Sari la conținut

Yamaha Ybr 250


radu_ghfx
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 409
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu am mai postat dar citesc Âşi eu.

 

Saint, spune-mi te rog cum se comportă banda aia de pe roți în timp? (se duce la spălat?)

 

M-am uitat Âşi eu la ea Âşi m-a tentat.

 

inca nu pot sa-ti raspund la intrebare.

o sa aiba parte de primul spalat saptamana asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in manual scrie ca prima revizie se face la 1000km si pe urma la 1500km

abia dupa a 2 revizie intri in normal si urmatoarea revizie se face la 10000km

 

service-ul yamaha mi-a spus sa fac o singura revizie la 1500km dupa care la 10000km

eu am facut-o pe prima la 1500km si dupa aceea din 5000km in 5000km

 

acum fiecare cum crede de cuvinta. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greu si cu k.k.t.-urile astea... daca vreau sa fac tur in europa trebuie sa stau dupa fututele lor de revizii unde oricum nu se face nimic. ulei stiu sa schimb si singur sau la un service care imi este in drum, in calatorie...

 

la asta noua a mea exista insa o shmekerie faina, dezleg un fir de la un surub si nu se mai inregistreaza kilometrii :angryfire:

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal all

Stie cineva sa-mi spuna cum se regleaza frina de mina ,sa nu se blocheze roata?

Am o cursa f. scurta si trebuie sa fiu f. atent ...

Multumesc

 

lasa reglajele asa cum sunt.

depinde de tine daca blochezi sau nu franele.

TU ESTI ABS-UL

In timp cablul se mai lasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in manual scrie ca prima revizie se face la 1000km si pe urma la 1500km

abia dupa a 2 revizie intri in normal si urmatoarea revizie se face la 10000km

 

service-ul yamaha mi-a spus sa fac o singura revizie la 1500km dupa care la 10000km

eu am facut-o pe prima la 1500km si dupa aceea din 5000km in 5000km

 

acum fiecare cum crede de cuvinta. :angryfire:

 

Mie mi-au zis băieții de la Yamaha ((K&LOG) o chestie care mi s-a părut de bun simț Âşi pe care o Âştiu Âşi de la maÂşini:

reviziile ulterioare (după cea de la 1000 km) se fac la ~ 6-7.000, dar obligatoriu la un an de la cea precedentă.

Uleiul Âşi filtrul trebuie schimbate la un an chiar dacă ai mers doar 100 km. (La mine revizia a doua a fost la un an, la 2000 km!)

Chestia cu 10.000 km e valabilă dacă cel puțin 5000 din ei sunt făcuți la drum lung cu viteză constantă (regim constant pentru motor, răcire, turație, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti!Multumesc mult pt sfaturi si cum trebuie sa procedez.Bineinteles ca trebuie totusi sa merg intai la service si sa o programez.Va doresc numai bine si Asfalt uscat! De asemenea vacanta cat mai placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve la toata lumea,

ne apropiem vertiginos de mijlocul verii si n-am iesit macar odata toti undeva la o tura prin tara asta, asa de week-end. Ce ziceti, sunteti interesati? Eu propun o Sighisoara via Sibiu si intoarcere pe cheia. Sambata plecat, in Sibiu culcat si duminica intors. Data: 22-23 august (pana atunci sunt programat :angryfire: )

In rest, vad ca toata lumea se simte bine, km-trii se scurg pe bord mai mult sau mai putin, relatia pilot-motor se cimenteaza si stam feriti de evenimente neplacute.

- Sorine, ieri am trecut pe la tine prin spatele blocului si n-am putut sa nu ma opresc sa-ti admir portbagaju si placa de la top-case! Cat ma bate gandul sa-mi iau si eu, insa nu stiu cum se comporta mobra cu greutatea in spate la drum lung?

-pytycu65: Reviziile or fi ele de forma , insa au si ele avantajul lor. Mai intrebi mecanicu una alta, se mai uita la una - alta (scop educativ - ca deh nu le tim noi pe toate). Eu le fac la 6-7.000 km, cum imi vine, dar in mod sigur de 2 ori pe an :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve la toata lumea,

ne apropiem vertiginos de mijlocul verii si n-am iesit macar odata toti undeva la o tura prin tara asta, asa de week-end. Ce ziceti, sunteti interesati? Eu propun o Sighisoara via Sibiu si intoarcere pe cheia. Sambata plecat, in Sibiu culcat si duminica intors. Data: 22-23 august (pana atunci sunt programat :lol: )

In rest, vad ca toata lumea se simte bine, km-trii se scurg pe bord mai mult sau mai putin, relatia pilot-motor se cimenteaza si stam feriti de evenimente neplacute.

- Sorine, ieri am trecut pe la tine prin spatele blocului si n-am putut sa nu ma opresc sa-ti admir portbagaju si placa de la top-case! Cat ma bate gandul sa-mi iau si eu, insa nu stiu cum se comporta mobra cu greutatea in spate la drum lung?

