Sari la conținut

Lamuriri Legislative


Fanel
 Share

Postări Recomandate

Hello!

Am fost recent in Italia si mi-a placut la nebunie conceptul de scooter in oras.

Nu mai vreau sa car cele 200 kg ale motocicletei pe unde ma duc ici colo. Scooterul are porbagajul mai mare, consuma mai putin , e fun !!!

Doream la inceput sa imi iau un scuter de 49 cc .

Dar dupa ce am citit legile ca iti trebuie , rar, itp , rca, inmatriculare, carnet , probabil ca si se platesc taxe si impozite m-a cam pus pe ganduri.

 

So am urmatoarele nelamuriri .

 

Daca iau scuter de 49 cc :

 

- trebuie sa il inregistrez la taxe si impozite ?

- cat costa rca pe an ?

- daca merg beat cu el imi ia carnetul (de A sau :) ?

- se poate face casco (ca sunt supuse furtului mai des decat unul mai mare) ?

- ce avantaj are unul de 49 fata de unul de 125 ? (am inteles ca pasta de 49 poti sa il conduci cand ai carnetul suspendat ... cum e posibil ? )

 

Multumesc si astept raspunsurile voastre !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

Am fost recent in Italia si mi-a placut la nebunie conceptul de scooter in oras.

Nu mai vreau sa car cele 200 kg ale motocicletei pe unde ma duc ici colo. Scooterul are porbagajul mai mare, consuma mai putin , e fun !!!

Doream la inceput sa imi iau un scuter de 49 cc .

Dar dupa ce am citit legile ca iti trebuie , rar, itp , rca, inmatriculare, carnet , probabil ca si se platesc taxe si impozite m-a cam pus pe ganduri.

 

So am urmatoarele nelamuriri .

 

Daca iau scuter de 49 cc :

 

- trebuie sa il inregistrez la taxe si impozite ?

- cat costa rca pe an ?

- daca merg beat cu el imi ia carnetul (de A sau :kick: ?

- se poate face casco (ca sunt supuse furtului mai des decat unul mai mare) ?

- ce avantaj are unul de 49 fata de unul de 125 ? (am inteles ca pasta de 49 poti sa il conduci cand ai carnetul suspendat ... cum e posibil ? )

 

Multumesc si astept raspunsurile voastre !

 

Salut. Pai principalele avantaje ale unui scuter de 49 fata de o motocicleta sunt urmatoarele:

- consum mai mic (teoretic)

- gabarit si masa totala mai mici

- agilitate crescuta printre conserve

- mult mai multe cai deschise si mult mai multe posibilitati de scurtare a timpului de asteptare in trafic

- poate fi condus doar cu un curs de legislatie absolvit (certificat) si cu 16 ani impliniti

- mai mult spatiu in porbagaj, la unele maxiscutere incap chiar doua casti full sub sa

- mai customizabile, adica ai loc sa-ti scoti o priza de bricheta si sa-ti pui tel la incarcat de exemplu

- a ... oare am mentionat consumul mai mic? :eek:

 

Mopedele trebuie inregistrate la consiliul local, de unde o sa primesti un numar galben, numai bun de pus pe scuter.

 

Daca mergi beat :P cu el iti ia permisul cu toate categoriile care-s trecute pe el si bine ti-ar face :haha: :) :)

 

Poti face CASCO la scuter, dar nu stiu daca merita, poate daca-i nou si te dau banii afara din casa ^_^

 

Suspendarea permisului se poate face cu posibilitatea exercitarii dreptului de a mai conduce vehicule pe o perioada specificata in dovada de circulatie eliberata de agentul care ti-a suspendat permisul (caz in care poti sa circuli cu un moped sau cu orice alta categorie de vehicul pentru cu care ai dreptul sa circuli conform categoriilor din permisul suspendat), ori fara posibilitatea dreptului de a mai conduce vehicule, situatie in care poti sa mergi dar doar cu rolele sau bicicleta :lol:

Aceasta afirmatie poate fi argumentata prin urmatoarea afirmatie. Permisul ti-a fost suspendat pentru nerespectarea legislatiei in vigoare, deci nu mai ai acoperire legala pentru cursul de legislatie obligatoriu!

