Sari la conținut

Uleiul la Boxer


Aleko
 Share

Postări Recomandate

Mobil1 20W50 este un ulei ieftin la fel ca Esso,Elf,Mol...Este facut in Turcia. Am pus si eu Mobil1 si a mers bine dar nu cred ca e cel mai bun.

Despre DuraLube pot sa spun ca este abureala. Am bagat in masina si nu are nici un efect. In plus au fost dati in judecata in Sua pt ca mint cumparatorul cu prostii de genul:poti sa mergi fara ulei 50km :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

pai nu ai avans centrifugal? eu stiam ca da... daca da ar trebui sa ai un semn pe volanta, ca la simon?!!!???!???!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa raspund la treaba cu avansu...

Se pune semnul de pe volanta la P (adica R-ul rusesc, oricum nu conteaza... P sa fie), poti sa scoti bujiile sa dai mai usor la pedala.

Slabesti putin platoul din alea 3 surube ca sa-l poti muta mai usor, si il dai in stanga sau in dreapta pana vezi ca incepe sa se deschida platina si il lasi acolo, si il asiguri cu surubele. Ca sa nu te pacaleasca ochiu', bagi un voltmetru cu plusul la platou (acolo unde vine curentul, are un surub) si minusul la masa. In momentul deschiderii se intrerupe circuitul si se duce tensiunea, o sa vezi pe voltmetru, acolo ar trebui sa fie teoretic avansul! (asa scrie prin manual)

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si... era sa uit, mare atentie cum pui centrifugalul ca ala iti influenteaza deschiderea platinei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pielea mea, azi la Uralul meu antic am facut totul din ochi.

Volanta mea are doar o sageata scrijelita pe ea :wave: .

Nu stiu cum le-am pus pe toate , reglat avansu, distanta la platini de 0,7 ca a mers foarte bine.

Oricum bujiile NGK sunt KAKA, mai bune niste Sinterom 14NP24, dar nu gasaesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa am grija cum pun centrifugalu.. Uite ca astazi am umblat la avans ca un piston imi da rateuri in toba si l-am pus invers si l-am dat si-n colo si-ncoace si merge relativ la fel (cu rateuri in toba).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Sa am grija cum pun centrifugalu..  Uite ca astazi am umblat la avans ca un piston imi da rateuri in toba si l-am pus invers si l-am dat si-n colo si-ncoace si merge relativ la fel (cu rateuri in toba).

Daca merge UN piston ca dreaq nu are treaba cu avansul pentru ca aceeasi scanteie o da pentru AMANDOI odata (o singura platina, o singura scanteie)... deci aia e carburatie sau supape cum a mai zis cineva!

Si e o iluzie ca merge la fel oricum l-ai pune... centrifugalul da efectiv avansul la aprindere, prin urmare daca nu e pus bine se cam strica treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

1,9 pana la 2l

Nu prea e bine sa fie mult

.Cand schimbi uleiul la Uralul nou tre sa tii seama ca mai ai ulei si la filtru asa ca nu bagi 2L. Bagi ceva mai putin si controlezi cu joja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am golit tot, inclusiv la filtru, dupa care am bagat 2L (2 bidoane de 1L)

o sa il sterg sa vad pe unde apare, ca acuma e murdara toata partea de jos, pe unde s-a scurs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...