Sari la conținut

3undapp Ks72


4bike
 Share

Postări Recomandate

Asa se pare Mihai.Uni zic ca e rusesc alti zic ca barca e nemteasca si cadrul rusesc si cam asta cred si eu.Alea nemtesti nu aveau ambutisarea aia in spate si asa e si asta.Deocamdata e o gramada de fier vechi si o sa stiu mai multe despre el cand am sa-l sablez...daca'o mai ramane ceva din el :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Inca caut piese de Zundapp ks 600 in special furca paralelogram,aripi si chiar cadru.Inteleg ca piesele astea sunt mai rare ca niste muste albe pe la noi dar daca cineva stie pe undeva cate ceva de ks 600 il rog sa posteze.

 

Mai caut piese si ptr. k 200-le lui mihai_prd pe care mi la transferat mie de putin timp

 

Ofer preturi bune si bere multa :unsure:

post-19117-1219754375_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai io am doar 3 moto(honda,dnepr,tula) dar vreau sa maresc colectia inseamna ca incep sa innebunesc si eu :unsure: ,bravo ca restaurati si nu le duceti la fier vechi cum fac unii.numa bine. :angry:

Editat de lau dnepr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca caut piese de Zundapp ks 600 in special furca paralelogram,aripi si chiar cadru.Inteleg ca piesele astea sunt mai rare ca niste muste albe pe la noi dar daca cineva stie pe undeva cate ceva de ks 600 il rog sa posteze.

 

Mai caut piese si ptr. k 200-le lui mihai_prd pe care mi la transferat mie de putin timp

 

Ofer preturi bune si bere multa :unsure:

La dreaku, nu am vazut never asa ceva , ce dreaku, asa arata KS600?!Ce motoreta e aia din poza,?E in 4 timpi? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La dreaku, nu am vazut never asa ceva , ce dreaku, asa arata KS600?!Ce motoreta e aia din poza,?E in 4 timpi? :unsure:

 

 

Asta din ultima poza e zundapp k 200 in 2 timpi,e din treij'ceva iar ala de 600 e in 4 timpi si e in primele poze.Adevarul e ca nici n-ai sa mai vezi asa ceva :angry: e unicat pe planeta,asa de fain l-au manarit niste moshi idioti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe asta o aveam deja in urmarire dar pana la 3-400 de euro.Cu toate ca am de gand sa investesc vre-o 2000 de euroi in ea,pretul actual la furca mi se pare mult prea mare si mai are pana la finalul licitatie cateva zile bune.Merci de link dar prefer sa ma astept(vo 20 de ani) :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda preturile cresc din ce in ce mai mult la lucrurile originale eu ma astept ca pretul final al furcii sa fie in jur de 1000 de euri, va fi deja din ce in ce mai scump sa ti gasesti piese originale pt motoare de epoca ]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda,numa' ca nenea olandezu ala e dealer de piese si incearca sa traga pretul sus si nu inseamna ca va si vinde piesa.Daca o fortzeaza mult,tot ce e posibil ca o sa o mai vedem expusa la vanzare peste un timp.O furca de ks750 costa 800-1000 de euri care chiar ca sant rare.O sa apara si piese la preturi rezonabile doar rabdare si tutun sa ai.Apropos,ks 600 al tau nu-l mai scoti la vanzare?3500 euro cash dau pe el nu de alta dar imi trebuie piese :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca stiati deja....va recomand cu caldura Veterama si Technorama in Germania.

acolo gasiti ORICE pt oldtimere moto/auto,de la piese originale la copii fidele, facute de polonezi si cehi.

succes.

"Copii fidele"! Asta am vrut sa spun si eu. De ce sa dai 670E pe o furca paralelogram cand se poate copia atat de usor?! Crezi ca mesterii de pe vremea aia aveau mari matrite? Eu am vazut o furca din asta copiata si arata super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci @Blackrider,o varianta buna dar din cate stiu eu Veterama e un targ imens de vechituri in 10-11 oct..Oricum peste 2 sapt am sa fiu si eu in germ.si sper sa ajung si eu p'acolo.

 

Am mai studiat problema cu replicarea unor piese cu alti cativa interesati.E greu de turnat cele 2 piese din fonta ptr. ca pe vremuri se turnau in matritze de lemn.As vrea sa vad si eu sculptorul/matritzer care mai face asa ceva iar in plus ai nevoie de o fonta de calitate si de o frezare perfecta.Ptr. laterale ai nevoie de alte matrize ca sa le poti ambutisa samd.Nu e imposibil dar in orice caz e foarte greu de realizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci @Blackrider,o varianta buna dar din cate stiu eu Veterama e un targ imens de vechituri in 10-11 oct..Oricum peste 2 sapt am sa fiu si eu in germ.si sper sa ajung si eu p'acolo.

 

Am mai studiat problema cu replicarea unor piese cu alti cativa interesati.E greu de turnat cele 2 piese din fonta ptr. ca pe vremuri se turnau in matritze de lemn.As vrea sa vad si eu sculptorul/matritzer care mai face asa ceva iar in plus ai nevoie de o fonta de calitate si de o frezare perfecta.Ptr. laterale ai nevoie de alte matrize ca sa le poti ambutisa samd.Nu e imposibil dar in orice caz e foarte greu de realizat.

 

 

acel targ imens de vechituri este un targ de profil oldtimer de moto si auto(restaurate sau nu)pt colectionari.

intr-adevar sunt si multe stand-uri cu echipament militar,obiecte de colectie diverse,insigne,TOT CE VREI legat de "good old times".

veti gasi replici pt piese,aripi,rezervoare,embleme,shei,roti etc...toate replici dupa original.

bineinteles si piese originale.

 

eu am fost coplesit cand am vazut ce e acolo,si desi m-am dus si in urmatorul an,tot nu am reusit sa vad tot....din pacate e vorba doar de 2 zile.

 

http://www.veterama.de/en/index.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

intrebare ce ataj este cel ce se vede in poza..parca de mz....cam la ce pret ar fii doar oala atajului....???

 

sau unde as putea gasii unul ...la cine si unde...vreau detalii....

 

va salut

post-66-1222428229.jpg

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E atas Duna folosit la motocicletele Pannonia.Cred ca are sa-ti fie cam greu sa gasesti doar oala aia ca dealtfel am vazut cateva atase d'astea cu botul ala lipsa si cine are nu cred ca si-l va descompleta...ramane sa cumperi unul complet si-l ciopperesti dupa aia... :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E atas Duna folosit la motocicletele Pannonia.Cred ca are sa-ti fie cam greu sa gasesti doar oala aia ca dealtfel am vazut cateva atase d'astea cu botul ala lipsa si cine are nu cred ca si-l va descompleta...ramane sa cumperi unul complet si-l ciopperesti dupa aia... :goodposting:

 

am vazut o gramada pe situri de la poloneji...ramine de vazut cum o sa ma inteleg cu ei sami trimita unul in spania.......vreau sa pun oala pt un atas ce va fii atasat pe un chopper ....e faina forma aia din fata . seamana cu motorul unui avion din aldoilea razboi mondial...

 

mersi oricum de raspuns...

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...