Sari la conținut

piraterie CDI


Postări Recomandate

am reusit sa desfac capsula cdi-ului de la motoreta mea (dt 200 r) si acum lucrez la indepartarea siliconului de pe placa cu circuite integrate.

am nevoie de sprijinul unui electronist BAZAT care sa imi verifice piesele de acalo(vreo 15 condensatori rezistente si tranzistori ) si sa ma ajute sa-l repar.

 

 

 

 

ps: daca ma vedeau orezarii de la yamaha cum scarmam io in siliconul din capsula cred ca inebuneau de ras :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca solutii care ar putea inmuia rasina....solventi, decarbusolv,sray de curatat, acetona samd.

Ce solutii mai frate aia e gandita pentru o singura utilizare asa ca tot cu scobitul mecanic dar cu grija mare de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: Ai felicitarile noastre, esti al doile-a caz fericit dintr-un lung sir de esecuri din cate stiu...de obicei se termina cu "m-am enervat ,l-am (cuvant urat) cu ciocanul si am facut rost de altul" :laugh:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor intru in istorie: se pare ca-i vorba doar de un tranzistor bulit :laugh:  :laugh:  :ok:  :ok:  :D  :ok:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :hug:

Chiar asa ai scapat ieftin ,mai e si dupa sufletul omului. Vezi daca te apuca-i de la inceput nu mai cumpara-i nenorocirea aia de la Oltcit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-mi mai aminti nene ducule ca iar ma enervez

inca n-am rezolvato dar e pe drumul cel bun :ok:

cand o sa functioneze va dau de stire si... :laugh: :laugh: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija sa nu rupi nik inauntrul ei Daca ai descoperit un tranzistor ars e bine, dar ai grija sa nu pui altceva in loc ca nu i orice tip de tranzistor. Daca ti se par condensatorii uscati sau ai atins vreunul e bine sa i schimbi. Eu unul i-as schimba pe toti cu altii de calitate si tensiune usor superioara. Ai mare grija sa nu rupi nik ii faci proba si dc functioneaza sa torni in loc ceva parafina sau spuma poliuretanica dar apoi nu le mai desfaci la fel de bine. Parafina se topeste repede dar tine la umezeala si altele! Daca ai intrebari scrie-mi pe ionutnusoreanu@yahoo.com .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...