Sari la conținut

Accident In Ploiesti. Intersectzia Lamaita


iuli-voshod
 Share

Postări Recomandate

CRED ca poti sa-l dai in judecata doar pe dobitocul de militan care a facut pe loc constatarea, si ai detule sanse sa-l belesti daca dovedesti ca a decis el cine e vionvat pe baza rationametului "asa vrea p*** mea".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce se mai aude cu acest caz?

Eu nu inteleg care a fost rationamentul politistului.

Daca vaca cu masina a recunoscut ca vira la stanga aici se termina toata ancheta. Eu stiu clar ca daca virezi pierzi priporitatea.

Este un caz asemanator aici pe forum care sa intamplat fix la fel dar in bucuresti iar motociclistul a avut castig de cauza.

Nu inteleg ce mai dezbate judecatorul la o lege asa simpla.

Eu cred ca totusi soferita avea pile cat china. Au sunat telefoanele si acum judecatorul incerca sa se acopere cu politistul asa cum se acopera totul in tara asta.

 

Mult scucces.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la noi ca la nimeni....mai rau ca in JUNGLA

 

iti doresc mult succes si sa dea Dumnezeu sa o poti jupuii de bani multi pentru daune materiale cat si morale

 

toate povestile cu cat is de prosti militienii credeti ca sunt fabule ?...nu !!!.......POLITIA ROMANA ESTE DE cacao !!!!!!!!

Editat de metaxa09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am depus astazi contestatia si urmeaza sa imi recuperez permisul si sa vedem ce se va intampla in continuare.ms frumos pentru sfaturi.numai bine!!!

 

Deocamdata mi-am recuperat permisul de la politie in urma contestatiei depuse.Sa vedem acum ce se va intampla la procesul ptr anularea procesului verbal! Sper ca se va face dreptate!!! numai bine!!!

fff important vorbrste cu un avocat de preferat cu unul f bun(vezi ca sunt unii sa zicem specializati in dispute pe teme rutiere) ,nu se poate sa ramana asa,si fati rost de un martor frate ca nu cred ca e asa greu

si inca ceva daca tu ai intrat pe rosu cum masa ajuns ea inaintea ta in intersectie ca doar ea a asteptat sa se faca verde nu????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fff important vorbrste cu un avocat de preferat cu unul f bun(vezi ca sunt unii sa zicem specializati in dispute pe teme rutiere) ,nu se poate sa ramana asa,si fati rost de un martor frate ca nu cred ca e asa greu

si inca ceva daca tu ai intrat pe rosu cum masa ajuns ea inaintea ta in intersectie ca doar ea a asteptat sa se faca verde nu????

mann...avocat am;deci nu il pot schimba;

martori nu au existat nu a vrut nimeni de pe strada sa mearga;si nu pot fabrica unul acum;

iar in intersectie nu avea nimeni de asteptat la semafor; amandoi aveam VERDE, nu exista semafor separat ptr la stanga; numai ca tanti a declarat cum a vazut ea ca eu am intrat pe rosu; iar politistul NU CUNOASTE semaforizarea din acea intersectie si nici nu s-a uitat la mine;asta este...eu merg inainte!!!

Editat de iuli-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah baiatule....kafka ce sa mai....

cum dreacu a vazut ma aia culoarea de la semaforul tau odata ce ea circula din directie opusa???????? eu cred ca si numai ptr atata lucru o bateam.militianu' din moment ce aia cu mana ei a scris ca vira stanga cum a mai putut sa te scoata pe tine vinovat? e clar ca ei stiu ca tu ai dreptate din moment ce ti-au dat carnetul inapoi la contestatie asha ca nu te lasaaa.dak nici la recurs nu castigi TE ROG da-ne numarul ei de la masina........tu-i mama ei de zdreantza :burnout:

Editat de stancu5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah baiatule....kafka ce sa mai....

