Sari la conținut

Cruisecontrol


Postări Recomandate

Pt ca la drum lung mi se puneau carcei in palma m-am tot straduit sa fac ceva sa pot relaxa mana dreapta fara sa ma opresc. Am incercat mai multe variante pana am ajuns sa rezolv problema. La motocicleta veche BMW f650 am pus un O-ring si o saiba subtire langa mansonul de acceleratie si cand le puneam in contact se marea frecarea si pt cateva minute motorul ramanea accelerat suficient pt o relaxare a mainii. Sistemul desi foarte simplu si cu 0 costuri avea si neajunsuri in sensul ca era mai greu de deplasat O-ringul pt activare/dezactivare si din cauza vibratiilor in scurt timp, mansonul aluneca, tunatia motorului scadea spre ralanti. Varianta pe care o am pe V-Strom acum am preluat-o dintr-un site american unde se comercializa la cca 100$.Eu am facut-o la un strungar pe comanda numerica cu 20 roni, din duraluminiu,dar poate fi facut si din fier sau/si bronz. Secretul, filetul interior care este M22X1,5 cu 3 inceputuri si pe stanga. Destul de greu de realizat pe un strung clasic, dar foarte usor pe comanda numerica. Exteriorul si gabaritul pot fi modificate pt orice tip de motocicleta ca sa se potriveasca ca functionare si design.Functioneaza foarte usor la activare si eliberare prin rotirea rozertei exteriore, care preseaza pe mansonul de acceleratie si-l blocheaza in ce pozitie doresti. Odata intrat pe autostrada sau pe un drum liber blochezi acceleratia si mergi canstant cu viteza selectata. La franare prin rotirea mansonului inapoi se roteste si rozeta exterioara deblocand acceleratia. Sant sigur ca mai exista si alte variante de rezolvare a acestei probleme si cei care au realizat asa ceva sant rugati sa ni le arate. Una dintre ele chiar merita vazuta , foarte simpla si ingenioasa . Sorin Avram stie despre ce este vorba si poate pune o poza. Iata si cateva poze pt lamurire. :rusinica:

post-8769-1205873532_thumb.jpg

post-8769-1205873581_thumb.jpg

post-8769-1205873616_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

http://www.louis.de/_30ca90ff83cf131773212...8&anzeige=0

Eu am luat asta de la Wunderlich pt.RT-ul meu la vreo 85 euro.

Acelasi principiu,dar piesa completa,mult mai eleganta.

Oricum,felicitari pentru idee.

Fita asta este foarte folositoare la drum lung,eu o folosesc frecvent.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa am pretentia ca e la fel de estetic precum a lui Bogdan: un colier cu piulita laterala sudata de el (Bricostore) prins de oglinda, in care se insurubeaza un surub de care e prins un arc. Capatul celalalt al arcului preseaza pe manson si tine acceleratia blocata. In pozitia decuplata, arcul sta intr-un santulet pe care l-am facut in nuca de contacte. Arcul se muta pe manson/ santutet cu degetul mare. Costuri: cred ca vreo 5 RON.

 

Cum, nu stiu de ce, nu vrea sa-mi ia pozele, iata linkul unde le-am mai postat odata:

 

/index.php?...7510&st=160

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...