Sari la conținut

Postări Recomandate

Ma cam bate gandul sa bag proba minima de la iron but...cica nu esti advrider adevarat pana nu faci iron but-ul

sugestii traseu??

stiu cateva bucatzi de drum bun...brasov-tg mures, brasov-iasi, A1....astept si altele. Ma intereseaza sa fie cat se poate de putzin circulate. Sa vedem ce avem si apoi le legam cumva :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma cam bate gandul sa bag proba minima de la iron but...cica nu esti advrider adevarat pana nu faci iron but-ul

sugestii traseu??

stiu cateva bucatzi de drum bun...brasov-tg mures, brasov-iasi, A1....astept si altele. Ma intereseaza sa fie cat se poate de putzin circulate. Sa vedem ce avem si apoi le legam cumva :lol:

 

Asta?

 

Saddle Sore 1000[tm] (a 24 hour 1,000 mile ride)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragose, tata ... lumineaza-ne si pe noi astia mai prosti, ce e cu ,,iron but-ul " asta ! Eu unul nu m-am prins ! :(

Adica sa faci 1600km in 24 ore, fara pauza ? sau ce ... ?

 

Ia explica si la muritorii de rand !

 

Ciau ! :)

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragose, tata ... lumineaza-ne si pe noi astia mai prosti, ce e cu ,,iron but-ul " asta ! Eu unul nu m-am prins ! :(

Adica sa faci 1600km in 24 ore, fara pauza ? sau ce ... ?

 

Ia explica si la muritorii de rand !

 

Ciau ! :)

Iron Butt Association hosts the Saddle Sore 1000[tm] (a 24 hour 1,000 mile ride), the Bun Burner 1500[tm] (1,500 miles in 36 hours), the Bun Burner Gold[tm] (1,500 miles in 24 hours)

 

http://www.ironbutt.com/ridecerts/ aici gasiti un tabel cu probele asociatiei

http://www.ironbutt.com/ridecerts/getdocument.cfm?DocID=30 aici gasiti regulile si pasii care trebuie urmati pentru recunoasterea performantei

have phun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cica nu esti advrider adevarat pana nu faci iron but-ul

 

Imi iau o Hayabusa si aleg doua autostrazi, rad 1000 de mile in 10-12 ore. Ce e adv. in asta?

Daca fac inconjurul lumii de doua ori dar am mers doar cate 100 km pe zi, nu sunt advrider adevarat???........chiar daca n-am mers niciodata 1000 de mile intr-o zi???

Regula asta mi se pare facuta mai mult de cei care nu au nicio calatorie buna de incadrat la adv, dar facand aceste 1000 de mile se pot lauda si ei ca sunt cumva advrideri.

 

 

ps- Nu trebuie sa te superi :( Intreb si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi iau o Hayabusa si aleg doua autostrazi, rad 1000 de mile in 10-12 ore. Ce e adv. in asta?

Daca fac inconjurul lumii de doua ori dar am mers doar cate 100 km pe zi, nu sunt advrider adevarat???........chiar daca n-am mers niciodata 1000 de mile intr-o zi???

Regula asta mi se pare facuta mai mult de cei care nu au nicio calatorie buna de incadrat la adv, dar facand aceste 1000 de mile se pot lauda si ei ca sunt cumva advrideri.

 

 

ps- Nu trebuie sa te superi :( Intreb si eu.

ai si tu dreptate...

eu am tras cateva aventuri pe moto si am amintiri foarte faine, dar chiar vreau sa vad daca sunt in stare sa fac 1600 km in 24 h in ROMANIA, nu pe autostrazi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai si tu dreptate...

eu am tras cateva aventuri pe moto si am amintiri foarte faine, dar chiar vreau sa vad daca sunt in stare sa fac 1600 km in 24 h in ROMANIA, nu pe autostrazi

 

E vorba de a invinge comoditatea pauzelor (in care iti relaxezi fesele :(). Sunt situatii in "adventure riding" cand ai de tras, ca altfel ramai la dracu in praznic noaptea, sau pe ploaie sau cu localnici care te jefuiesc sau mai stiu eu ce. 1600 km intr-adevar e mult, insa ideea in sine de a merge mult dintr-una este cea care conteaza.

