Sari la conținut

Segmeti :|


Postări Recomandate

Salut! vreau sa imi segmentez si eu scuterul si nu stiu de unde sa iau segmenti.Scuterul este Suzuki estilete 50(asemanator cu Katana),motor in 2 timpi,model 2003.Mananca uleiul si nu mai are demaraj bun de aici eu am dedus ca sunt segmentii..sper sa nu ma insel.

 

 

P.S: Cum se da kilometrajul inapoi,ca vreau sa il dau de la 0 sa fac rodajul calumea!

Multumesc. Astept sfaturi/parerile voastre! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dat kilometrajul la 0: pui scuterul pe cricul central si invarti de roata inspre inapoi. daca te plictisesti, spargi sticla de la bord cu un ciocan furat din autobuz si dai cu o surubelnita de rotitele alea pana se ajung la 0. daca nici asta nu-ti iese, iei un spray de vopsea, un carton cu 0 decupat la mijloc, pui pe bord, dai cu spray-ul si ai scuterul la 0. succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te face sa te simti bine daca iei lumea la misto?in afara de faptul ca ai experienta (cred) nu esti cu nimic mai presus decat mine,chiar si tu ai fost odata in locul meu!

Cine are de gand sa lase astfel de raspunsuri rog sa se abtina,pe mine chiar ma intereseaza aceste lucruri.

Ironia nu ne ajuta cu nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dat kilometrajul la 0: pui scuterul pe cricul central si invarti de roata inspre inapoi. daca te plictisesti, spargi sticla de la bord cu un ciocan furat din autobuz si dai cu o surubelnita de rotitele alea pana se ajung la 0. daca nici asta nu-ti iese, iei un spray de vopsea, un carton cu 0 decupat la mijloc, pui pe bord, dai cu spray-ul si ai scuterul la 0. succes.

 

Deja esti prea exagerat...cu ce te deranjeaza baiatul?am vazut ca ai facut un hobby din a te baga aiurea in seama cu oricine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

serios nu vreau sa-l vand,vreau sa mi-l fac pentru mine!voiam sa-l vand,insa il vindeam fara sa-i fac segmentarea,dar tata mi-a zis sa il tin si vara aceasta asa ca..pentru a te convinge voi reveni cu poze dupa ce il repar,si pe parcursul rodajului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai simplu este sa intrebi la Suzuki ( B&S parca-i spune), vezi ca au site si gasesti acolo nr. de telefon, banuiesc ca iti pot da relatii despre cam tot ce te intereseaza, preturi manopera, piese, etc, mai putin partea cu datul inapoi a kilometrajului (nu-i mai simplu sa-ti notezi pe un carnetel de la cat ai inceput rodajul?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam ca va suna suspect faptul ca vreau sa dau km inapoi,dar promit ca voi pune poze in timpul rodajului sa va convingeti.Daca am zis ca vreau sa-l dau la 0..cine credeti ca ar fi atat de idiot sa creada ca un scuter din 2003 are 0 km???!!eu unu nu as crede nici daca mi-ar zice ca are 5000,dat fiind faptul ca eu in 6 luni am facut 8700 de km,si sunt convins ca altii au facut si mai mult..

Mai bine sa lasam asta deoparte ca nu asta e subiectul topicului si sa discutam de segmenti.Unde gasesc,cat costa,daca simptomele scuterului impun o segmentare sau nu numai!

bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S: Cum se da kilometrajul inapoi,ca vreau sa il dau de la 0 sa fac rodajul calumea!

Multumesc. Astept sfaturi/parerile voastre! :lol:

 

Mai este o metoda care se poate folosi (atata timp cat sustii ca nu vrei sa "smenuiesti" kilometrajul cu interese obscure) si anume:

 

Notezi pe o bucatica de hartie, memo pe telefon, agenda etc. indexul km. actual. Dupa aceea te gandesti cati km vrei sa-l rodezi. Ca sa fie mai usor folosesti un calculator de buzunar si aduni indexul actual plus km. de rodaj si ajungi la o anumita suma pe care o scrii eventual pe o hartie de-aia galbena lipicioasa pe care o proptesti pe bord. Cand km din bord coincid cu kilometrii de pe "foita lipicioasa", evrika, e gata.

 

Acuma, serios, la ce te astepti cand spui ca dai kilometrajul inapoi ca sa faci "rodajul ca-lumea"?

Mai bine spuneai de la inceput ca vrei sa-l pui la vanzare si gata, macar nu ne luai de fraieri.

Bafta!

 

P.S. Si dupa cum spunea si Bibi, cum pana mea sa nu pape ulei daca e motor in doi timpi?

