Sari la conținut

Honda Transalp & On-off`road Lovers !


Lutzifer
 Share

Postări Recomandate

Data viitoare incercati pe la Vața de Jos - RoÂşia Noua - PetriÂş - DN 7

Am fost pe acolo in data de 25.02.2008 ! Aici vedeti [/size] Poze , doar ca am putine din zona aia ca ne-a prins intunericul ! Am pus linkul de la ultima pagina , va uitati de la sfarsit spre inceput !

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost pe acolo in data de 25.02.2008 !

Aaaa! Imi aduc acum aminte

Dar in acest caz ai obligatia morala sa mai mergi o data

Vei fi placut surprins de peisajul de octombrie

Si de linistea fantastica de acolo

Nu am crezut ca vreodata voi auzi frunza cazand din copac, dar exact asta s-a intamplat :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal baieti,

 

Faina tura si pozele idem! Eu am fost in Petrosani si am inspectat zona pentru traseu!

Deci ce ziceti?

 

Mergem in we viitor? Vremea este promitator de buna

Ar cam trebui

Daca mai asteptam mult mergem cu schiurile

Dar eu nu prea am chef de stat la cort la munte pe vremea asta, si de hotel nu am bani

Ceva casute sunt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai multe poze se pot vedea Aici[/size]

 

Slide`urile ...

 

Part 1 ...

SlideShow`ul vazut pe MotoTube[/size]

 

Part 2 ...

SlideShow`ul vazut pe MotoTube[/size]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina tura!Pe Alex de ce nu l-ai dus cu forta la ,,catarari'...mai dadea si el din burta jos... :unsure: Vand CBR sau schimb cu Transalp...asa de ciuda!

 

poze de la iesirea de Duminica la care au participat: in ordinea cilindrierii:Dany si Crina-Yamaha,Cristi si Anca-Yamaha,Nicu-Transapl Cuncun sauOvi-Honda si subsemnatul-Honda.Iesire reusita de toamna,asteptam povestitorul nostru sa ne povesteasca.Nicu ai cuvantul...

post-23049-1223914536_thumb.jpg

post-23049-1223914597_thumb.jpg

post-23049-1223914655_thumb.jpg

post-23049-1223914791_thumb.jpg

post-23049-1223914877_thumb.jpg

post-23049-1223914965_thumb.jpg

post-23049-1223915047_thumb.jpg

post-23049-1223915083_thumb.jpg

post-23049-1223915142_thumb.jpg

post-23049-1223915193_thumb.jpg

post-23049-1223915240_thumb.jpg

post-23049-1223915279_thumb.jpg

post-23049-1223915312_thumb.jpg

post-23049-1223915344_thumb.jpg

post-23049-1223915427_thumb.jpg

post-23049-1223915491_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesante poze ! V-ati plimbat si voi una buna :unsure:

 

Pentru Geza: Binenteles ca mergem ! Sa speram ca nu v-a ploua , restu nu conteaza... poate sa si ninga :rock:

Posteaza asa pe parcursul saptamanii mai multe detalii referitoare la iesire ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inapoi pe baricade!

La insistentele lui Dorin aka Ariseandwalk ne-am zis sa facem Transalpina undeva prin toamna cand peisajul se mai schimba nitel si culorile sunt mai vii, baltile mai mari, aerul mai proaspat si tuica mai buna.

Am incropit eu o idee de traseu, dar Dorin a schimbat macazul si si-a instrainat bunatate de mobra iar filmul meu ramas fara actori.

Acu 2 zile m-am intors din Petrosani, s-au implinit 10 ani de cand am terminat liceul, am mers cu amanta si am plimabat-o putin pe mealeagurile copilariei.

Sa revenim. Transalpina toamna, un loc "unde iti auzi gandurile urland", citandul pe Cristi, autorul foto de mai jos:

 

post-15457-1223989602_thumb.jpg

 

 

post-15457-1223989620_thumb.jpg

 

Planul e sa plecam Vineri dupa masa si sa dormim undeva in Sebes, sa putem ataca de dimineata Transalpina. Nu ne grabim ca avem toata ziua la dispozitie, dar de plecat ar fi bine s-o intindem devreme. La iesirea in golul alpin este zapada, pe alocuri adunata de vant in troiene. Vremea calda isi va face efectul si petele vor fi mai mici, speram ca nu ne vor pune probleme. In caz contrar ne intoarcem in Obirsia Lotrului si luam directia Petrosani prin Cheile Jietului, foarte frumoase toamna:

 

P1060601_resize.JPG

 

P1060594_resize.JPG

 

In Petrosani propun 2 variante de cazare:

 

- la Adi, un amic care are o cabanuta langa Cabana Rusu, cum urci spre zona de schiat din Parangul Mic. Fara pretentii, paturi cu etaj, 2 camere cu 3 paturi fiecare, livin, bucatarie, baie. Minimul de comfort, pret de dumping, 25 RON de caciula, ah pardon, casca in cazul nostru. Mai greu cu locul de parcat mobrele, dar se gaseste solutie.

