Sari la conținut

Excursie Bucuresti-garana-bucuresti 18-20iulie 2008, Caut Parteneri De


arcgotic
 Share

Postări Recomandate

Salut oameni buni!

 

Dani din Bucuresti sunt.

In perioada 18-20 iulie 2008, la Garana (pe langa Resita, muntele Semenic) are loc cel mai tare festival de jazz din Romania.. va spun doar ca vine Victor Wooten!!!!! si celelalte trupe sunt beton, aruncati un ochi pe http://www.garana-jazz.ro/

 

Asaaa, deci in perioada aia ash vrea sa fiu la festival, si sa plecam din Bucuresti poate in 15-16.. vedem pe parcurs cum facem.

Eu sunt timisoarean defapt, asa ca putem opri la ai mei sa dormim/mancam/dush alea alea + bere cu prietenii evident :bigstar:

 

Ok, eu am ktm lc4 cu roti de enduro, viteza de croaziera ar fi 90-110 ceva de genul, oricum vedem, ne adaptam.

Ar fi bine daca am da si un tur al tarii cat de cat, adica sa nu mergem ca tiristii b-sb-deva-arad-tm sau asa, ci sa ne bagam pe judetene, sa trecem o trecatoare, transfagarasanul, avem ce vedea. La intoarcere o putem lua spre Bihor, in nordul tarii, coborare prin moldova... se poate orice dar mai bine sa ne vedem la o bere si vedem exact ce si cum.

 

De dormit. Ar fi varianta cort, sau pensiuni, motel.. depinde de loc probabil.

Putem opri pe malul muresului intre Lipova si Deva, la bunicii mei, lasam bagajele si dam o tura de endureala prin paduri, ar fi super... rolleyes.gif rolleyes.gif

 

Cei interesati va rog sa ma sunati la 0724 222539 sau pe yahoo, id=arcgotic, ca pe forum poate nu intru asa des. Si iesim la un suc si vedem ce si cum, eu plec oricum dar singur e cam aiurea...

 

Hai ca ne auzim! Spor la treaba! biggrin.gif

 

Up up!

 

Up up!

 

Nimeni?

Facem traseul impreuna, hai careva ca singur e nasol :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut oameni buni!

 

Dani din Bucuresti sunt.

In perioada 18-20 iulie 2008, la Garana (pe langa Resita, muntele Semenic) are loc cel mai tare festival de jazz din Romania.. va spun doar ca vine Victor Wooten!!!!! si celelalte trupe sunt beton, aruncati un ochi pe http://www.garana-jazz.ro/

 

Asaaa, deci in perioada aia ash vrea sa fiu la festival, si sa plecam din Bucuresti poate in 15-16.. vedem pe parcurs cum facem.

Eu sunt timisoarean defapt, asa ca putem opri la ai mei sa dormim/mancam/dush alea alea + bere cu prietenii evident :)

 

Ok, eu am ktm lc4 cu roti de enduro, viteza de croaziera ar fi 90-110 ceva de genul, oricum vedem, ne adaptam.

Ar fi bine daca am da si un tur al tarii cat de cat, adica sa nu mergem ca tiristii b-sb-deva-arad-tm sau asa, ci sa ne bagam pe judetene, sa trecem o trecatoare, transfagarasanul, avem ce vedea. La intoarcere o putem lua spre Bihor, in nordul tarii, coborare prin moldova... se poate orice dar mai bine sa ne vedem la o bere si vedem exact ce si cum.

 

De dormit. Ar fi varianta cort, sau pensiuni, motel.. depinde de loc probabil.

Putem opri pe malul muresului intre Lipova si Deva, la bunicii mei, lasam bagajele si dam o tura de endureala prin paduri, ar fi super... rolleyes.gif rolleyes.gif

 

Cei interesati va rog sa ma sunati la 0724 222539 sau pe yahoo, id=arcgotic, ca pe forum poate nu intru asa des. Si iesim la un suc si vedem ce si cum, eu plec oricum dar singur e cam aiurea...

 

Hai ca ne auzim! Spor la treaba! biggrin.gif

 

Up up!