cum dreacu a vazut ma aia culoarea de la semaforul tau odata ce ea circula din directie opusa???????? eu cred ca si numai ptr atata lucru o bateam.militianu' din moment ce aia cu mana ei a scris ca vira stanga cum a mai putut sa te scoata pe tine vinovat? e clar ca ei stiu ca tu ai dreptate din moment ce ti-au dat carnetul inapoi la contestatie asha ca nu te lasaaa.dak nici la recurs nu castigi TE ROG da-ne numarul ei de la masina........tu-i mama ei de zdreantza :burnout:

men carnetul mi l-au dat inapoi ca m-am dus cu certificatul de grefa peste ei; ca din moment ce contest pv se suspenda pedeapsa pana la luarea hotararii judecatoresti ramase definitiva si irevocabila;

judecatoarea s-a uitat in scarba peste dosarul meu;a spus ca pozele mele nu sunt concludente ptr a-mi stabili nevinovatia;plus ca foarte curios concluziile avocatei mele NU AU AJUNS LA DOSAR, de ce?!? habar n-am; ea are dovada ca le-a depus si va cere explicatii la recurs; plus ca acum am depus la dosar ptr recurs adresa din partea directorului firmei de semaforizare (pe care cu greu am gasit-o;d-aia si asa tarziu),prin care explica exact cum este semaforizarea in intersectia respectiva cu referire la ziua accidentului;mai mult de atat nu am ce sa fac;decat sa sper ca va fii bine...

am sa va spun la sfarsit toate cheltuielile;

numai bine!!! si revin cu ce se va mai intampla pe parcurs;toate bune!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mann...avocat am;deci nu il pot schimba;

martori nu au existat nu a vrut nimeni de pe strada sa mearga;si nu pot fabrica unul acum;

iar in intersectie nu avea nimeni de asteptat la semafor; amandoi aveam VERDE, nu exista semafor separat ptr la stanga; numai ca tanti a declarat cum a vazut ea ca eu am intrat pe rosu; iar politistul NU CUNOASTE semaforizarea din acea intersectie si nici nu s-a uitat la mine;asta este...eu merg inainte!!!

pai tocmai ca era verde, eu iti explicam cum trebuie sa pui problema daca ea a sustinut ca tu ai intrat pe rosu ,si scuzama martorii se pot fabrica oricand credema am trecut prin ceva asemanator ,si la proces am avut surprizav sa vad ca vinovatul a aparut cu niste martori scosi din palarie,normal ca la urmatoarea infatisare am adus si eu,asa ca ai grija sa nu apara din partea ei ceva martori,.....chiar nu ai nici un prieten????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai ca era verde, eu iti explicam cum trebuie sa pui problema daca ea a sustinut ca tu ai intrat pe rosu ,si scuzama martorii se pot fabrica oricand credema am trecut prin ceva asemanator ,si la proces am avut surprizav sa vad ca vinovatul a aparut cu niste martori scosi din palarie,normal ca la urmatoarea infatisare am adus si eu,asa ca ai grija sa nu apara din partea ei ceva martori,.....chiar nu ai nici un prieten????

am; dar politia nu are cum sa aduca martori de vreme ce nu a depus decat o hartie prin care sustin prostia lor;...deja sunt la recurs;trebuiau sa apara pana acum daca erau;

iar tanti era singura in masina; si nu s-a prezentat niciodata la proces desi a fost citata de 2 ori si nici vre-un avocat din partea ei;...

Editat de iuli-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare...am aflat termenul ptr recurs...e undeva prin iunie :friends:

e foarte tarziu dar...mi-a spus ca sunt ff multe recursuri si d-aia si asa termen :bounce:

in rest ..."banii zboara"... :-L ...

 

daca mai aflu ceva...mai adaug...aveti grija de voi si indiferent ce ar fi "Casca ochiu' " -mesaj initiat de Motociclopii Raidars Clab...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare!!!

in sfarsit un semn bun...in urma recursului de saptamana trecuta am aflat si raspunsul din condica de zi!

 

A fost admis recursul,desfiintata prima hotarare,admisa contestatia si anulat proces verbal!!!

 

acum urmeaza a lua certificat de grefa ptr mai multe detalii si dus la politie cu hotararea luata,urmand a se redacta hotararea ramasa definitiva si irevocabila care dureaza cateva saptamani...

 

cheltuielile de judecata se invart undeva in 1000 RON:(...nu mai zic de daunele materiale;(ca de morale nici nu mai aduc discutia)...

 

daca aveti ceva intrebari,sfaturi etc va stau la dispozitie.

 

numai bine!!! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare. Pai cheltuilile alea ti le da statul (politia) inapoi. Pentru ca judecata a fost cu politia.

Cu proasta cu care te-ai ciocnit cum ramane? Nu ii face "ceva" (amenda, permis, etc) politia? Si cu agentu' tampit!?