- la Croco, alt amic, a carui cabana e in zona alpina la 1600m, cinci stele, confort maxim, pretz asisderea, 100 RON camera de 2 persoane. Asta se vede din cabana:

 

P1060623_resize.JPG

 

si

 

P1060627_resize.JPG

 

Mie mi-i egal unde stam, eu aduc tuica, a doua zi ni-s ca noi.

 

Duminica atacam unu din cele 2 trecatori ale muntilor Vilcan. Prima ar fi prin Pasul Vilcan, Am fost Sambata si am urcat pana aproape de golul alpin. Locul vibreaza de singurate dar e plin de istorie, pe aici a traversat armata lui Traian iar unii chiar zic ca Jules Verne in cartea sa "Cetatea din Carpati" se refera la cetatea din Pasul Vilcan (1621 m):

hd34p9.jpg

 

Alte poze din zona:

 

P1060543_resize.JPG

 

P1060551_resize.JPG

 

P1060565_resize.JPG

 

P1060568_resize.JPG

 

P1060584_resize.JPG

 

Ideea e ca mai departe de pasul Vilcan nu stiu cum e drumul si nici nu cunosc pe nimeni care sa fi fost pe el. Cand eram mic, am avut o tentativa de traversare ( cu ARO) dinspre partea olteneasca dar nea-m lovit de un pod rupt si ne-am intors pe defileu. E cu semnul intrebarii dar chiar si asa privelistea e deosebita. In caz ca vom fi nevoiti sa ne intoarcem v-om ataca a doua varianta, care a fost probata de Uzunu in Iunie si e descrisa in Campul Lui Neag - Cheile Sohodolului.

Daca nici varianta asta nu ne iasa atunci putem continua prin Pasul Jiu-Cerna la Herculane si de acolo vedem cum stam cu timpul.

Daca ne iasa traversarea ajungem la Cheile Sohodolului ( vezi poze in traseul lui Luci) si de acolo Baia de Arama - Cerna Sat-Herculane.

 

Sa ridicati mana sus care veniti sa stim cum facem cu cazarea. Propuneti eventual modificari, eu inclin in mod deosebit pentru bucata Campul lui Neag-Cheile Sohodolului.

 

Va salut,

Fade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina tura!Pe Alex de ce nu l-ai dus cu forta la ,,catarari'...mai dadea si el din burta jos... :( Vand CBR sau schimb cu Transalp...asa de ciuda!

 

poze de la iesirea de Duminica la care au participat: in ordinea cilindrierii:Dany si Crina-Yamaha,Cristi si Anca-Yamaha,Nicu-Transapl Cuncun sauOvi-Honda si subsemnatul-Honda.Iesire reusita de toamna,asteptam povestitorul nostru sa ne povesteasca.Nicu ai cuvantul...

 

Ee las ca mai e unpic si dau burta jos de tot :( deja ma slabesc chestionarele :(

 

Inapoi pe baricade!

La insistentele lui Dorin aka Ariseandwalk ne-am zis sa facem Transalpina undeva prin toamna cand peisajul se mai schimba nitel si culorile sunt mai vii, baltile mai mari, aerul mai proaspat si tuica mai buna.

Am incropit eu o idee de traseu, dar Dorin a schimbat macazul si si-a instrainat bunatate de mobra iar filmul meu ramas fara actori.

Acu 2 zile m-am intors din Petrosani, s-au implinit 10 ani de cand am terminat liceul, am mers cu amanta si am plimabat-o putin pe mealeagurile copilariei.

Sa revenim. Transalpina toamna, un loc "unde iti auzi gandurile urland", citandul pe Cristi, autorul foto de mai jos:

 

Ideea e ca mai departe de pasul Vilcan nu stiu cum e drumul si nici nu cunosc pe nimeni care sa fi fost pe el. Cand eram mic, am avut o tentativa de traversare ( cu ARO) dinspre partea olteneasca dar nea-m lovit de un pod rupt si ne-am intors pe defileu. E cu semnul intrebarii dar chiar si asa privelistea e deosebita. In caz ca vom fi nevoiti sa ne intoarcem v-om ataca a doua varianta, care a fost probata de Uzunu in Iunie si e descrisa in Campul Lui Neag - Cheile Sohodolului.

Daca nici varianta asta nu ne iasa atunci putem continua prin Pasul Jiu-Cerna la Herculane si de acolo vedem cum stam cu timpul.

Daca ne iasa traversarea ajungem la Cheile Sohodolului ( vezi poze in traseul lui Luci) si de acolo Baia de Arama - Cerna Sat-Herculane.

 

Sa ridicati mana sus care veniti sa stim cum facem cu cazarea. Propuneti eventual modificari, eu inclin in mod deosebit pentru bucata Campul lui Neag-Cheile Sohodolului.

 

Va salut,

Fade

 

Gheza faine poze, faine, aia cu cascada m-a dat gata, numai bine ! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu is de acord cu tot , inafara de un lucru !

Si anume:

Cu cazarea , eu cu Atti stam la cort !

 

In rest nu am treaba cu traseul ... suna bine tot !