 

Up up!

 

Nimeni?

Facem traseul impreuna, hai careva ca singur e nasol :|

Pai eu ma duc sigur...daca nu crapa utilajul pana atunci...Am fost si anul trecut ...fabulos!Vreo 2-300 de motoare, lume linistita , locuri faine, si muzica beton(Scott Henderson, Jan Garbarek..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar, luam si monsterist! :rusinica:

 

Nu de ajuns la Garana e problema, ci sa facem echipa si sa ne sincronizam cu plecatul/mersul in grup si sa vedem ce traseu alegem. Ar fi bine dc am stabili fiecare cat isi ia liber, adica sa stabilim clar ziua in care plecam si in care ne intoarcem in B. Dupa care sa vedem ce am putea vedea pe drum, sa facem calcule/aranjamente necesare. Si sa ne intalnim inainte de plecare cu vro 2sapt sa punem pe hartie si sa vedem ce e, cum e.

Sper sa iasa cat mai easy rider style iesirea.. sa ne relaxam si sa cunoastem oameni noi :rolleyes:

 

Personal, as pleca in 15iulie si intoarcere in 22. Sa fie timp destul.

 

Voi ce ziceti?

 

Drobu, cum e cu camparea acolo? ca ai experienta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...tot bibeloul ala de sat nemtesc este numai o pensiune :rusinica: ...am auzit ca se mananca foarte bine la sasoaice...

Probabil trebuie facute rezervari...invitatii si muzicienii acolo ,in pensiunile din sat sant campati...

Corturi vreo cateva sute...peisajul este superb , si curg si ceva ape prin zona....la vreo 6km de Garanaspre Canasebes, este un lac de cumulare , care are si posibilitati de campare...

La 3-4 KM de Garana este statiunea de pe muntele Semenic , unde este ceva 'uotel'...

...la 15 km mai la vale , aproape de Resitza , cam de unde incepe urcusul prin padure(18km de drum pavat de nemti ,si serpentine prin padure...)se afla statiunea Valiug cu lacuri de cumulare si locuri de cazare...

Eu nici nu ma gandesc la altceva decat la cort :rolleyes: ...nu are rost , este prea frumos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...anul trecut a fost la sfarsitul lui august si am avut parte de vreme foarte buna...

A fost plin de politie montana, care s-a comportat socant de civilizat...nu am auzit nici un scandal, nici o manela, nici o muzica data tare, toata lumea povestea relaxat, fara betivi , Fara nici un tigan vanzator de suveniruri..si plin de copii tineri veniti cum au putut ca sa asculte asa ceva(am fost socat, m-am trezit cu 20 de ani in urma :rolleyes: )

Politia a fost prezenta permanent peste tot pana pe la 4 dimineatza cand ne retrageam la hogeacuri ...au dirijat si au parcat imensitatea de masini care au tranzitat...

Tarifuri nu cunosc...200.000intrarea pe seara...sau ceva abonament...

...organizatorii au estimat ca a fost un public de vreo 6000 in cele 4 seri de concert....

Dinspre incoace drumul a fost ok , mai putin traficul dement de pe soselele astea europene pana dincolo de Deva, dupa aceea am luat-o pe o varianata judeteana putin circulata, cu asfalt foarte bun , cu trasee prin paduri si pe creste de dealuri pana in Lugoj...(noaptea prin padure cu ochelari de soare si asfalt ca si hartia , cu marcaje albe proaspete , de vis :rusinica: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ohhh abia astept! am mai fost la Valiug , Semenic si 3Ape, e dementza intradevar. Am uitat sa spun ca acolo o sa fie si prietenii mei din Timisoara, asa ca o sa avem companie faina de tot. Abia astept!

Pai e clar!

Plec in concediu 2 sapt, am dat comanda pt genti pt motor, cand ma intorc pate ne vedem la o bere si sa ascultam o muzica undeva in Bucuresti.

 

Uff abia astept! :rusinica:

 

Distractie maine de 1Mai!!!