 

De exemplu nu de mult, o tura de-o zi de aprox 350 km s-a transformat in 500 plus 2 ore jumate intarziere din cauza unei pene. De abea mai vedeam drumul, asa de rupt in gura eram, mai ales ca am mers pe ploaie si ceata in ultima parte.

 

Parerea mea e ca e un exercitiu bun, insa trebuie avut mare grija cand se incearca asta, pt ca din dorinta de a atinge acea distanta e posibil sa uiti de siguranta, iar atunci se pot intampla lucruri naspa de tot.

 

Un calcul simplu ar fi asta:

 

24 ore: 8 ore condus, 8 ore somn, 8 ore condus. Asa ar trebui sa faci o medie de 100km/h ca sa faci cei 1600 km. Lucrul asta e cam greu la noi in tara, pe orice drumuri. Sa zicem ca dormi 5 ore, apa iti pui in camelbak cu energizant ca sa nu te opresti, dar pt mancat tot trebuie sa te opresti, macar de 3 ori in 24 de ore, 20 de min / oprire, aia vine o ora. Scadem din cele 3 castige la somn, si vin 18 ore de condus, pt 1600 km, deci o medie de 88 km/h, tot mare ... Deci e greu, foarte greu sa faci asta. Eu cu masina cand ii dadeam blana faceam 78, 80 media Baia Mare - Cluj. Ca asta e, in orase n-ai cum. Eventual pe o ruta care sa nu treaca deloc prin orase ... se poate face asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 996 de km in 16 ore (cu tot cu pauzele de alimentat , mancat si odihnit de buci ...), traseu: timisoara - alexandria - timisoara, nu am tras tare da nici nu am lalait-o, da dupa aia am si dormit 2 zile neintors

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in vara probabil o tai pana in spania in vacanta.

daca plec cu moto ar fi o idee sa aplic pentru probele astea, defapt de un an ma cam bate gandul :(

 

cea mai mare smecherie in ro ar fi daca aplic la aia de 1000 mile si merg cu iju :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

athena- bucuresti 1250km 16h

ploaie torentiala pe 400km in bulgaria...

am ajuns noaptea uzi si ingetati...

sloganul drumului :this is the leagion.... mergi sau crapa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Intr-un numar din Univers Moto, la sectiunea de calatorii am citit despre un roman, un domn mai in varsta (peste 45 de ani), bucurestean parca, posesor de ceva cruiser (cred ca o Dragstar 1100, pe acolo) detinator al acestui titlu.

Cred ca Dan Nastase stie mai multe daca il contactezi. Daca nu gresesc, ride-report -ul din acel numar era despre o plimbare in grup, din acest grup facand parte cei doi mai sus mentionati.

Calatoria de 1000 de mile nu fusese facuta in Romania, asta stiu sigur.

 

Parerea mea ca o incercare de a reproduce Iron Butt-ul (o initiativa americana, nascuta pe route- urile acelea infinite) in tara asta de cocalari in materie de rute si mod de circulatie e o initiativa suicidala.

Iti urez insa succes in "nebunia" ta non-conformista ;) ;) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un numar din Univers Moto, la sectiunea de calatorii am citit despre un roman, un domn mai in varsta (peste 45 de ani), bucurestean parca, posesor de ceva cruiser (cred ca o Dragstar 1100, pe acolo) detinator al acestui titlu.

Cred ca Dan Nastase stie mai multe daca il contactezi. Daca nu gresesc, ride-report -ul din acel numar era despre o plimbare in grup, din acest grup facand parte cei doi mai sus mentionati.

Calatoria de 1000 de mile nu fusese facuta in Romania, asta stiu sigur.

 

Parerea mea ca o incercare de a reproduce Iron Butt-ul (o initiativa americana, nascuta pe route- urile acelea infinite) in tara asta de cocalari in materie de rute si mod de circulatie e o initiativa suicidala.