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma tenteaza si p mine........da numa de sambata dc s-ar putea.....numa sa nu fie hard-enduro,pe soft enduro ma pot descurca fara probleme-faptu i dovedit....keep in touch

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba sta in felul urmator , eu as fi de acord sa se plece Samabata la prima ora, chiar si 7 daca trebuie si sa fim 5-6-7 motoare , de cat sa plecam de vineri 3 !

Si in legatura cu traseul , cum v-a fi ... mai soft sau hard enduro :disappointed: la asta nu ma bag , dupa cum am vazut va fi endureala majoritatea traseului ... ii posibil sa dam de noroaie si chiar zapada !

Speram sa fie bine ... si atunci sa vedem ce zice si Geza de plecarea de Sambata dimi ... bau !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba sta in felul urmator , eu as fi de acord sa se plece Samabata la prima ora, chiar si 7 daca trebuie si sa fim 5-6-7 motoare , de cat sa plecam de vineri 3 !

Si in legatura cu traseul , cum v-a fi ... mai soft sau hard enduro :disappointed: la asta nu ma bag , dupa cum am vazut va fi endureala majoritatea traseului ... ii posibil sa dam de noroaie si chiar zapada !

Speram sa fie bine ... si atunci sa vedem ce zice si Geza de plecarea de Sambata dimi ... bau !

Daca-i ceva mai lejer drumul(de tara,macadam asa ceva)ma bag si io cu baba mea de sambata.Eventual daca voi mergeti pe coclauri noi cei care nu putem merge cu voi v-a asteptam daca reveniti la punctul de plecare,daca nu facem cale intoarsa.Pana la cabana propusa de Gheza sper ca e accesibil drumul.Sa ne spuna el cum e. Eu dorm la cabana. Sa pot degusta tzuica lui Gheza in ambianta normala.Hai ca vedem...daca e ok merem sambata dimineata! :( :( :( :D

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu plecarea de sambata dimineata i ok numa sa fie p la 8 asa k i frig rau,si cica p week se mai si recesre vremea...ma bag si eu...tot cu cazare la cabana...la aia ieftina ...il asteptam pe Gheza cu mai multe info

aaaa......tuicogaz aduc si eu.....din ala cu euro 5... :disappointed:

Editat de CuCun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, deci update.

Daca plecam Sambata nu mai avem cum sa facem portiunea Sebes-Obirsia Lotrului ca ajungem noaptea la Petrosani. Ca alternativa putem face asa:

Arad (cei care vin din Timi jonctionam la Lipova)-Deva-Hateg-Petrosani-Cheile Jietului-Obarsia Lotrului-Ranca-Novaci-Bumbesti Jiu-Petrosani.

Daca plecam la 8 din Arad la 12 suntem la Obirsia Lotrului gata de ciorba, pe la 3-4 suntem in Novaci si numa bine ajungem in Petrosani seara inainte sa se intunece.

Berty, Atti rogu-va renuntati si voi la cort, pentru voi e gratis cazarea, numa sa bem tuica aia impreuna! Chiar e fain acolo si avem loc toti, seara facem un gratar, la fel ca la cort numa ca dormim in pat! Plus ca puteti veni si voi numa cu topcase!

Duminica ne gandim si atacam una din cele doua variante peste M-tii Vilcan apoi continuam cu o baie revigoranta la cloaca din Herculane.

Pentru Kato, Cucun: voi puteti veni linistiti pana la Obirsia Lotrului doar ca dupa aia trebe sa va intoarceti in Petrosani. Duminica e mai dificil pentru ca noi o sa percutam sigur la Herculane si singuru' asfalt de la Petrosani la Herculane e prin Turnu Severin. Cred ca e cam lung.

 

Fade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Berty, Atti rogu-va renuntati si voi la cort, pentru voi e gratis cazarea, numa sa bem tuica aia impreuna! Chiar e fain acolo si avem loc toti, seara facem un gratar, la fel ca la cort numa ca dormim in pat! Plus ca puteti veni si voi numa cu topcase!

Hai ca ne mai gandim ... :disappointed:

 

Si fa in mare o harta sa vedem ce intentii ai de traversare ... O fi bine , numa sa ne adunam mai multi ca altfel o fi sec ! Haida`hai lumeeee !!!! :( :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prezent!

De vineri.

Eu zic ca putem face jonctiunea undeva unde vin si clientii de sambata. Dar e pacat, si cam greu, sa te grabesti 3 ore pana in petrosani si dupa aia inca 1,5 ore pana la obarsia lotrului ca sa incepi sa urci transalpina catre ranca-novaci.

Eu am fost saptamana trecuta in zona, am vrut sa urc la ora 3 jumate dinspre novaci dar am renuntat pentru ca insemna cu o buna probabilitate sa cobor noaptea. Ceea ce nu prea e distractiv dpdv termic si vizual :D

 

Deci, cu toate ca am soacra in Petrosani, vin cu voi la tuica de noapte... :(

 

PS Nu vreti sa stiti ce-a trebuit sa pun pe masa de negociere cu nevasta-mea, pentru tura asta... :( :disappointed: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...