Sari la conținut

viteza a II-a la IJ


Dl_Doctor
 Share

Postări Recomandate

La primul ij care l-am avut nu intra de loc in a II-a, mergeam I apoi III si IV. Al doilea a avut cutie fara nici o problema. urmatorul nimeream destul de greu aII-a, dar o nimeream si mergea. Acum intra bine, dar parca scapa, caraie cumva. Adica nu iese din viteza, dar parca se ... "petrec" pinioanele si nu au cuplu cum trebuie. IN afara de ultimul motor, care e planeta 5, celelalte sunt tot IJ-uri monocilindru, de genul IJ 56 sau festival.

Va rog, daca stiti ceva concret. Desfac cutie, mai schimb ceva shaibe pe acolo? a reusit cineva sa repare asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu la IJ (Planeta 5) probleme cu cutia. Desfaci capacul lateral (ala cu pinionul de iesire), fara sa demontezi pinionul, sa nu cada toate rolele, si extragi cutia.

Problema pot fi nuturile de cuplare laterale, pe care poti sa le iei la flex putin sa le faci unghiul corect si sa indrepti marginile rotunjite.

O alta problema e aliniamentul. Asta se poate rezolva cu saibele de reglaj (alea fine) sau, daca ai impresia ca restul vitezelor merg perfect, ca sa nu strici mai mult, poti sa reglezi doar pinionul in cauza (strunjit+saibe laterale).

Oricum, totul trebuie facut prin incercari succesive, ca altfel nu prea ai cum sa stii daca va merge bine.

Spor la treaba !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nasol cu saibele alea de reglaj, frictiune, ca eu n-am vazut sa se gaseasca pe undeva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu am probleme doar cu a doua. Si nu prea stiu care pinioane sa le pilesc, si care nu. Sa le fac unghi ascutit sau la 90 grde? Shaibe am, ca mai am o cutie de rezerva, de ij vechi, si o pacalesc eu, dar ce si unde. Asta e problema.

Editat de Dl_Doctor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca "te tine" si reusesti sa desfaci cutia, eu zic ca-ti dai seama care-i problema.

 

asa si eu, cand desfacut-o prima data, mi s-a parut atat de simpla ca la asamblare am pus o rotita invers si nu mai mergea a I-a... am mai desfacut-o o data si am gasit imediat problema. s-ar putea sa aibe joc ghearele alea de imping rotitele la schimbarea vitezelor. la mine aveau putin, dar eu n-am avut saibe fine de reglaj, asa ca am inlocuit cele 3 saibe sau cate erau prezente cu o saiba normala :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca la j 3.4 pinionul care iti trebe tie,daca pinionul e de vina daca nu vezi jocurile din cutie sau garnitura de etansare de la capacul cutiei sa nu fie prea grosa

arcul de la pana" sincronului" prea slab sau uzata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am avut jupiter nu imi sarea din nici o viteza, imi mergea f. bine cutia.Eu vorbesc de Planeta 5, care nu are sincron. Daca stii cumva cum, te rog scrie pe forum, ca nu am cum sa ajung pana la bucuresti numa pt asta. Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cutia de planeta are 3 pinioane din cutia de ij3 ij 4(jupiter)

uni ii spun harta alti sincron ,chetia aia cu santuri pe care se plimba furcile,ca sa-ti stea in viteza sau sa nu treci prin ele ai un sist de blocare a "harti"ala care iti arata si cind esti in neutral ,scimbai arcul sau schimbal de tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...