Sari la conținut

Yamaha Tenere Xt 660 '91 Vs Ta 650 '91


free moto
 Share

Postări Recomandate

Salutari tuturor!

 

 

Sint in postura de a alege intre o Tenere XT 660 Z din '91 si o TA tot din '91, avind ambele in jur de 40.000 km.

Desi am citit si am mai gasit unele informatii, am initiat un topic cu referire exacta asupra celor 2 modele din '91 si am sa va rog sa va dati cu parerea vis a vis de cele doua motoare, ma intereseaza in special garda la sol si kg fiecareia, e important pt. mine, vreau sa ma aventurez o tzira pe coclauri, drumetii, munte, dar si asfalt. De asemenea, poate imi spuneti mai multe si despre anul de fabricatie '91 al celor 2 motoare, daca au fost reusite ca modele sau ar trebui sa caut modele mai noi ( nu prea imi permit mai mult de 2000 E, asta pt ca inca n-am vandut Viroaga ). Astept cu mare interes raspunsurile voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde foarte mult de starea tehnica a fiecareia dintre ele. Anul de fabricatie si nr. de kilometrii nu sunt intotdeauna factori decisivi.

Presupunand o stare de uzura similara si conditiile de exploatare asemanatoare:

 

- Ambele sunt modele foarte reusite, un usor avantaj il are Transalp-ul in privinta durabilitatii legendare a V-ului;

- Ambele au racire pe apa, un plus in zilele toride de vara dar si la multa footareala pe drumuri proaste dar mai naspa din punct de vedere al greutatii (se adauga niste kile);

- Ambele sunt foarte confortabile, as putea spune ca Transalpul e o idee mai confortabil si mai spatios la drum (nu cu mult dar e) si in plus are si protectia la vant un picutz mai buna;

- Tenere-ul e mai usor oleaca si are garda la sol un pic mai mare (mi-e lene sa caut valori dar iti spun sigur ca asa e) deci un plus pentru iesirile in afara asfaltului;

- Tenere-ul e monocilindru deci ai mai putine griji in privinta motorului care e simplu, dar apar micile vibratii specifice (totusi mai mici ca la alte monocilindre datorita arborilor de echilibrare foarte reusiti);

- Tenere-ul intra super frumos in ture (5 supape / cilindru fata de 3 supape / cilindru ale Transalpului isi spun cuvantul);

- Transalpul are motorul elastic, nu guitza la turatii mici (e 2 in V) si raspunde bine la accelerari bruste chiar de la 1500 rpm, dar ajungem la "minusul" cu 2 cilindrii si oleaca mai greu si mai complex.

 

Acum, nici una din ele nu o sa stie enduro cine stie ce fiindca sunt doua vaci, suspensii moi sa fie confortabile, grele, etc etc, dar merg super pe forestiere, drumuri proaste si coclauri mai domoale.

Fara a fi partinitor (fiindca am Tenere), pot spune ca acest XTZ 660 face fata mult mai bine drumurilor proaste si urcusurilor nasoale decat Transalpul.

 

In privinta caracteristicilor tehnice, poti consulta site-ul http://motoprofi.com, care e mult mai obiectiv decat bikez.com.

Mai exista deasemnea niste comparatii intre aceste motociclete realizate de subsemnatul cat si de multi altii tot aici pe site, la Coltul enduristilor, categoria enduro touring & adventure.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, multumesc frumos, Lupule, banuiam din info mele ca Tenerele are garda la sol mai mare, deci mai pretabil pe coclauri decit TA...am vazut multe topicuri cu teme asemanatoare, am intrat si pe bikez.com de n ori ( multzam Andrei ), eram doar curios de cele 2 modele ( ca si ani 91, '93 ), acolo imi permit pt ca inca n-am vandut Viroaga si deci am buget ff limitat si ma gindesc sa pastrez chopperashul ( poate o sa-l vand mai incolo, dar nu-mi permit sa mai stau, ma arde tare sa ajung dincolo de asfalt ) si sa-mi iau si ce-mi doresc ( imi doresc un TA dupa 2001, dar ma "multumesc si cu o Tenere din '91, 93), pt a merge pe paduri...

Multzam inca 1 data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...