Editat de Jorjel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai fratilor deja nu mai suport.V-am spus ca o sa pun poze in timpul rodajului sa vedeti ca nu "smenuiesc" pe nimeni ce dracu.Am auzit la cineva de faptul ca se poate da km inapoi si m-am gandit "ce-ar fi sa-l dau si eu de la 0 sa vad cat merg vara asta cu el".Din cauza unor "negustori" ambulanti acum catalogati pe toata lumea fiind hoata,dar v-am spus-o de atatea ori NU IL VAND OK?! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

segmenti de toate neamurile le gasesti in galati in piata la moldoveni

crede-ma ca ai sa gasesti acolo si de harley davinson daca cauti mai bine

eu am pus si la un kawasaki si la piaggio (scuter)

 

si poate ai sa mai gasesti si-n alta parte

nu ii lua in seama pe ai de mai sus ca de alde manelisti trei la lingura sun o groaza

Editat de FlorinSg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene agitat ...

 

Eu la motoreta mea i-am dat jos bordul de tot (cu kilometraj, becuri si alte porcarii pe care le-am mai gasit). Nu ai nevoie de kilometraj ca sa faci rodajul, mai ales la doi timpi. Cu atît mai puțin să-l dai la zero. De ce te miri că primeÂşti reacții de-astea, cînd tu vii aici Âşi emiți gogomănii de genul ăsta. În loc să dai km la zero, e mai simplu să exersezi scăderea Âşi adunarea (remarcă, te rog, că nici măcar nu ai nevoie de tabla înmulțirii, chestie care se învață la clasele 2 - 3, învățămînt primar). Sau eÂşti de-o vărstă cu fi-miu ? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

segmenti de toate neamurile le gasesti in galati in piata la moldoveni

crede-ma ca ai sa gasesti acolo si de harley davinson daca cauti mai bine

eu am pus si la un kawasaki si la piaggio (scuter)

 

si poate ai sa mai gasesti si-n alta parte

nu ii lua in seama pe ai de mai sus ca de alde manelisti trei la lingura sun o groaza

:lol:).Merci pt informatie.raman dator:D :lol:

 

prietene agitat ...

 

Eu la motoreta mea i-am dat jos bordul de tot (cu kilometraj, becuri si alte porcarii pe care le-am mai gasit). Nu ai nevoie de kilometraj ca sa faci rodajul, mai ales la doi timpi. Cu atît mai puțin să-l dai la zero. De ce te miri că primeÂşti reacții de-astea, cînd tu vii aici Âşi emiți gogomănii de genul ăsta. În loc să dai km la zero, e mai simplu să exersezi scăderea Âşi adunarea (remarcă, te rog, că nici măcar nu ai nevoie de tabla înmulțirii, chestie care se învață la clasele 2 - 3, învățămînt primar). Sau eÂşti de-o vărstă cu fi-miu ? :lol:

Nu imi pot da seama ce asa mare "gogomanie" a fost faptul ca am intrebat cum se da un kilometraj inapoi.Nu trebuia sa faceti atat tam-tam din cauza unui nimic,mai ales ca nu am jignit pe nimeni cu nimic.Topicul se numeste "segmenti" si despre asta trebuia sa fie vorba asa ca va rog nu mai postati toate mistocarerile voastre si mai bine dati un sfat folositor!!!

Este penibil la varsta voastra sa aveti un astfel de comportament,de parca voi ati fost perfecti!

 

 

Am crezut ca site-ul asta este unul ce are ca scop sa ajute tinerii ce aleg viata pe 2 roti,primind sfaturi de la cei experimentati,dar tind sa cred ca m-am inselat cumplit.Am reusit sa dau numai peste oligofreni care cand vad ca e unul mai mic decat ei si a pus o intrebare oarecum stupida gata incep cu batjocura.

:lol:

ROG ADMINUL SA STEARGA TOPIC-ul PENTRU CA ORICUM NU E NIMENI CARE SA DEA UN SFAT CALUMEA,POATE DOAR SA FACA MISTO!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa dau numai peste oligofreni care cand vad ca e unul mai mic decat ei si a pus o intrebare oarecum stupida gata incep cu batjocura.

:lol:

ROG ADMINUL SA STEARGA TOPIC-ul PENTRU CA ORICUM NU E NIMENI CARE SA DEA UN SFAT CALUMEA,POATE DOAR SA FACA MISTO!!

 

Vad ca te cam intreci cu gluma pustiu` si nu e bine. Saitul asta nu se duce de rapa ca se fac mistocarii (cel putin in cazul tau pe buna dreptate), ci din cauza ca vin kinderi din generatia atomica cu basini in cap. Cum iti permiti sa vii sa ceri sfaturi si sa te intreci cu gluma numindu-ne oligofreni? Pana acum nimeni nu a facut atac la persoana dar se pare ca tu ai facut primul pas. Ia un Magne B6 sau un Extraveral si calmeaza-te ca nu-i bine pt. sanatatea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! kilometrajul ai putea sa-l dai inapoi cu bormasina, dar o sa stai ceva timp. Altfel..nu vad cum ai putea, poate doar sa-l demontezi si sa invarti rotitele alea. Segmentii poti sa-i iei de la targ de moto daca nu gasesti in alta parte.

 

ps: omule, care ai postat inaintea mea, nu ai deloc dreptate!!!

