Sari la conținut

Best Buy La 125cc Pt Scootere


VooDoo3
 Share

Piagio Fly 125cc sau Kymco Super 8 125cc?  

64 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

"Mestere" nu cred ca are vreo importanta ca am scris cu "i" si nu cu "y"...

 

Nici eu n-am nimic cu tine, dar ma faci sa rad... Firma piaggio are o experienta, totusi, chiar nu se poate compara cu kymco... deci am mers cu multe scutere piaggio si kymco si nici nu va dati seama ce diferente sunt (la finisaje, articulatii, calitatea materialelor etc.). Acum fiecare isi lauda scuterul... "omul" trece de la bicicleta la scuter kymco si intra pe forum ca sa-l laude si ca sa alfe cum se delimiteaza ca sa prinda ei 70 km/h si sa moara ca prostii !!! Dar asta nu mai conteaza.

Hai sa o lasam balta...

 

Mai copile eu mergeam pe bicicleta cand tu nu te-ai nascut , asta daca ai 16 ani , cum cred eu. Am 300km pe o aprilia sr si acum am si 10km pe super8, am citit destule pareri pana sa iau scooterul asta. Si amicul meu care zicea ca kymco e panarama cam "lacrima" in seara asta cand l-a vazut/auzit.

 

Am facut in seara asta 10 km cu noua trotolote , super belea ce-mi place:

-sunet motor bestial , zici ca e de 600cc nu 125 se aude exact ca un cruiser , sunete joase

-demaraj super (am facut liniute cu amicu cu sru , fostu sr care l-am avut) il iau si la jumatate din acceleratie , l-am stresat doar 2 min :ok: promit ca nu-l mai stresez.

-design super , finisajele mi se par ok

-au loc 2 persoane lejer

 

ce nu-mi place:

-portbagaj micutz tare, nu intra nici o casca normala (nu full) , intra doar daca-i scot geamul

-saua mi se pare putin tare , nu e deranjant dar fata de aprilia e putin mai tare

 

poze:

dsc00461pr7.th.jpg

 

dsc00462zn2.th.jpg

 

Am sa mai dau detalii de consum in cateva zile sa fac si eu 100km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Maine am sa-i fac cateva poze klumea , fac cu celularul si ies bine doar ziua...azi l-am luat dupa 8seara din magazin.

Am sa fac si un filmuletz pt sunet.

 

Ms pt sustineri :ok:

Editat de VooDoo3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

87 km si prima problema :ok:

Am mers azi 70 km cu el s-a comportat excelent , parca nu-mi venea sa cred si acum cam o ora m-am trezit ca pierde bezina pe drum , s-a fisurat un furtun , cred...

Noroc ca are transport gratuit , a venit o masina l-a luat si luni il iau din nou din magazin.

 

Am mai facut vreo 2 poze dimineata ,am mers toata ziua si nu am avut timp pentru niste poze faine. Pana luni le mai admir si eu :huh:

 

dsc00464ze0.th.jpg

 

dsc00463go5.th.jpg

 

Eu cred ca am fost ghinionist , oricum daca ar fi sa aleg din nou tot super 8 as alege , prea frumos , putere destula si sunet belea . Imposibil sa nu-ti placa.

Am sa mai pun detalii pe luni cand il iau, sa vad ce-mi zic aia de la service ca a patit sunt curios rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ma deranjeaza la el este ca nu are turometru in rest e frumos foc... sa`l stapanesti sanatos

 

 

PS: acuma vad ce urata e aripa de pe spate , scoate`o ca arata mult mai frumos :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ma deranjeaza la el este ca nu are turometru in rest e frumos foc... sa`l stapanesti sanatos

PS: acuma vad ce urata e aripa de pe spate , scoate`o ca arata mult mai frumos :ok:

Turometru nu e asa important ,e nasol ca nu are nimic care sa arate temperatura motorului.

Aripa nu ma deranjeaza , cred ca ar arata mai bine fara dar e mai util cu ea.

Editat de VooDoo3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La racire pe aer ar fi simplu cu temperatura, e f. cald tot tipul.

E f. frumos scuterul.Aripa aia are si un rost mai subtil, sa te faca sa nu incerci sa-l dai pe o roata.Si la mine e cam tot asa de lunga si m-a potolit de la tentative de gen.

Am auzit de faza cu asistenta gratuita la Kymco.In Franta la +125 vin oriunde sa il ia si iti dau scuter la schimb.La alea mari +250 iti platesc si cazare daca esti plecat in alt oras.Wow!Pe cand si in Romania oare...........