 

Partyyyyyyyyyyyyyy! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ma bucur ca am gasit topicul, eu deja imi programez concediul sa fiu sigur ca nu o sa am surprize atunci :rusinica:

Eu nu am mai fost la Garana, am vrut sa ajung anul trecut dar nu am mai reusit, anul asta clar nu ratez asa ca ramane sa ne mai auzim pana atunci.

 

Numai bine

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garana e accesibila pt moto sport? care e ruta exacta? m-am plictisit de traseele clasice as lua-o incolo mai curand in recunoastere. am fost in zona, e ca in austria, vara e de vis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plec in concediu 2 sapt, am dat comanda pt genti pt motor, cand ma intorc pate ne vedem la o bere si sa ascultam o muzica undeva in Bucuresti.

 

Suna demential tura asta!!

Hai sa ne vedem la un Cico sa punem totul la cale... Hotarati voi data si locul. I'm in... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garana e accesibila pt moto sport? care e ruta exacta? m-am plictisit de traseele clasice as lua-o incolo mai curand in recunoastere. am fost in zona, e ca in austria, vara e de vis.

 

Salutari, eu ieri am coborat de la Garana (am fost de 1 mai vreo 30 de bikeri) si drumul nu e in conditii prea bune (ma refer la ultimii 20 km, soseaua de munte), dar in afaa de asta peisajul e superb, drumul de la Timisoara-Resita e ca in palma; daca mai ai nevoie de informatii intreaba, eu stau in Timisoara, dar am stat in Resita 24 de ani, si fac traseul asta f des vara!

 

a+

 

ps fetivalul este intradevar cel mai tare din tara(de profil) dar a devenit un pic cam comercial...oricum merita sa vii, anul trecut sub aspect muzical a fost extraordinar!!!!

 

ps 2: am uitat sa-ti spun cu ce motor am urcat: gsxr 750 cmc ....sport 100% si n-am avut probleme

Editat de SNOWMAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru bucuresteni: atentie, cei care spun ca au urcat la Garana cu sportive au urcat din Resita. Nu va aventurati pe partea cealalta - dinspre Caransebes - ca e drum forestier.

 

Am fost la Garana si voi veni si anul acesta. Celor din Bucuresti cu motociclete stradale le recomand urmatorul traseu: Pitesti-Rm Valcea - Tg Jiu - Petrosani -Hateg - Caransebes - Resita - Garana 470km. (Hateg - Caransebes este perfect, asfalt proaspat si viraje, la fel si Caransebes - Resita) Cei cu enduro pot veni pe Orsova - Baile Herculane iar la Slatina Timis se fece la stanga pe un drum forestier (daca ai stradala sau sportiva nu o lua pe varianta asta ca-ti rupi motorul). Sa ne vedm acolo sanatosi, sa ascultam o muzica buna, sa inspiram aer curat si sa mancam un pastrav pe gratar. Numai bine.

post-5880-1210476782_thumb.jpg

Editat de partizan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ola ola!

Saptamana asta ce vine, intr-o zi de lucru pe seara ne putem vedea, in Unirii sus la etaj unde sunt multe restaurante, si vorbim acolo. Propun ora 19, ziua de marti, 20Mai. 0724 222539 e nr meu in caz ca nu ma vedeti, pun o macheta de ktm exc pe masa pt recunoastere ;)

 

C ya!

Dani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru bucuresteni: atentie, cei care spun ca au urcat la Garana cu sportive au urcat din Resita. Nu va aventurati pe partea cealalta - dinspre Caransebes - ca e drum forestier.

 

Am fost la Garana si voi veni si anul acesta. Celor din Bucuresti cu motociclete stradale le recomand urmatorul traseu: Pitesti-Rm Valcea - Tg Jiu - Petrosani -Hateg - Caransebes - Resita - Garana 470km. (Hateg - Caransebes este perfect, asfalt proaspat si viraje, la fel si Caransebes - Resita) Cei cu enduro pot veni pe Orsova - Baile Herculane iar la Slatina Timis se fece la stanga pe un drum forestier (daca ai stradala sau sportiva nu o lua pe varianta asta ca-ti rupi motorul). Sa ne vedm acolo sanatosi, sa ascultam o muzica buna, sa inspiram aer curat si sa mancam un pastrav pe gratar. Numai bine.