Iti urez insa succes in "nebunia" ta non-conformista ;) ;) !

coane...e sinucidere curata! tocmai d-asta vreau sa incerc

Vreau sa vad cat duc :laugh: . Vezi ca o sa apelez la tine ca martor :laugh:

priima parte o am stabilita...ma gandesc sa plec din bv pe la 11 noaptea pe dn1 cu numarul bagat intr-o husa, full gas. Sa ma bag pe Dn 1 si apoi pe A2 si la mangalia. Apoi pana la iasi...d-acolo nu stiu!! Rog sa mi se dea variante cu drum fain si drept

Editat de Advrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

coane...e sinucidere curata! tocmai d-asta vreau sa incerc

Vreau sa vad cat duc :laugh: . Vezi ca o sa apelez la tine ca martor ;)

priima parte o am stabilita...ma gandesc sa plec din bv pe la 11 noaptea pe dn1 cu numarul bagat intr-o husa, full gas. Sa ma bag pe Dn 1 si apoi pe A2 si la mangalia. Apoi pana la iasi...d-acolo nu stiu!! Rog sa mi se dea variante cu drum fain si drept

pai dece nuarul in sac

ratezi o gramada de dovezi ;) sa le tot trimiti la americani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai dece nuarul in sac

ratezi o gramada de dovezi :laugh: sa le tot trimiti la americani

eh, de ce...sa nu ma ia radarele pe DN1 ;)

 

americanii vor chitante d la benzinarii si martori ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ba Achile, tu esti ma ?????????

Te-a dilit Super Tenerele, din cate vad eu ...

Si eu care iti vorbeam frumos mai sus ;) .

Taica, pune drumurile cele mai bune la sfarsit. Nu serpentinele aglomerate, fiindca o sa fii leguma pe final.

 

Tot Dan Nastase a facut si un tur al Romaniei in 24 (sau 48?) de ore. Inspira-te de acolo si mai divagam un pic pe baza traseului.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba Achile, tu esti ma ?????????

Te-a dilit Super Tenerele, din cate vad eu ...

Si eu care iti vorbeam frumos mai sus ;) .

Taica, pune drumurile cele mai bune la sfarsit. Nu serpentinele aglomerate, fiindca o sa fii leguma pe final.

 

Tot Dan Nastase a facut si un tur al Romaniei in 24 (sau 48?) de ore. Inspira-te de acolo si mai divagam un pic pe baza traseului.

io sunt, coane ;)

da! m-a dilit grav, vreau sa fiu printre putinii est-europeni cu certificatul asta

vreau sa vad cat duc!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brasov - Cluj Napoca - Baia Mare - Satu Mare = 487 km

Satu Mare - Zalau - Cluj Napoca - Oradea = 300 km

Oradea - Timisoara - Sibiu - Cluj Napoca = 618 km

Cluj Napoca - Brasov = 280 km

 

Total: 1685 km

Treci pe Cluj - Brasov de 2 ori, in sensuri diferite. Ai voie sa faci asta?

 

M-am gandit la traseul asta ca sa nu treci muntii, pentru ca aia o sa te incetineasca foarte foarte mult si o sa-ti strice media f mult.

 

 

Eu ce am reusit sa fac (nu mi-am propus asta, dar asa a iesit) a fost 1800 km in 18 ore, condus non-stop (opriri pt alimentat si spalat pe fata sa nu adorm, mancat si baut cola rapid), dar cu masina, si nu in RO (tin sa mentionez ca pe autostrada mergeam cu 170,180 constant si cu toate astea, doar medie 100 am scos pe tot drumul). A fost din Cluj Napoca pana la 80km de Geneva, in Franta (mergeam sa-mi vad fata, cred ca de asta am bagat asa ;) ). Concluzia? Dupa cei 1600 km in 24 de ore, ar fi bine sa te astepte ceva ce-ti doresti f mult si ceva ce stii ca nu o sa primesti daca nu ajungi in 24 de ore :laugh: Cred ca sansele de reusita si motivatia vor creste simtitor ;)

 

 

Ah, ma ofer ca martor daca treci prin Cluj.

Editat de ekkemu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brasov - Cluj Napoca - Baia Mare - Satu Mare = 487 km

Satu Mare - Zalau - Cluj Napoca - Oradea = 300 km

Oradea - Timisoara - Sibiu - Cluj Napoca = 618 km

Cluj Napoca - Brasov = 280 km

 

Total: 1685 km

Treci pe Cluj - Brasov de 2 ori, in sensuri diferite. Ai voie sa faci asta?