(scuze daca pun prea multe intrebri, oricum, bravo pentru "victorie", desi in orice tara cu apa calda se solutiona clar mult mai repede)>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ai mers pana aici mai fa un pas si infunda-l pe politistu lu peste care stie legislatie cam cat o baba senila. Te rog eu sa te duci sa il cauti si sa ii arati hotararea si eventual legea in care scrie clar ca daca schimbi directia de mers pierzi prioritatea indiferent ce culoare are semaforul, pe care oricum cei aflati in intersectie nu il mai pot aduce in discutie decat cu martori. Si te mai rog mult de tot sa ii spui politistului ca tii neaparat sa mai treaca pe la scolarizare macar doua luni si sa se lase de politie ca nu e de el.

Si nu uita sa ii trimiti cheltuielile de judecata si de reparatie a motocicletei. E greseala lui si trebuie sa plateasca. In Bucuresti s-au mai potolit cu abuzurile dar in tara e jale. Politistii au impresia ca sunt imparati. E bine sa le mai taiem din elanul muncitoresc cu care au ramas din vremuri PCR-iste.

 

Felicitari pentru rabdare si nu te opri aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare. Pai cheltuilile alea ti le da statul (politia) inapoi. Pentru ca judecata a fost cu politia.

Cu proasta cu care te-ai ciocnit cum ramane? Nu ii face "ceva" (amenda, permis, etc) politia? Si cu agentu' tampit!?

(scuze daca pun prea multe intrebri, oricum, bravo pentru "victorie", desi in orice tara cu apa calda se solutiona clar mult mai repede)>

 

sa speram ca asa vor face...ca din cauza lor am alergat atat si am cheltuit o gramada de bani...

cu femeia nu stiu ce se va intampla; ii intreb cand le duc certificatul de grefa...sa vad ce vor raspunde...dar tinand cont de ce vorbeste lumea...nu cred ca va patii ceva...

iar cu agentu' la fel;ramane sa vedem ce masuri se vor lua;ma bate gandul sa-i mai fac o vizita domnului Crivat sau Tatuc,la o mica audienta...ca acum vorbim in alte circumstante;

parerea mea este ca agentul mi-a suspendat permisul in mod abuziv,si nu cred ca e doar gandirea mea asta...de aici si ideea asta cu audienta...

stai linistit cu intrebarile,mai pune-mi...ca vreau ca oricine are intrebari de pus sa puna; si oricine ar vedea acest topic sa invete ceva din el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ai mers pana aici mai fa un pas si infunda-l pe politistu lu peste care stie legislatie cam cat o baba senila. Te rog eu sa te duci sa il cauti si sa ii arati hotararea si eventual legea in care scrie clar ca daca schimbi directia de mers pierzi prioritatea indiferent ce culoare are semaforul, pe care oricum cei aflati in intersectie nu il mai pot aduce in discutie decat cu martori. Si te mai rog mult de tot sa ii spui politistului ca tii neaparat sa mai treaca pe la scolarizare macar doua luni si sa se lase de politie ca nu e de el.

Si nu uita sa ii trimiti cheltuielile de judecata si de reparatie a motocicletei. E greseala lui si trebuie sa plateasca. In Bucuresti s-au mai potolit cu abuzurile dar in tara e jale. Politistii au impresia ca sunt imparati. E bine sa le mai taiem din elanul muncitoresc cu care au ramas din vremuri PCR-iste.

 

Felicitari pentru rabdare si nu te opri aici.

 

multumesc ptr sprijinul acordat tuturor!!!

 

din reparatia motocicletei nu stiu ce pot recupera;deoarece mi-am reparat-o singur; din piesele motociclistilor de pe forum, si pe aceasta cale ii multumesc lui Dragos Popa caruia inca ii sunt dator cu o sticla din cel mai bun prieten al nostru "Jack"... :)

si celorlalti ptr sfaturi,piese,etc

 

si da, as putea sa-i fac o vizita si domnului agent de politie sa-i urez numai de bine,un frigider cat mai incarcat;si o dorinta nemaipomenita de a avansa in grad,asta numai dupa o scolarizare egala cu ceea ce se cere la examenul de legislatie ptr dobandire atestat de moped :) daca l-ar absolvi cu un numar real de puncte as da mana cu el foarte bucuros! nu mai zic ca m-a luat la misto de parca as fi ultimul om care merita sa ia permisul ptr care am invatat o vara intreaga,luandu-l din prima ambele categorii A si B...;de parca as fii fost ultimul motociclist satanist,donator de organe,violator de babe,etc...

nu mai zic ca daca ar invata si strazile principale din orasul caruia ii asigura siguranta si incredere de ani de zile; strazi cu denumiri de mai bine de 10 ani...ar fii intradevar un om deosebit! :)

 

dar gata cu visarea ca la noi vorba lui @Lt.Navarro curge doar apa rece...si nu cred ca voi vedea vre-o data asemenea om...cel putin la noi in tara nu cred ca exista asa ceva desi chiar mi-as dori;si aici nu-i punem la socoteala motociclistii politisti,deoarece ei sunt intai motociclisti si apoi politisti :D

 

numai bine!!! :)

Editat de iuli-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am depus astazi contestatia si urmeaza sa imi recuperez permisul si sa vedem ce se va intampla in continuare.ms frumos pentru sfaturi.numai bine!!!

