Sari la conținut

Circuit Ciolpani


gecko
 Share

Postări Recomandate

Salut

Am fost week trecut pentru prima oara la Ciolpani si era cam pustiu...m-am ales cu o febra musculara groaznica plus vanataile inerente dar in final a fost foarte ok.

Am masina si cui remorcare, si remorca (in cele mai dese cazuri).

Cine se mai baga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba mergi cu noi la Bz. Sint 150 km de-acasa pana la circuit, nu te costa nimic sa te dai, si mai ai la dispozitie si si niste zeci de kmp de paduri, urcari, coborari, noroi etc.

Si o gasca de nebuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt pro ciolpani e un traseu ffff bine pus la punc si pt 200 de mii de lei nu cred ca e o problema ganditi`va doar la faptul ca aveti acolo cam tot ce va trebuie pe langa sfaturile celor de acolo...iar daca cineva crede ca e mult 200 de mii de lei sa te dai pe un circuit amenajat toata ziua il sfatuiesc sa se duca pana la amkart ca sa vada acolo preturi...ceva gen 350-500 de mii 10 sau 15 min nu mai stiu sigur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ciolpani este 350 de mii pe zi, la amkart este pe 10 min si de obicei este inghesuiala.....si mie mi se pare foarte ieftin si ok la ciolpani.....cine mai vrea sa mearga, fara sfiala, bagati un semn ;)

Editat de gecko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
sa stiti ca mai este un traseu si mai aproape de bucuresti...si este parasit....la moreni langa targoviste...si acolo am auzit ca este frumos

 

 

recomand moreniul, eu de acolo sunt, si am observat ca in ultima vreme cineva a reamenajat traseul; pe langa asta sunt paduri, drumuri forestiere si peisaje foarte frumoase, iar km sunt doar 90.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Hai ca dupa un an, vad si eu topic-ul asta. Tin sa le multumesc tuturor pt "reclama" si "aprecieri".

 

In calitate de reprezentant al circuitului tin sa fac niste precizari, in cazul in care e cineva interesat:

1. Nu se pot compara cele 2 circuite, cel de kart cu cel de motocross. Preturile in cazul ambelor circuite este cam la fel cu ce se intampla si in strainatate (intrarea pe un circuit de cross e cam 10-15 euro in Olanda, Belgia, Germania, etc.) Si noi mergem pe cel de la AMCKart cand ne dam cu motoarele de supermoto, deci no problem, platim. Stim ce inseamna intretinerea unui circuit.

2. Pt cei care se intreaba de ce sa plateasca sa se dea la noi, ca pe munte e moca. Hai sa vedem de ce: parcare unde nu iti sparge nimeni masina (poti sa o lasi si descuiata fara probleme), dusuri, apa si rampa unde sa iti speli motocicleta, service unde daca ai mici probleme se pot remedia imediat, loc unde iti poti face linistit un gratar daca vrei sa vii cu familia si prietenii, circuit cu mai multe tipuri de obstacole si suprafete (nisip, pamant, dealuri, zona cu busteni si diferite obstacole din lemn). Circuitul este amenajat de un designer de piste de mondiale, Greg Atkins. Iar nenea ala nu vine la noi pt ca aici gaseste cei mai gustosi pepeni, deci costa. La toate astea, adaugi pasiunea pt motocross a unui individ ca Adi Raduta, care are o foarte mare experienta capatata in strainatate, si care se straduieste sa faca totul cat mai profesional cu putinta. Ii poti cere sfaturi, ii poti pune intrebari, nu ezita sa te ajute.

3. Partea cu alte "circuite" la care nu se plateste. Si care constau in 2 movile de pamant in mijlocul campului. Am fost de curand la un astfel de traseu, prefer sa nu ii dau numele. Masina am parcat-o la marginea circuitului, langa padure, si tot timpul a stat cineva langa ea, de frica sa nu dispara ceva echipament sau scule.

 

Intretinerea circuitului (reparatia suprafetei de rulat si tunsul balariilor) este la fel o chestie care costa. Dar nu-i problema, ca toate astea, precum si cele 4 motociclete KTM de anul asta, piesele de schimb, echipamentul, noua instalatie de irigat, salarille si deplasarile ni le acoperim din taxa de acces (rolling on the floor, laughing hysterically).

In strainatate, ca de acolo vin toate exemplele si comparatiile romanasilor, nu ai voie sa te duci in padure cu motocicleta pe unde vrei, ci pe trasee special amenajate, unde surpriza, platesti. Iar in cazul compatriotilor nostrii, care sunt notorii in lumea intreaga pt curatenia pe care o pastreaza in urma lor in padure si pe plaje, este exact ce ne trebuie, paduri deschise pt astfel de iesiri cu enduristi "profesionisti".

 

Are rost sa mai pomenesc de cursele pe care le-am gazduit? Primii si singurii pana acum care au gazduit curse de mondiale, MX3 si atas. Cursa de anul acesta, etapa de national si balcanic, cand am primit felicitari din partea presedintelui federatiei bulgare, pt stilul in care se prezenta circuitul, si care ne-a recomandat la anul sa tinem si o cursa de europene?

 

In concluzie, inainte sa va dati cu parerea despre circuitul nostru, fara sa stiti cata munca si stres implica administrarea unui astfel de complex, documentati-va si ganditi. Aici se vede diferenta intre un amator care se da cu motocicleta ca e la moda si il plac pitzipoancele mai mult, si unul care face performanta, si traieste pt a fi in sa.