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:huh: frana pe tambur la kymco de 125 :ok: , nu indica temperatura apei, nu are turometru, ai deja o problema cu el => astea spun totul :crack:

si te mai si lauzi ca ai facut liniutza cu aprilia si l-ai luat...in primul rand are motorul de 3 ori mai mare..nu?

deci e normal..

ps: am 17 ani... si am cam 40 000 de km pe scuter !

nu 300 de km ca tine ... (din cate ai zis tu)

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: frana pe tambur la kymco de 125 :huh: , nu indica temperatura apei, nu are turometru, ai deja o problema cu el => astea spun totul :D

si te mai si lauzi ca ai facut liniutza cu aprilia si l-ai luat...in primul rand are motorul de 3 ori mai mare..nu?

deci e normal..

ps: am 17 ani... si am cam 40 000 de km pe scuter !

nu 300 de km ca tine ... (din cate ai zis tu)

 

Mai cap de guma stiam ca nu are turometru , stiam ca are frana pe tambur si stiam ca nu are nimic care sa arate temperatura motorului de inainte sa-l iau, asta inseamna sa citesti ceva despre un scooter .

 

M-am laudat ca am luat aprilia la jumatate de acceleratie , e in rodaj si nu-l accelerez la maxim , se vede ca nu ai avut un scoter nou , repet si pt copilul de 17 ani : cu acceleratia la jumatate iau un aprilia sr50(am zis asta nu sa ma rup in figuri , sa-si faca lumea o idee cam cum pleaca un super 8, pt-ca totusi sr50 e cam "the best" la 50cc ).

 

Apropo de frana pe tambur eu nu fac diferenta intre d/d de la aprilia si d/t la super 8 franeaza identic (poate ca am 300km pe el), practic discul blocheaza roata , tamburul nu , eu oricum prefer sa nu-mi blocheze roata , tu stii mai bine ai 40000km...

 

Cu problema asa e , nici eu nu ma asteptam sa am asa rapid , asta e ghinionul meu si + bila neagra pt kymco , am si eu macar un avantaj ca am invatat cum functioneaza garantia :D , chiar daca e firma chinezarie am sunat oameni care trebuie sa vina sa-l ia si in 40 min au venit si au luat scooterul , dupa ei il fac si il iau de la firma de la care l-am luat prima oara, totul gratis ca la o firma care se respecta + jumatate de bila alba (ce-i drept era mai fain daca nu aflam asa rapid dar asta e )

ps: bravo tie esti un mic rosi , putini ajung la valoarea ta, momentan am 400km ... mai faceam azi macar 50km daca aveam scoteru acasa, succes la parcatul masinilor :ok: .

Editat de VooDoo3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D frana pe tambur la kymco de 125 :ok: , nu indica temperatura apei, nu are turometru, ai deja o problema cu el => astea spun totul :lol:

si te mai si lauzi ca ai facut liniutza cu aprilia si l-ai luat...in primul rand are motorul de 3 ori mai mare..nu?

deci e normal..

ps: am 17 ani... si am cam 40 000 de km pe scuter !

nu 300 de km ca tine ... (din cate ai zis tu)

Asa... frana pe tambur, oricum la o franare de urgenta greul cade pe fata nu pe spate, iar la greutatea asta(110 kg) la puterea de franare care trebuie aplicata pe spate un tambur isi face treaba la fel de bine ca si un disc. Oricum scopul nu e sa blochezi roata ca te imprastii imediat, ca la partea asta o poti face la fel de usor atat pe disc cat si pe tambur. Nu indica temperatura apei... zau :huh: ? Care apa... aia din balta pe langa care treci? Racire pe aer :lol: Turometru: nu strica, dar nici nu este o necesitate sa nu poti trai fara ei, ca pana la urma nu schimbi viteze. Iar daca problema este un furtun si nu altceva, eu personal nu o consider o problema in adevaratul sens al cuvantului :D . => nu ai spus nimic :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa... frana pe tambur, oricum la o franare de urgenta greul cade pe fata nu pe spate, iar la greutatea asta(110 kg) la puterea de franare care trebuie aplicata pe spate un tambur isi face treaba la fel de bine ca si un disc. Oricum scopul nu e sa blochezi roata ca te imprastii imediat, ca la partea asta o poti face la fel de usor atat pe disc cat si pe tambur. Nu indica temperatura apei... zau :ok: ? Care apa... aia din balta pe langa care treci? Racire pe aer :D Turometru: nu strica, dar nici nu este o necesitate sa nu poti trai fara ei, ca pana la urma nu schimbi viteze. Iar daca problema este un furtun si nu altceva, eu personal nu o consider o problema in adevaratul sens al cuvantului :crack: . => nu ai spus nimic :huh:

Eu vorbeam cu posesorul scuterului...tu de ce te bagi?

