Sari la conținut

Disc Frana Suzuki Gsx-r..si Nu Numai!


Postări Recomandate

Salut,

Am joc la 2 nituri de la discul de frana de la Suzukiul meu (GSXR-750 cmc din 2001), si vreau sa va intreb daca merge schimbat doar acest disc, cel de pe partea stanga;

Nu asi vrea sa le schimb pe ambele(motive financiare), adica si pe cel din dreapta - el nu are probleme.

Intrebarea mea este: Are ceva sa-l schimb doar pe cel din stanga, influenteaza franarea cumva(mai ales daca e alta marca!?);

Daca ati avut o problema asemanatoare va rog sa-mi spuneti sa stiu si eu cum sa procedez, sau cat mai pot merge asa!?

 

Merci,

 

A+

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am joc la 2 nituri de la discul de frana de la Suzukiul meu (GSXR-750 cmc din 2001), si vreau sa va intreb daca merge schimbat doar acest disc, cel de pe partea stanga;

Nu asi vrea sa le schimb pe ambele(motive financiare), adica si pe cel din dreapta - el nu are probleme.

Intrebarea mea este: Are ceva sa-l schimb doar pe cel din stanga, influenteaza franarea cumva(mai ales daca e alta marca!?);

Daca ati avut o problema asemanatoare va rog sa-mi spuneti sa stiu si eu cum sa procedez, sau cat mai pot merge asa!?

 

Merci,

 

A+

Merge schimbat dar nu se recomanda pentru ca ar influenta negativ franarea.Era pe aici un topic in care se discuta aceasta problema.Si se ajunsese la concluzia ca ar trebui schimbate amandoua, desi iesi mai scump este mai sigur asa mai ales ca sunt marci diferite deci nu au aceleasi caracteristici (in afara de faptul ca ar fi amandoua pentru gixxer)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimba-le pe amandoua, e mai sigur :rolleyes:

 

cred ca asa o sa fac;

informativ, sti cumva ce marca de disc de frana sa folosesc (pt. Gsx-r 750 cmc din 2001) ?? ma refer ceva mediu/bun nu cele mai ieftine si nici cele mai scumpe!? is pe la Louis ceva de recomandat!?

merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca asa o sa fac;

informativ, sti cumva ce marca de disc de frana sa folosesc (pt. Gsx-r 750 cmc din 2001) ?? ma refer ceva mediu/bun nu cele mai ieftine si nici cele mai scumpe!? is pe la Louis ceva de recomandat!?

merci.

 

Eu am lucas alien - super frana. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot pe forum ca se recomanda strangerea niturilor pt micsorarea jocurilor la discurile de frana, cu un dispozitiv sau intre doua bile de otel, ca fiind o operatie de rutina in astfel de situatii. Doar pt jocuri mari in nituri, daca discurile nu sant uzate, sau lovite, nu cred ca trebuie schimbate. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot pe forum ca se recomanda strangerea niturilor pt micsorarea jocurilor la discurile de frana, cu un dispozitiv sau intre doua bile de otel, ca fiind o operatie de rutina in astfel de situatii. Doar pt jocuri mari in nituri, daca discurile nu sant uzate, sau lovite, nu cred ca trebuie schimbate. :rolleyes:

 

Pai chiar nu sunt uzate discurile...ideea este ca doar 2 nituri, la discul stanga, au un joc destul de mare(il simti si se si vede cu ochiul liber)

Am citit si eu tot pe forum pe undeva de posibilitatea strangerii niturilor(la presa sau cu 2 bile), dar nu cunosc pe cineva sa aiba asemenea "ustensile" (in Timisoara)

Merci oricum de sfaturi, si celorlalti la fel! Va scriu daca aplic varianta presa/nituri...daca nu ...am cumparat un set nou :(

 

a+

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...