 

Deocamdata mi-am recuperat permisul de la politie in urma contestatiei depuse.Sa vedem acum ce se va intampla la procesul ptr anularea procesului verbal! Sper ca se va face dreptate!!! numai bine!!!

 

Mai da in judecata si politia/miliatianul pentru favorizarea infractoarei

 

Bafta :disappointed: :kick: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci un proces la prima vedere: simplu si clar, a durat un an de zile? :) :D :D

 

Ma intreb oare la ceva mai serios... cat dureaza?

 

N-ai cu cine domle' n-ai cu cine!!!

asta e sistemu lor:|...cine stie cat poate sa dureze;ani de zile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic

auzi si la asta...

pierzi orice prioritate virand la stanga?

 

dar daca e intersectie nedirijata si ai pe unu in stanga ta care vrea sa mearga inainte?? care are prioritate?

ai pierdut-o? :blink: :laugh: :D

 

scz ca ma bag insa nu prea are relevanta ce spui tu...fireste ca daca esti pe banda din dreapta si ai un vehicul in stanga care intentioneaza sa merarga inainte tu n-ai voie sa faci stanga...trebuia sa te fi incadrat pe banda in directia in care intentionai sa virezi ...bla bla bla...cu nush cati metri inainte de intersectie...etc (scz pt formulare);

 

daca e asa cum povestesti:

1. vinovatul principal este serviciul semafoare (care parca apartine de primarie); deci, datorita faptului ca ambii ati trecut pe aceeasi culoare, a unor semafoare prost gandite sau care au functionat defectuos, poate fi invocat si de 'vaca' si, si ea va castiga deopotriva

2. 'vaca' poate fi totusi 'atacata' deoarece a declarat ca tu ai trecut pe rosu (daca a facut-o in scris) pentru ca asta este fals (daca povestea este precum o descrii)

3. agentul poate fi atacat pentru mai multe motive, principalul fiind incompetenta si nejudecarea corecta a evenimentului; politia are avocati buni, care se prezinta de obicei tarziu la proces, si lupta feroce in caz ca le (politiei) este atacata imaginea; in cazul de fata pot da vina pe serviciul semafoare sau pe o defectiune tehnica (sincer nu nosccuimplicarea politiei rutiere in instalarea/functionarea semafoarelor)

4. in ipoteza in care semafoarele nu ar fi functionat deloc, cine ar fi avut prioritate?

 

5. si cel mai important! intoarce bine capul chiar daca ai verde sau esti pe drumul cu prioritate, chiar daca ai 5km/h. lasa boul cu conserva sa plece primul de la semafor...

 

multa bafta

 

scuze, acum am terminat de citit toate posturile.

 

daca ai timp, adauga pls detalii de la recurs, si modul in care ai castigat. nu imi este clar cine a pierdut pana la urma?

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scz ca ma bag insa nu prea are relevanta ce spui tu...fireste ca daca esti pe banda din dreapta si ai un vehicul in stanga care intentioneaza sa merarga inainte tu n-ai voie sa faci stanga...trebuia sa te fi incadrat pe banda in directia in care intentionai sa virezi ...bla bla bla...cu nush cati metri inainte de intersectie...etc (scz pt formulare);

 

daca e asa cum povestesti:

1. vinovatul principal este serviciul semafoare (care parca apartine de primarie); deci, datorita faptului ca ambii ati trecut pe aceeasi culoare, a unor semafoare prost gandite sau care au functionat defectuos, poate fi invocat si de 'vaca' si, si ea va castiga deopotriva

2. 'vaca' poate fi totusi 'atacata' deoarece a declarat ca tu ai trecut pe rosu (daca a facut-o in scris) pentru ca asta este fals (daca povestea este precum o descrii)

3. agentul poate fi atacat pentru mai multe motive, principalul fiind incompetenta si nejudecarea corecta a evenimentului; politia are avocati buni, care se prezinta de obicei tarziu la proces, si lupta feroce in caz ca le (politiei) este atacata imaginea; in cazul de fata pot da vina pe serviciul semafoare sau pe o defectiune tehnica (sincer nu nosccuimplicarea politiei rutiere in instalarea/functionarea semafoarelor)

4. in ipoteza in care semafoarele nu ar fi functionat deloc, cine ar fi avut prioritate?