 

 

 

Eu ce am reusit sa fac (nu mi-am propus asta, dar asa a iesit) a fost 1800 km in 18 ore, condus non-stop, dar cu masina, si nu in RO. A fost din Cluj Napoca pana la 80km de Geneva, in Franta (mergeam sa-mi vad fata, cred ca de asta am bagat asa ;) ). Concluzia? Dupa cei 1600 km in 24 de ore, ar fi bine sa te astepte ceva ce-ti doresti f mult si ceva ce stii ca nu o sa primesti daca nu ajungi in 24 de ore :laugh: Cred ca sansele de reusita si motivatia vor creste simtitor ;)

 

 

Ah, ma ofer ca martor daca treci prin Cluj.

da, am voie sa fac o intoarcere. La dus o sa fii tu martor si la intors o sa fie Solo.

avem prima varianta!

mai exista sugestii??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, am voie sa fac o intoarcere. La dus o sa fii tu martor si la intors o sa fie Solo.

avem prima varianta!

mai exista sugestii??

 

Ah, pe Turda - Cluj sunt multe camere de alea fixe care functioneaza bine! Ori iti acoperi numaru (nu stiu asta ce implicatii are cu politia), ori vii din Turda prin Petrestii de Jos - Ciurila, Salicea. Sunt putin mai multi km (asta nu-i bai), drumul din ciurila e cu ceva serpentine, insa drumul e MUULT mai liber. Pe E60 daca prinzi circulatie, din Valcele cam stai, sau faci slalom.

 

Mie imi place de numa bucata aia Turda - Petresti - Ciurila - Salicea - Cluj, dar nu-mi dau seama daca la medie scoti mai mult sau nu ...

 

Oricum, de pe Calea Turzii trebe luat dreapta pe Buna Ziua pe centura, aia e clar, ca daca intri in oras e naspa.

 

Trebuie oricum sa te interesezi si la celelalte orase daca nu sunt centuri sau variante putin circulate prin oras, acolo cred ca e cel mai important sa economisesti timp, si acolo e cel mai mare pericolul sa-ti strici media.

 

Ah, si stai! Ca din Sibiu nu mergi pana in Cluj Napoca, doar pana in Turda, si o iei dreapta acolo pe E60, deci e fix 1600 km traseul (1610 poate ... dar oricum) !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci treaba cu c u r u de fier e o chestie ... hai sa zic... interesanta..

am facut 1550 km in 24 h cu 640 AdventureR-ul dar .. ...mi-a trebuit masaje vreo 2 zile de revenire ca sa pot simti partea dorsala..

ce-i drept am mai bagat "doar" 370 km a doua zi dimineata... se pune?

 

asfalt uscat

Editat de BiG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba asta vreau sa o fac prin septembrie...am timp sa ma antrenez si sa ma interesez. Momentan incerc sa strang ceva info despre rutele posibile

@ Big...la seaua de adventure cred si eu...eu o sa o tunez p-a mea cu blanitza de mielusel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci treaba cu c u r u de fier e o chestie ... hai sa zic... interesanta..

am facut 1550 km in 24 h cu 640 AdventureR-ul dar .. ...mi-a trebuit masaje vreo 2 zile de revenire ca sa pot simti partea dorsala..

 

 

asfalt uscat

 

In cat timp?

 

Si oricum, cu 640 adv cred ca ti se tabaceste fundu mult mai tare decat cu Super Tenere sau orice alt bicilindru ;)

 

treaba asta vreau sa o fac prin septembrie...am timp sa ma antrenez si sa ma interesez. Momentan incerc sa strang ceva info despre rutele posibile

@ Big...la seaua de adventure cred si eu...eu o sa o tunez p-a mea cu blanitza de mielusel

 

Cat faci cu 1 plin ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cat timp?

 

Si oricum, cu 640 adv cred ca ti se tabaceste fundu mult mai tare decat cu Super Tenere sau orice alt bicilindru ;)

 

 

 

Cat faci cu 1 plin ?

mers economic....4.7%...am reusit sa merg 430 km pana am dat in rezerva.

mers normal...cam 340

forja...290-300

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...