 

Tin pe aceasta cale sa le multumesc din nou sponsorilor nostrii, nu mai are rost sa ii enumar, pt ca toata lumea ii stie din discutiile cu noi. Precum si revistelor din domeniu, care ne sprijina si ne promoveaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

circuit coilpani

am fost intr-o simbata si o duminica, ca sa zic asa in "sezon" si nu a fost nimeni sa-mi ia taxa . deci ... nici dus si nici rampa spalare

asa ca sunt restantier cu taxa pentru 3 intrari ( 2 eu si un amic una )

daca fac urcari in balastiera se plateste ? :lol:

 

cit ar costa inchirierea unei boxe, sa tin motorul acolo, ca sa vin in timpul saptaminii pt conditie fizica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
circuit coilpani

am fost intr-o simbata si o duminica, ca sa zic asa in "sezon" si nu a fost nimeni sa-mi ia taxa . deci ... nici dus si nici rampa spalare

asa ca sunt restantier cu taxa pentru 3 intrari ( 2 eu si un amic una )

daca fac urcari in balastiera se plateste ? :lol:

 

cit ar costa inchirierea unei boxe, sa tin motorul acolo, ca sa vin in timpul saptaminii pt conditie fizica?

 

Mai sunt zile cand nu e nimeni, desi mai mereu gasesc pe cineva acolo.

Dusuri exista precum si rampa de spalare, daca ai aparatul tau de spalat e gratis, daca nu, costa.

Ironia cu balastiera nu-si are locul, circuitul este de motocross, daca tu vrei sa faci urcari in balastiera de langa circuit, poti sa o faci, nu stiu cat de fericiti vor fi paznicii balastierei sau oamenii care lucreaza acolo. E ca si cum ma duc sa inchiriez un teren de baschet si intreb proprietarul daca costa sa bat mingea si in geamul casei de vizavi....

Inchirierea boxei costa 50E pe luna si pe langa motor poti tine echipamentul, sculele si consumabilele. Ca o opinie personala, merita doar daca esti indragostit de acest sport si vii cel putin 1 data e saptamana. Cand am scapat de corvoada cu incarca motorul, descarca motorul, ia remorca, du remorca am intinerit 10 ani plus ca mi-am permis sa vin de mai multe ori pe luna tinand cont ca vin in slapi si plec in slapi :ph34r:

Plus ajutorul primit, intotdeauna cand am avut o problema, baietii au sarit sa ma ajute cand nu m-am descurcat singur, inclusiv Adi.

Mai ramane problema banilor, care se vor aduna, pe inchiriere, pe reparatii, pe intrari... dar nicaieri in lume nu obtii confort si acces la performanta moca.

Editat de gecko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gecko

legat de balastiera - nu este ironie . este ceva cit se poate de serios. iar ea , balastiera este proprietatea TCS si insusi Adi Raduta o mai amenajeaza din cind in cind sa se mearga cu motorul pe acolo

eu chiar am corupt un motocrosist sa mearga acolo si sa incerce sa urce ( Caius )

Editat de blue_led
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gecko

legat de balastiera - nu este ironie . este ceva cit se poate de serios. iar ea , balastiera este proprietatea TCS si insusi Adi Raduta o mai amenajeaza din cind in cind sa se mearga cu motorul pe acolo

eu chiar am corupt un motocrosist sa mearga acolo si sa incerce sa urce ( Caius )

 

te salut, eu sunt Caius :ph34r:

Dupa ce ne-am dat noi atunci, la scurt timp a aparut o mare gramada de pietre exact pe trasa noastra de urcare, si am banuit ca am deranjat ca parea pusa intentionat acolo....lasand vorbaria, hai pe motoare.

(0730602650 , baga un semn daca vii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

blue_led, ti-am dat mesaj privat mai demult, nsh daca l-ai primit. in balastiera se poate urca, doar duminica cand nu se lucreaza (nu cred ca vrei sa te pupi cu vreun camion incarcat sau vreo vola :agree: )

 

weekend-ul trecut am gazduit un eveniment al atvrom, cupa presei, deci sambata nu s-a putut da nimeni pe circuit. circuitul este deschis zilnic, asteptam pasionatii, mai ales ca s-a mai racit vremea. chiar ma intreba cineva acum o luna ca de ce e circuitul pustiu, la ora 13. dupa 2 ture si-a dat singur seama. era prea cald sa te dai ziua, si lumea prefera sa vina dimineata sau seara (7-10 sau 18-20). taxa este de 40 lei / motocicleta / zi, chiar daca sunteti 20 de insi pe ea. veniti, parcati, semnati un contract pe proprie raspundere ca daca va rupeti maini picioare sa nu avem discutii, platiti si va dati. simplu.

 

inca o data, pt toti cei interesati si care sunt curiosi sa vada circuitul, sa facem cunostinta, etc. ne pot vizita la circuit de luni-duminica, intre orele 8,9 - 17,18. ma puteti suna sa imi puneti intrebari despre diverse, motoarele pe care le avem la vanzare, site, poze, sportivi, etc, mai putin mecanica avansata :) - Bogdan 0729.989.561. Daca aveti intrebari pt mecanici sau vreti sa va aduceti motoreta in service, 0726.711.271 - Jean. Iar pe Adi Raduta - 0721.233.949 il puteti suna pt cursuri de pilotaj, si alte diverse legate de motociclism.

 

sa auzim numai de bine!

bogdan.

post-9374-1252568163_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...