Sari la conținut

bobina sau condesatorul ?


scaf
 Share

Postări Recomandate

salut !

ieri mi-a facut figuri rusoaica! (dar am ajuns acasa cu bine !... :wave: )..dar iaca care e problema :

- pe pistonul din dreapta ... imi da rateuri ... (platina ok !, bujie ok !)

- am scos fisa si am pus-o pe masa (tot pe bujie !..dar fara pipa)...si imi da scantee dar f f. slaba in intensitate ..iar dintr-o data o da puternica .. (deacolo si explozia in teava de esapament..la acumularea de gaz ...)..intrebarea mea ...daca este din condesator sau din bobina ???

 

 

TNX

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e condensatorul nasol se impusca platina si atat.

din ce spui ru pot sa fie 2 defecte:

1 - si cel mai probabil = fisa nasoala. o schimbi chiar daca la ochi pare ok. Poti sa verifici asta punand in locul ei fisa de pe partea aialalta (care zici ca mere ok). daca da scanteie corect cu ea atunci e clar.

2 - bobina nasoala - daca cu fisa buna nu da scanteie atunci singurul lucru care ramane e bobina pe partea respectiva, asta presupunand ca firul care alimenteaza bobina nu e intrerupt/slabit/facut din bucati inadite, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa fie de vina si condensatorul.

Fara condensator nu merge pt ca scanteia este foarte slaba.

Daca s-a stricat deodata nu a avut timp sa se impuste platina, asa ca ar fi bine sa-l verifici eventual schimband

condensatoarele intre ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

convins ca este bobina ..am cumparat una (si acu' o tin ca bibelou ...dar sunt convins ca intr-o zi o sa-mi foloseasca!) ...dar ce sa vezi ?...era din platina !!! :o ... in momentul in care o verificam era ok ! ...dar, de abia dupa ce am demontat capacul din dreapta ..am constat ca bratul platinei era rupt !... :o

...si acu' ca draq am dereglat avansul si nu prea merge ok !... (face usoare pufnituri ! (pe pistonul din dreapta) )..da-l reglez "io" (desi n-am comparator .. :wave: )!...

 

ieri m-a chinuit prin faptul ca mergea ba ok ba intr-un piston (desi avea scantee ok!..)..am schimbat vreo 3 bujii dar nu era de acolo ... am mai mesterit-o ...pana a luat-o K-lumea ...(nu stiu din ce a fost ...probabil vre-un contact nasol...desi le-am curatat pe toate ... :blbl: )

 

asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...