 

5. si cel mai important! intoarce bine capul chiar daca ai verde sau esti pe drumul cu prioritate, chiar daca ai 5km/h. lasa boul cu conserva sa plece primul de la semafor...

 

multa bafta

 

scuze, acum am terminat de citit toate posturile.

 

daca ai timp, adauga pls detalii de la recurs, si modul in care ai castigat. nu imi este clar cine a pierdut pana la urma?

 

bafta!

 

 

 

Sa incepem:

 

la 1. nu este vinovat serviciul de semaforizare,deoarece intresectia nu e cu sens giratoriu si alta modalitate de trece a tuturor participatilor la trafic nu exista; iar cei care fac stanga concomitent cu noi cei care mergem inainte au verde in acelasi timp deoarece numarul celor care fac stanga este foarte redus in comparatie cu cei care merg inainte si deci pot da prioritate de dreapta;asteptand pe scoarul dintre liniile de tramvai; cred ca am atasat si poze ale intersectiei pe la inceputul topicului...

 

2. "vaca" a declarat verbal ca eu am intrat pe rosu,dar in declaratia data politiei reiese ca ea a trecut pe ROSU accidentul intamplandu-se in 2007 si nu 2008(dupa declaratiile ei)...

 

3. Politia nu are avocati atat de buni;de fapt nu are; politia are reprezentant sau purtator de cuvant care reprezinta institutia si atat,in astfel de cazuri!...nu s-a prezentat nimeni pe parcursul intregului proces care a durat un an si trei luni cu aproximatie...semafoarele funtionau NORMAL la acel moment;functionare de ani de zile in aceiasi intersectie cu aceiasi timpi de rosu/verde...probabil actul de la directorul firmei de semaforizare a contat foarte mult;demostrandu-mi nevinovatia...

 

4.conform indicatoarelor si regulilor de circulatie in vigoare;eu aveam semnul de "prioritate"-mergeam inainte si indicatorul imi atesta dreptul;ea avea "cedeaza trecerea"; iar in cazul in care nu ar fi existat indicatoare si intersectia era nedirijata,tot eu aveam "prioritate" deoarece mergeam pe directia "INAINTE"si acordam prioritate doar celor din dreapta mea;ea ar fi pierdut prioritatea deoarece vira la stanga...

 

5.de acum incolo intorc bine capul,indiferent,lectia mi-am invatat-o...

 

 

Depinde la ce te referi cand zici "a pierdut"?!?

din toata faza practic eu am iesit cel mai sifonat...bani cheltuiti;motor lovit;daune morale etc...

de castigat iar nu a gastigat nimeni...deoarece politia nu are ce pierde sau castiga...asta era un drept pe care trebuia sa mi-l recunoasca agentul de la avarii;nu sa-mi ia permisul degeaba...

iar femeii ar trebui sa-i ia permisul;asa ar fi normal...

urmeaza sa vb cu d-na avocat;sa vad exact cum procedez in continuare;deocamdata a fost dus la politie certificat de grefa care atesta anularea pv...

 

alte detalii...cand mai aflu mai postez!!!

 

numai bine tuturor...si nu uitati "CASCA OCHIU' " mesaj initiat de Motociclopii Raidars Clab... :blink:

Mesaj completat

Salut,

 

am primit si hotararea judecatoreasca;a fost depus si la politie;m-au scos din baza de date cu "permis suspendat"; bineinteles ca se uitau ca viteii la portile noi la hotararea aia;mi-au dat si o confirmare cum ca a fost efectuata mentiunea in baza de date;acum urmeaza sa vad daca pot recupera macar banii de pe recurs;iar in privinta militianului...

 

va mai tin la curent daca recuperez ceva din cheltuieli...

 

numai bine!!! :laugh:

 

Mesaj completat

salut; revin cu ultimile completari pentru cei interesati; banii nu ii pot recupera decat prin castigarea unui proces civil ceea ce duce la cheltuirea mai multor banuti si timp...si nu cred ca se amortizeaza.

deci pe viitor multa atentie si aveti grija de voi!

 

numai bine!!! :D

Editat de iuli-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...