Sari la conținut

Probleme Toba Giannelli Shot


russu
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor,

Am un Yamaha Aerox si mi-am cumparat recent o toba Giannelli Shot toba arata foarte bine, se aude foarte bine insa problema este ca de cand am pus`o nu mai am demaraj si nu merge mai mult decat 65 km/h, se ambaleaza dar nu am raspuns (am scos limitarea). Scuterul cand l-amcumparat avea o toba Leo Vince ZX, set motor DR, de transmisie nu stiu sigur daca e modificata(curea originala YAMAHA iar variatorul si ambreiajul nu le-am desfacut)si mergea cam 100 km/h, care ar fi problemasi cum as putea s-o rezolv? Va multumesc anticipat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ti-am mai raspuns si pe topicul de service: deobicei cand se monteaza o toba sport, mai permisiva(mai putine site deci o evacuare mai rapida a gazelor) trebuie reglat carburatorul din nou. Si la o toba sport, cam trebuie si un filtru sport. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si un prieten de`al meu a patit la fel..numa la el cu o toba leo vince TT ...dar si`a facut ceva reglaje si si`a pus ceva role si mere bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie puse alte role. In afara de obicei cand cumperi o toba iti vine cu tot cu role, insa la noi e mai practic sa iti vanda rolele separat, ii mai iese un ban :D Problema e ca nu prea ai cum sa nimeresti din prima greutatea optima a roleleor (de obicei se pun role ceva mai usoare), asa ca trebuie sa recurgi la metoda Trial& Error. Neaparat trebuie sa mai reglezi si carburatotul ulterior;) Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,eu cind am cumparat toba era "limitata"de o "saiba"sudata in capatul care intra in cilindru aprox 3-5 cm inauntru.....ia vezi, tu ai asa ceva??Daca o ai incearca cu o surubelnita tapana sa o scoti...e sudata in 2 puncte ..atit...bafta

post-28057-1205175896_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La toba respectiva nu se poate face nimic cu carburatorul stock, din pacate. Din motivul asta si'a luat unul de 19mm. La configuratia lui cred ca ar merge role de 3.5-4gr din moment ce mie mi s'a recomandat 4.5gr(de'astea si am) la Extra'ul meu. Sa vedem ce o sa iasa intr'un final...

 

 

@loza citeste atent in postul sau si ai sa vezi ca ne informeaza ca a scos de la bun inceput acea obturare

Editat de crettz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ii recoman ori role de 3.4 ori sa schimbe toba...ori sa`si ia ambreiaj racing la care primeste cele trei tipuri de role usoare,medii si grele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...