Sari la conținut

Senzorul De La Vitezometru


teolica
 Share

Postări Recomandate

Salut. Am si eu o rugaminte la cei care se pricep sau cei care s-au mai intalnit cu o asemenea problema. Am o Honda F4i din 2001 si din cand in cand vitezometrul nu-mi mai indica, moment in care mi se aprinde si un martor rosu la bord pe care scrie FI. Personal cred ca problema ar fi senzorul de la vitezometru ("speed senzor" am auzit ca se cheama) si rezolvarea ar fi ori sa-l curat sau sa-l schimb. Deci rugamintea mea este daca poate sa-mi spuna cineva unde se afla exact acest senzor. Multumesc si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica bornele la baterie sa fie strinse si eventual poti sa o duci la un tester ca sa vezi exact ce nu merge. E posibi sa ai o eroare stocata la un moment dat si aia sa te necajeasca.

Editat de Vali M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speed sensor din cite imi aduc aminte este pe stinga, montat vertical in cutie undeva, de axul cu pinionul de lant!

FI este un martor pentru probleme de injectie, dar gestioneaza si senzorul de viteza, respectiv cu nr,de cod sau nr de blincuri in diagnostic. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Am si eu o Honda Hornet cu aproximativ aceeasi problema. Vitezometrul este mort... Fostul proprietar mi-a spus ca este vorba de senzor-ul electric de la pinion la vitezometru. Urmeaza sa ma duc la service-ul Honda de la Gara de Nord pentru a rezolva problema... sper sa nu ma usuce de bani :).

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da in cele mai multe cazuri senzorul se afla linga pinionul de atac <cel mic>al lantului <dupa el citeste el viteza>

 

--- Mesaj completat în 25 Feb 2008 21:11 -------------
dal afara si curatal cu alcool si daca mai face schimbal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...