 

Oricum e mai sanatos sa poti sa bei cat vrei dar sa nu fi nevoit sa conduci, decat sa bei cu frica, si sa te dai pe 2 roti. Chiar daca dupa ce ai consumat bauturi alcoolice nu te-ai imbatat, reflexele se diminueaza simtitor, de echilibru nu mai zic, care stim cu totii ce important este in timpul deplasarilor de 2 roti. Timpul de reactie creste, nu cu mult, doar cu cateva milisecunde, sau zeci de milisecunde, suficient de mult incat sa faca diferenta dintre viata si moarte pe 2 roti.

 

Hai sa luam urmatorul scenariu. Tu bei o bere si apoi pleci spre casa. Nu te-ai ametit, n-ai nimic, dar ai consumat bauturi alcoolice. Un nesimtit imbuibat cu un mare gipan trece pe rosu si se suie pe tine. Va testeaza pe amandoi cu alcooltest-ul si tu iesi pozitiv, deci tu esti vinovat. In acel moment nu mai conteaza ca ala a trecut pe rosu, nu mai conteaza nimic altceva decat ca tu ai baut! Nici nu trebuie sa dea imbuibatul spaga la nea agentu' , nici nu trebuie sa sune un preten bine pus undeva acolo sus in politie, nu trebuie sa faca nimic. Iar tu sa zici merci daca scapi fara sa te dea in judecata pentru daune morale si traume psihice :lol:

 

Daca vrei sa-ti iei scuter iti recomand ceva de 125cmc, sau de ce nu eventual chiar un maxiscuter (250 sau mai mult, mai ales ca ai permis cat. A :eek: Cu cat creste cilindreea creste si masa totala a agregatului. Sunt maxiscutere de 400-500 care sar de 200 de kg.

 

Iti faci treaba ci cu ceva de 50, dar e bine dupa cum probabil sti sa ai o rezerva de putere acolo, daca mai esti si putin mai solid ... clar cel putin 125cc

 

Orice scuter ti-ai lua o sa constati confortul pe care ti-l confera fata de moto (mult mai usor de condus si mult mai manevrabil) si in plus o sa-ti lipseasca frecusul vitezelor pe la stopurile din Buc.

 

Problema la scutere a ca prinzi absolut toate stopurile din oras. Dar macar le stai o singura data :P

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :jump: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau neaparat sa merg beat ! (domnule einstein1984 )

As prefera mai mult sa nu mai merg cu el la rar , la inscirere , la primarie, tot tacamu . :)

 

Dar daca la 49 sunt aproximativ nevoie de aceleas acte ca la 125->400 si nu am nici un avantaj in plus ( am trecut de 16 ani si am si carnet) as fi tentat sa imi iau unul mai mare.

Cam asta era nelamurirea mea de baza !

 

Ca sa merg beat am intrebat si eu asa ca omu ... stiam ca risc daca merg beat pe el ... dar stiu ca risc si cand merg treaz ! Tot cu dreptatea in mana mori !

 

Multumesc si mai astept pareri !

Editat de Fanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RCA la scuter te costa 54 de lei pe 6 luni, dublu pe 12, la UNITA

 

Sal. Cand ti-ai facut ultimaoara RCA. Intreb pentru ca tre sa-mi refac si eu in curand si vroiam sa stiu cat este de actual pretul dat de tine. Merci

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :) :)

 

PS - O sa radeti conteaza foarte mult pretul in functie de orasul in care faci RCA si e oarecum normal, pentru ca de exemplu nicaieri nu-s atat de multe masini ca-n Buc. :jump:

 

--- Mesaj completat în 27 Feb 2008 15:08 -------------

Ca sa merg beat am intrebat si eu asa ca omu ... stiam ca risc daca merg beat pe el ... dar stiu ca risc si cand merg treaz ! Tot cu dreptatea in mana mori !

 

Corect tot cu dreptatea-n mana mori in Romania din pacate, dar macar nu mori din inconstienta si prostia ta!

