Sari la conținut

Cu Ce Motor Sa Incep Pe Enduro


Postări Recomandate

Salutare :D

Ma numesc Mihai sunt la inceput de drum, am 14 ani,180 cm si 70 kg Vreau sa incep sa ma dau pe enduro, dar nu stiu cu ce motor sa incep :cheers: .

Am multi prieteni enduristi si motociclisti si parerile lor sunt diferite:

-Uni ma sfatuiesc sa incep cu o motoreta de 49 noua chinezeasca(pt ca am 2 ani garantie)

-alti zic sa imi iau Poket

-iar cei mai experimentati si profesionisti sunt impartiti in doua grupe

-Uni sa incep cu o motocicleta de 125cc :cheers:

-Iar altii sa imi cumpar direct una de 250 :D pentru ca ma plictisesc repede de ala de 125?

Experientza mea este cam mica ,m-am mai dat pe aprilia tuareg de 125 o tura si am un hoinar cu care am invatzat sa ma dau si mecanica frate ca la ala ai de lucru :wave:

Va rog sfatuitima cu ce ar fi bine sa incep!!

SI stiu ca echipamentul de protectie este foarte important pentru enduro! :D

In ce ar consta un echipament complet si sigur, la ce pret, ce firma?

Astept parerile voastre !!

Va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

In primul rand, cred ca trebuia sa pui intrebarea la "vreau si eu enduro" da poate ti-o muta admin-ul.

 

Asa...de drum public nu poate fi vorba pana la 16 ani :D

 

Un 125 4t zic ca ar fi ok sa te obijnuiesti. Sub 125 nu are rost la inaltimea si greutatea ta. Modele sunt destule, trebuie numai sa cauti. Avand in vedere ca nu vei circula pe drum cu el, deci nu iti trebuie acte va fi chiar mai usoara cautarea.

 

Cat despre echipament, da un search pe forum si ai sa gasesti sfaturi destule.

 

Spor!

 

P.S : "alti zic sa imi iau Poket" ...asta era un fel de gluma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

P.S : "alti zic sa imi iau Poket" ...asta era un fel de gluma?

NU era o gluma au zis ca cu un poket ii bun si ieftin cu 900 euro il iei nou sa ma dau cateva luni

si apoi pot sa il vand si sa imi cumpar ceva mai mare

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista nu iti trebuie acte.

 

 

Chiar nu are rost sa il inmatriculez

adica dejaba il inmatriculez pt ca legal tot nu pot sa il conduc

pt ca am 14 ani :D

Si nu vreu sa tin enduro prea mult adica mil iau ca sa imi acumulez experientza in padure

si apoi o sa tind catre unu de 250 sau 300cc :D

 

si echipamentul de protectie?? cat mar costa (un echipament bun) :P

 

--- Mesaj completat în 10 Mar 2008 17:22 -------------

ce fel de enduro vrei sa faci,daca vrei sa iesi si cu ea pe strada...sunt multe variabile :rose:) dar nu 2t peste 125

As vrea eu si pe sosea dar am 14 ani si mai am de asteptat 4 ani pana atunci pe padure vreau sa ii dau

Cum adica sa nu imi iau in 2 timpi peste 125?

Care ii dezavantajul? sau de ce?

eu sunt incepator si nu cunosc :D :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti al 1001-lea. cauta pe forum: gasesti toate raspunsurile de care ai nevoie referitoare si la motor si la echipament. bineinteles cele date de cei cu experienta.

sa-ti spun un secret: stii cum ii deosebesti pe cei cu experienta de ceilalti?

cei cu experienta scriu doar daca au ceva interesant de spus. si, deobicei, raspund la obiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Vezi ce anume inseamna pentru tine "a te da enduro".

Studiaza diferentele dintre 2t si 4t.

Cu un 2t iti pot sta la dispozitie, precum si cu niste pareri despre el vizavi de un 450 in 4t.

Si mai vezi daca cu adevarat vrei motorul fara numere....(va trebui transportat, spalat acolo unde il tii, reparat tot acolo sau din nou transportat pana la mecanic...etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai copilasule(si aici ii dau dreptate lui floricel)cum aveti impresia ca va place sau ati vrea sa incepeti ceva in legatura cu sportul asta ,hop pe coltul enduristilor si VREAU ENDURO,SAU INCEPATOR VREAU ENDURO,HELP PLEASE-AM 16 ANI SI VREAU ENDURO..nu cititi nici un post nu rasfoiti forumul sa vedeti ca SUNT SUTE DE POSTURI PE TEMA ASTA..iat tu nici macar nu ai avut rabdare sa citesti titlurile topicurilor ca sa vezi ca esti total eronat cu topicul tau..asa ca pune mana intre 2 reprize de invatat si citeste cele cateva sute de posturi ce au legatura cu ce vrei tu si daca iti este totusi prea lene sa citesti eu sunt mai mult decat convins ca nu e decat un moft trecator de care peste 2-3 luni o sa razi cand iti aduci aminte... :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti incepe sa faci enduro cu orice motocicleta,poate sa fie si in doi si in patru timpi si ff puternica si mai blanda,problema este cat vrei sa investesti in ea,cat esti dispus sa repari la ea si cel mai important de cati bani dispui.dar de obicei motorul te duce mai sus cu cat este mai puternic si daca tot dai un ban o cumperi sa-ti fie buna si la anul cand ai mai prins ceva experienta si poti incerca mai mult.nu neaparat daca nu ai bani iti cumperi un motor de 45 cc,sunt motoare fff puternice si modele mai vechi care fac fata cu brio si in ziua de azi......asa ca nu judeca lucrurile prin prisma momentului actual cand te uiti in jos sa cauti pedala de frina.o sa vina vremea cand nu-ti mai ajunge un motor de 150 cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai vezi daca cu adevarat vrei motorul fara numere....(va trebui transportat, spalat acolo unde il tii, reparat tot acolo sau din nou transportat pana la mecanic...etc)

Salut

Ai dreptate La asta nu m-am gandit dar avand 14 ani

4 ani tot nu ma pot da cu el legal :D

Dar daca ii inmatriculat mi lar putea duce un prieten sau taicameo :D

Mersi mult pentru sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...