Sari la conținut

Cablu Ambreiaj Rupt


Postări Recomandate

am auzit ca sunt mai multe locuri unde se cositoreste sau ceva de genul asta sa mi-l fac urgent maine treb sa-l fac neaparat.este vorba despre cablul de ambreiaj.cine stie sau cine face astept cu foarte mare rugaminte o indrumare ceva.si bineinteles nu ma trimiteti la service-uri unde e scump ca am auzit ca o operatiune de-asta costa cam 10 ron.s-a rupt de la nuca aia care vine in maneta.

 

 

multumesc beer.gif beer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti un pic descurcaret in 30 min e gata:

 

1. Te duci in Obor ( daca esti din Bucuresti ) si cauti o sufa cam la aceasi grosime cu cea pe care ai avut-o

2. Cumperi doua capse de spite de la bicicleta (capetele de la spita )

3.Vezi daca intra prin ele sufa pe care ai luat-o , daca nu o largesti un pic cu un burgiu foarte subtire

4. Bagi pe sufa ce le doua opritoare (nuci, sau cum s-or numi alea care tin cablu in maneta respectiv in tija aia de la capacu de ambreiaj)

5 Apoi bagi cate o capsa in fiecare capat al firului si cositoresti sufa in capul spitei si exact la baza ei . Dar vezi ca iti trebui apa tare sau o subtanta decapanta ca sa tina bine lipitura e voila !!! E gata.

 

 

P.S In princiupiu nu e foarte dificil :ok: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza e ca nu vreau sa ma strofoc eu prefer sa faca un nene care stie si care sa-l faca bine sa tina si sa-mi puna si nuca aia e el.daca stiti pe undeva va sunt recunoscator.am auzit ca pe la piatza victoriei pe langa nush ce vulcanizare fac de-astea.are cineva idee???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Du-te la un atelier de reparatii tv,ei ti-l cositoresc.Te mai poti duce la un service care au tinichigii sa ti-l alameasca,dar atentie,numai firele dinspre exteriorul opritorului,daca pune flacara pe cablu se decaleste si se rupe.

In rest Misha' ti-a spus bine,cumperi cablu de frina de bicicleta si capete e spite si-ti rezolvi treaba.Ideal ar fi sa-ti comanzi dupa unul nou pe care sa-l montezi pe bicla si asta artizanal il tii de rezerva.Eu asa am facut la BMW-ul meu chiar zilele trecute.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zic si eu ca fraieru'... un cablu de drujba nu ar merge mai bine ca solutie temporara? Cositorul ala nu are nici o rezistenta, as sta cu morcovu' mergind asa. Tre' sa fie amuzant sa te trezesti cu ambreiajul blocat pe cuplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba de cat costa e vorba ca dureaza 3 saptamani sa-l aduca.tu poti sa stai 3 saptamani sa nu mergi cu motorul?

 

 

Ai sa fii uimit, dar, da, pot sta trei saptamani fara. Gandeste-te ca e iarna si e zapada de juma de metru. .E o stare de spirit indusa. Sau gandeste-te la cei cu motoarele facute praf prin service, care au de asteptat luni de zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...