Dupa ce ca viata pe 2 roti in Rom e asa cum e, dupa ce ca ne vaneaza astia pe capete, sa ti-o mai faci si cu mana ta ... pana mea trebuie sa fi Liviiiiu de la BeCeRe =))

 

Macar daca mori nevinovat si cu demnitatea intacta prietenii o sa te tina minte asa, nu ca a baut ca porcu si a iesit in decor -> selectie aturala ... sa mai zic?

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :D :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci primele lamuriri ar fi cam asa :

Iei scuter de 49 daca nu ai 18 ani sau daca nu ai carnet de A .

 

Alte avantaje ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Poti face CASCO la scuter, dar nu stiu daca merita, poate daca-i nou si te dau banii afara din casa :)

 

 

Spune-mi te rog ce firma face CASCO pe scutere. Am intrebat la: Genrali, Allianz Tiriac, uniqa, BT Asigurari... si nicuna nu face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci primele lamuriri ar fi cam asa :

Iei scuter de 49 daca nu ai 18 ani sau daca nu ai carnet de A .

 

Alte avantaje ?

Poti sa mergi pe banda de biciclete si mopede, daca traficul e aglomerat si nu poti sa crosetezi, nu platesti impozit, nu faci ITP...................cam astea ar fi d.p.d.v. legislativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aspectul cel mai "delicat" este acela ca se trece cu greu sau deloc de la motocicleta la scuter de 49cc. Aia in Italia au scutere care fug tare si accelereaza mai cu spor decat masinile ca sa poata face fatza traficului urban.

Intr-adevar, treaba cu consumul de alcool e mare avantaj la 49cc, mai naspa e cu echilibrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi te rog ce firma face CASCO pe scutere. Am intrebat la: Genrali, Allianz Tiriac, uniqa, BT Asigurari... si nicuna nu face.

 

Din cate stiu eu Asiban facea la scutere, asta prin 2006 cand m-am interesat eu.

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :) :)

 

PS - sa-mi dai si mie ceva date despre asigurarea uniqa :jump:

 

--- Mesaj completat în 27 Feb 2008 16:37 -------------

Intr-adevar, treaba cu consumul de alcool e mare avantaj la 49cc ...

 

Salut. Legal afirmatia ta nu are acoperire. NU AI VOIE SA BEI CAND CONDUCI, FIE SI UN MOPED!!! Chiar daca nu ai nevoie de permis pentru a conduce un moped ci doar de curs de legislatie, totusi daca ai permis (deci clar cunosti legislatia) si esti prins ca conduci beat, ramai fara permis, indiferent de categorie!!!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :D :P

 

PS - Deci unde-i "avantajul"?

 

PPS - Ne vedem si anul asta la SMAEB sper :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar care e ideea ca raman unii oameni fara carnet si merg cu scuterele de 49 ?

Chiar si aici pe forum inchiria cineva scootere si avea ca slogan ca il conduci cand ramai fara permis !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar care e ideea ca raman unii oameni fara carnet si merg cu scuterele de 49 ?

Chiar si aici pe forum inchiria cineva scootere si avea ca slogan ca il conduci cand ramai fara permis !

E o mare vrajeala, cand se retine carnetul de conducere, defapt se interzice dreptul de a conduce autovehicule/vehicule, deci automat cursul de legislatie nu mai ar fi valid=>nu ai voie nici 49cc. Si beat nu prea poti sa conduci nimic :P . Poate doar sub influenta alcoolului vroiai sa zici, oricum nu e voie!

Avantaje 49cc: nu se platesc taxe/impozite, se poate conduce si cu alte categorii de permis decat A/A1, consum mic, gabarit mic, manevrabilitate sporita.

Dezavantaje: putere destul de mica, fiabilitate redusa ~20-25000 km.

ATENTIE! Chiar si cele de 49cc trebuie sa aiba ITP si RCA valabile, trebuie luate in evidenta de RAR.