 

Fix asa ii cum zice @partizan. Eu am venit anul trecut in 7 ore de la buc , pe la slatina timis prin munte catre brebu-garana. Sunt vreo 20 de km dar n-ar fi problema mare ptr touring enduro ( eu eram cu un bmw F650) daca n-ar fi avut flacaii de la drumuri inspiratia sa puna un strat gros de pietris. Asa ca primii 10 km de la slatina timis au fost un cosmar. Eram singur dar aveam top-case si genti laterale tixite ca veneam de la mare. Cand se termina pietrisul e ca si forestier, cu vagi urme de asfalt. Insa de la touring enduro catre enduro cros se merge bine.

In felul asta scurtezi vreo 100 de km daca vii pe turnu-severin - herculane.

Insa acum portiunea orsova - caransebes e in lucru si n-aveti ce cauta cu moto stradale, chopere sau vitezane.

In rest, traseul sugerat de @partizan e optim pentru cei ce vin din zona de provincie bucuresti :laugh:

 

Sa ne vedem cu bine la Garana ;) .

Aaaa, locuri de campare sunt duium, chiar daca nu la 10 m de festival. Cazarea la pensiuni, daca nu v-ati facut rezervari panma acum, puteti sa o uitati... Poate in resita sa gasiti ceva... In plus, e bine de stiut ca e cam frig, 4-5 grade noaptea. Seara la concert cu tinuta de moto de iarna .

Numai bine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt vreo 20 de km dar n-ar fi problema mare ptr touring enduro ( eu eram cu un bmw F650) daca n-ar fi avut flacaii de la drumuri inspiratia sa puna un strat gros de pietris. Asa ca primii 10 km de la slatina timis au fost un cosmar. Eram singur dar aveam top-case si genti laterale tixite ca veneam de la mare. Cand se termina pietrisul e ca si forestier, cu vagi urme de asfalt. Insa de la touring enduro catre enduro cros se merge bine.

 

Eu am fost cu Yamaha Fazer 600 si am trecut cu greu.Prietenul meu cu Transalp era in elementul lui, a luat-o inainte si m-a asteptat sus, a ajuns cu o jumatate de ora inaintea mea.Dar a fost frumos si nu mi-au cazut suruburile de pe motor. :rolleyes:

Editat de partizan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Plec si eu in directia Garana daca e cineva interesat.

Vineri seara vreau sa ies din Bucuresti (pra 16-17-18), campez pe langa Slatina din motive subiective si a doua zi continui spre Garana.

Poate ne intalnim acolo sa bem o bere la umbra fanului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plec si eu in directia Garana daca e cineva interesat.

Vineri seara vreau sa ies din Bucuresti (pra 16-17-18), campez pe langa Slatina din motive subiective si a doua zi continui spre Garana.

Poate ne intalnim acolo sa bem o bere la umbra fanului.

 

 

 

lasa un nr de telefon sa plecam impreuna...eventual suna ma 0729550642

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plec si eu in directia Garana daca e cineva interesat.

Vineri seara vreau sa ies din Bucuresti (pra 16-17-18), campez pe langa Slatina din motive subiective si a doua zi continui spre Garana.

Poate ne intalnim acolo sa bem o bere la umbra fanului.

sunt si eu intersat de varianta vineri seara/duminica dimineata

 

am postat pe acelasi subiect cred

dimitrie 0766 604 600

 

 

Plec si eu in directia Garana daca e cineva interesat.

Vineri seara vreau sa ies din Bucuresti (pra 16-17-18), campez pe langa Slatina din motive subiective si a doua zi continui spre Garana.

Poate ne intalnim acolo sa bem o bere la umbra fanului.

sunt si eu intersat de varianta vineri seara/duminica dimineata

 

am postat pe acelasi subiect cred

dimitrie 0766 604 600

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am cam panicat ca nu am bani de benzina :kiss: si am o porpunere de mers pasager intr-o conserva.

Sooo, drum uscat si ne vedem acolo.

Adica va vad si ma oftic :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...