Sari la conținut

Plimbare pe celebra transalpina


samolapraga
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 93
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am incercat eu sa urc spre pasul urdele acum vreo 3-4 saptamani si nu se putea din cauza zapezii care nu se topise inca.Daca nu aveti motoare enduro si gume adecvate, nu veti trece, sunt adevarate grohotisuri cu pietre mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

na ca scrise si un om trecut pe acolo cred.

intr-adevar gumele sunt necesare cred si eu si din acelasi motiv stau in dubiu daca sa ma alatur pe viitor . probabil peste doua weekend-uri as fi liber ...deocamdata nu stiu nimic sigur.

gumele neadaptate fac drumul un adevarat chin. o stiu din proprie experienta. am cazut un pic la viteze mici e drept. oricum, tre sa avem grija iar daca nu putem, ne intoarcem. ce ziceti?

castravete, pregatesti pt un alt weekend?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdeci , este oficial , maine 26.06 , la ora 9:00 plecarea din Lujerului ( Vis a vis de MegaImage Militari ). Prezenti samo(aprilia pegaso 650) si je(yamaha tenere 660). A ramas in picioare primul traseu, fara prea multe abateri. Cine mai doreste , care mai pofteste ... este invitat calduros sa ni se alature.( daca este cineva de pe traseu .. sa sune - 0722 801 051 )

 

Fotografii si impresii la intoarcere luni seara .

 

Sa ne ajute Dumnezeu, sa fie frumos ... si fara probleme.

 

:banana:

 

:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mboon ... sa incepem cu inceputul ... rog putina rabdare pentru fotografii .. ca's destule .. . din pacate nu suficiente ... pentru cate lucruri si locuri frumoase am vazut , ar fi trebuit sa facem poze din 50 in 50 de metrii.

Povestea incepe asa ... Duminica 9 :30 am reusit sa plecam din Militari, spre iesirea din Bucuresti unde am alimentat la Petrom ( Plinul 1 ) - unde , exact la semaforul de iesire , Samo a ramas fara capsa de la cablul de ambreiaj ... ne'am invartit noi pe acolo sperand ca rezolvam intr'un fel sau chip .. dar nu a fost nici o sansa favorabila .. pana cand.. am dat o fuga pana in targul vitan .. si am cumparat de acolo 2xcabluri de Java .. care au mers de minune .

DSCF7056.bmp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul pana la Ranca a fost bunicel , serpentine faine ... asfalt cat de cat ... dupa care a inceput urcusul ... cu serpentine de piatra ... frumos .. ce sa mai .. la prima oprire pe munte .. am constatat ... ca mancarea se facuse tot una .. cu trusa de scule .. spray-ul de lant.. sticla de vin .. si aparatul foto -> a trebuit sa renunt la ceva alimente .. sau mai bine zis ce mai ramasese din ele ..

DSCF7063.bmp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai urcat noi ce am mai urcat ... si a inceput coborarea .. pe cataroaie ... incet incet ... am reusit ... sa ajungem intre dealuri ... nu fara incidente ( eu pe versant .. nu stiu ce s'a intamplat exact ... dar cert este ca am ajuns pe o parte .. printre cataroaie - nu am patit absolut nimic doar caprita ce s'a resimtit "estetic". Am ajuns la o raspantie de drumuri .. unde nu stiam pe unde sa o apucam .. incepusem sa ne dam cu presupusul .. care pe unde o ia.. si pana la urma , ajunsesem la concluzia ca drumul din stanga o duce spre Petrosani unde ne'am hotarat totusi pe moment sa ajungem ca sa realimentam .. sa mancam si eventual sa ne intoarcem sa luam drumul de unde il lasasem. Dar nu a fost sa fie asa , drumul din dreapta era continuarea fireasca a traseului, urmand sa aflam asta de la oamenii de la stana care au fost mai mult decat amabili cu noi , super de treaba .. si super branza ce am luat .. yum yum. Eu unul am fost foarte demoralizat la respectiva rascruce .. oboseala mare , cazatura respectiva .. dar .. dupa stana .. drumul a fost mai usor si am reusit sa ne gasim energia necesara pentru terminarea traversarii ....

DSCF7068.bmp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...