 

Vad ca ai permis A si motor mare, iti recomand un scuter de 100-125cc deoarece sunt mai fiabile, trebuie cam aceleasi acte ca la 49cc, ai rezerva de putere, diferenta de consum e nesemnificativa (unele scutere de 125cc in 4T consuma mai putin decat un 49cc in 2T si sunt mai puternice), comode si au cam aceleasi dimensiuni ca cele de 49cc.

 

 

Bafta! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la partea "avantaje 49cc - nu se plateste impozit" nu as fi de acord,pentru ca eu platesc la primarie impozit pe vehicul din momentul in care l-am inregistrat.De exemplu,anul asta am platit 7 lei.Bine,o sa spuneti ca suma este infima...dar ideea este ca impozitul exista...nu stiu daca la alte primarii este altfel,spuneti-mi voi daca platiti impozit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la partea "avantaje 49cc - nu se plateste impozit" nu as fi de acord,pentru ca eu platesc la primarie impozit pe vehicul din momentul in care l-am inregistrat.De exemplu,anul asta am platit 7 lei.Bine,o sa spuneti ca suma este infima...dar ideea este ca impozitul exista...nu stiu daca la alte primarii este altfel,spuneti-mi voi daca platiti impozit...

Da, am uitat sa mentionez ca ma refeream pentru Bucuresti, aici nu se plateste impozit la moped. Prin alte zone nu stiu...

 

 

Bafta! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si in tragoviste se plateste tot 7 Ron impozitul

 

--- Mesaj completat în 27 Feb 2008 22:18 -------------
si in targoviste se plateste tot 7 Ron impozitul

 

--- Mesaj completat în 27 Feb 2008 22:19 -------------
si in targoviste se plateste tot 7 Ron impozitul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am lamurit ! :) Deci la 125 practic sunt acelasi acte ca la 49 :)

Ce prostie !

Nici nu are rost sa iei de 49 in situatia mea !

Plus ca astea de 49 se fura ca in codru ... din punctul meu de vedere asta e marele lor dezavantaj.

 

alte pareri ?

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai fara alcool :) normal !

Merg de 3 ani cu motoru si nu am baut , o sa merg si cu scooteru treaz.

Credeam ca fac o smekerie .... dar singura sansa e cu bicicleta sau rolele vad :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai fara alcool :) normal !

Merg de 3 ani cu motoru si nu am baut , o sa merg si cu scooteru treaz.

Credeam ca fac o smekerie .... dar singura sansa e cu bicicleta sau rolele vad :P

 

Tu chiar vrei sa bei in timp ce te deplasezi cu ceva care are roti?

Daca chiar vrei sa faci asta.......du-te undeva pe camp, padure, aratura...etc...si acolo poti sa bei cat vrei si sa conduci ce vrei atata timp cat nu e drum public..................si daca te intalnesti cu politia poti sa si :) ca nu are ce sa-ti faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva .... care mi se parea interesant la scootere :

 

Am scos ieri de la iernat si m-am plimbat prin oras . Foarte fain !

Dar ce am vazut misto e ca eu stateam la rosu si toti scuteristi treceau pe rosu .

Care e explicatia ? Se cred mai puternici ca nu are nimeni ce sa le faca ? Sau sunt profesori?

Ba mai rau e ca stateam la rosu intre masini si era un scuter in spate , mai sa ma injure ca nu trec pe rosu si ca i-am blocat calea (or fi fost in stare de soc oamenii care asteptau pizza) :burnout:

 

Eu credeam ca pe scooter faci ce vrei cum vrei :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de ora la care te duci.

Au extins acuma programul pana pe la 19-20 si sambata.

Depinde de noroc.

La primarie ai sansa sa nu mai gasesti pe nimeni dupa 13 :wave:

sau si pana in 13. ... stiu ca aveam o asociatie familiala si era aventura sa gasesti pe cineva la primarie.

Nici nu erau drastici sa zica ca de ce nu ai venit. Toata lumea era fericita !

 

Depinde oricum mult de noroc.

Si la coada stai odata . Oricum sacrifici o zi :crack:

 

Merci :burnout:

 

Alceva ?

Editat de Fanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...