"la puterea de franare care trebuie aplicata pe spate un tambur isi face treaba la fel de bine ca si un disc"

 

Nu zau, eu de ce am frana pe disc pe spate la 49 de cm3? daca e cum ai spus tu, si motoarele ar trebui sa aibe frana pe tambur pe spate, nu?

In legatura cu temperatura apei, eu am citit dintr-un post al lui "voodoo3" "Turometru nu e asa important ,e nasol ca nu are nimic care sa arate temperatura motorului." si constat ca am inteles gresit...era vorba de temperatura motorului ceea ce eu nu stiam si n-am auzit ca poate fi indicat pe bord pana acum.

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbeam cu posesorul scuterului...tu de ce te bagi?

"la puterea de franare care trebuie aplicata pe spate un tambur isi face treaba la fel de bine ca si un disc"

 

Nu zau, eu de ce am frana pe disc pe spate la 49 de cm3? daca e cum ai spus tu, si motoarele ar trebui sa aibe frana pe tambur pe spate, nu?

In legatura cu temperatura apei, eu am citit dintr-un post al lui "voodoo3" "Turometru nu e asa important ,e nasol ca nu are nimic care sa arate temperatura motorului." si constat ca am inteles gresit...era vorba de temperatura motorului ceea ce eu nu stiam si n-am auzit ca poate fi indicat pe bord pana acum.

Nu zau... mai bine taceai :ok: . Daca vrei sa vorbesti cu posesorul scuterului vorbeste pe Pm pe Ym pe ce vrei tu. Acum vorbesti cu toti. Frana pe tambur(de pe spate) a fost inlocuita la motoare din cauze practice (greutate mai redusa a discurilor, disipa caldura mai bine) cat si din motive estetice evidente. La scuterele de 49 cm3 predomina frana pe tambur(frana spate) :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbeam cu posesorul scuterului...tu de ce te bagi?

"la puterea de franare care trebuie aplicata pe spate un tambur isi face treaba la fel de bine ca si un disc"

 

Nu zau, eu de ce am frana pe disc pe spate la 49 de cm3? daca e cum ai spus tu, si motoarele ar trebui sa aibe frana pe tambur pe spate, nu?

In legatura cu temperatura apei, eu am citit dintr-un post al lui "voodoo3" "Turometru nu e asa important ,e nasol ca nu are nimic care sa arate temperatura motorului." si constat ca am inteles gresit...era vorba de temperatura motorului ceea ce eu nu stiam si n-am auzit ca poate fi indicat pe bord pana acum.

 

Alex_16 ideea e ca esti total deplasat , nu le ai cu cititul si esti un copil fitos care mamicuta io luat scooter cu frana pe disc si toate scooterele pe tambur sunt trompete. Macar lasa-te de comentat.

Scooterul e usor nu are nevoie asa mare de frana pe disc spate, daca e nu e rau dar daca nu e tot cam pe acolo franeaza, eu nici nu am simtit diferenta.

Scooterul il iau maine :ok: , azi am ajuns prea tarziu acasa si eu credeam ca scooterul mi-l aduce in magazinul din care l-am luat dar il au in alt magazin (magazinul kymco principal cred ca e), e reparat , vad maine ce era ... sper ... daca nu ajung tarziu iar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex_16 ideea e ca esti total deplasat , nu le ai cu cititul si esti un copil fitos care mamicuta io luat scooter cu frana pe disc si toate scooterele pe tambur sunt trompete. Macar lasa-te de comentat.

Scooterul e usor nu are nevoie asa mare de frana pe disc spate, daca e nu e rau dar daca nu e tot cam pe acolo franeaza, eu nici nu am simtit diferenta.

Scooterul il iau maine :ok: , azi am ajuns prea tarziu acasa si eu credeam ca scooterul mi-l aduce in magazinul din care l-am luat dar il au in alt magazin (magazinul kymco principal cred ca e), e reparat , vad maine ce era ... sper ... daca nu ajung tarziu iar.

De ce ma caracterizezi in felul asta si ma critici fara sa ma cunosti?

"Nu le ai cu cititul" - Ia spune tu, domnule voodoo3, cat de cult esti de poti sa tragi concluzia ca eu nu stiu sa citesc doar pentru ca am INTELES gresit o fraza?

Poate asta presupui ! asta e alta treaba...

Spune clar: "Nici nu se compara franele pe disc cu alea pe saboti ! CLAR .... Franele pe disc sunt cu 30% mai eficiente decat cele normale ! Testat de un mare producator"

Lasati-o balta cu frana pe spate desteptii lu' Peste !

Incheiem subiectul ca-mi pierd timpul aiurea.

