Sari la conținut

Curatarea Si Ungerea Corecta A Lantului


Postări Recomandate

de obicei spal lantul cu motorina, si dupa ce-l frec bine cu pensula si motorina, ce fac? dau direct cu spray de uns lantul? sau dau cu apa, sau suflu motorina de pe lant cu compresorul? cum e cel mai corect? sau in cazul unui spray de curatat, dupa ce dau si curge tot jos(murdaria), dau apoi direct cu spray de uns? daca dau cu apa sau aer dupa ce-l curat, are ceva, daca imediat apoi dau cu spray de uns ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de obicei spal lantul cu motorina, si dupa ce-l frec bine cu pensula si motorina, ce fac? dau direct cu spray de uns lantul? sau dau cu apa, sau suflu motorina de pe lant cu compresorul? cum e cel mai corect? sau in cazul unui spray de curatat, dupa ce dau si curge tot jos(murdaria), dau apoi direct cu spray de uns? daca dau cu apa sau aer dupa ce-l curat, are ceva, daca imediat apoi dau cu spray de uns ?

Eu spalam numai cu motorina,stergeam cu o carpa bine-bine,apoi degresam totul(lant,bascula,roata) cu apa calda si cu pur sau fairy pt vase,clateam cu apa curata,ieseam 4-5 km cu motorul si apoi dadeam cu spray de lant,bine ar fi sa dai seara ca sa se usuce bine pana a-2-a zi.

Cu aer sub presiune,eu zic sa nu dai ca oricum nu degreseaza si poate strica si 0-ringurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa cu motorina, cu timpul ti se face rau de la ea, cel putin eu asa am patit ... mai bine dai un ban in plus si cureti frumos cu spray-ul

Nu as merge cu lantul neuns. Pur si simplu il speli cu spray, il stergi cu carpa pana se face sticla si il dai cu teflon. si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa cu motorina, cu timpul ti se face rau de la ea, cel putin eu asa am patit ... mai bine dai un ban in plus si cureti frumos cu spray-ul

Nu as merge cu lantul neuns. Pur si simplu il speli cu spray, il stergi cu carpa pana se face sticla si il dai cu teflon. si gata.

Daca nu suporti mirosul ,dai cu spray,daca ai baut de cateva ori cate o gura de motorina nu mai ai treaba :bow: :bow: stiu eu din experienta ;)

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spray-ul de curatat lant e nr 1. datorita presiunii scoate bine mizeria dintre zalelele lantului + ca se usuca in max 5 min. dai cu spay de uns si pleci la drum . nu te mai chinui degeaba cu motorina ca oricum la 200 km trebuie reluata toata treaba , e mult mai mizerabila asa si nu cred ca se merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca ai enduro? crezi ca merita sa dau 30 roni pt fiecare iesire in nomol?

 

lantul meu se desface frumos, se baga la inmuiat intr-un lighenus cu motorina, cand ai chef il iei la periat cu periuza colgate, dupa ce te plictisesti de periaj duble action il scoti frumos, il stergi cu o carpa si il montezi la loc ;)

 

 

in final dai cu sprai de uns lantul si gata :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spray-ul de curatat lant e nr 1. datorita presiunii scoate bine mizeria dintre zalelele lantului + ca se usuca in max 5 min. dai cu spay de uns si pleci la drum . nu te mai chinui degeaba cu motorina ca oricum la 200 km trebuie reluata toata treaba , e mult mai mizerabila asa si nu cred ca se merita.

 

Eu tot nu inteleg!!! Adica tu dupa fiecare 200 km speli + ungi lantul????

Eu dupa 300-400 km il mai dau cu spray de uns doar, iar la 800-1000 km il spal "lux" + spray din nou.

Poate acum voi fi putin mai atent cu lantul pt ca chiar azi mi-am pus kit nou (lant + pinioane) si m-a costa vreo 600 RON (Tsubaki) cu manopera cu tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...