-pytycu65: Reviziile or fi ele de forma , insa au si ele avantajul lor. Mai intrebi mecanicu una alta, se mai uita la una - alta (scop educativ - ca deh nu le tim noi pe toate). Eu le fac la 6-7.000 km, cum imi vine, dar in mod sigur de 2 ori pe an :D

 

in proportie de 70% poti conta pe prezenta mea si a cumnatului meu(ala cu virago)

Editat de saint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve la toata lumea,

ne apropiem vertiginos de mijlocul verii si n-am iesit macar odata toti undeva la o tura prin tara asta, asa de week-end. Ce ziceti, sunteti interesati? Eu propun o Sighisoara via Sibiu si intoarcere pe cheia. Sambata plecat, in Sibiu culcat si duminica intors. Data: 22-23 august (pana atunci sunt programat :lol: )

In rest, vad ca toata lumea se simte bine, km-trii se scurg pe bord mai mult sau mai putin, relatia pilot-motor se cimenteaza si stam feriti de evenimente neplacute.

- Sorine, ieri am trecut pe la tine prin spatele blocului si n-am putut sa nu ma opresc sa-ti admir portbagaju si placa de la top-case! Cat ma bate gandul sa-mi iau si eu, insa nu stiu cum se comporta mobra cu greutatea in spate la drum lung?

-pytycu65: Reviziile or fi ele de forma , insa au si ele avantajul lor. Mai intrebi mecanicu una alta, se mai uita la una - alta (scop educativ - ca deh nu le tim noi pe toate). Eu le fac la 6-7.000 km, cum imi vine, dar in mod sigur de 2 ori pe an :D

 

Nu am simțit nici o diferență. E adevărat că nu am pus greutate mare (yamaha zice că max 5 kg să pui). Oricum, dacă mai îmi aduc aminte bine de pârghiile de la fizică, 10kg în portbagaj ar fi cam 15 kg (?) pe locul pasagerului. Probabil că la greutate mai mare se va bloca mai greu spatele... glumesc. Asta din cauză că ma enervează cât de repede mi se blochează roata din spate. Noroc că la Âşcoală am învățat să frânez exclusiv cu fața.

 

Mă bate gândul să îmi iau Âşi un portbagaj mai mare (dublu). Am verificat de când l-am cumpărat pe ăsta: se potrivesc la placă. Că eu acum iau casca cu mine Âşi las în portbagaj genuncherele. ÂŞi aÂş lăsa Âşi geaca că mie lene să o tot car după mine.

 

E tare tentantă propunerea cu excursia, mai ales că la data respectivă eu mai sunt în concediu. Mai vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate weekendul respectiv am o nunta la care trebuie sa ma duc.

propun sa mutam plimbarea ptr 15-16 sau 29-30 august

astept pareri

Mesaj completat

Nu am mai postat dar citesc Âşi eu.

 

Saint, spune-mi te rog cum se comportă banda aia de pe roți în timp? (se duce la spălat?)

 

M-am uitat Âşi eu la ea Âşi m-a tentat.

 

Salut Sorin,

 

Aseara am spalat YBR-icul si banda de roti a rezistat jetului.

La roata fata intr-un singur loc am gasit banda ciupita.

Probabil era ciupita inainte de spalat de la ceva pietricele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Salut Sorin,

 

Aseara am spalat YBR-icul si banda de roti a rezistat jetului.

La roata fata intr-un singur loc am gasit banda ciupita.

Probabil era ciupita inainte de spalat de la ceva pietricele.

 

Mulțumesc pentru informație.

 

Eu o spăl cu soluție de geamuri Âşi prosop de bucătărie. Am fost o dată la spălătorie cu ea Âşi nu mi-a plăcut cum a ieÂşit. Iar ca timp durează tot atâta. E adevărat că nu mă bag să curăț toate ascunziÂşurile de pe lângă motor (nici la maÂşină nu spăl motorul). Ăin "ustensilele" în portbagajul maÂşinii Âşi dimineața, înainte de plecare, îi dau un lustru rapid (până se încălzeÂşte motorul). Am văzut chestia asta la instructorul cu care am făcut Âşcoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

*** De vanzare Yamaha YBR 250

 

Din cate stiu exista sectiune speciala de vanzari motociclete.

Cred ca vorbesc in numele tuturor rugandu-te sa-ti desfasori acolo activitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde unde ca nu am parbriz

 

salut

parbrizul este mai mult cu rol estetic si de mers ne gandim la ceva apropiat gen valea prahovei sau cheia cu intoarcere pe targoviste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

parbrizul este mai mult cu rol estetic si de mers ne gandim la ceva apropiat gen valea prahovei sau cheia cu intoarcere pe targoviste

 

 

As iesi la o plimbare pe valea prahovei dc nu intervine nimic pana atunci.

 

In ceea ce priveste parbrizul, spui asta pt ca probabil nu ai iesit din oras fara. Eu nu am parbriz si pot sa iti spun ca mersul constant > 80 km/h este neplacut, iar pe la 120 devine chiar periculos.

 

In plus, modelul asta de Yamaha arata mult mai bine fara parbriz (stock).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...