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-am jignit dupa ce m-ati jignit indeajuns incat sa nu mai pot suporta.degeaba aveti 26-27 de ani pentru ca daca v-ati uita mai bine eu,la ~17 ani ai mei,m-am comportat mult mai civilizat decat voi.dar sa stiti ca pot vorbi si eu urat,si in batjocura si chiar nu imi e rusine de voi.M-am saturat de arfele voastre de motociclisti experimentati si destepti. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S: Cum se da kilometrajul inapoi,ca vreau sa il dau de la 0 sa fac rodajul calumea!

Multumesc. Astept sfaturi/parerile voastre! :lol:

Mai, va luati de om aiurea. Exista o simbioza intre kilometraj si motor. Daca motorul primeste segment nou, dar vede acolo sus 15.000 km, o sa stie ca el nu e nou, ca proprietarul a vrut sa-l pacaleasca asa cu un segment nou, si atunci se va intrista si se va roda neuniform, cu santulete pe margine. Dar daca vede sus 0 km, motorul va exclama plin de bucurie "sunt un motor nou-nout! am 0 km si sunt gata de rodaj" si se va roda frumos, de placere.

Deci faceti bine si spuneti-i omului cum se da dracia inapoi, sa faceti un motor fericit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-am jignit dupa ce m-ati jignit indeajuns incat sa nu mai pot suporta.degeaba aveti 26-27 de ani pentru ca daca v-ati uita mai bine eu,la ~17 ani ai mei,m-am comportat mult mai civilizat decat voi.dar sa stiti ca pot vorbi si eu urat,si in batjocura si chiar nu imi e rusine de voi.M-am saturat de arfele voastre de motociclisti experimentati si destepti. :lol:

 

:lol: :lol: :lol: n-ai nimerit ... am mai mulți

 

dacă te uiți cu atenție la primul meu post, nu te-am luat direct la miÂşto, ci ți-am răspuns, cel puțin, decent

 

ai spus două gogomănii, sau aiureli, sau numeÂşte-le tu cum vrei:

 

1. ai spus că motorul tău mănîncă ulei, chestie care te-a pus pe gînduri - îți reamintesc că ai un motor în doi timpi, care merge cu ulei de amestec ... nu mai comentez nimic în plus

 

2. ai spus că ai nevoie să dai kilometrajul la zero ca să poți urmări cît parcurgi. Este mai simplu să-ți notezi undeva cît ai acum, Âşi să faci diferența. Deci motivul cu kilometrajul nu este cel enunțat de tine, ci fie vrei să o vinzi Âşi să dai țeapă (cea mai probabilă variantă), fie ai tu un moft nerezonabil cu kilometrajul ăla ...

 

aÂşa că mai gîndeÂşte-te înainte să izbucneÂşti iar în istericale cu oligofreni Âşi m?uie Âşi alte chestii de-astea.

 

baftă

 

 

te rog să observi că, dacă ai fi stat de vorbă cu colegi de vîrsta ta, ți s-ar fi răspuns cel puțin la fel de virulent cu fel de fel de obrăznicii ...

 

on-topic ... scoți cablul de kilometraj de la roată (laÂşi capătul de la indicator fixat), prinzi capătul liber în mandrina unei maÂşini de găurit Âşi-l învîrți în sensul în care ai nevoie. (aÂşa cum ți s-a recomandat în postul anterior)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu voiam sa se ajunga aici,dar cand toti ati inceput sa faceti misto,normal ca m-am suparat.

On-topic: stiu ca un scuter 2t scoate fum dar nu in halul acesta,crede-ma..n-ai vrea sa fii in spatele meu.e mai rau decat iti inchipui.In fine,zilele astea ma duc sa dau comanda de piston+segmenti si d-abia astept sa ies cu el la o plimbare :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dacă scoate mult fum poate fi Âşi de la proporția de amestec folosită de tine (apropo ... cît pui ?) sau de la calitatea uleiului de amestec folosit (apropo ... ce bagi ? ... exista si uleiuri de amestec low-smoke formula)

 

si eu am motor in doi timpi si scoate fum la greu ...

pai 100g ulei la 5l de benzina.Chiar nu stiu ce ulei era ca mi-l cumpara tata mereu de la peco,atunci nu prea ma interesa partea mecanica,inca faceam parte din "pustanii cu scuter" doar pt a fi in randul lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat 2 mecanici si au zis ca segmentii sunt.Poate nu o fi doar din cauza segmentilor(desi ma indoiesc).insa oricum vreau sa ii schimb,scuterul l-am luat de la unchiul meu,avea 20.000 km,eu am facut 8700,si oricum vreau sa ii schimb.Il voi repara in service-ul unchiului meu(altu'),deci va fi o lucrare ce va decurge perfect,nu se va lucra aiurea,voi sta langa mecanici tot timpul,il voi dezasambla si voi restaura eventual schimba toate piesele uzate!

Faza cu kilometrajul era dupa cum a spus si bibi un mof,voiam sa am km la 0 si sa vad km din vara asta,ca am planuri mari:))

Vad ca in sfarsit am reusit sa ne intelegem si sa fim on-topic si chiar ma bucura asta.

Mersi pentru sfaturi.Astept altele in continuare :lol:

Editat de R1deR^xXx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...