs are reprezentanta bertoni...eu folosesc de ceva vreme si sunt foarte incantat..pana acum am avut doar diverse modele de scott si uvex...interesant este ca poti sa comanzi si lentile colorate..si sunt interschimbabile..

deci ia o pereche cu geam incolor si mai comanda un geam colorat,preferabil pe gri..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va zic de acuma sa nu mi se zica de brace'uri de 600e sau cat o fi ca nu am atatia bani alocati ca mai imi trebe si altele la moto(scumpa pasiunea asta).

 

aÂşa am zis Âşi eu pînă am fost la noroi Âşi am alunecat foarte nasol .... m-a durut genunchiul Âşi m-am speriat foarte tare ... am luat niÂşte braceuri la 250 euro, cam voluminoase Âşi butucănoase, dar mă simt mult mai sigur aÂşa ... pe uscat merg fără (nu mă dau tare, sînt începător), dar la noroi nu ies decît cu ele ...

 

apropo de preț ... în principiu ai dreptate, sînt piperate, dar uite-te cît costă operația, Âşi cîți nu le regretă lipsa (e topic special)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma dau mai mult pe uscat(is limitat de cauciucuri si de greutate motocicletei-javra asta de 125 are peste 135kg=foarte grea :cheers: ) si inca mai am mult pana la stadiul de hard enduro daca o sa fie sa ma apuc. Si ma dau in limitele motocicletei, alea propri is mult mai sus asa ca reusesc cumva cumva si sa ma feresc de tot felu de cazaturi. Daca as face hard enduro ii clar ca mi-as lua niste brace'urii(am vazut si topicul) pentru ca incerc sa ocolesc pe cat se poate oasele rupte sau ligamentele stricate urat.

 

Atillas despre ce model de la Bertoni ii vorba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alpinestatrs Bionic MX Knie Protektor - folosesc si sunt comode, inca nu am reusit sa le sparg desi le-am probat. Imi plac pentrz ca nu sunt lungi si nu ma deranjeaza in cizma. Pretul este ok. Poti cumpara de la 30 euro ceva ce seamana cu aparatorile de genunchi si poti ajunge la profesioniste - 700 Euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa fi nebun si putred de bogat sa dai 700 de euro pe aparatori la genunchi,si o casca tot pe la 700 euro si tot asa

Te contrazic . Cit se poate de ferm .

Mi-am intins ligamentele colaterale mediale la ambii genunchi , planind si suspiciune de ruptura de ligament incrucisat anterior tot la ambii genunchi in urma unei alunecari pe zapada la 10 Km/h . DHL-ului i-au trebuit 2 saptamini sa aduca coletul din austria in care erau ortezele asterix . Daca se grabeau o saptamina nu pateam nimic . Rmn nu pot sa fac deoarece am o tablitza + 4 suruburi intr-un deget . Cu orteze la 2 saptamini de la incident am putut sa merg pe motor in conditiile in care nu puteam sa merg .

Dupa ce-ti rupi ceva prima data ,dai oricit pe protectii ca timpul inapoi nu poti sa-l dai .

Editat de blue_led
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect dai oricat,daca ai bani destui

din moment ce de dai 700 de euro pe aparatorile de la genunchi ,inseamana ca in total echipamentu o sa fie in jur de 5000 de euro,,cand CAZI nu o sa patesti nimic ,esti blindat!!!! DAR TE COSTA!!!

DIN CELE SCRISE MAI SUS ,INTELEG ACUM ADEVARATUL SENS AL EXPRESIEI "SA PRETUIESTI VIATA"

 

SHIFT,MSR RACING,ANSWER racing, Fly racing sunt firme bune , f bune sau fantoma?

?????vreau si eu un raspuns

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din moment ce de dai 700 de euro pe aparatorile de la genunchi ,inseamana ca in total echipamentu o sa fie in jur de 5000 de euro,,cand CAZI nu o sa patesti nimic ,esti blindat!!!! DAR TE COSTA!!!

Nimic nu este 100% sigur oricat de scump si profi ar fi echipamentul de protectie purtat.

Insa, purtand echipament de protectie profi (si scump) reduci mult riscul (sansele) de a te accidenta grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...