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e... iti pierzi timpul findca postezi aiurea. Circulati va rugam :ok:! Ti-am adus argumente solide si tu ai venit cu "desteptii lu' peste". Ti-au mai explicat si altii... tu o tii pe'a ta. Eu zic sa iti pui inca un disc pe fata ca ai vazut asa au motoarele :( .. si sa ne lasi pe noi aia 99 % cu frane pe tambur spate sa ne rupem gatu' :) Adio :ok:

Ps: citeste ASTA si nu sarii peste partea cu "Combined with the fact that between 60 and 90 percent of a vehicle's stopping power comes from the front wheels, it's clear that a well-designed, modern drum brake is all that's required for most rear wheel brake duty." si gandeste-te ca este vorba de un autovehicul care cantareste cat 10 scutere d'ale tale :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e... iti pierzi timpul findca postezi aiurea. Circulati va rugam :ok:! Ti-am adus argumente solide si tu ai venit cu "desteptii lu' peste". Ti-au mai explicat si altii... tu o tii pe'a ta. Eu zic sa iti pui inca un disc pe fata ca ai vazut asa au motoarele :( .. si sa ne lasi pe noi aia 99 % cu frane pe tambur spate sa ne rupem gatu' :) Adio :ok:

Ps: citeste ASTA si nu sarii peste partea cu "Combined with the fact that between 60 and 90 percent of a vehicle's stopping power comes from the front wheels, it's clear that a well-designed, modern drum brake is all that's required for most rear wheel brake duty." si gandeste-te ca este vorba de un autovehicul care cantareste cat 10 scutere d'ale tale :moto:

Stii ce ma deranjeaza?

Incercati sa va bateti joc de mine ("Eu zic sa iti pui inca un disc pe fata ca ai vazut asa au motoarele", "Circulati va rugam " ). Deci voi nu puteti sa discutati ca oamenii.. ma luati cu"mestere", "cap de guma", da' cine (cuvant urat) mea sunteti voi ma? Ca din cauza asta v-am zis si eu "desteptii lu' peste".

Eu incercam sa discut despre franele pe spate si subiectul asta nu cred ca are lagatura cu persoana mea, ca sunt eu copil fitos sau nu, ca sunt mic sau mare. Auzi, sa spui ca eu am "frana pe disc pe spate de fitza"... cum sa spui asa ceva?

Sau "si sa ne lasi pe noi cu aia 99%..." - ce e adevarat nu apreciati

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma ... de ce or fi pus astia frana pe disc pe spate ? si nu au lasat pe tambur

Pot da ex. chiar scuterul meu : Sf2 , are frana pe disc pe stapte ... Sf1 nu avea ...

deci ... concluzia ... :( progres in tehnologie

 

nu cred ca frana pe disc - spate e o "fitza" ... :ok:

 

PS : einstein1984 , tu ai ceva cu 2T ? "tu cu polizorul tau"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: Frana pe disc e mai buna normal da mai scumpa si dupa mine nu e mare diferenta la franare.

 

Am facut iar vreo 70 km :moto: scooteru merge perfect acum , avea furtunu de la benzina crapat , o problema mica pt scooter dar una urata pt mine.

Consumul e undeva pe la 3,5% la 100km, am mers f mult cu 60km/h in afara orasului , de asta cred, abia se misca acul la benzina :ok: si mi-au spus ca o sa scada dupa rodaj. Abia astept sa trec de 1000km sa vad cat poate .

Am sa fac poze iar saptamana asta daca nu pateste iar ceva :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut plinul pe la 104 km si azi aveam 223km , era acul pe rosu in mijlocul liniutii , am pus 3,6l benzina si iar e plin , consumul e f bun dupa parerea mea chiar mai mic de 3,5% (consum extraurban in mare parte) , nu ma asteptam , dar rezervorul e de 5l , acum am aflat si eu.

Cele de 50cc au 6l si astea de 125cc au 5l , banuiesc ca din cauza motorului, e mai mare...

Editat de VooDoo3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da :| in cartea de pe kymco.it scrie 6 litri da mi-am dat seama ca e de 5 ieri , era pe rosu si au intrat 3,6 litri si m-am uitat si in cartea de la magazin si acolo scrie 5, oricum cu consumu pe care-l are faci macar 150km cu un rezervor, nu e rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 05 Apr 2008 16:03 -------------</small><br/>

nu-ma de 5 litri ? :burnout:

 

Am eu un linhai de 125 si in acte are rezervor de 11 litri, pe talon de 9 litri si in realitate bagi 6 litri in el daca e gol. :cheers: chinezarie curata :hug: oricum, merge bine si consuma 2,5% la 1300 km cat are acum si 160 kg gol.

Editat de andreislbz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...